fb Standpunten SP-bureau door Mare Galle Mensenketting tussen konsulaten USSR en USA vrebes- tectting Overzicht politieke toestand sinds 1 september 1984 Binnen in Editoriaal 21 december 1984 te Antwerpen TOMBOLA «VOOR ALLEN 1'prijs KLEUREN IV (groot formaat) 3s>- antwerpen Sluiting Limburgse mijnen Milieu De Pégard- vaudeville Besparingen minister Hansenne VAKA-antuperpen tel: 0^/218.69.60 Het SP-bestuur van de fede ratie Aalst, op 7 december 1984 in vergadering bijeen te Haaltert, onder het voorzit terschap van Europarle mentslid Willy Vernimmen, besprak de politieke toe stand. Na ruime diskussie werd de hiernavolgende mo tie goedgekeurd: Sinds de aanvang van het nieuwe politieke jaar stape len de ongerijmdheden en de tegenstellingen zich op in de CVP-PVV-koalitie. Systematisch zou ik nu een aantal van de voornaamste feiten op een rij willen plaatsen. Komt er al dan niet een Unie in Hofstade?,pag. Werner Van den Stockt heeft weer veel horen zeggen te Denderleeuw, pag. 5 Europa aktueel, pag. 5 De strijd van de vrouwen in Nicaragua, pag. 4 De Britse mijnstaking in deze 'Voor Allen', een eerste bijdrage in een reeks van drie over deze reeds meer dan negen maanden durende staking, pag. 4 Minder belastingen de eerste vereiste te Geraardsbergen, pag. 6 Reeds stukje geschiedenis voor nieuwe coöperatieve «Vooruit-Ninove», pag. 7 Nieuwe sociale woonwijk te Velzeke, pag. 5 Op vrijdag 21 december 1984 wordt een Vredesketting ge maakt tussen de konsulaten van USSR en de USA. Ren dezvous om 16u30 op de Groenplaats en Crest-Hotel. 17 uur: Start. 18 u.: 7 km. mensen. Hand in hand tegen raketten. 18u30: Sluiting aan het Vre- desmonument (stadspark). Communicatie Animatie Weekblad van da SP-ladaratia Aalst Trekking: 28 december 1984 Prijs: biljet 25 fr., boekje 100 fr. (omslag gratis) Loten te bekomen bij de afdelingsverantwoordelijken Ordedienst 24 becember 4984 tussen consulaten, van US,A. en U.5.6.R. verzamelen: 16,*ou. betting46,00 u. ♦stuiting: 46,30 u. Lnlichtingen.: Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Vrijdag 14 DECEMBER 1984 46° jaargang nr. 48 Weekblad van de S.P. Resolutie SP-arrondissementsfederatie Aalst De SP-federatie Aalst: - dringt aan op een onmiddellijke hervatting van de bespreking in de Kamerkommissie van het wets voorstel Galle betreffende de Taalkennis vereist voor de uitoefe ning van bepaalde politieke manda ten in ondergeschikte besturen, zo dat de CBP uiteindelijk kleur moet bekennen; - klaagt eens te meer de rampzali ge maatregelen aan die minister Coens getroffen heeft ten nadele van het Rijksonderwijs, alsook ten aanzien van de 4.500 ontslagen per soneelsleden van het meester-, vak- en dienstpersoneel en klaagt daar bij de rechtsonzekerheid van de betrokkenen aan; - vraagt de dringende goedkeuring van het wetsvoorstel De Batselier in verband met de wijziging van de militiewetgeving inzake kostwin ners, omdat anders méér dan 3.000 arbeidskinderen niet zouden kun nen genieten van een normale in stelling van legerdienst; - verzet zich tegen het ingrijpend wetsvoorstel Nothomb m.b.t. de wijzigingen van de tewerkstellings- voorwaarden opgelegd aan de so- cio-culturele verenigingen voor de indienstname van gewetensbe zwaarden; - stelt met ontsteltenis vast dat de CVP-PVV-regering het gemeen tefonds van 1985 slechts met 2,9% doet stijgen, wat de laagste groei voet is welke ooit is toegepast. Gelet op de inflatie, betreft dit een vermindering zodat de gemeenten opnieuw minder inkomsten ontvan gen. Hierdoor stelt de regering een daad waardoor ze haar financiële moeilijkheden opnieuw afschuift op de rug van de gemeenten; - roept het NCOS op om naast zijn informatiecampagnes en geldinza- melingsakties ook zijn politieke be- wustmakingscampagnes bij de be volking verder te zetten en te blij ven opkomen voor de mensenrech ten overal ter wereld en feliciteert de vele duizenden medewerkers bij de 11.11.11 aktie; - blijft zich verzetten tegen de plaatsing van kernraketten op ons grondgebied en eist de onmiddellij ke stopzettig van de voorbereiden de werken te Florennes; Hier dient opnieuw vastgesteld dat de CVP, daarin gesteund door de regering, ondanks herhaalde belof ten, tot mijnsluiting in Limburg wil overgaan. Dat de Limburgse pro vincie het meest getroffen gebied inzake werkloosheid is, vormt