Lizz Taylor: «Als mijn man sterft kan ik niet eens de kosten betalen» 1 Antwoord van Europese Socialistische fraktie van E.P. aan Jongsocialisten i.v.m. mijnwerkersstaking Regionale steunaktie Een greep uit decemberzitting Europees Parlement SUPERPRIJS CODEP De Britse mijnstaking Steunaktie S.P. Aalst voor Britse mijnwerkers Europa aktueel MIJNWERKERS ■MB f (3) Tegenover de gigantische tegenkrachten (politie, NCB, Staat, pers, Thatcher) die we in vorige bijdragen besproken hebben, proberen de stakers zich zo goed mo gelijk te organiseren. Er wordt gestreefd naar een zo massaal mogelijke betrok kenheid bij de dagelijkse or ganisatie. In Kent is bijna de helft van de stakers dagelijks aktief in een of ander: voedselbedeling, organisatie van transporten, solidariteitsdele- gaties, het opvangen van buiten landse delegaties, piketten aan de mijnen en energiecentrales, hout zagerij, de bedeling van kolen en hopt aan de meest noodlijdenden, de organisatie van het klubhuis, dagelijkse maaltijden, organisatie van fuiven, een eigen kleine garage voor mijnwerkersauto's, het vak- bondssekretariaat, er is zelfs eentje benoemd tot haarkapper. Deze in gewikkelde organisatie is strikt no dig, wil men overleven. De meeste mijnwerkers hebben echt niks meer, rekeningen en leningen wor den niet meer afbetaald, huishuur staat achter, enz... Het venijn zit hem hier in de staart: wie in Groot- Brittannië zijn rekeningen niet kan betalen en er een klein stukje van betaalt kan niet uit zijn huis gezet worden, of een deurwaarder op bezoek krijgen of de elektriciteit zien afgesneden te worden enz... Dit betekent echter dat het over grote deel van de mijnwerkers na de staking een ongelooflijk pak rekeningen zal moeten betalen. Women Support Group De vrouwen zijn zeer aktief in de staking. Zij staan grotendeels in voor de goederenverdeling. Ook aan de piketten zijn zij bedrijvig. Zij doorbreken hiermee het vrouw- aan-de-haard-verschijnsel. De er varing van de staking is voor de vrouwen een van de meest leerrijke emancipatieprocessen. Samen met de mannen hebben zij één doods vijand, die zij vooral ervaren bij de voedselbedeling enz.: het nijpend geldtekort. Lizz Taylor: «Onze kin deren krijgen geen zakgeld, geen nieuwe kleren, enz... Op school worden zij gepest door konservatie- ve leraren. Wij kunnen hun school boeken niet meer betalen. Als mijn man sterft kan ik de kosten niet betalen, de sociale zekerheid wei gert iets terug te betalen. Wij kun nen het niet meer rooien. Daarom is aktie onze enige oplossing. Wij zijn zo aktief mogelijk. We zijn bijvoorbeeld al voor de huizen van ratten gaan zingen met de kinde ren. Wij geven het nooit op. Met jullie steun komen we erdoor.» Terry Bircket: «Die steun is echt heel belangrijk. Niemand mag de mijnen terug binnengaan uit hon ger. Wij zijn zeer tevreden over de binnenlandse en internationale steun. Dat doet goed. Toch hadden we hier zelf liever wat meer steun gezien van de andere vakbonden. Ik ben zelf afgevaardigde van La bour in de County Council. De steun van plaatselijke afdelingen is enorm, de steun van de man in de straat. Dit kan niet gezegd worden, spijtig genoeg, van de steun die we krijgen van de nationale bonzen of van sommige rechtse vakbondslei ders. Wij doen beroep op iedereen.» De Britse mijnstaking zit inderdaad in haar cruciaal stadium. De winter is van de ene kant een bondgenoot als de mijnwerkers erin slagen de energievoorziening in het honderd te laten lopen. Langs de andre kant is hij een