■N Den Jerhrunaen. verkeersproblemen en woonproblematiek Binnen in Lome III: EEG biedt 333 miljard aan Derde Wereld Oppositie vraaglom bijeenroepen van de gemeenteraad, een unicum in de gemeentepolitiek Uitslag tombola Voor Allen Aanleg verbindingsweg Denderleeuw Europees Ontwikkelingsbele Op de laatste gemeenteraad hield SP-raadslid Werner Van den Stockt een belang rijke tussenkomst i.v.m. de nieuwe overbrugging van de Dender, de aanleg van de N208 en de verkeers- en woonproblemen dat dit met zich meebrengt. Gelukswensen aan de mensen van slechte wil te Aalst, pag. 2 Europees kultuurbeleid komt van de grond, pag. 4 Wat nu met Ene-Bake- gem, pag. 7 C.V.P. -oppositie in vredige bui te Herzele, pag. 3 Gemeenteraad Ge- raardsbergen, deel 2, pag. 6 Eerste jaarbalans S.M. Vooruit positief te Ni no ve, pag. 6 Terugblik op het twee de jaar S.P.-V.O.P. be leid te Zottegem, pag. 7 Extra: een literaire pa gina 5. i AALST LsedeXerfce NtNOVE 1. Stereo cassetteradio 2. Fondustel 3. Stoomstrijkijzer 4. Klokradio 6. Broodrooster 7. Elektrisch mes 8. Elektronisch rekenmachlentle 9. Inoxschotels 18. Isoloerkan (koffiekan) 11. Punchbowl 12. Bureellamp 13. Keukenset 14. Badhanddoek 15. Tafelkleed 16. L.P. Boos Blijven 17. LP. Hart voor Chili 18. Theepot 19. Messenslijper 29. Boek «Een keuze uit artikels Voor Allen* Omslagbiljet Kleuren T.V. 22.795 31.625 38.221 34.731 29.462 25.218 35.349 28.721 33.199 23.896 39.586 36.345 37.869 27.651 32.591 39.693 28.418 21.934 24.352 26.791 4.528 Op 8 december jl. had in de hoofdstad van Togo de on dertekening plaats van de nieuwe Overeenkomst van Lomé - afgekort Lomé III. Deze overeenkomst - uniek in haar soort - verbindt de tien EEG-landen met nu 66 derde wereldlanden waarvan de meerderheid behoort tot de minst ontwikkelde gebie den van de Derde Wereld. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952404-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 4 JANUARI 1985 47* jaargang nr. 1 Weekblad van de S.P Gezien de belangrijkheid van deze materie voor onze gemeente geven we hieronder een samenvatting van deze tussenkomst: «Via een schrijven van de minister van Openbare Werkendhr. Olli- vier vernam ik dat in 1986 de nieuwe overbrugging van de Dender voor zien wordt, overbrugging die deel zal uitmaken van de nieuwe aanslui ting op de E5 te Essene (de zoge naamde N208). Nu vind ik dat in de zin van dat Teralfene-Sas (De Nauerstraat) en Huissegem-Sas (Landuitstraat) voor een stuk zullen ontlast worden een goede zaak. Ook zullen we een stuk van het zwaar verkeer van het vilbeluik kwijt zijn. Daarnaast zijn er aan dit projekt ook een aantal minder prettige as- pekten verbonden. Zo wordt door de aanleg van deze expresweg een landschappelijk waardevol gebied als de Bellebeekvallei geschonden, zijn er de noodzakelijke onteigenin gen (niet minder dan 22 huizen moeten verdwijnen) en de hoge kostprijs van dit alles. Nu met de aanleg van de nieuwe overbrugging van de Dender in 1986 zijn we ook aan de aanleg van de nieuwe expresweg toe. Zoals bekend gaat die het oefenveld van FC Den- derl. dwarsen om zo een knik te maken naar de Thontlaan, die nu dus zal omgevormd worden tot een expresweg. In de Thontlaan heeft dit voor ge volg dat: er 11 huizen een loods moeten onteigend worden. Ik zou er willen op aandringen dat de gemeente hier zijn verantwoordelijkheid opneemt in die zin dat de bewoners van deze woningen bijtijds op de hoogte ge bracht worden wanneer de werken een aanvang zullen nemen en dat waar mogelijk de gemeente optreedt om eventueel via de sociale bouw maatschappijen voor een passende vervangende woongelegenheid te zorgen. Verder lijkt het me belang rijk te weten wat er met de woon functie van de Thontlaan zal gebeu ren nadat deze in een expresweg veranderd is. wat betreft FC Denderleeuw wou ik er op aandringen dat het nodige voorzien wordt betreft parkeergele genheid, veiligheid voor de toe schouwers, die via de Thontlaan naar het FC-plein zullen komen enz. wat betreft de nieuwe verkeerssi tuatie die zal ontstaan aan het kruis punt De Nayerstraat- Thontlaan (ex presweg) - Guido