DENDERLEEUW ZOTTEGEM Gemeentearchief van Zottegem «JU S HERZELE Als het menens wordt... Gezinnen Hemelrijk in de kou ITÏfS AMSAB NELSON MANDELA Herzele by Night... allemaal lichtjes WENSKAARTE SOCIALISTISCHE SOLIDARITEIT Het gemeentearchief Enkele woordjes geschiedenis Het Modern Gemeentearchief te Ronse Het archief te Zottegem <1 !l II U H Enkele problemen en hun oplossing De nieuwe koalitie is in Her- zele nu 2 jaar aan de macht, en globaal gezien loopt het niet slecht, alhoewel beter steeds mogelijk is. Culturele Centrale de Rank Welle «Voor Allen» - 28 december 1984 -3 In het kader van een B.T.K.-pro ject zijn momenteel drie personen (Sonja Uytterhaegen, Patrice Van den Bossche en Vincent Decroock) bezig met het op punt stellen van het gemeentelijk archief van Zot tegem. Het gemeentearchief is het geheel der geschreven, getekende, ge drukte en anders voorgestelde be scheiden ex officio ontvangen bij, of opgemaakt door het gemeente bestuur of een zijner ambtenaren, voor zover deze bescheiden be stemd waren om onder die ambte naar of bestuur te blijven berusten. Elk dokument heeft een bepaalde levensduur en doorloopt verschil lende stadia: Het lopend archief heeft nog administratief nut en wordt in het bureau zelf bewaard. Na verloop van tijd wordt het admi nistratief nut geringer en de do cumenten verhuizen naar een archiefkamer: de zolder van het stadhuis, van de Rekendienst of van Openbare Werken. Het depot-archief: de documen ten hebben nog zelden een ad ministratieve waarde, zij wor den geklasseerd en opgeborgen in de gemeentelijke archiefkel der (onder de gemeentelijke schrijnwerkerij in het A.T.C.). Het gearchiveerd archief: heeft geen enkele waarde meer voor de administratie en wordt ter beschikking gesteld voor histo risch onderzoek. Het gearchi veerd archief van de gemeente Zottegem bevindt zich in het Rijksarchief te Ronse. Het archief dat momenteel op punt wordt gesteld is het depot-archief. Dit werk vloeit feitelijk voort uit artikel 100 van de gemeentewet die bepaalt dat de gemeente zijn archief, systematisch geklasseerd, in een archiefkelder dient te bewaren. Het huidig gemeentearchief is on derverdeeld in twee hoofdbrokken. Het Oud Gemeentearchief (O.G.A.) loopt tot het einde van de 18de eeuw. Het Modern Ge meentearchief (M.G.A.) begint van dan af en loopt tot heden. Het archief van de voormalige Schepenbank van Zottegem werd bewaard op het Schepenhuis, het latere Stadhuis. Ondanks herhaal de rampen die het Stadhuis te beurt vielen zijn er nog documenten uit de 14de eeuw bewaard gebleven. Het oudste document waarin het Zottegemse Archief ter sprake komt dateert van 1761-1762. De Amman, burgemeester en Schepe nen daagden Jan Baptist De Wae- genaere en Louis Joseph De Co- ninxloo voor de Raad van Vlaande ren (toenmalige administratieve rechtbank) betreffende archiefdo cumenten die zij onrechtmatig in hun bezit hadden. De oudst bekende inventaris van het archief dateert van 1830. Hij telt 145 nummers en 12 bladzijden. Hij werd samengesteld door de se cretaris Charles Louis Galle en op 19 november 1830 door de toenma lige burgemeester Albert Waere- moes goedgekeurd. In 1862 werd te Zottegem op plech tige wijze het nieuwe Stadhuis inge huldigd. Waarschijnlijk hebben on ze toenmalige vroede vaderen van de bouwwerken gebruik gemaakt om een gedeelte van het O.G.A. over te brengen naar het Rijks archief te Gent. In dit archiefdeel werd een miniscuul papiertje met de volgende tekst teruggevonden: «De archieven van Sotteghem zijn geclasseerd in de maend Juny en July 1877 door my Jean Bte Lanciet archiviste en Généalogiste, zoon van Eugenius en van Marie Joanne