bittere, koude vijand. Als de Miners de winter doorkomen is de overwinning in zicht. Zulke overwinning is niet alleen een feest voor de mijnwerkers maar een sti- mulans voor de ganse werkende klasse. Een verlies betekent echter een verdere uitholling van het sta kingswapen. Een kapitulatie van de mijnwerkers zou een aanmoediging zijn voor alle konservatieve rege ringen en voor het patronaat om de werkende mensen nog meer uit te zuigen. Als zelfs maandenlang sta ken niets meer uithaalt staat de deur open voor allerlei wansmake lijke avonturiers. Victory to the miners. filip De Bodt W r. Stakers zagen hout voor de meest noodlijdenden. In De Morgen verscheen een artikel over de 'zogezegde' onver schilligheid van Europese parlementsleden ten overstaan van de staking van de eeuw. Er weze bij opgemerkt dat onder impuls en voorzitterschap van Willy Vernimmen een reeks akties werden i het vooruitzicht gesteld: De S.P.-arrondissementsfede- ratie Aalst is gestart met een steunaktie voor de Britse mijn werkers. Ook uw bijdrage is welkom op het nummer 000- 0525448-96 van S.P. Aalst, Houtmarkt 1, met vermelding: Steun aan Britse mijnwerkers. Steunlijst Mare Galle 5.000 fr. Willy Vernimmen 5.000 fr. Paul Van der Niepen 5.000 fr. Herman De Loor 5.000 fr. Lucienne Gillade 1.000 fr. Johny Lampens 1.000 fr. Totaal (voorlopig) 22.000 fr. Voor de Britse mijnwerkers wordt een regionale steunaktie opgezet door verschillende verenigingen. Het Steunkomitee Britse Mijnwerkers wil rond half januari vertrek ken naar de streek van Kent met een kamion hulpmiddelen. Daarom wordt er in Z.O.-Vlaanderen een inzameling georganiseerd van winterkleren, ingeblikt voedsel, onderhoudsprodukten, schrijf gerei, speelgoed e.d.m. In sommige gemeenten zal men dit deur aan deur ophalen. In elke gemeente is er een depot waar je jouw bijdrage kwijt kan. De aktie wordt afgesloten op 31.12.84. Depots: Geraardsbergen: Volkshuis, Markt; CM-lokalen, Denderstraat - Ninoofsest. 99. Idegem; café Zif, Gasthuisstraat 5; café Forum, Grote Weg, Overboelare; café Volkshuis, Onkerzele; JH Gem Moerbeke (elke woensdag 13 tot 21 u), JH Haslud Ophasselt. Herzele: vzw 't Uilekot, Stationsstraat 180. Ninove: I. De Jonghe, F. Tavernestraat 84. Zwalm: P. Moreels, Kouterken 35A; Broeckaert, Albert Boekel- laan 26. JH Jan de Lichte, Bruggenhoek 21; Wereldwinkel Trapstraat 37; JC Cygnus, Faliestraat; Slijpstraat 20; Kloosterstraat 10. Brakel;10. Brakel: Kinderboerderij Diggie, Nieuwpoort 14. Wie dringend iets kwijt moet en zelf geen vervoer heeft kan ook telefoneren, dan wordt het geheel opgehaald: Geraardsbergen 054- 41.57.89; Herzele 053-62.64.36; Ninove 054-33.08.58; Zwalm 055- 49.86.30; Zottegem 091-60.57.94. Tot slot een oproep tot financiële steun: het transport kost zeker 20.000 frank. Je kan jouw bijdrage storten op Steunkomitee Britse Mijnwerkers, Stationsstraat 180, Herzele 001-1398799-38. Steunkomitee Britse Mijnwerkers: vzw 't Uilekot, JS SP Gr.- Geraardsbergen, JH Gem, JH Haslud, vzw Zerose, AFF, Rode Jeugd, Wereldwinkel Zottegem, JH Jan de Lichte. JC Cygnus, Café Zif, Kinderboerderij Diggie, SP Ninove, JH Tien Twen Ninove, De Kreet Lierde, ACV, ABVV. Organisaties die het steunkomitee willen onderschrijven telefoneren naar 053-62.64.36. WÊkÊÊÊmm Verwerping begroting 1985 aanbevolen door begrotingskommissie Europees Parlement De begrotingsrapporteur Ove Fich (DK, Soc.) begon zijn uiteenzetting met een aanbeveling tot verwerping van de begroting 1985. Er zijn twee besluiten die deze houdig bepalen. In