De sociaal-ekonomische toestand rond 18861921 Het Martenstribunaal Prestatiemotivatie en faalangst ABORTUS UIT HET STRAFRECHT Dienst thuisverpleging Bond Moyson De vergaderingen gehouden door de Commissie van de Arbeid ten stadhuize van Ni- nove, Geraardsbergen, Aalst en Zottegem hebben we breedvoerig behandeld. Het zou ons te ver leiden hetzelf de te doen, voor al de zittin gen gehouden in de verschil lende steden van het land. We vermelden terloops en kele ervan. Te Gent waren er 12 vergaderingen. Er werd uitzondering gemaakt voor twee die gehouden werden buiten het stadhuis. De eer ste ging door in de burelen van de «Manufacture F. Lousbergs et Cie» waar graaf Joseph de Hemptinne aan het woord kwam. De tweede werd gehouden in de zaal van de raad van beheer van de «Société Anonyme La Lys» in aanwezigheid van: h. de Hemptinne, voorzitter van de raad van beheer, E. Morel en H. Rolin, beheer ders en H. Morel en H. Van der Stegen, directeurs van de bedrijven. Enkele van die namen vindt men nu nog te rug in de Gentse middens. Kristendemokratie en anti-socialisme Anseele zes maanden in het gevang [n een vorig artikel (Voor Allen, 5.10.84) had ik het reeds kort over faalangst en prestatiemotivatie vandaag iets meer over prestatiemoti vatie. Net als de faalangst heeft de motiviatie een zeer sterke invloed op het leren (op school). Het zijn niet zomaar begrippen, want vol gens Heinz Heckhausen kan men bij kinderen van vier en een half jaar reeds een on derscheid maken of ze in hun leergang worden geleid door hoop op succes of vrees voor mislukking. CC Daatmet Weekend van 29/12 en 30/12/84 4 - 28 december 1984 - «Voor Allen» 5/ Gedurende twee vergaderingen kwamen de vertegenwoordigers van de koöperatieven aan het woord, nl. E. Anseele en E. Van Beveren, afgevaardigden van de «Vooruit», A. Pycke en E. Botte- man van «De Vrije Bakkers», P. Bruyneel van «De Vooruitziende Bakkers de Brugse Poort» en J. Huygevelt van «De Werkman» van Ledeberg. De Gentse burgerzoon die de zijde der arbeiders koos: Emiel Moyson. De afgevaardigden van verschillen de arbeidersverenigingen werden gehoord o.a. A. Roets en Ch. Van Wemel van de kring «De Broeder lijke Wevers», L. Baere en J. Pan- nekoeke, afgevaardigden van de katoenspinnerijen, G. Vander- haeghe en F. Warie, van metaalar beiders; Th. D'Hondt, van de meu belmakers, L. Baert en Ch. Beer- block van de vlasbedrijven en Pr. Vereecken, dokwerker. Er waren heel wat klachten van arbeiders, die ingevolge hun aansluiting bij coöperatieve of vakvereniging door hun patroon werden afgedankt. De standpunten van de bedrijfslei ders werden verdedigd door D. Desmet, afgevaardigde-beheerder van «Société Linière Gantoise», De Lanier, direkteur van «Filature et Tissage de Cotton Parmentier, Van Hogaerden et Cie», Fernand de Smet de Nayer, administrateur van «SA La Louisiane» en Van Leer- bergen, direkteur van dezelfde firma. Dr. Du Moulin, professor aan de Universiteit van Gent, legde de nadruk op de ongezonde arbeids voorwaarden. Hij verwees naar zijn studie: Onderzoek betreffende de gezondheidsvoorwaarden in de stad Gent tijdens de cholera-epidemie van 1866. Het probleem van de werkrechters- raden werd behandeld op een af zonderlijke vergadering, waarop aanwezig waren: Auguste Dutry- Colson, voorzitter; Joseph Kerfy- ser, ondervoorzitter; Henri Tuyt- tens, Jean Van Ghelder en Emile Van der Haegen, afgevaardigden van de patroons, de leden-afge vaardigden van de arbeiders waren: Martin Broeckaert, Brunon Ysen- brandt, Romain Billet, Leonard Dhollanders, Auguste Grootaert, Jean Zwanepoel, Alidor Crevaels. De kledingwinkel van Vooruit in de bloeiperiode. Betreffende de christelijke vereni gingen die aan het woord kwamen, vermelden we Arthur