AARDSBERG 10psteller- Boekhouder S.M. «Vooruit-Ninove»: reeds 3.500.000 Fr. aandelen! Korrespondenten opgelet! O.C.M.W. Ninove mrnmömm Zo hoort U het ook eens van een ander... Afdankingspolitiek in rijksonderwijs fel bekritiseerd Europa in de greep van werkloosheid Strijd tegen jeugdwerkloosheid De Morgen Progressief dagblad voor Vlaanderen Obsessies JOHCtRtH ZIJN GCCN WUXiPRODUKTIM SW-SVB-Centrum Geraardsbergen S.P.-ldegem mm Harmonie «De Voorwacht» Belottersklub «Voor Allen» Aangezien 1 januari op een dinsdag valt, dient de kopij ten laatste maandag 31 de cember 1984 om 11 u. op het sekretariaat te zijn. Het sekretariaat zal geslo ten zijn vanaf 12.00 u. De redaktie Volgende betrekking wordt openverklaard op proef: Kandidaturen in te dienen per aangetekend schrijven voor 25.1.1985, te richten aan dhr. J. Timmermans, voorzitter O.C.M.W., Burchtstraat 46 te Ninove, met de nodige bewijsstukken. Nadere inlichtingen te bekomen op het sekretariaat. Namens tie Raad, i.o. De sekretaris, De voorzitter, J. VAN DE PERRE J. TIMMERMANS Socialistische gepensioneerdenbond afdeling Ninove Eind juli stonden er bij de arbeidsbureaus in de Ge meenschap 12,3 miljoen werklozen ingeschreven (10,9% van de beroepsbevol king). Aangezien er voorlo pig nog geen verbetering in zicht is, willen de tien Lid staten van de Europese Ge meenschap hun inspannin gen op elkaar afstemmen. De -voornaamste doelstelling van het Europese Sociaal Fonds in 1983 was de bestrij ding van de jeugdwerkloos heid. In 1984 zal driekwart van de kredieten van het ESF voor dit beleid bestemd worden. 6 - 28 december 1984 - «Voor Allen» Zondag 16/12/1984 organiseerde het bestuur van SVV-SVB hun tra ditioneel kerstfeest in de zalen van De Marbol. Ook dit jaar mochten de inrichters zich verheugen op een talrijke op komst, immers 306 ingeschrevenen zorgden voor een bomvolle zaal. Onder de 306 deelnemers mochten we eveneens verwelkomen: Minis ter Mare Galle, Europarlementslid Willy Vernimmen, Senator Paul Van der Niepen en echtgenote en Volksvertegenwoordiger Herman De Loor en echtgenote. Federale voorzitster Roelandt Christiane en echtgenoot Hoog- huys Edgard. Federale secretaresse Christiane Paschiers. Van onze plaatselijke mandataris- ,en waren Dirk Van der Maelen, William Arys, Lucien Walraet, Freddy Duchou, Eddy De Taeye, Martine Boelaert, Richard Rosier, Coppez Arthur, Herman Cuvelier, Van der Maelen Marc aanwezig. Voor het amusementsgedeelte had het bestuur opnieuw Tante Terry en Nonkel Marcel uitgenodigd zo dat, zowel de ouders als de kinderen aan hun trekken kwamen. Tevens kregen we nog het gastoptreden van streekzanger Andy. Natuurlijk was ook de kerstman van de partij. Deze had voor elk kind een prachtig geschenk meege bracht zodat bij het afscheid enkel glunderende gezichten te zien waren. N.B.: De foto's zijn reeds klaar. Men kan ze afhalen in Bond Moy- son, Polykliniek bij kameraad Van den Neucker Guillaume, tijdens de diensturen of na 19 u. 's avonds, Steenstraat 69. Opgelet! Datum om vrij te houden: Op 12/01/1985: jaarlijks eetmaal SVB in de zaal Marbol. Men kan zich laten inschrijven bij de be stuursleden of bij Daniël in 't café. Het bestuur Uitslag tombola op de voorverkoopkaarten bakschieting 1039 2704 3443 2205 1810 1568 1371 1748 1674 3268 1125 2557 2136 3084 2658 1254 1318 1568 3188 1174 1824 2753 1742 1062 2347 2247 2047 2422 1457 2504 2604 3471 2365 2644 Prijzen af te halen vóór 1 februari 1985 bij Droesbeke Julien, Ninoof- sestraat 97 te Idegem. Zoals verleden week reeds aange kondigd gaat het «aan de man bren gen» van de aandelen met fiskaal voordeel van onze coöperatieve vo lop verder. Deze week hebben wij opnieuw de volgende bedragen kunnen noteren: Gilbert Van den Hole - Ninove: 40.000 F Jean-Luc Franchet - Pollare: 5.000 F Louis De Bisschop - Okegem: 4.000 F Harry Knooren - Welle: 15.000 F Tie Vereecke - Welle 10.000 F Frank Van Sevecoten - Rijme- nam: 5.000 F Totaal: 79.000 F Vorig totaal: 3.468.000 F NIEUW TOTAAL: 3.547.000 F Volgende week brengen wij U een nieuwe reeks van inschrijvers op onze aandelen. Tot 31 december a.s. is het immers nog steeds moge lijk in te tekenen, om deze aande len te kunnen in mindering brengen van de inkomsten 1984. Dank vooraf. Jacques TIMMERMANS. Ik heb het genoegen alle spelende en steunende leden uit te nodigen op de jaarlijkse statutaire ledenver gadering welke doorgaat op vrijdag 4 januari 1985 om 20 u. in het lokaal «Volkshuis», Geraardsberg- sestraat 119 te 9400 Ninove. Ik doe een speciale oproep tot al onze leden-sympathisanten en ver antwoordelijke partijgenoten, om ons samen te beraden over de ak- tiemogelijkheden en middelen om onze harmonie, drumband en ma- jorettenkorps uit te bouwen en nieuw leven in te blazen. Op de agenda: 1. Werkingsverslag over 1984: mo reel en financieel verslag - goed keuring. 2. Bespreking uitbouw harmonie, drumband en majorettenkorps - eventuele concrete taken: uit voering. 3. Verkiezing nieuw bestuur: voor zitter, ondervoorzitter, secreta ris, penningmeester en be stuursleden. 4. Rondvraag. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar wordt op het einde van de vergadering een kleine receptie voorzien. Jacques TIMMERMANS Voorzitter. Klassement na de derde speeldag: 1. Evenepoel Henri 18.705 punten, 2. De Maeseneer Eddy 18.176, 3. De Weghe Marcel 18.134, 4. Tim mermans Robert 17.980, 5. Stevens Roger 17.957, 6. Goossens Edward 17.657, 7. Ooghe Florent 17.655, 8. Vanderhoeven William 17.423, 9. Van der Goeten Jozef 17.393, 10. Eeckhoudt Johny 17.357, 11. Beeckmans Edmond 17.312, 12. De Feyter Gustaaf 17.225, 13. Beeckman Camiel 17.221, 14. Wal- ravens Freddy 17.137, 15. Steen- houdt Desire 16.920, 16. Van der Biest Gustaaf 16.889, 17. Vermeu len Norbert 16.816, 18. Staes Frans 16.809, 19. Reygaerts René 16.762, 20. Wees Pierre 16.720, 21. De Coorde Herman 16.694, 22. Van den Berghe Marcel 16.396, 23. Van den Berghe Hubert 16.113, 24. Se- ghers William 15.970, 25. Maes- franckx Jozef 15.896, 26. Goubert Gaston 15.792, 27. Lauwereys Frans 15.763, 28. Van der Straeten Felix 15.685, 29. Van Laeren Al- bertine 15.585, 30. De Coorde Jan 15.343, 31. Callebaut Philemon 15.261, 32. Govaerts Etienne 15.221, 33. Van Vaerenbergh Al- fons 14.974, 34. Cooreman Gode- lieve 13.758, 35. Coppens Alain 13.050 en 36. Dufour Pol 12.899. Nieuwjaarskaarting op zaterdag 5 januari 1985 om 20 u. stipt. Volgen de kaartavond op z'aterdag 19 ja nuari a.s. om 20 u. stipt. Bestuursvergadering Bestuursvergadering op maandag 7 januari om 14.30 u. Hobbyclubs Op maandag 14 en 28 januari hob byclub in de oude gebouwen van Bond Moyson. Koffietafel café Op dinsdag 29 januari koffietafel in café om 14.30 u. Er is voorzien van een tas koffie met gebak alsook een mooie tombola. Kerstfeest Ons kerstfeest was een groot succes geweest. Het bestuur van de gepensioneer denbond dankt langs deze weg de mandatarissen, de vrienden-leden en handelaars die door het schen ken van waardevolle prijzen of door het schenken van geldelijke steun onze tombola die doorging op 16 december 11. hebben mogelijk gemaakt. Er is ons weer een goede gezellin ontnomen, De Turck Marseline, op de ouderdom van 65 jaar, echtgeno te van Polydoor Reygaerts. Het be stuur en al zijn leden wensen aan beide families hun innige deelne ming aan te bieden. In onze herin nering zal Irineken nog lang blijven voortleven, met haar sentimentele liedje «De vier jaargetijden». Het bestuur. vervolg pag. 1 Verder zijn er ook nog verschillen de SP-volksvertegenwoordigers die, hoewel ze minder bekend zijn, toch in de Kamer enorm werk ver zetten. Dat is bijvoorbeeld het ge val voor Lode Hancké, opsteller van een wetsvoorstel i.v.m. het Rijksarchief en voor Gilbert Tem merman, eerste vice-voorzitter van de Kamer en een andere zekere waarde binnen de SP-fraktie. Men