vandervarent geboren tot Gent 13 meye 1822 op Ste Salvators op hylig Kerst en dit heb ik voor memorie eigenhandig geschreven». Het andere deel van het O.G.A. bleef op het Stadhuis achter. De Potter en Broeckaert die in 1902 een boek over de geschiedenis van Zottegem publiceerden en het ge meentearchief op het Stadhuis be zochten, schreven dat het archief nog grotendeels bewaard was ge bleven. Op 1 november 1907 brandde het Stadhuis af. De schade die aan het archief werd aangebracht is nog niet te schatten maar kan misschien aanmerkelijk kleiner zijn dan men zou vrezen. In 1949 vond dhr. N. Van Den Bossche het O.G.A. terug in de kelders van het Stadhuis. Aange zien het er langzaam riskeerde te verkommeren bracht hij het over naar de zolder. Tevens inventari seerde hij dit deel van het O.G.A. en publiceerde de inventaris in het Jaarboek van de Zottegemse Cultu rele Kring II, van 1950-1951. Dit archief zou op de zolder blijven tot 1970. Het werd toen overge bracht naar het Rijksarchief te Ronse. Het Rijksarchief te Ronse werd in 1964 geopend met o.a. de archief collectie van de gemeenten beho rende tot het gerechterlij k arron dissement Oudenaarde. Dus ook met het deel dat in de 19de eeuw van Zottegem naar Gent was ver huisd. De archieven van de deelgemeen ten, uitgezonderd de delen die nog een administratief nut hadden voor de nieuwe fusiegemeente, werden in 1969-1970 eveneens integraal naar Ronse overgebracht. Dadelijk bleek dat van het O.G.A.-Zottegem een 50-tal bun deltjes, die in de inventaris van 1950 waren opgenomen, ontbra ken. Zij bleven tot vandaag nog spoorloos. Een greep uit de verdwenen docu menten: Pak stukken ordannantiën en publicatiën nopens de wekelijk se markt te Zottegem, de wage, de fontijn, de contributiën der stad en parochiën met andere ordannantiën van politie, ook politieke (1657-1780). Octrooi van Filips V aan de magistraat van Zottegem be treffende doorgangsrecht op de steenweg Perkament van 5 de cember 1702. Karei VI vernieuwt het octrooi van 1702. Perkament van 8 juni 1733. Een aantal gemeente-, armen-, krijgs- en kerkrekeningen van de 17de en 18de eeuw. Rekeningen van de familie van Egmont (1745-1750). Extract van een vonnis ten voordele van Hugo Van Melun, Heer van Zottegem. Perkament van 17 juni 1394. Het is werkelijk betreurenswaardig dat publieke goederen, die gedu rende vele eeuwen door generaties en generaties heel zorgvuldig wer den bewaard, in nog geen twintig jaar tijd, verloren gingen. Hopelijk zijn deze documenten nog niet defi nitief verloren gegaan en komen zij alsnog terecht. Dit deel van het O.G.A. werd te Ronse na 1970 geklasseerd door J. Verschaeren. Het Gentse deel wordt momenteel geherklasseerd door dhr. Van Istendael. Door beide recente inventarissen te vergelijken met de inventaris van 1830 moet het mogelijk zijn de brandschade van 1907 aan het archief op te meten. Wanneer het archief zich toen reeds in de kelder bevond, is het goed mogelijk dat het volledig uit de greep van de vlammen bleef. De misterieuze ver dwijningen tussen 1951 en 1970 hebben misschien meer schade aan gebracht, dan de brand van het Stadhuis! Het M.G.A. bestaat uit twee delen: het deel dat te Ronse berust en het deel dat in de archiefkelder van Zottegem is ondergebracht. Het M.G.A. te Ronse loopt tot onge veer 1900 en dat te Zottegem tot heden. Van de deelgemeenten, Velzeke uitgezonderd, werden de archieven zelfs tot ongeveer 1940 te Ronse neergelegd. Al deze archieven, zo wel oude als moderne, zijn ge ïnventariseerd. Een exemplaar van deze inventarissen zal volgend jaar ondergebracht worden in het Cen trum voor Streekgeschiedenis, waarvan men in oktober 1984 met de uitbouw begonnen is. Velzeke vormt, zoals wij hierboven reeds vermeldden, een buiten beentje. Velzeke heeft een rijk O.G.A. en een goed gestoffeerd 19de eeuws archief. Dit 19de eeuw- se archief werd in 1969 slechts ge deeltelijk naar Ronse overge bracht, zodat nog een belangrijk gedeelte te Zottegem berust. Bij de classificatie ervan door het B.T.K.