Verhaegen, ere-ingenieur van Bruggen en We gen, sekretaris van de Sint-Lucas- school te Gent, Charles Nuytens, voorzitter van het Werk Sint-Fran- ?ois-Régis. Bij de proces-verbalen van de vergaderingen waren ook verslagen gevoegd uitgaande van: de berg van barmhartigheid, het liefdadigheidsbureau, de filantropi sche kring «Sans nom, sans coeur», de handelskamer enz. Het is duidelijk dat" de oprichting van de kristendemokratie, vooral te Gent, bedoeld is geweest als een politiek middel om de vooruitgang van het socialisme tegen te gaan. De uitdrukking «anti-socialisme» vindt men te Gent terug in de vlag van hun syndikaat te samen met de Gentse leeuw. Hetzelfde voor de eerste nummers van hun dagblad Het Volk, het was in der eerste plaats een anti-socialistisch dagblad. Edmond Van Beveren: het partijle ven en de harde strijd versleten hem vroegtijdig. Op 4 juni 1886 had vader Anseele moeten verschijnen voor het hof van assisen te Gent in verband met zijn oproep tijdens de maanden maart en april 1886 om geen kanon nen maar brood naar Wallonië te sturen, en zijn brief in Vooruit o.a. «Schrijf snel, zeer snel aan uw fami lieleden of vrienden in het leger, smeek hen om alles wat u dierbaar is om niet op het volk te schieten. Schrijf zelf of vraagt het aan ande ren indien u zelf niet kunt schrijven dat de jonge militairen hun moe ders en familieleden gedenken die arbeiders zijn. Zij zullen het ook worden wanneer ze zullen verlost zijn van hun dienstplicht.» Vader Anseele werd tot zes maan den gevangenis veroordeeld, maar in de maand juli verscheen hij voor de commissie van de arbeid om heel wat mistoestanden aan te kla gen. Hij werd op 4 september 1886 opgesloten in de gevangenis te Gent. Op 20 oktober werd hij tijde lijk in vrijheid gesteld daar hij kan didaat was voor een tussentijdse verkiezing maar op 2 november moest hij zich opnieuw naar het gevang begeven, hij werd slechts op 6 februari 1887 vrijgelaten. De Commissie van de Arbeid heeft ook nog zittingen gehouden in an dere Vlaamse steden: Antwerpen, 4 vergaderingen; 3 te Kortrijk, 2 te Brugge, Lier, Leuven, Oostende en Mechelen en slechts 1 te Menem Boom, Blankenberge, Hasselt, Sint-Truiden, Roeseiare, Peer, Tongeren, Ronse, Dendermonde, Sint-Niklaas, Eeklo, Lokeren en Deinze. Opvallend is dat in die steden de arbeiders heel wat minder het woord namen. Weinigen durfden politiek kleur vermelden. Uitzon deringen onder andere waren Emi le Descamps, verkoper van Vooruit te Menen; Foutrel Charles, steen kapper te Leuven, vermeld als af gevaardigde van de socialistische partij en sprak over het inzicht te Leuven een socialistische koöpera- tieve op te richten; P. Huybrechts, leraar aan het koninklijk atheneum te Hasselt, die verwees naar de resultaten van de koöperatieven in Engeland en Gent. Henri Proost, meestergast te Turn hout, diende een uitgebreid verslag in betreffende de vele misbruiken: betaling van loon in natura, over dreven huishuren voor woningen, eigendom van de patroon; niets werd terugbetaald van de stortin gen voor onderlinge hulp, soms gedurende 35 jaar gedaan, wanneer dan de arbeider werd afgedankt. Ook voor Turnhout was er een andere nota, die eveneens de na druk legde op de analoge misbrui ken. Ze werd ingediend door een groep arbeiders, maar zonder aan duiding van de naam. Op de zitting gehouden te Sint- Niklaas was er een lange tussen komst van Jan Nobels, die toen reeds aan het hoofd stond van een belangrijk bedrijf. Hij sprak ook in naam van een arbeiderskring, Saint Jean-Baptiste, waar hij samen met pastoor De Meerleer een belangrij ke invloed had verworven. Hij nam het vooral op tegen wat toen ge noemd werd «de banmolens», win kels waar de arbeiders door vele patroons verplicht waren