Koalitie Sint- Lievens-Houtem gebroken Zelfde beleid, ook zonder Michiels Viering 100 jaar Socialistische Beweging Geknoei met examen van gemeentesekretarls Binnen in ALGEMENE RAAD SP AFGELAST r SP-Arrondissementsfederatie Aalst Arrondissementeel SP-bestuur Begroting Haattert Onveilig verkeer te Erembodegem-Terjoden Interessant experiment met lokale radio te Herzele Editoriaai CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Kadervormingsavond t*Yi V «Socialistisch Vormingswerk: richtingen en mogelijkheden» (Programmatie 1985) Vrijdag 11 JANUARI 1985 47* jaargang nr. 2 Weekblad van de S.P In Sint-Lievens-Houtem is voor het eerst sinds 1922 een koalitie ZONDER de CVP in de maak. Vrijdagavond is op de gemeenteraad een breuk ontstaan met de huidi ge partner, de Gemeentebe langen (GB). Eerste schepen De Loore (GB) verklaarde de CVP-arrogantie kotsbeu te zijn. Hij verweet burge meester Otte een eigenmach tig en onwettelijk optreden. De moeilijkheden duren al een hele tijd, maar kregen een hoogtepunt toen de pers uitpakte met de uitslag van het examen van gemeentese- kretaris vooraleer zelfs de examen jury haar beslissing kon meedelen. Het kwam tot een kortsluiting in het schepencollege waarna de Ge meentebelangen met de oppositie (SP, PW en 3 oud-CVP'ers) de gemeenteraad heeft samengeroe pen. Toen burgemeester Otte de 2 agendapunten naar een besloten vergadering verwees, kon het tal rijk publiek meteen opstappen. Het is een gewoonte in Sint-Lievens- Houtem dat bij netelige kwesties, burgemeester Otte de deuren sluit. Examen De oppositie vroeg uitleg over de in de pers voorbarig uitgelekte diskre- ties van het examen. De jury wei gert sindsdien haar opdracht verder uit te voeren en deponeerde de nog verzegelde schriftelijke examens bij de burgemeester. Omdat Otte wei gert zijn verantwoordelijkheid op te nemen, droegen 12 raadsleden een raadsbesluit voor waarin ze de gouverneur vragen ambtenaren van zijn administratie voor de examen jury aan te duiden. Zij zullen de Raldes weerlegt en geeft kritiek te Aalst, pag. 2 Staatsekretaris Paula D'Hondt neemt tak- tisch ontslag uit ge meenteraad te Haal- tert, pag. 3 Kunst: geen luxe-arti kel van de bezittende klasse, pag. 4 Bericht aan de bevol king te Geraardsber- gen, pag. 6 Ninovieter naar de So vjet-Unie, ze vinden het hier nog niet koud genoeg, pag. 7 Succes voor Zottegem- se driekoningen karna val, pag. 3 De leden van de Algemene Raad van de SP uit onze fede ratie worden er langs deze weg van verwittigd dat de bij eenkomst voorzien voor mor gen zaterdag 12 Januari te Brussel, uitgesteld Is. Chris Vamcoppemoui Federaal Sekretaris schriftelijke examens moeten ope nen en de mondelinge proeven af nemen. Verder verzoekt men het Hoog Komitee van Toezicht om de begane indiscretie te onderzoeken. De betrokken perskorrespondent zegt zijn informatie te hebben door de loslippigheid van een jurylid. De twaalf raadsleden vragen verder de gouverneur alle kollegebeslissin gen, genomen na de weigering van de jury, te vernietigen en maatrege len te nemen om door haar geno men beslissingen uit te voeren. Breuk Tweede agendapunt vermeldde het indienen van een rechtsgeding te gen burgemeester Otte, omdat die zijn wedde van de maand juli heeft opgestreken, terwijl hij met vakan tie was. Otte verklaarde dat hij het bedrag in de gemeentekas heeft teruggestort. Vermits de burge meester betrokken partij is, diende hij de zitting te verlaten en werd even later gevolgd door zijn fraktie. Voor de 69-jarige Otte misschien wel het definitieve einde van zijn aktieve