■v m 1985 goed Binnen in m Editorlaal Vlaamse Socialisten in hel strijdperk GROTE TOMBOLA «VOOR ALLEN 1' prijs KLEUREN TV m Bouwnijverheid is motor Op een donkere maandag avond kom ik aan in het station van Doncaster - het mijnwerkersdistrikt bij uit stek Yorkshire. Ik heb pas het perron verlaten en ik voel het zo aan: hier hangt elke minuut, elk ogenblik, elektriciteit in de lucht. Bij de stakerspiketten Aalst interviewt Eddy Dierickx, pag. 2 Kerstaktie «Steun de Britse mijnwerkers» te Denderleeuw,pag. 3 Diep inademen, Leontine, pag. 3 100 jaar B.W.P. - B.S.P. -S.P., pag. 4 Bejaarden zijn geen citroenen, pag. 6 25 jaar karnaval te Ninove,pag. 6 Brengt ruilverkaveling oplossing voor Paddestraat, pag. 8 Komt de kalvervetmesterij in Sint-Lievens- Esse er toch, pag. 4 Middagmaal tesamen met de mijnwerkers en hun familie De vermaarde BBC en de vrienden van 'De Morgen' Vanaf woensdagvoormiddag tot vrijdagavond greep in de Kamer het debat plaats over de begroting 1985. Een be groting die nog net voor de vakantie door de regering werd opgesteld. Wellicht wordt dit de laatste begroting van de regering Martens V, want hoe dan ook zij is aan haar laatste levensjaar begonnen. Geluk kig maar, zullen ongetwijfeld vele lezers zeggen. Dit was trouwens ook de taal die door de socialistische op positie van op de tribune ge voerd werd. Begrotingscijfers Herman De Loor haalt fel uit naar Minister Hansenne Koppelbazen Weekblad van de SP-federatie Aalst (groot formaat) Trekking: 28 december 1984 Prijs: billet 25 fr., boekje 108 fr. (omslag gratis) Loten te bekomen bij de afdelingsverantwoordeliiken Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 30 NOVEMBER 1984 46' jaargang nr. 46 Weekblad van de S.P. De klassenstrijd van de Britse mijnwerkers De straten liggen er verlaten bij, auto's bemerkt men niet meer en de levende wezens lopen er doel loos en somber bij. Wat je wel bemerkt zijn politiemannen, zeer goed uitgerust van de hun omrin gende honden tot en met de ge pantserde wagens. Hier ziet men het zó geprezen 'vrije westen' in zijn gedaante van ordebewaker van een bepaald systeem, daar worden alle zogenaamde diktatuurstaten bleekjes bij. Hier demqnstreert men de macht met een uitzonderlij ke hardheid: immers, de strijd moet door 'rechts' gewonnen wor den en de arme sukkelaars, die eens de redders waren van de Brit se ekonomie, moeten eraan met alle middelen, indien nodig zelfs met de hongerdood. Laat in de nacht, of vroeg in de morgen, rijden we naar de stakers piketten. Met honderden staan zij naast de ingang van de mijn in zelf opgerichte schuilplaatsjes. Dit is nu hun verblijf, hun werkplaats, waar zij 24 uur op 24 de wacht houden, met een discipline die ik niet ken en die alleen bewondering kan af dwingen. Het is koud, bar koud, en ik durf het niet te zeggen: ik heb doodge woon schaamte als ik die slechtge- klede en ik durf wedden ook onder voede arbeiders benader. Zij pra ten niet zoveel, na negen maanden is hun verhaal wellicht in hun geest ingeprent, het verhaal voor het be houd van hun werk en de toekomst van hun kinderen. Een 35-jarige mijnwerker vertelde mij langs zijn neus weg na die negen maanden weet ik het nu zeker, mijn ganse leven blijf ik nu een arme sukkel, alles heb ik moe ten verkopen, ik kan alleen nog hopen dat mijn strijd van belang zal zijn voor mijn drie kinderen. Hard om naar te luisteren, maar een rea liteit! In ieder dorpje is een krisis-ont- haalcentrum opgericht waar iedere aktie gekoördineerd wordt. In die centra hebben de vrouwen van de mijnwerkers keukens opgericht, waar de mijnwerkersfamilies met zocht hebben en het komt er niet op. Op het nieuws van 18 en 21 u. verschijnt alleen geweld van mijn werkers tegen politie... (sensatie) en niets over onze gesprekken en onze antwoorden. Hoe zou het an ders kunnen, er is in het land van mevr. Thatcher nu geen plaats meer voor waarheid en objektivi- teit. Alleen wat 'rechts' graag hoort komt op de buis. Zo simpel is dat voor een rechts regime, die méér en méér op een politiestaat is gaan lijken. Voor velen van ons om over na te denken, laten wij niet zeggen dat dergelijke situaties bij ons niet mogelijk zijn. lees door pagina 5 ij* Een nieuwe Harmel-periode De aanslagen op het officieel onderwijs duren voort. Door de medeplichtigheid van de PVV is de CVP-onderwijsminister Coens op drie jaar tijd erin geslaagd de klok 30 jaar terug te draaien. Het