zich te gaan bevoorraden tegen overdre- ven prijzen. Edward Anseele (Gent 1856-1938). Thuisarbeid Er was toen veel thuisarbeid, die in weinig gunstige voorwaarden werd verricht. Er werd soms gewerkt in de enige en kleine woonkamer, die dienst moest doen als keuken en slaapkamer. Wanneer de weersom standigheden het mogelijk maak ten, werd meestal buiten gewerkt en kleine kinderen moesten mee helpen. Nochtans werd door velen aangedrongen om de kinderarbeid te verbieden en hierbij aansluitend, het onderwijs tot een minimum leeftijd van 12 of 14 jaar verplich tend te maken. Er was een nijpend gebrek aan scholen. De meeste of ficiële scholen die enkele jaren vroeger waren opgericht, werden ingevolge de schoolstrijd en de ne derlaag van de liberalen bij de laatste verkiezingen van 1884, een voudig gesloten. Al de proces-verbalen en ook de vele nota's die er als bijlagen aan toegevoegd waren, waren in het Frans. Het was slechts in een klein aantal dokumenten dat werd ver meld dat een of andere tussen komst in het Vlaams werd gedaan. Uitzondering was het proces-ver baal van de ziting te Roeseiare. Aan de verklaringen van de arbei ders werd toegevoegd dat ze in het Vlaams waren, maar de patroons bleven de voorkeur geven in het Frans te spreken. E De Nauw Op 24 april van dit jaar organiseerden de Jongsocialisten een Martenstribunaal. De bedoeling was een pluralistisch samengesteld hof te laten oordelen over de door Martens V gevoerde politiek. Het hof zou zijn oordeel baseren op de getuigenissen van tientallen sprekers, die in eigen naam of als vertegenwoordiger van hun organisatie, een bilan opmaakten van 2,5 jaar rechtse politiek en haar konsekwenties op de diverse vlakken van onze maatschappij. Ondertussen kan vastgesteld worden dat de griffiers van deze rechtbank in elk geval grondig werk verricht hebben. Zopas is immers het volledige verslag van deze dag, met inbegrip van de vele tussenkomsten en het op 10 mei gevelde oordeel van de jury in boekvorm verschenen. Een dergelijk werk laat zich natuurlijk niet op dezelfde wijze lezen als een analyse die geschreven is door één hand. De kracht ligt in de getrouwe weergave van de getuigenissen van meer dan 50 mensen die doorgaans aan den lijve hebben ondervonden wat deze regering heeft uitgespookt met onze koopkracht of sociale zekerheid of wat haar politiek betekende op terreinen als bewapening, vrouwenrechten, milieu, repressie of ontwikkelingssamenwerking (om maar enkele van de aangesneden thema's te vernoemen). Het Martenstribunaal is te koop voor 200 fr. (plus 25 fr. verzendingskosten). Bestellen bij: Jongsocialisten, Keizerslaan 13, 1000 Brussel, tel.: 02/513.24.04. Vooraf enige tips voor ouders die zich uitgebreid willen documente ren: R. Standaert F. Troch, Le ren en onderwijzen, Leuven, Acco; C.F. van Parreren, Leren op school, Groningen, Wolters-Noordhoff. Iets algemener worden de begrip pen besproken in D. Krech, R.S. O Op donderdag 27 december organi- zeert de CC Daat met om 15 u. een info-namiddag voor dienstplichti gen in het ABW, Hopmarkt 45 te 9300 Aalst (derde verdieping). Sektor Aalst Dag- en avonddienst: verpl. De Croock B., tel. 053/77.16.33. Sektor Brakel Dagdienst op zaterdag en zon dag: verpleegster De Neyer A., tel. 054/41.34.97 - verpleegster De Muyter L., tel. 055/49.84.91. Avonddienst op zaterdag 29/12/ 84: verpleegster De Muyter L., tel. 055/49.84.91. Avonddienst op zondag 30/12/ 84: verpleegster De Neyer A., tel. 054/41.34.97. Sektor Denderleeuw Dagdienst avonddienst op za terdag en zondag: verpleegster Leyman L., tel. 054/33.08.54. Sektor Erembodegem Dagdienst en avonddienst: ver pleegster De Rijck R., tel. 053/ 77.23.41. Sektor Geraardsbergen Dagdienst en avonddienst: ver pleegster