loopbaan nadat hij eerder al onder partijdruk zijn kamerzetel heeft ingeleverd. Het publiek werd, na het vertrek van de CVP, weer tot de zaal toegelaten. Daar verklaarde sche pen De Loore korrekt te hebben gehandeld bij het indienen van de agenda. Elk raadslid kan punten toevoegen, zei hij, waarmee hij de bewering van Otte ontkrachtte, dat dit enkel in de bevoegdheid ligt van het schepenkollege (zoals Otte nu Dinsdag 29 januari 1985 om 29 uur Volkshuis, Markt 8 te Zottegem Deze blieenkomst vervangt de geplande voor 25 januari! bezig is blijft hij niet boven water), zo zinspeelde De Loore op bepaal de onwettige feiten. Hij verklaarde bovendien dat het tot een definitie ve breuk is gekomen met de CVP en de 12 raadsleden die nu aanwe zig zijn de nieuwe meerderheid te vormen. CVP-bewind De CVP is meer dan 60 jaar aan het bewind geweest in Sint-Lievens- Houtem waarvan langere tijd met een volstrekte meerderheid. De laatste tijd ging die evenwel aan het tanen. Burgemeester Otte zit al meer dan 25 jaar in zijn ambt en is tevens ere-kamerlid. Hij leidt de CVP op middeleeuwse wijze, zo wordt van hem verteld. Enkele ja ren geleden raakte hij in de clinch met de milieuaktie tegen het stort van Vlierzele. Zoals bekend wer den indertijd tonnen afval uit Brus sel naar een privé-stortplaats in onze gemeente afgevoerd. Voor Allen Schepen De Loore verwees naar een artikel van ons weekblad Voor Allen. Dit viel bij burgemeester Otte niet in goede aarde. Het be trokken artikel, dat 2 weken gele den verscheen, hekelde de benoe- mingspolitiek van de huidige koali tie Schepen De Loore vond deze aanklacht terecht en nam er dus geen aanstoot aan, integendeel beaamde hij deze woorden. Bij afwezigheid van Mi chiels, die nog steeds in voor hechtenis te Vorst vertoeft, stelde CVP-schepen Van Keymeulen de begroting voor aan de gemeenteraad. Vanuit de oppositie werd hij onder spervuur genomen door SP-raadslid Rudy Eeckhout. Zoals verleden jaar moest raadslid Eeckhout zijn betoog openen met er op te wijzen dat de oppositie voor de analyse van de begroting (140 blz. cijfergegevens) amper één week de tijd heeft gekregen. Hij stelde voor om in de toekomst een begrotingskommissie op te richten zodat er tijdens de bespre king in de gemeenteraad diskussie mogelijk is over het beleid als dus danig en er geen eindeloze reeks vragen moet gesteld worden naar de herkomst van bepaalde cijfers. Bovendien krijgen dan ook de op- positie-partijen de gelegenheid hun besturen te raadplegen. Wanneer de meerderheid vandaag een begroting met een batig saldo van 6 miljoen naar voor kan schui ven, dan zwijgt ze stilletjes over het feit dat dit resultaat te danken is aan drastische belastingsverhogin gen op onroerende goederen en inkomens, samen goed voor 60 mil joen op 3 jaar tijd. Bovendien zal de juistheid van de begrotingscij- Iedereen die vanuit Aalst naar Ter joden moet rijden, en zeker als fietser of bromfietser, zal onder vonden hebben dat met de opening van de nieuwe expressweg naar Ninove het er op het vlak van de verkeersveiligheid niet beter op ge worden is. Ook op de wijk 'Dries' ontstonden er onveilige verkeerssituaties en bleek er door de nieuwe situatie onvoldoende verlichting in de aan palende straten. Dit laatste was ook SP-raadslid De Leu niet ontgaan en hij kwam op dit punt reeds twee maal tussen op de gemeenteraad te Haaltent. Naar wij vernamen werd ondertussen de verlichting in de betreffende straten aangepast. Zaterdag 11. zullen veel inwoners van Herzele geluisterd hebben naar Radio Star. Tussen llu30 en 12u30 