onderwijsbeleid wordt door deze neo-liberale regering daarenboven niet meer als prioritair beschouwd: het aandeel van de onderwijsuitgaven bedraagt nu nog slechts 16 procent t.o.v. 25 procent in 1972. De uitbouw van het officieel neutraal onderwijs en inzonderheid het Rijksonderwijs is door deze Regering zodanig aangetast dat de kwaliteit zelfvan het onderwijs en de vrije keuze van de ouders bedreigd zijn. Onder voorwendsel van diskriminatie van het privaat onderwijs t. o. v. het openbaar onderwijs, werden talloze banen en opties afgeschaft in het Vernieuwd Sekundair Onderwijs. In sommige regio's wordt zowel op het vlak van het sekundair als van het hoger onderwijs van het korte type geen voldoende aanbod meer gewaarborgd. Door het invoeren van een lesurenpakket Basisonderwijs wordt de lat in het lager onderwijs scheef gelegd ten voordele van het privé-onderwijs: van de 900 bijkomende banen in het lager onderwijs gaan bijna 800 banen naar het katoliek onderwijs. En dan nog de kollektieve afdanking van 4500 leden van het meestervak- en dienstpersoneel in het Rijksonderwijs per 1 januari 1985. De asociale maatregel past in het raam van de niet-aflatende 2 kerken-minister om van het Rijksonderwijs een gesubsidieerd onderwijs te maken. Met miskenning van een van de hoofdpeilers van het schoolpakt wordt de financiering van het openbaar onderwijs in de toekomst op forfaitaire basis per leerling gepland. Ook de vrije keuze - een elementair recht - moet voortaan betaald worden inzake leerlingenvervoer. De inspanningen van velen in de sociale promotie wordt door deze regering «beloond» met het betalen van een entreegeld. Het is bij deze enkele voorbeelden duidelijk dat het volmachtenbeleid de schoolvrede en de broze evenwichten ervan wil doen wankelen. De inspanningen van de socialisten ten spijt, werd in de schoolpaktkommissie door de onderwijsminister Coens steeds de forcing gevoerd. Dialogeren en in serene sfeer zoeken naar consensus ligt deze minister niet. Moet door de CVP uit schrik voor het verdikt van de kiezer inzake de vredesproblematiek en het sociaal- ekonomisch beleid de demoon van «de ziel van het kind» weer uit de oude trukkendoos gehaald worden? De SP wenst een progressief onderwijsbeleid gericht op de kwaliteit. Niet een beleid van afbraak van het officieel neutraal onderwijs ten voordele van de bijzondere belangen van privaat inrichters. Marc Galle Paul Van der Niepen Herman De Loor Willy Vernimmen hun eetbon driemaal per week mo gen komen eten, indien men dit nog eten kan noemen. Dit eetmaal is het resultaat van een «beetje» solidariteit van ons allemaal. Het is hartverscheurend deze stoe re bonken met hun door de strijd getekende vrouwen in deze 'centra' te zien samenhokken. Het eetmaal bestaat uit frieten met een beetje erwten en een heel klein beetje gehakt, wellicht ietsjes teveel om niet dood te gaan. Ik voel mij trouwens als een schuldige tussen deze vriendelijke mensen. Ik kan dan ook niet verdwijnen zonder mijn portefeuille leeg te maken. Ik stel mij zelfs de vraag niet of ik het op de juiste plaats of aan de juiste persoon geef. Het kollektief lijden en strijden primeert, vragen stellen waarom of waarvoor zou mijn schuldgevoel alleen nog doen toe nemen. Tussen al die mensen door, loop ik toevallig twee journalisten van De Morgen op het lijf. Zij zien er even vermoeid uit als de meeste mijn werkers. Zij bewegen zich onge dwongen door het mijnwerkers volk, zij genieten blijkbaar een groot vertrouwen en weten heel juist te zeggen waar de klepel hangt: ja, ja, De Morgen die durft ook in het buitenland. Vermits wij blijkbaar 'hoge gasten' zijn (och arme), heeft de BBC-tv veel aandacht voor ons. Zo denken enkelen... de waarheid is anders. Een uitgekookt mijnwerker komt op mij af: voorzichtig met wat je gaat vertellen, men zoekt alleen verklaringen die onze aktie kunnen in diskrediet brengen. Nu een ver wittigd man is er altijd twee waard, vooral in dergelijke situaties. Of wij deze staking goedkeuren? Of wij alternatieve hebben? Met wie wij zouden bemiddelen? Of wij geweld gezien hebben? De klassie ke prietpraat en vragen, maar zij krijgen ons antwoord. Wij vinden dat de politie monsterachtig op treedt en dat mevr. Thatcher on menselijke houdingen aanneemt. De BBC-reporters glimlachen bij onze bedenkingen, U kent die 'rechtse' lach, nietwaar? Wij moe ten goed naar de TV kijken, want de reportage