de eerste plaats het besluit van de begrotingskommissie zelf, begin december genomen, dat de begro ting het hele jaar dient te dekken. In de tweede plaats het besluit van de Raad om af te zien van verder overleg met het Europees Parle ment. In feite is het nu toch de Raad die de begroting verwerpt, aldus Fich. Geen enkele minister zou aan een nationaal parlement een dergelijke begroting kunnen voorleggen. De Raad heeft slaags het principe van evenwicht op de begroting toegepast, met veron achtzaming van andere begrotings principes, zoals het jaarprincipe. J.P. Cot (F, Soc.), voorzitter van de Begrotingscommissie, zette nog maals de beweegredenen voor de aanbeveling om de begroting te verwerpen, uiteen. De regel van annuïteit: het gaat hier om een principiële kwestie: aangegane ver plichtingen dienen gefinancierd te worden. Wanneer wij voor 1985 slechts tien maanden financieren, waarom financieren wij in 1986 niet acht of zes maanden, vroeg Cot zich af. Hij noemde het gebaar van de Raad om 1,3 miljard Ecu voor het EOGFL tussen haakjes op de begroting te plaatsen een juridische kunstgreep. De Raad ziet dit als de enige manier om illegaliteit te ver mijden, maar Cot gaf als oplossing aan: extra voorschotten van de Lid staten op de eigen middelen. De Raadsvoorzitter Jim O'Keeffe hield een pleidooi om de begroting niet te verwerpen. O'Keeffe noem de de vergelijking met de nationale begroting fout. De Gemeenschap kan immers voor de financiering van de begroting geen leningen aangaan en het verwerpen van de begroting heeft nadelige konse- kwenties voor de toepassing van diverse communautaire beleidsvor men. De Raadsvoorzitter is van oordeel dat het niet in het belang is van de Gemeenschap om de begro ting te verwerpen. Commissaris Ch. Tugendhat herin nerde eraan dat het E.P. uitdrukke lijk het standpunt van de Commis sie heeft overgenomen, te weten dat een begroting alle uitgaven over het hele jaar dient te dekken. Naar zijn oordeel gaat het hier over con stitutionele meningsverschillen en moeten het E.P. en de Raad een compromis zien te vinden. Resultaat stemming: het E.P. ver werpt de ontwerpbegroting 1985 met 321 stemmen voor, 3 tegen en 16 onthoudingen. Ramp in Bhopal Naar aanleiding van de ramp in Bhopal in India, veroorzaakt door het ontsnappen van methylisocya- naat uit een insecticidefabriek van de Amerikaanse multinational Union Carbide, waarbij nu al 3.000 doden te betreuren zijn, vraagt het E.P. om diverse vormen van hulp voor India en om hernieuwde aan dacht voor veiligheidsmaatregelen en voor milieueffect-rapportages bij vestiging van bedrijven. In een aangenomen resolutie, inge diend door de Socialistische Frac tie, wordt de Commissie gevraagd ervoor te zorgen dat Europese on dernemingen voor hun dochterbe drijven in het buitenland dezelfde veiligheidsmaatregelen toepassen als in de E.G. De Commissie zou hiervoor gedragscodes moeten uit werken en zich hiervoor in organi saties als UNCTAD en OESO sterk dienen te maken. Ook in het buitenland zouden bedrijfsinstalla- ties en ontwikkelingsprojekten aan een milieueffekt-rapportage moe ten worden onderworpen. Het E.P. wil ook weten of in de E.G. methy- lisocyanaat wordt geproduceerd. Vanwege het principe «de vervuiler betaald» wordt Union Carbide aan sprakelijk gesteld voor de aange richte schade. De Commissie dient evenwel rampenhulp en medische hulp beschikbaar te stellen aan de Indiase regering. Tevens nam het E.P. nog een com promis-amendement van vier frac ties aan (EVP, EDF, COM, Libe rale en Democratische fractie). Waarin gesteld wordt dat over de hele wereld moet aandacht worden geschonken aan bedrijven die toxische stoffen produceren. De Commissie zou de kennis en erva ring opgedaan bij de opstelling van de richtlijnen inzake grote industri ële risiko's (Seveso-richtlijn) ter be schikking moeten stellen van de ontwikkelingslanden. Ook de Lid staten die dat og niet hebben ge daan, dienen gevolg te geven aan deze richtlijn. Aan de Commissie wordt nadere studie naar de veilig heidsmaatregelen voor de bescher ming van de werknemers en van de in de omgeving van de bedrijven levende bevolking gevraagd. Aan de Raad wordt verzocht zo spoedig mogelijk de richtlijn inzake effekt- rapportage goed te keuren. Aan het slot van het debat hierover zei Commissaris Narjes in te stem men met het herzien van de veilig heidsmaatregelen en met extra hulp van India. Bekeken moet worden of het samenwerkingsakkoord met India hiervoor gebruikt kan wor den. Union Carbide zal de produk- tie van methylisocyanaat niet voort zetten. Hij pleitte echter voor on derzoek naar deze produktie in an dere delen van de wereld. Het is de hoogste tijd voor de goedkeuring van de ontwerp-richtlijn inzake mi- lieueffektrapportage, zie Narjes. Eén Lid-staat houdt al 3 1/2 jaar deze zaak op, dat is Denemarken. Hij deed een dringend beroep op deze Lidstaat aan de richtlijn mee te werken DOE MEE AAN DE GROTE TOMBOLA "50 JAAR CODEP géot. - 1 gratis biljet voor elke 5.000 F spaargeld periodevan 1 november '84 tot 28 februari '85 trekking3 mei 1985 Vraag meer inlichtingen 1 bij uw plaatselijk ^Codep - kantoor «Voor Allen» - 28 december 1984 - 5 Parlamento Europeo Gruppo sociahsta Europees Parlement Socialistische Fractie Europa Parlamentft Den socialistiske gruppe Parlement Europeen Groupe sociahste Europaisches Parlament Sozialistische Fraktion European Parliament Socialist Group i i iMu.-ruizó koivttjlutv LlMIIU/.HJTIV.l) ilKIlltl Straatsburg, 13 december 1984 NH/nt De heer Luc van de Velde Voorzi tter Jongsocialisten vzw Keizerslaan 13 1000 BRUSSEL Waarde Kameraad, Ik heb uw brief van 7 december j.l. goed ontvangen. In tegenstelling tot wat u denkt, heeft de Socia listische Fraktie niet geaarzeld financiële hulp aan de mijn werkersfamilies te sturen 1) een som van 2.000 werd namens de Fraktie aan de mijnwerkers- families overgemaakt; 2) 80.000 BF werden voor de mijnwerkerskinderen ingezameld; 3) een inzameling door de fraktieleden bracht nogmaals 2.000 op; 4) meerdere fraktieleden hebben deelgenomen aan inzamelingen in hun partijafdelingen 5) andere fraktieleden hebben het initiatief genomen speelgoed en etenswaren voor de mijnwerkerskinderen in te zamelen in hun kiesdistrikt, enz. U merkt dus dat de leden van de Socialistische Fraktie niet alleen een principiële solidariteit aan'de stakende mijnwerkers hebben toegezegd, maar ook materiële hulp ver lenen. Wij hebben dan ook niet gewacht op uw rekening nummer om onze bijdragen, via onze Britse kameraden, aan de stakende mijnwerkers over te maken. Ik heb vernomen dat uw brief, nog vóór hij mij bereikte, in de Vlaamse pers verscheen. Ik neem aan dat hetzelfde ook met mijn antwoord zal gebeuren. Kameraadschappelijk, /di-l 't Rudi Arndt 97-113 rue Belliard 1040 Bruxelles Tel (02)234 21 1 1 Telex 63988 socep Plateau du Kirchberg Luxembourg Tel (0352)4300 1 Telex 2894 EUPARL LU Zottegem: A PRIVATE SPAARKAS CV. Hoofdzetel Galileïlaan 5. bus 16.1030 Brussel, tel.02/214.9711

Voor Allen | 1984 | | pagina 5