Gezellestraat (on- derbrugging) - Stationsstraat en met de zekerheid dat het verkeer hier in belangrijke mate zal toenemen (ver keer naar station Denderleeuw en naar de E5) dring ik erop aan in het belang en in samenspraak met de omwonenden (handelsfunctie en woonfunctie van de buurt) en de weggebruikers voor de nieuwe ver keerssituatie aan een oplossing wordt gewerkt. wat betreft de huidige overbrug ging aan Huissegem-Sas en de grote verkeersproblemen die er zich voor doen zou ik in afwachting dat deze zoals voorzien heraangelegd wordt willen op aandringen dat men on derzoekt hoe aan de verkeersproble men aldaar iets kan gedaan worden. Het probleem stelt zich vooral op zaterdag als het in Liedekerke marktdag is en heel wat mensen in de Kasteelstraat waar zich 2 groot warenhuizen bevinden en naar ik vernam er nog een derde bijkomt hun inkopen doen. Tot daar de probleemstelling, die ik belangrijk genoeg vond om vandaag naar voren te brengen en er over te discussiëren wetende dat het beter is bijtijds en op een open manier met deze problematiek bezig te zijn». Gustaaf De Backer, Schepen van Openbare Werken, zat duidelijk verveeld met de vraagstelling van het socialistisch raadslid. In een onsamenhangend antwoord pro beerde hij er de raad van te overtui gen dat er al heel wat gedaan was om aan de gestelde problemen te verhelpen. Zo zou de schepen hier over bij de opening van de nieuwe rijksweg Aalst-Ninove gesproken hebben met minister Ollivier (en wie van de VIP's en de VIP'jes zal niet geprobeerd hebben bij deze gelegenheid een woordje te wisse len met de minister?) en zou er vanuit de gemeente hieromtrent al correspondentie gevoerd zijn met de diverse overheden. Veel tast baars en concreets kwam er echter niet uit de bus. Zo bleek onder meer dat de bewoners van de Thontlaan officieel nog van niks op de hoogte zijn en er het raden naar hebben wanneer ze onteigend zul len worden. Raadslid Van den Stockt repliceerde hierop dat een politiek van laissez faire laissez pas ser hier hoe dan ook uit den boze is en dat men zich moet realiseren dat het hier om werken gaat die de woon-, handels- en verkeerssituatie in het stationskwartier en de Guido Gezellestraat hét commerciële centrum van Denderleeuw in zeer belangrijke mate zullen wijzi gen. Het is een noodzaak dat de gemeente al deze zaken nu reeds inbouwt en voorziet en een aantal van de gestelde problemen kunnen nu reeds een (gedeeltelijke) oplos sing krijgen aldus het SP-raadslid. Zo bestaan er zeker middelen om het verkeersprobleem aan Huisse gem-Sas (b.v. verkeersregeling op bepaalde dagen door de politie) te verminderen en is het de taak van de verschillende partijen (en in de eerste plaats van de CVP) om hun invloed aan te wenden bij de over heid. Veel had de door zijn colle ga's aan zijn lot overgelaten De Backer hierop niet meer in te bren gen. Hij schermde nog wel met een «volksvergadering» die hij aan Huissegem-Sas (het zou wel de eer ste keer zijn dat de CVP in de wijken iets dergelijks organi seert...) zou willen organiseren, overtuigend klonk het evenwel niet. Beloofd werd alleszins dat de ge meenteraad vanaf nu systematisch op de hoogte zal gehouden worden als er zich nieuwe gegevens zullen voordoen zodat op een open ma nier aan een zo goed mogelijke oplossing kan gewerkt worden. De SP zal hier zeker op een positieve manier aan meewerken, alhoewel we toch wel eerst willen afwachten wat de «nieuwe openheid» van de CVP zal geven. De praktijken van de CVP i.v.m. Ene-Bakergem lig gen ons daarvoor nog te vers in het geheugen! A-f te scAaffer deel pan de N202 AAlst era/fene Denderleeuw 5. Tapijt De prijzen dienen afgehaald vóór 31 januari 1985 op het SP- secretariaat. Houtmarkt 1 te Aalst (gelieve vooraf te verwittigen). In het verlengde van het industriepark van Liedekerke komt de nieuwe Denderbrug. Over de Dender zal ze het oefenveld van F.C. Denderleeuw in twee snijden en vandaar een kink maken naar de Thontlaan. De financiële hulp van de EEG via het Europees Ontwikkelingsfonds beloopt 333 miljard voor diverse projekten en programma's. Daar naast stelt de Europese