wordt uitgezonden om 18 u. en om 21 u. De mijnwerker naast mij fluistert: vergeet het maar, zij hebben niet wat ze ge- Kamer keurt rijksmiddelenbegroting De SP-fraktie, die als de meest aktieve in de Kamer wordt be stempeld, bleef bij de besprekingen van deze begroting ook ditmaal zeker niet afzijdig en liet haar standpunten en stellingen door niet minder dan 14 kamerleden uiteen zetten. Ook kameraad Herman De Loor, hekelde het gevoerde beleid en handelde meer bepaald over de rampzalige werkloosheid in de bouwnijverheid en over de fi nanciële toestand van de gemeen ten en het gebrek aan initiatieven terzake van de regering. Vooraleer de bijzonderste passages uit zijn tussenkomst weer te geven, willen we eerst enkele cijfers uit deze begroting belichten. De lopende ontvangsten voor 1985 worden op 1.417,7 miljard, terwijl de lopende uitgaven op 1.703,5 mil jard geraamd worden. Met daarbij nog de geplande inves teringsuitgaven van 185,7 miljard en de uitgaven voor het Wegen fonds en de schatkistverrichtingen geeft dit een netto te financieren saldo van 495,7 miljard, hetzij 10,4% van het bruto nationaal produkt. Hierbij valt op dat de regering gevoelig boven de vooropgezette norm blijft van een begrotingste kort van 7% van het bruto natio naal produkt. Thans is de rijks schuld opgelopen tot niet minder dan 4.207 miljard wat uiteraard een fenomenaal cijfer is. Vermelden we nog dat de maatre gelen die alweer op de rug van de arbeidende bevolking terechtko men, volgende besparingen voor zien: - een loonmatiging van 48,4 mil jard in de privé-sektor en van 13,2 miljard in de openbare sektor. - 14,1 miljard op de sociale toe lagen; - 7 miljard bij de zelfstandigen; - 46,4 miljard in de sociale sektor; - 6,5 miljard in de ekononvsche sektor. Deze cijfers tonen aan dat de voor uitzichten alweer weinig rooskleu rig zijn voor de werkende bevol king. In zijn tussenkomst haalde ons ka merlid fel uit naar minister van Tewerkstelling en Arbeid en zei ondermeer: Niemand zal durven tegenspreken dat de bouwnijverheid een van de belangrijkste sektoren is van onze ekonomie. Komende uit de streek van Aalst- Oudenaarde, waar veel bouwvak kers wonen, hoort men daar vaak het gezegde «Als de bouw goed gaat, gaat alles goed». De bouwsektor is en blijft de rugge- graat van de ganse ekonomie. In dien het in deze sektor slecht gaat, kan men er zeker van zijn dat het er in al de andere sektoren eveneens slecht aan toe gaat. De Nationale Confederatie van het Bouwbedrijf blokletterde onlangs nog, dat, ondanks herhaalde belof ten en goede voornemens een ge lijkmatige spreiding van de aanbe stedingen van Openbare Werken over het gehele jaar vrijwel onbe reikbaar blijft. Nochtans had enkele tijd terug het sociaal-ekonomisch kernkabinet nog beslist dat het werkprogramma 1984 integraal mocht worden vast gelegd, doch eind september was amper de helft van de nationale investeringsbegroting gerealiseerd. Als we de cijfers eens verder ontle den stellen we vast dat op 30 sep tember 1984 in de sektor Volksge zondheid slechts 35,66% van het jaarprogramma werd bereikt, in het departement PTT amper 35,03% en in het departement Ver keerswezen slechts 47,48%. Elkeen is er bijgevolg van over tuigd dat in de nog resterende vier maanden de voorziene nationale overheidsinvesteringen iet meer zullen kunnen worden bereikt. Het is nochtans een absolute nood zaak niet alleen voor de bouwsek tor maar voor de ekonomie in haar geheel om de publieke investerin gen op peil te houden. Ook willen we uw aandacht vragen voor het koppelbazenfenomeen, dat welig tiert in de bouwsektor. U weet zo goed als ik, dat de koppelbazen een vaste faktor ge worden zijn in de bouwsektor. Zij gaan zelfs zo ver overheidsgebou wen op te richten. Men beweert trouwens dat het RVA-komplex in Ni jvel door kop pelbazen werd opgetrokken. Dit gaat toch al te ver! Daarom vernamen we graag van U, wanneer U zinnens bent daartegen eens daadwerkelijk op te treden. Wij vinden dat het al veel te lang geduurd heeft. Het mag toch niet dat de bouwar beiders na enkele maanden tewerk stelling moeten vaststellen dat hun baas geen frank RSZ bijdragen en bedrijfsvoorheffing betaald heeft, dat die arbeiders daarna de groot ste last hebben om hun werkloos heidsdossier in regel te brengen en dat de koppelbaas ondertussen is gaan vliegen met het geld van de Staat, lees door pagina 5

Voor Allen | 1984 | | pagina 1