kan ook Eddy Baldewijns ver noemen. Hij kent door en door het dossier Onderwijs en houdt er zich met heel wat minder sektarisme bezig dan Jef Ramaekers, een «ver lichte geest» in het genre van Ylieff, maar dan wel meer gedistin geerd. Twee SP'ers zijn geobse deerd door de toestand in Centraal- Amerika. Dit verschafte de Kamer de lange interpellaties «alsof-U-er- bij-waart» van Jef Sleeckx en van Louis Vanvelthoven. Beiden be twisten elkaar informatie-primeurs over dit deel van de wereld. M. Tindemans luistert altijd beleefd en herinnert er dan steeds aan dat ons land landen erkent, nooit regimes Ongetwijfeld hebben deze interpeb laties evenveel resultaten als die die Costaricaanse députés in San Jose zouden houden over het respekte- ren van het algemeen stemrecht in Voeren... Er maken ook twee vrouwen deel uit van de fraktie: Leona Detiège, auteur van het pro-abortus wets voorstel dat haar naam draagt én een gewichtig afgevaardigde, Olga Lefeber. Deze laatste twee terzijde gelaten, kan de SP-Kamerfraktie een echt voorbeeld worden ge noemd. Wij hebben gemeend U dit artikel uit een, de socialistische beweging uit erst vijandig gezinde krant, niet te mogen onthouden. Als zelfs zij, die noch voor progressieve krachten, noch voor Vlamingen ook maar één goed woord over hebben, dergelijk artikel schrijven, artikel dat toch in hoofdzaak uiterst positief uitvalt voor onze beweging in het algemeen en voor onze mandatarissen in de Kamer in 't biezonder, dan is het ongetwijfeld omdat de feiten zich opdringen en déze waarheid on loochenbaar is: van alle politieke frakties in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, is die van de Vlaamse socialisten veruit de beste!!! P.S.: Daar ik bij het vertalen de oorspronkelijke tekst uit «La Libre Belgique» zoveel mogelijk op de voet heb gevolgd, zullen er we! nogal wat gallicismen en andere - ismen in de Nederlandse tekst zijn binnengeslopen. Waarvoor onze verontschuldigingen. J.-L. Franchet Voorzitter SP Groot-Ninove vervolg pag. 1 Zullen de afgedankte personeels leden bij voorrang - d.w.z. met een duidelijke voorkeur op de privé- onderhoudsfirma's - opnieuw kun nen worden aangeworven? Wat gebeurt er met de niet gere- kupereerde overuren van de afge dankte personeelsleden, indien ze meer tegoed hebben dan er nog te presteren werkdagen overblijvlen? Kunnen sommigen van deze ont slagen tijdelijke vrouwelijke perso neelsleden met vervroegd pensioen gaan en vanaf welke leeftijd, indien ze kunnen verwachten toch niet meer aan het werk te zullen ge raken. Waarom werden ook onder- houdswerklui (mannen en vrou wen) aangesteld in het kader van de tewerkstelling van minder-validen en mentaal gehandicapten, reeds afgedankt? Wat gebeurt er bij eventuele we- deraanwerving onder kontrakt? Worden de reeds gepresteerde ja ren als anciënniteit meegeteld? Wordt een nieuwe proefperiode vereist of is er kontinuïteit van het ambt? Tijdens het debat over de herstel- wet stelde minister Coens: «Er zul len nog personeelsleden (meester-, vak- en dienstpersoneel) kunnen worden benoemd tot oktober con form de vigerende normen en reke ning houdend met de budgettaire sleutels die zijn vastgelegd in de genummerde besluiten». Hoeveel leden van het meesters-, vak- en dienstpersoneel werden er nog benoemd in de periode 1.7.1984 tot 1.10.1984? In welke ambten werden zij benoemd? Hoe veel personeelsleden per ambt? Anderzijds antwoordde de minister ons tijdens een vorige tussenkomst dat alle laureaten van vorige examens werden aangeschreven zo dat men einde juli 1984 zou weten hoeveel onder hen nog kandidaat zijn. Vraag is of we vandaag mogen weten hoeveel positieve ant woorden er aan deze oproep wer den gegeven. Tenslotte: Wat de autonomie van de rijksscholengroepen aangaat, moeten we op een paar weken vóór de kerstvakantie toch stilaan gaan weten waaraan de instellingshoof- den zih van 1 januari 1985 