had er immers een «konfrontatie» plaats tussen de burgemeester ener zijds, als voorstander van de «Ring» rond Herzele, en ander zijds, de voorzitter van het Anti- Ring Komitee. Gedurende ruim één uur hadden beide partijen de kans om hun visie weer te geven op de zaak en daar na, via woord en wederwoord, me kaar proberen te overtuigen van zijn gelijk. De diskussie verliep in alle hoffelijkheid, zij het op sommi ge momenten vrij winnig. Ik geloof dat Radio Star hier een bijzonder lovenswaardig initiatief genomen heeft, voor herhaling vatbaar. Der gelijke wijze van inspelen op de plaatselijke aktualiteit, geeft ons alleszins een zinnige reden van be staan voor lokale radio. Ik denk dat vele vrije radio's beter meer in die richting hun werkzaam heden oriënteren dan te proberen mini-Maeva's te worden. De luis terdichtheid zal er enkel door toe nemen. fers nog moeten blijken want als we in 1984 en 1983 op een onderschat ting van bepaalde uitgaven en het overschatten van inkomsten wezen, dan geven de cijfers ons vandaag gelijk: Zo blijkt ondermeer dat wat de personenbelasting betreft er in 1983, voor 8 miljoen minder in komsten waren dan voorzien in de begroting (of moeten sommige in woners uit Kerksken hun belasting nog betalen?) In vergelijking met gelijkaardige gemeenten uit de omgeving betalen wij vrij veel belastingen, als Haal- tert als basis geldt (100%) dan betalen de inwoners van Sint-Lie vens-Houtem 10% minder en deze van Ninove en Denderleeuw zelfs 24% minder. Wie de toestand van wegen en voetpaden kent zal er mee akkoord gaan dat er nog belangrijke inves teringen te doen zijn. In heel wat woonstraten ontbreken voorzienin gen, is er geen riolering en wegver harding. De prioriteit van het be stuur gaat evenwel uit naar de land- bouwwegen, hoewel voor dergelij ke werken minder overheidstoela gen kunnen bekomen worden wordt méér dan een derde van het geld hieraan besteed. Alles bij elkaar kunnen we het als volgt samenvatten. Te Haaltert be talen we veel, en meer dan vroeger voor minder service. 1985 is gestart onder een ijzig winteroffensief en hoe roman tisch en poëtisch een vlekkeloos wit sneeuwtapijt over ons mooi Vlaanderen ook moge zijn, velen onder ons beleven weinig genoegen aan deze koudegolf. Nochtans staat de politieke aktiviteit niet stil. De herschikking van de regering, na het vertrek van Willy De Clercq, verliep niet zo vlekkeloos als men had gehoopt, waarbij men binnen de regeringspartijen zelfs openlijk een mogelijke kandidaat niet kompetent genoeg achtte om de post van minister van Financiën te bekleden. Uiteindelijk werd Frans Grootjans direkteur van de krant «de Nieuwe Gazet» en onder meer beheerder bij de Generale Bankmaatschappij, als grijze emi nentie binnengehaald. Collega Wantniel kan zich troosten met een toemaatje als staatssecretaris van Financiën. Doch al deze verschuivingen binnen de regering mogen niet verdoezelen dat de echte problemen blijven bestaan. De kwestie rond de kernraketten, na de gedaantewisseling van de CVP, is ietwat op de achtergrond verzeild. Nochtans lijkt het erop dat de voorbereiding voor de installatie volop verder gaat en Vreven houdt vol dat enkel voor het overbrengen van de kernkoppen naar Florennes de toestemming van de regering vereist is. Eigenaardige redenering, want op die manier kan de volledige installatie, raketten inbegrepen, verder afgewerkt worden, als de kernkoppen maar ontbreken. Deze ene stap is echter zeer vlug gezet en ondertussen lopen de installatiekosten maar steeds verder op. Flier geldt als het ware een