V.d. Vijvere Chr., tel. 054/41.74.72. Sektor Ninove Dagdienst en avonddienst: ver pleegster Droesbeke P., tel. 054/33.07.95. Sektor Zottegem Dagdienst en avonddienst: ver pleegster V. Hoorde L., tel. 091/60.13.78. Crutchfield N. Livson, Elements of psychology, New York, A. Knopf; L. Berger B. Berger, Sociologie, Baarn, Ambo (Basis boek). Eerst de motivatie, want het is makkelijker iemand te motiveren dan faalangst weg te nemen. Er zijn heel wat elementen die de motiva tie kunnen beïnvloeden en meestal worden deze in een wit-zwart- tegenstelling naast elkaar geplaatst als twee extremen op een zelfde lijn als beloning en straf. Die voorstel ling is wat te eenvoudig om als pedagogisch houvast gebruikt te worden. Er zijn nl. vier grote groe pen van motivatie. 1. Intrinsieke motivatie: er is be langstelling voor wat geleerd wordt en beloning en straf zijn overbodig als beïnvloedingsfactoren. Intrin sieke motivatie komt bijna altijd voor in het (spontaan) spel van kinderen en daar kan een interes sante bedenking bij gemaakt wor den: door open opgaven (opgaven waarbij meer dan één oplossing mogelijk is) wordt een zeker spel element ingelast de leerling kan een eigen beperkte keuze maken in de richting van eigen interesses. Soortelijk gewicht, een vrij moei lijk begrip voor een kind, kan spe lenderwijs aangeleerd worden: laat een kind spelen met een bak water en blokjes van een zelfde grootte, maar met een verschillend soorte lijk gewicht. Via het spel (intrinsie ke motivatie) leert het kind het soortelijk gewicht kennen. 2. Extrinsieke motivatie door een Ieerintentie: het leren vindt niet vanzelf plaats, maar omdat men wil leren. Deze motivatie om een pres tatie te leveren komt meer voor op iets rijpere leeftijd dan bij het kind, hoewel Chateau in Das Spiel des Kindes betoogt dat ook het spel wezenlijk leergericht is. 3. Extrinsieke motivatie door mid del van doe-taken: men aanvaardt het werk en leert ten hoogste door het uitvoeren van de taak; het leren is een soort bijprodukt. 4. Extrinsieke motivatie door belo ning en straf... Dit is een van de meest voorkomende vormen van motivatie; deze motivatie wordt vaak op zeer tegenstrijdige wijze toegepast. Aan deze vorm zijn vele nadelen verbonden (niet alleen voor het leren, maar ook vaak voor het geestelijk gezondzijn van het kind), maar labo-experimenten to nen aan dat «mechanisch» leren (d.i. het doen van een bepaalde handeling als antwoord op een prikkel) sterk wordt beïnvloed door straf en beloning. Straf en beloning moeten zeer voorzichtig worden ge bruikt, zowel in de klas als thuis. Een voorbeeld: als je kind te laat thuis komt na een middag bij de vrianden, zeg dan niet: «Dit week end geen zakgeld, dat zal je le ren...», maar als je net gegeten hebt, sta dan niet op om wat uit de ijskast te halen, zeg dan liever: «Pech gehad, wij hebben net gege ten. Volgende maal meer geluk.» Dit is helemaal niet cynisch be doeld, maar legt wel een direct verband tussen twee dingen en bo vendien gaat het niet eens om een directe straf. Een dergelijke hou ding kan ook aangenomen worden wanneer het over leerresultaten gaat, maar nogmaals: voorzichtig zijn. Uit wat voorafgaat blijkt dat de eerste vorm van motivatie duidelijk de meest geschikte is; spel waarbij geleidelijk de moeilijkheidsgraad wordt opgedreven kan hierbij zeer nuttig zijn. Willy Deckers schreef ooit een zeer belangrijk werk, Spe len om te overleven, en wellicht kan die titel als leidmotief worden ge bruikt wanneer het over prestatie motivatie gaat. In het leven van elke dag zijn er ook geen stan daardoplossingen en pasklare ant woorden wanneer ongewone pro blemen opduiken. Volgende keer meer over faalangst. Romain John van de Maele

Voor Allen | 1984 | | pagina 4