af moe ten houden. - Welke is de enveloppe van de werkingskredieten die hen zal wor den toebedeeld en voor welke rijks- scholengroep? - Wat is het aandeel bestemd voor het vervangingspersoneel dat mag worden aangeworven. - Is de vroeger geciteerde 50% van de totale weddelast bedoeld per school of per scholengroep, of nog anders? - Wie moet bij het bestuur van de zgn. «staatsdiensten met afzonder lijk beheer» betrokken worden? - Wat is het juridisch statuut van de direkteur-werkgever? Mag hij zomaar afdanken en desgewenst opnieuw iemand anders aan werven? - Hoe wordt dan de inspraak van de betrokken werknemers en hun vertegenwoordigers geregeld? Samengevat is de vraag wanneer bekendgemaakt wordt wat de enve loppe zal zijn voor welke rijksscho- lengroep, wanneer de onderrichtin gen zullen toekomen over de wer king en bevoegdheden van de «staatsdienst met afzonderlijk be heer», en wat deze zullen in houden. We doen tenslotte een beroep op uw sociaal gevoel, mijnheer de mi nister, om dit verdienstelijk perso neel een blijvende kans op tewerk stelling te verzekeren door het ont slag in te trekken of ze tenminste bij absolute voorrang opnieuw aan te nemen op kontrakt. De meest recente maandelijkse sta tistieken van Eurostat (het statis tisch bureau van de EG) laten een lichte stijging zien in het aantal werkzoekenden in Frankrijk (0,8%), de Bondsrepubliek Duits land (0,7%) en het Verenigd Ko ninkrijk (0,5%). In Nederland con stateerde men een daling van 1,1%. Bij deze cijfers werd rekening ge houden met seizoencorrecties. Werkloosheid is niet alleen een kopzorg voor de nationale autori teiten, maar vormt samen met de begrotingsproblematiek en de uit breiding van de Gemeenschap met Spanje en Portugal, het voornaam ste vraagstuk van het Ierse voorzit terschap van de Raad van minis ters. In haar «Uiteenzetting over de so ciale ontwikkeling in de Gemeen schap in 1983» geeft de Europese Commissie de stand van zaken weer: het werkloosheidspercentage is ten opzichte van 1979 (5,3%) verdubbeld. Verder wordt een overzicht gegeven van de actie die in Europees verband werd onder nomen sinds juli 1982 toen de mi nisters van de tien Lid-Staten tot samenwerking besloten. Speciale aandacht werd besteed aan jongeren en vrouwen, de voor naamste slachtoffers (beroepsoplei ding, enz.). In 1983 waren er meer dan 4,7 miljoen werklozen jonger dan 25 jaar en bijna een kwart hiervan zocht al meer dan een jaar naar werk. In april 1983 merkte de Europese Commissie op dat «de werkloos heidsduur met de stijging van het werkloosheidspercentage was toe genomen». In deze periode waren meer dan 2 miljoen jongeren langer dan 10 maanden op zoek naar werk en bijna 1,5 miljoen al meer dan een jaar. Een onrustbarende situa tie die dringend om maatregelen vraagt. Nadat de Raad van minis ters het groene licht had gegeven, heeft de Europese Commissie een aantal initiatieven ontwikkeld. Zo werd ondermeer reorganisatie en verkorting van de arbeidstijd voorgesteld, een maatregel waar over bij regeringen en sociale part ners overigens verdeeldheid heerst maar die steeds meer aanhangers begint te krijgen. Projecten voor de reorganisatie van de arbeidstijd en bevordering van deeltijdswerk kun nen bijvoorbeeld al rekenen op steun van het Economisch en So ciaal Comité en het Europees Par lement. Nu de derde industriële revolutie aan de gang is, wordt het belang van de beroepsopleiding voor de bestrijding van structurele werk loosheid nog eens onderstreept. De sleutel tot succes ligt in het bijscho len van werknemers met name op het gebied van de technologie. De Europese Commissie houdt zich daarom vooral bezig met de invoe ring van de nieuwe informatietech nologie in het onderwijs en de be roepsopleiding. Voor het belang dat de instellingen van de Gemeenschap hechten aan werkgelegenheid voor jongeren ge tuigen de financiële middelen die hiervoor worden uitgetrokken. Op 