schoolvoor beeld van misleiding van het publiek, maar deze CVP-PW koalitie is hierbij niet aan haar proefstuk. Het inleveringsbeleid dat gevoerd wordt, heeft echter ook een aantal nevenaspekten. Door de extreme temperatuursomstan- digheden waar we vandaag in leven, komt voor diegenen onder ons die te maken hebben met de O.C.M.W.'s, zeer duidelijk tot uiting dat er een zeer groot aantal mensen tot armoede zijn gebracht door het averechts herverdelingsbeleid van PW en CVP. Nog schrijnender komt men tot bewustzijn dat jongeren, gepensioneerden, gehandicapten... op de rand van het bestaansminimum leven en inderdaad aangewezen worden op liefdadigheid om bij de minste tegenslag het hoofd te kunnen boven water houden. In een moderne democratie, die naam waardig, is het ondenk baar dat aan een klein aantal grote voordelen worden gebo den, terwijl een groot gedeelte letterlijk en figuurlijk in de kou blijft staan. De S.P. viert in 1985 zijn honderdjarig bestaan. Jaren van strijd, overwinningen en ook nederlagen. Vandaag is het duidelijk dat de socialistische beweging de wind in de zeilen heeft. De ledenwervingsactie die de partij dit jaar organiseert moet, met de inzet van alle militanten, zeer vruchtbare resultaten opleveren. De verkiezingen, die hoe dan ook in 1985 plaatsvinden, moeten uitgroeien tot een grootste overwin ning. Laat dit dan onze wens zijn voor dit nieuwe jaar: voorspoedig en strijdvol in een rechtvaardige samenleving waar niemand in de kou blijft staan. Mare Galle, Minister 1985 staat in het teken van het honderdjarig bestaan van onze partij, een gebeurtenis die in samenwerking met de Socialistische Gemeenschap pelijke Aktie op de gepaste wijze wordt herdacht en gevierd. Volgende aktiviteiten zijn reeds gepland: - 9 maart 1985: Congres C.S.C.- Vormingswerk over 100 jaar po litieke kuituur in Vlaanderen (Cultureel Centrum Hasselt); - Van 22 maart tot 20 april 1985: historische tentoonstelling, geor ganiseerd door AMSAB en IEV (Studiedienst P.S.); (Koninklij ke Bibliotheek, Brussel) Uitgave van een geschiedkundig cata logus-fotoboek. - 23 maart 1985: Massafeesl (Sportpaleis te Antwerpen). Een totaalspektakel op een hoog kul- tureel peil. 14 uur: onthaal. 16- 18 uur: historische evokatie «100 jaar socialisme» en vanaf 18 uur: volksbal in het Sportpaleis. Er is ook een feesttent voor de jeugd en een restauratiewagen. - 17 en 18 april 1985: Bureau van de Socialistische Internatio nale georganiseerd door S.P. en Dinsdag 22 lamiarl 1985 tim 20 uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Inleidingen door Chr. Vancoppenolle (gewestelijk sekretaris en M. Lemonnier (nationaal sekretaris) Alle aWalIngsmantwoortlellfken op post! P.S. Op de akademische zitting te Brussel zullen het woord ne men: Henri Lemaire, Karei Van Miert, Guy Spitaels en Willy Brandt. Van 26 april tot 23 juni 1985: affichetentoonstelling «De Rode Verleiding» door AMSAB (Sint- Pietersabdij, Gent). Uitgave van een affiche-repertorium, met een tiental socialistische affiches. Tweede helft van 1985: ten toonstellingspakketten (gedeel ten van de affiche-tentoonstel ling en van de historische ten toonstelling) zijn bij AMSAB ter beschikking van afdelingen en federaties in gans Vlaanderen; tentoonstelling over het Socialis tisch verzet en tentoonstelling over 100 jaar socialistische vrou wenbeweging brochure. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 9300 AALST Tel.: 053/70 51 51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Dirk Van Melkebeke In de koude alt»////

Voor Allen | 1985 | | pagina 1