Mare Galle reageert op niet toekennen P.C. Hooftprijs Denemarken duurste land in E.E.G. Regerings- publiciteit voorbode kiespropaganda Louis Major overleden GROTE ARRONDISSEMENTELE SP-LEDEN EN LEZERSWERVINGSACTIE «VOOR ALLEN' Vrije meningsuiting In gevaar Aandacht - Aandacht - Aandacht VANAF 1 MAART «Actie 1 1 Doe mee - Doe mee - Doe mee YQoicb^ Vrijdag 22 FEBRUARI 1985 47* jaargang nr. 8 Weekblad van de S.P. 270.000 gepensioneerden hebben een schrijven van het Rijksinstituut voor Ziekte- en ln validiteitsv er zekeringen ontvangen. Er werd hen me degedeeld dat bij het onder zoek van de dossiers inzake inhoudingen op pensioenen werd vastgesteld dat sommige inlichtingen vaak ontbraken en dat bijgevolg het niet mo gelijk is hun persoonlijk dos sier thans te regelen. De literaire wereld werd vori ge week opgeschrikt door de tussenkomst van de Neder landse minister Brinkman om de P. C. Hooftprijs niet toe te kennen aan de schrijver Hugo Brandt-Corstius. Een staaltje van culturele censuur waarte gen Mare Galle krachtdadig protesteerde. m Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Inhouding op pensioenen De vele protesten van de gepensio neerden zelf, de druk van het ABW en de tussenkomsten in het Parlement hebben voor gevolg dat de 270.000 die het schrijven ontvin gen, vrijgesteld zijn van betaling van aanvullende inhoudingen op de pensioenen voor 1982. Dat is de enige toegeving van de Minister van Sociale Zaken Jean-Luc Dehaene. Maar verder is er niets gewijzigd. 1. 30.000 gepensioneerden, die een afrekening ontvingen om voor 1982 een bijkomend bedrag te storten moeten hieraan gevolg geven. De kleine toegeving is dat ze hier de storting over verschillende maan den kunnen verspreiden. 2. De afrekeningen voor 1983 en 1984 werden voorlopig opgeschort tot het kadaster der pensioenen op punt is gesteld. In het kader van de uitzending 'Aktueel' van 14 februari 1984 was het voor de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneerden een gelegenheid om te verklaren dat geen einde wordt gesteld aan de onrust bij de gepensioneerden. Ve le duizenden gepensioneerden zul len een afrekening voor 1983 en 1984 ontvangen. Er blijven diskriminaties bestaan o.a. ten voordele van diegenen aan wie vóór 1 oktober 1980 grote kapi talen als pensioen werden uitbe taald. Hierop werden tot nu toe geen inhoudingen toegepast. Dat zal voortduren in 1985 en volgende jaren, zo lang de betrokkene blijft leven. In zekere middens zit men verveeld met het kadaster der pensioenen dat toeliet vast te stellen dat in 1981 een pensioen werd uitbetaald van meer dan 650.000 fr. per maand en er in 1982 een pensioen was van meer dan één miljoen. We vrezen dat we nog lang zullen moeten wachten op volledige statistieken voor 1983 en volgende jaren. Om de betrokkenen voor te lichten wanneer ze voor 1983 en 1984 een afrekening krijgen, geven we be knopt de bepalingen inzake de af houdingen op pensioenen. 1. De afhoudigen moeten door de betalingsorganismen worden ver richt op de wettelijke ouderdoms-, rust-, anciënniteitspensioenen of op elk ander als zodanig geldend voor deel alsook op andere voordelen ter vervollediging van de hierboven genoemde pensioenen toegekend, hetzij in toepassing van wettelijke, reglementaire of statutaire bepalin gen. De voordelen kunnen ook voortvloeien uit een arbeidskon- trakt, een ondernemingsreglement, een kollektieve ondernemings- of sektoriële overeenkomst. 2. Worden niet als pensioenen of aanvullende voordelen aanzien, de vakantiegelden, de eindejaarstoela- De P.C. Hooftprijs, de Nederland se Staatsprijs voor literatuur, werd dit jaar unaniem door de jury toe gekend aan Hugo Brandt Corstius, een schrijver die graag op lange tenen trapt en de gevestigde orde hard aanpakt. Zodanig zelfs dat minister Brinkman het nodig achtte de toekenning te weigeren. Bitsige reakties op deze culturele censuur in Nederland, toch ook in Vlaande ren. Minister Mare Galle heeft een Volgens een onderzoek dat door Eurostat, het Bureau voor de Sta tistiek van de Europese Gemeen schap, werd gedaan naar de koopkracht, is Denemarken het duurste land in de Europese Ge meenschap. Voor een mand met goederen en diensten waarvoor in België 100 eenheden moeten worden betaald, moet de konsument in Denemar ken 127,2, oftewel 27% meer neer tellen. Datzelfde mandje zou in de Bonds republiek Duitsland 117,3 eenhe den kosten, in Frankrijk 108,7, in Nederland 105,3 en in Groot-Brit- tannië 101. In Luxemburg zou de prijs van de mand neerkomen op 92 eenheden, in Italië op 90,4 en in Griekenland op 81,1. In Spanje en Portugal, de twee aspirant-Lidstaten, is de prijs van de mand respektievelijk 78,1 en 66,4 eenheden. EUROFOCUS 6/85 boze brief geschreven naar de Ne derlandse minister over de literaire vrijheid in de Nederlanden. Galle zegt erg geschokt te zijn door de houding die de minister heeft aan genomen en die er met name toe geleid heeft dat Corstius de prijs niet kreeg omdat hij in zijn, ge schriften een 'godslasterlijk indivi du' zou zijn. Galle zegt zich niet te willen begeven op het gladde pad van een