17 oktober 1983 besloot de Raad van ministers ten minste 75% van de kredieten van het Europees So ciaal Fonds (ESF) te bestemmen voor acties yoor jongeren onder de 25 jaar. Dankzij deze nieuwe rege ling en de ruimere financiële mid delen in 1982 bedroegen de kredieten 90 miljard BF ontvan gen jongeren die in deze categorie vallen tijdens hun opleiding nu een vergoeding. Om ook op kleine schaal uitbrei ding van de werkgelegenheid te bevorderen, steunt de Europese Commissie tevens plaatselijke ini tiatieven die de economische activi teiten in de regio's op gang houden. In de Gemeenschap worden alleen al door arbeiderscoöperaties meer dan 540.000 mensen aan het werk gehouden. De ervaring heeft uitge wezen dat men in de toekomst goede resultaten kan verwachten van dit soort initiatieven. In de lijn van haar streven naar gelijke kansen voor mannen en vrouwen liggen voorstellen van de Commissie om het principe van gelijke behandeling, dat reeds bij de overheid wordt gehanteerd, ook toe te passen bij de sociale zeker heidsstelsels van beroepsorganisa ties en werkende ouders ouderver lof toe te kennen. In 1983 bestudeerden de instellin gen van de Gemeenschap samen met de sociale partners het tweede actieprogramma van de Gemeen schap voor veiligheid, arbeidshy- giëne en bescherming van de ge zondheid op het werk. Het concre te resultaat hiervan was dat in sep tember 1983 een richtlijn werd goedgekeurd met betrekking tot de bescherming van werknemers tegen risico's in verband met asbest. De Europese Commissie is er in ieder geval van overtuigd dat een sociale dialoog hard nodig is, niet alleen om de concurrentiepositie van de Europese industrie te her stellen, maar ook om haar in staat te stellen de technologische ontwik kelingen bij te benen. Eurofocus 32/84 Het afgelopen jaar werd door het Europees Sociaal Fonds in totaal ruim 85 miljard BF steun verleend. Een stijging met 23 procent ten opzichte van 1982. Deze gegevens zijn afkomstig uit het twaalfde ver slag van het ESF dat zojuist is verschenen. Het aandeel van het ESF in de begroting van de Gemeenschap steeg van 5,82% in 1982 tot 6,39% in 1983, een gevolg van de voortdu rende verslechtering van de situatie op de arbeidsmarkt. Desondanks ligt het bedrag dat met de steunaan vragen gemoeid is hoger dan de beschikbare kredieten. Aan de hand van een aantal cijfers kan een beeld geschetst worden van de treurige situatie op de arbeids markt: meer dan één miljoen ar beidsplaatsen ging verloren, het werkloosheidspercentage steeg van 10,4 procent eind 1982 tot 11,1 procent eind 1983, een op de drie werkzoekenden staat al langer dan een jaar als werkloos ingeschreven en het aantal werkloze vrouwen is aanzienlijk gestegen. Het meest verontrustende gegeven is dat meer dan de helft van de werklozen jon ger is dan 25 jaar en dat de beroeps bevolking zich nog steeds uitbreidt. Deze laatste faktor bracht de raad van ministers ertoe op 17 oktober 1983 te besluiten dat voortaan ten minste 75 procent van de financiële middelen van het fonds besteed moest worden aan akties voor jon geren. Nieuwe regelingen waarbij het aksent gelegd wordt op de ver betering van de beroepskwalifika- ties en omscholing van de beroeps bevolking zodat kan worden inge speeld op technologische vooruit gang en een betere verdeling van de werkgelegenheid over de regio's. De helft van de beschikbare midde len van het ESF ging in 1983 naar de jeugd. Op de tweede plaats kwamen de regio's die zo'n 30 pro cent van de kredieten ontvingen. In 1982 ontvingen beide groepen nog min of meer hetzelfde. In 1983 is de jeugd er dus op vooruit gegaan. Voor de overige toewijzingen bleef nog ongeveer 20 procent van de kredieten over. Dit geld ging naar de gehandicapten, technische voor uitgang, migranten, vrouwen, de textielsektor, «bedrijfsgroepen» en tenslotte de landbouw. Eurofocus 29/s-t

Voor Allen | 1984 | | pagina 6