- team werd zelfs een landboek van de gemeente Ruddershove (Rud- dershove fusioneerde in 1824 met Velzeke) van 1762 teruggevonden. Dit deel zal eerstdaags naar Ronse worden overgebracht om het ter beschikking te leggen voor de ge schiedenisvorsers Het gemeentelijk archief van Zot tegem onder de schrijnwerkerij Afgsfcrafttf 1 HKwwsmöer 13Ö? Staat «ter w«rki«g*#t SS SB W K it De brand van het stadhuis in 1907. Schade aan het archief misschien geringer dan men vermoedt? (foto M. De Groote) (Openbare Werken) bestaat uit 2 delen: een aanfal officiële publica ties: wetteksten van de Franse re publiek tot heden (Staatsbladen) Memorialen Administratief van de Provincie enz... en het archief van onuitgegeven documenten geklas seerd per deelgemeente volgens het decimaal stelsel van de Vereniging van Belgische Steden en Ge meenten. Op enkele uitzonderingen na is het archief niet ouder dan het jaar 1900. Van de deelgemeenten Zot tegem, Erwetegem, Leeuwergem, St.-Goriks-Oudenhove, Groten- berge, Godveerdegem, Velzeke, Elene, Strijpen bestaan summiere inventarissen tot 1970. Van Oom- bergen bestaat een inventaris van 1965 en van Sint-Maria-Oudenhove van 1961. De inventarissen zijn in tien hoofd groepen onderverdeeld: 1. Struktuur der openbare diensten 2. Organisatie 3. Personeel 4. Financiën 5. Overheidshandelingen 6. Sociale aktiviteiten en ontspan ning 7. Ekonomische aktiviteiten 8. Openbare Werken en Openba re diensten 9. Interkommunalen en regiën 10. Kommissie van openbare on derstand (O.C.M.W.) I Die hoofdindeling is feitelijk een weerspiegeling van de gemeentelij ke organisatie. Onder punt 4 res sorteert bv. het archief van de Re kendienst, onder 5 het Gemeen telijk Onderwijs, onder 8 dienst Openbare Werken. Het archief is dus niet chronolo gisch (per jaar) of alfabetisch (zoals de romans in de bibliotheek) ge klasseerd maar per onderwerp. De B.T.K.-ploeg die momenteel in het archief bedrijvig is legt op basis van die hoofdindeling een inventa ris aan die een overzicht geeft van de werkelijke inhoud van het archief, een gids voor de vorser. De naoorlogse administratie produ ceert een stijgende overvloed aan papier. De fusie, en vooral de komst van de computer op de ge meente, lost dit probleem niet op, integendeel. Deze massa's papier kunnen onmogelijk bewaard wor den maar in principe mag de ge meente geen archieven vernietigen zonder de toelating van het Alge meen Rijksarchief. Tevens is het archief van Zottegem een Depotarchief wat betekent dat een aantal dokumenten nog een administratieve waarde hebben. Vaak dienen bv. nog dokumenten uit de jaren '40 te worden opge zocht voor het opmaken van het pensioendossier van personen die ooit een betrekking hadden aan de gemeente. Tijdens het opmaken van de inventaris van de grafcon cessie diende men soms papieren van een kleine 50 jaar geleden terug op te sporen! De B.T.K.-ploeg lost het probleem van de papieroverlast op door alle archiefdozen één voor één uit te zuiveren van alle nutteloze papie ren zoals dubbels en blanco formu lieren. Door een oordeelkundige opstelling van het materiaal in de archiefkelder komt veel plaats vrij voor bijkomend materiaal. Tevens worden alle dokumenten gezuiverd van alle elementen die bewaring van het papier in het gedrang brengen. Vooral roestende papierklemmetjes en nietjes zorgen voor veel schade. Daarna wordt elk dossier, hoe klein ook, gecodeerd, gedateerd en ingetekend. Tenslotte wordt de gedetailleerde inventaris opgemaakt. Daardoor worden vorsers in staat gesteld om op een efficiënte wijze dokumenten terug te vinden. Door de werkzaamheden van de 3 B.T.K.