voor de CVP blijkbaar geen beletsel om nogmaals 4000 arbeidsplaatsen te laten verloren gaan. Dit is blijkbaar slechts de aanzet van de totale afbouw. Immers, de noodzakelijke nieuwe schacht in Waterschei zal niet aangeboord worden. Meer nog, door de beslissing van deze regering om de financieringsenve- loppe niet langer te indexeren als ook de financiering van de K.S. te regionaliseren, werd K.S.' op ter mijn veroordeld. De totale onverschilligheid van de minister van Ekonomische Zaken Eyskens voor de belangen van de Limburgse mijnwerkers, is fla grant. Ondanks formele beloften, maanden geleden afgelegd, is nog steeds geen leveringskontrakt ge sloten met de caloriepool voor de bevoorrading van de elektriciteits centrales. Ook met de staalnijver- heid staan de onderhandelingen nergens, zodat Cockerill-Sambre thans de K.S.-kolen aan minimum prijzen betaalt bij gebrek aan kon- trakt. We wensen in alle duidelijkheid te stellen dat ondanks alle zogeheten plannen van de CVP voor Limburg, ondanks alle regeringskommissies, ondanks de studiekommissie van minister Geens voor K.S., deze regering geen enkele politiek voert, gericht op de ondersteuning van probleemgebieden zoals Limburg. Men stelt met groeiende onrust vast dat de nationale regering ter zake blijk geeft van een gebrek aan doortastendheid en kompetentie. De informatie betreffende bijvoor beeld het geval met de Mont-Louis is onvolledig, tegenstrijdig en vaak totaal onbetrouwbaar. Eens te meer blijkt, enerzijds, een gebrek aan adekwate middelen om plots optredende gevaarlijke situaties deskundig het hoofd te bieden, ter wijl anderzijds wordt nagelaten ter zake bevoegde diensten en instel lingen tijdig in te schakelen, waar door kostbare tijd verloren gaat. Hierbij dient gesteld dat de Vlaam se socialisten zeer veel pogingen hebben ondernomen om, vanuit de oppositie, konstruktief mee te wer ken aan het milieubeleid in Vlaan deren. Sinds de oprichting van de huidige Vlaamse deelregering wer den volgende voorstellen van dek reet ingediend: - voorstel van Jachtdekreet - voorstel van Bosdekreet - meerdere voorstellen van dekre ten tot wijziging van het Afvalstof- fendekreet - een drieluik: voorstel van dekreet houdende het reglement voor de als hinderlijk ingedeelde inrichtingen voorstel van dekreet houdende regeling van de milieueffektenrap- portering voorstel van dekreet houdende regeling van de veiligheidsrappor tering. Het is beklagenswaardig dat alle bovengenoemde voorstellen syste matisch genegeerd werden door de feitelijke CVP-PVV-meerderheid en nooit onderwerp waren van eni ge ernstige diskussie in de Vlaamse Raad. Nochtans is het leefmilieu een zaak van het allergrootste belang voor ons allen. De regering stapelde in het Pégard- dossier - zoals in heel wat andere kwesties - ongelooflijk tegenstrij dige stellingen en standpunten op. Wat gisteren absoluut niet mocht voor één machine, kon plots voor vijf boortuigen. Wat gisteren moest voorgelegd worden aan de COCOM, kon daar na zonder enige raadpleging. Wat gisteren strijdig was met de zogehe ten fundamentele belangen van de Westerse Alliantie, roept vandaag blijkbaar geen enkel probleem op. In één woord: de totale stuurloos heid en onsamenhangendheid, waarvan de CVP-PVV-regering Martens V lijdt, worden op on weerlegbare wijze via het Pégard- dossier bewezen. En ondertussen staat nog ergens op een kade een ingepakte machine die de Amerikanen misschien ooit met ons eigen geld zullen kopen. De besparingsmaatregelen die mi nister Hansenne doorgevoerd heeft ter sanering van het Rijks fonds voor Sociale Reclassering van de Minder-Validen zijn het onmis kenbaar bewijs van de immorele aanslag van deze regering op het inkomen van zwakkeren in onze samenleving. Lees door pag. 4 - dringt aan op het verlengen van de overgangsmaatregelen in de huurwet met 1 jaar, teneinde via een nieuwe wet tot een daadwerke lijke woonzekerheid te komen en een betere bescherming van de huurder; - laakt de maatregelen vervat in de fiskale en sociale herstelwetten die grotendeels alweer de werknemers treffen door o.a. vergemakkelijken van de afdanking en verminderde bescherming van de syndikale afge vaardigden; - klaagt de zogenaamde bespa ringsmaatregelen van de CVP en de PW aan, waardoor de kwetsbare groep van gehandicapten bijko mende