Investe ringsbank nog 50 miljard ter be schikking via leningen tegen gun stige voorwaarden. De nieuwe overeenkomst handhaaft de bepa lingen van de vorige overeenkom sten maar voegt er een aantal ver nieuwingen aan toe. De vorige overeenkomsten bevat ten vier grote luiken: - Handel: vrije toegang voor de meeste produkten uit de Derde Wereld-landen tot de Europese markt. Lomé III behoudt of verbe tert de bepalingen van Lome II. - Stabex-systeem: verzekert de aangesloten landen tegen de ver mindering van de inkomsten van hun exportprodukten bij prijsda ling of bij slechte oogst. - Projektsteun: voor de ontwikke ling van economische en sociale infrastruktuurvorming en oplei ding, plattelandsontwikkeling. - Industriële samenwerking: ge richt op het ondersteunen van de industriële ontwikkeling, de ener gievoorziening en de mijnbouw. In de nieuwe overeenkomst Lome III zijn een aantal belangrijke ver nieuwingen opgenomen: - de eerbiediging van de mensen rechten wordt erkend als een be langrijk onderdeel van de ekonomi- sche en sociale ontwikkeling. - bij de projektsteun zal nog meer rekening worden gehouden met de basisbehoeften van de plaatselijke bevolking en de projekten zullen aangepast worden aan de plaatselij ke omstandigheden en mogelijk heden. - de voedselvoorziening in de ont wikkelingslanden zal bevorderd worden door steun aan technische voorzieningen (watervoorziening, teeltkuituur) en door sociaal-eko- nomische hervormingen (herverde ling landeigendom, vorming en op leiding van de landbouwers, inko mensherverdeling - in de konventie wordt een grote plaats ingeruimd voor de strijd te gen de droogte en de woestijnvor ming; verder de bestrijding van natuurrampen en epidemieën en veel aandacht aan preventieve ge neeskunde, eerstelijnsgezondheids zorg en energiebesparing. - naast de steun voor de ontwikke ling en het onderhoud van bestaan de projekten zullen vooral klein schalige projekten worden bevor derd. - de industriële samenwerking wordt toegespitst op het verbeteren van de bestaande infrastruktuur. - de doelstellingen van de energie- samenwerking worden nauwkeuri ger bepaald met name inzake de evaluatie van de energiebronnen en -vraag. - het bevorderen van de kulturele en sociale samenwerking moet de ontplooiing van het menselijk po tentieel en de kulturele identiteit van de ontwikkelingslanden ten goede komen waarbij vooral aan dacht wordt besteed aan de be roepsopleiding en aan de studenten die in de EEG verblijven. De nieuwe conventie beoogt vooral een grotere efficiëntie van de EEG- ontwikkelingshulp. In een periode waarin de Noord-Zuidrelatie en de wereldsolidariteit ernstig wordt verstoord door de kortzichtigheid van bepaalde westerse landen (pro tectionisme, verminderen ontwik kelingshulp) betekent deze konven tie toch een lichtpunt. Veel zal evenwel afhangen van de.politieke bereidheid om de nieuwe oriënta ties en doelstellingen te realiseren. Voor de sociale organisaties, vak bonden en andere, van de EEG- landen is een belangrijke rol weg gelegd om hierop toe te zien en er zelf toe bij te dragen. Loc Demeyere Naar aanleiding van ongeoorloofde feiten welke zich in de gemeente voordoen, heeft de oppositie die 1/3 van de gemeenteraad vertegen woordigd, de verantwoordelijkheid op zich genomen om de gemeente raad samen te roepen op vrijdag 4 januari '85 om 20 u. De dagorde is kort maar daarom zeker niet onbelangrijk. 1. Stand van zaken i.v.m. de benoe ming van een nieuwe gemeentese-* cretaris. Vraag om inlichtingen aan het Kol lege van Burgemeester en Schepe nen en dit naar aanleiding van di verse persartikels. 2. Stand van zaken i.v.m. de terug vordering van de wedde van de Burgemeester voor de maand au gustus 1984, in toepassing van art. 108 van de gemeentewet en in toe passing van de gemeenteraadsbe slissing op 9 november 1984. Machtiging aan het Kollege voor het instellen van een rechtsgeding hieromtrent. Die bijeenroeping van de gemeen teraadsleden mag dan een unicum zijn in de gemeentepolitiek, de op positie weet wat ze doet en wil met zich niet laten sullen. H.B.

Voor Allen | 1985 | | pagina 1