-ers wordt ons recent verle den op een verantwoorde wijze voor de toekomst veilig gesteld. Vincent DECROOCK Bij de verkiezingen van oktober '82 was de term «Inspraak» terug te vinden in alle partijprogramma's; hieraan was het bestaan van Lijst Inspraak zeker niet vreemd. Meer nog, de nieuwe coalitie nam zich voor op dit vlak een nieuwe aanpak te realiseren. Tot nu toe is er dan ook al een en ander gebeurd op het vlak van hoorzittingen, advies raden. Nu is er de laatste weken nogal wat te doen rond de fameuze «Ring» door Herzele en het moet me van het hart dat het college van Burge meester en Schepenen op een ku- rieuze manier reageert op de akties tegen de ring. Als repliek op een open brief waarin gevraagd werd een studie te maken naar het nut van de Ring, de bevolking inspraak te verlenen en de werken voorlopig te stoppen, kreeg het aktiekomitee een antwoord dat op het randje van het onbeschofte was: de studie wa? al 20 jaar aan de gang en het Gewestplan had ter inzage gelegen: men had toen maar moeten rea geren. Na het overhandigen van de petitie, heette het dat men de belangen van de aangelanden wel zou verdedi gen: een nietszeggend antwoord. Dergelijke houding staat lijnrecht tegenover de beloften van inspraak en is niet van aard om de onrust bij de bevolking weg te nemen. In tegendeel, het gevoel wordt gewekt dat het gemeentebestuur een po ging doet om het verzet wat zand in de ogen te strooien en een dubbel zinnige rol speelt. Als politieke secretaris van de SP kan ik geredelijk niet aannemen dat onze mensen binnen het college dergelijke manier van werken goedkeuren. Wij mogen als SP niet medeverantwoordelijk worden geacht door de bevolking voor een politiek, waarbij de bevolking zich genomen voelt. De SP heeft zich ondubbelzinnig uitgesproken voor de ontdubbeling van de Stationsstraat maar wijst het huidige tracé van de ring af. De SP zit daarmee op dezelfde golflengte als het Anti-ring-komitee. Wij moeten nu doorzetten en dit stand punt consequent verdedigen binnen de koalitie. Moties goedkeuren dat de SP een open aktie-partij moet zijn, is een zaak, maar als het menens wordt, moeten we deze intenties ook omzetten in daden. Dirk VAN MELKEBEKE, Politiek Secretaris. Kerstmis... overal lichtjes: in de kerstboom, in het dorpscentrum: een sfeervolle zaak, vindt Tuur. Maar (wat had je gedacht) op een moment dat 1 op 2 lantarens van de straatverlichting worden gedoofd om energie te sparen, vindt Tuur het nogal kras dat de zogenoemde monumenten (kerken, molens...) heel de nacht fel beschenen worden door reusachtige spots... dat is toch wel wat teveel van het goede. Kan de schakelaar ook daar niet wat meer uitgedraaid worden? De sfeervolle Kerstverlichting zal nog beter tot haar recht komen. Tuur PIKUUR. vervolg pag. 1 3. in gezin C werken de beide part ners en heeft men één kind ten laste, het inkomen bedraagt 900.000 fr.: (900.000 152.000) - 33.400 Ic 684.000 1,4891 huurprijs 5.500 fr. x 1,4891 8.190 fr. onderhoud en even tueel garage). Er zijn een aantal gevallen bekend waar de huur in een ruk met 7 a 8.000 fr. omhoog gaat. In een aan tal gevallen zal zelfs tot bijna 12.000 fr. moeten betaald worden voor wat tenslotte een sociale wo ning is. Belangrijk hierbij is ook (we hebben ons tot nu toe beperkt tot een aantal typevoorbeelden) dat volgens