financiële inspanningen zul len moeten doen; - dringt aan op de spoedige goed keuring van het wetsvoorstel Sleeckx, houdende afschaffing van de stempelkontrole. Eist dat het beruchte artikel 143 in de uitslui ting van langdurige werklozen zou worden ingetrokken en vraagt de afschaffing van de advieskommissie terzake, die als dekmantel wordt gebruikt; - dringt aan op het bespoedigen van de voltooiing van de Rijksweg 56 Gent-Geraardsbergen, teneinde tot de ontsluiting te komen van de industrieterreinen te Geraardsber gen (Schendelbeke) en Zottegem (Grotenberge), evenwel mits de aanpassing van het vroegere tracé teneinde de problemen inzake leef milieu en landbouw uit de weg te ruimen. Een gevaarlijke klin voor kinnen drie maanden In het vooruitzicht van de hervatting van de ontwapeningsonderhandelingen in januari 1985 tussen Schultz en Gromyko, besliste de regering de evaluatie van de kernraketten te verdagen van december 1984 tot maart 1985. Dit feit gaf vorige week aanleiding tot een nieuw kernwapendebat in de Kamer. In de dagen daaraan voorafgaand werden door CVP- fraktieleider Vanden Branden en PRL-Justitieminister Gol tegenstrijdige verklaringen afgelegd. Deze meningsverschillen kwamen tijdens het Kamerdebat ook duidelijk tot uiting. Voor de liberale familie mag de beslissing tot het plaatsen van kernraketten op ons grondgebied enkel worden uitgesteld, indien er vóór 31 maart 1985 in Genève een akkoord wordt bereikt tussen de Oost- en Westonderhandelaars. De kristen-demokraten daarentegen zijn van oordeel dat de regering bij de evaluatie in maart 1985 het licht iet op groen dient te zetten voor de ontplooiing van kruisraketten in ons land, dit om de onderhandelingen optimale kansen te bieden. Er is duidelijke verdeeldheid bij de regeringspartijen en wij vragen ons af hoe zij in maart 1985 deze gevaarlijke klip zullen trachten te omzeilen. Het wordt alvast een delikate opdracht en zou wel eens de val van de regering tot gevolg kunnen hebben. Over één zaak zijn de CVP en PVV het wel roerend eens en dat is dat de voorbereidende werken met het oog op het in gereedheid brengen van de militaire basis in Florennes ondertussen mogen worden verdergezet, teneinde klaar te zijn om in maart 1985 de eerste reeks van zestien kruisraketten te kunnen installeren. Als de CVP echter enige geloofwaardigheid wil schenken aan de ontwapeningsonderhandelingen te Genève tussen de twee grootmachten, dan moet zij de SP-stelling resoluut bijtreden wat inhoudt dat onmiddellijk met de werkzaamheden in Florennes dient gestopt. Dit ware natuurlijk een te konsekwente houding, die men van CVP-zijde jammer genoeg niet mag verwachten. Dubbelzinnigheid ligt haar inderdaad beter en dat zijn we trouwens van haar reeds lang gewoon. Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Het trajekt verloopt als volgt: Groenplaats (consulaat USA), Schoenmarkt, Huidevetterstraat, Leopoldstraat, Mechelse Steen weg, Kon. Elisabethlei, Karei Oomsstraat, Crest, Dikke Mee, Dellafaillelaan (consul. USSR). Via 9 vaste megafoons, een fietsen- ploeg, radio en C.B.-wagens zal aan de deelnemers de berichtgeving i.v.m. de vorming van de ketting worden doorgegeven. De megafoos zorgen naast de be richtgeving voor het scanderen van slogans. Vanaf 17 uur vertrekt van het midden (Nationale Bank) en beide startpunten (Groenplaats en Crest Hotel) elke minuut een fak kel die van hand tot hand wordt doorgegeven. Voor zover ze nog branden verlevendigen zij de slui ting aan het vredesmonument in het Stadspark. Op het ogenblik van de sluiting van de ketting, nl. van 18 tot 18uU5 wordt de wachtende automobilisten een briefje aangeboden waarop de betekenis van de aktie wordt toege licht. Naast de ordedienst van de vaste ploeg van VAKA-medewerkers zorgt de politie voor het stilleggen van het verkeer van 18 tot 18u05. Aan alle oversteken bevindt zich politie. Alle medewerkers en me dewerksters van de organisatie- ploeg dragen een witte «vest» (la ken met halsopening). Op het plan merkt IJ dat er 9 kontaktpunten zijn. D.w.z. dat de deelnemers ook naar die punten kunnen komen om te 17 uur de ketting te starten. Naar het grote publiek wordt omwille van de duidelijkheid slechts de aandacht getrokken op twee punten, namelijk Groenplaats en Crest Hotel.

Voor Allen | 1984 | | pagina 1