Art. 28§2 van het genoem de besluit in een aantal gevallen de reële huurprijs in 1985 met niet meer dan 14% mag verhoogd wor den. Bij ons weten wordt daar bij een aantal huisvestingsmaatschap pijen nogal eens licht overheen ge gaan. Het is dan ook aan de huur ders de toepassing van dit artikel te eisen. Belangrijk is ook dat er van- gemolken moeten worden. Samengevat kunnen we het volgen de niet aanvaarden: - het ondemokratisch karakter in de besluitvorming bij de nieuwe regeling van de Vlaamse Execu tieve - het ondoorzichtig karakter van de nieuwe regeling voor het over grote gedeelte van de huurders. Inspraak en informatie voor de sociale huurders is blijkbaar uit den boze; - de te hoge huurprijs voor gezin nen waarvan de beide partners werken. Het kan niet dat sommi ge huurders plots 5, 6 en 7.000 fr. per maand meer zullen moeten betalen. Zeker niet in een tijd waarin 'inleveren een modever schijnsel geworden is en ook de ze huurders van vandaag op mor gen uit hun werk kunnen vallen met alle financiële gevolgen vandien. Tot slot zouden we nog willen stel len dat ook de huisvestingsmaat schappijen (in het geval van ons voorbeeld is dit de SM Werkerswel zijn) hun verantwoordelijkheid moeten opnemen. In de wet zijn er 1 "—"-5^ Sociale huurders: kinderen van de rekening. af 3 kinderen ten laste bijzondere aftrekken zijn van de basishuurprijs en dat het inkomen van de inwo nende ascendenten slechts voor de helft mag aangerekend worden. De reële huurprijs mag tenslotte niet meer dan 20% van het inkomen bedragen en niet hoger zijn dan de normale waarde van de woning en in geen geval kan de reële huurprijs lager zijn dan de helft van de basis huurprijs. In geval het inkomen van de huurder gedurende drie opeen volgende maanden met minstens 20% gedaald is, kan de huur her zien worden. Tot daar een aantal belangrijke punten uit de nieuwe reglemente ring. Principieel kunnen we wel stellen dat het vrij normaal is dat hogere inkomens een hogere huur betalen dan lagere inkomens. De solidariteit kan en moet hier mee spelen. Dat wil echter niet zeggen dat een aantal huurders die in vele gevallen hun sociale woning een meerwaarde gegeven hebben, uit- namelijk een aantal mogelijkheden voorzien die wat speelruimte laten. Zo is er artikel 28§2 en de bepaling van de basishuurprijs. Een huisves tingsmaatschappij heeft tenslotte een sociale opdracht en moet in de eerste plaats denken aan de belan gen van haar sociale huurders. In de sociale woonwijk Hemelrijk heeft men dit alvast begrepen er, zullen de sociale huurders alvast niet bij de pakken blijven zitten! Werner VAN DEN STOCKT Op vrijdag 4 januari a.s. houdt de CC de Rank haar algemene verga dering. Deze algemene vergadering wordt omkaderd door een gezellig etentje (een typisch Limburgs ge recht). Teneinde de nodige prakti sche schikkingen te kunnen treffen, wordt wel gevraagd vooraf in te schrijven bij de bestuursleden. Wenskaarten in kleur met opbrengst voor de projekten in Mozambique, Chill en Nicaragua. 5 kaarten per reeks: reeks 1 reeks 2 reeks 3 reeks 4 reeks 5 Mozambique Chili, Palo Madera Chili, Vicior Tapia Chili, wandkleedies Nicaragua BESTELLING Alle reeksen kosten 100 fr Er zijn omslagen bi| de kaarten gevoegd 1 Naar aanleiding van 100 jaar socialistische partij biedt het A.M.S.A.B. u een reeks van 5 wenskaarten In kleur van oude socialistische affiches: 1 Inhuldiging "Maison du Peuple", Brussel (1899) 2. Inhuldiging "Ons Huis", Gent (1902) 3 De Sociale Voorzorg (1908) 4 Syndikale Kommissie (1922) 5 50 |aar Vooruit (1934) en 6 wenskaarten iw naar foto's van socialistische strijd vóór 1914

Voor Allen | 1984 | | pagina 3