binnenlandse aangelegen heid, maar dat hij als voorstander van de vrije meningsuiting en de vrije literaire schepping het zijn plicht acht zijn diepe ongerustheid uit te drukken. Hij wijst er tevens op dat de door Brinkman getroffen beslissing het hele Nederlandse taalgebied aanbe langt en dat die beslissing de letter kunde appreciëert naar haar al dan niet gezagsvriendelijk karakter. De Nederlandse Taalunie moet even wel de literatuur beschermen tegen elke vorm van censuur. Zoniet be staat het gevaar dat in Noord en Zuid wordt gedegradeerd tot broodschrijverij of propaganda van orde en gezag. Daarom heeft Mare Galle dan ook aangekondigd niet meer te zetelen in het ministerco mité van de Taalunie zolang Brinkman voorzitter is. Totdaar de brief van Mare Galle. Opvallend is dat ook de voorzitter van de Vlaamse Regering Gaston Geens het nodig vond Mare Galle op het matje te roepen. Zoals een politiek commentator van een progressief dagblad het stelde: «Voeten aan vegen, daar dienen matjes voor». Cultuur en vrije meningsuiting zijn waardevol genoeg opdat men er voor zou strijden en dat heeft Mare Galle ten overvloede begrepen. gen, de verwarmingstoelagen, de aanpassingsvergoedingen, de for faitaire welvaartspremie. Dus moet op deze bedragen geen inhouding worden toegepast. 3. De bijdragevoet van de inhou dingen op pensioenen en aanvul lende voordelen was op 1 oktober 1980 2,18% verminderd tot 1,80% op 1 januari 1982 en verhoogd in toepassing van volmachtsbesluit nr. 214 tot 2,55% op 1 oktober 1983. 4. De inhouding mag niet voor ge volg hebben dat het totaal van de hierboven vermelde pensioenen en voordelen wordt verminderd tot een bedrag lager dan 21.615 fr. per maand, verhoogd tot 25.616 fr. voor de gerechtigden met gezins- last. Deze bedragen waren aan in dex 228,37 op 1 oktober 1980. Ze werden aangepast aan de schom melingen van het indexcijfer van de konsumptieprijzen. Op 1 januari 1985, na toepassing van index- sprong ingevolge volmachtsbesluit nr. 281 waren de bedragen 28.522 fr. per maand en 33.802 fr. voor de gerechtigden met gezinslast. 5. De verhoging van de drempel voor gezinslast wordt toegepast in dien bij de vaststelling van het pensioen een verhoging wegens ge zinslast werd verleend of wanneer het pensioen werd toegepast we gens gezinslast. Deze verhoging wordt eveneens toegepast wanneer de echtgenote of echtgenoot van de rechthebben de geen beroepsinkomen heeft an ders dan dit voortspruitend uit toe gelaten arbeid, noch in het genot is van een sociaal voordeel krachtens een Belgische of buitenlandse wet geving. Dit is ook het geval wan neer de rechthebbende uitsluitend samenwoont met kinderen waarvan ten minste één recht heeft op kin derbijslag. 6. De pensioenen en aanvullende voordelen, die niet maandelijks worden betaald, worden voor de berekening van de verschuldigde inhoudingen, omgerekend in maandbedragen. De pensioenen en aanvullende voordelen die in kapi taal worden uitbetaald, worden evenwel slechts omgezet in maand bedrag na berekening van de om zettingsrente zoals bedoeld in arti kel 92 van het wetboek van de inkomstenbelastingen Emiel De Nauw Zoals blijkt uit de laatste opiniepeilingen blijven de regeringspartijen slecht scoren. De achteruitgang van de CVP en van de PW in Vlaanderen en in Brussel zet zich verder door. Ook in Wallonië is deze trend waarneembaar, doch vooral bij de PSC. Wegens deze aanhoudende teruggang kan hieruit worden afgeleid dat de bevolking deze regering vijandiger gezind wordt, kortom al langsom meer kotsbeu wordt, naarmate ze langer aan het bewind blijft!!! In dit geval zal het verlengen van de verkiezingsdatum naar 8 december, dus zes maanden later dan oorspronkelijk wettelijk voorzien, eerder een averechts effekt hebben dan hetgeen Martens- Gol verhoopten. Wanneer eerste-minister Martens nog steeds denkt dat de tijd in zijn voordeel speelt, dan zou hij zich deerlijk kunnen vergissen. Verheugend is daarentegen dat de Vlaamse Socialisten wind in de zeilen hebben en bij de bevolking een zeer goede beurt maken wegens hun duidelijke, eerlijke en konsekwente opstelling inzake de raketten- affaire, het Happartdóssier, de legeraankopen, het sociaal-ekono- misch alternatief, de werkloosheidsbestrijding, de benadering van de nieuwe armoede en tal van andere netelige problemen. Voorzitter Karei Van Miert is zeker niet vreemd aan deze gunstige evolutie van de SP. Als gevolg hiervan en wetende dat de SP hun geduchtste tegenstrever is bij de komende verkiezing, hebben de regeringspartijen hun propagandamachine op gang gebracht. De regeringsgezinde pers, evenals de TV en Radio-diensten proberen het CVP-PW-beleid systematisch als het enig zaligmakende voor te stellen. Lou De Clerck, propagandachef van de eerste-minister, overstelpt alle politie ke mandatarissen en beleidsmensen van laag tot hoog wekelijks met het infoblad «Feiten», waarin de regeringsmaatregelen sterk worden opgehemeld. Voor deze zogenaamde objektieve voorlichting komt het op geen enkele miljoenen aan. De verspreiding gebeurt immers overvloedig. Duizenden mensen krijgen twee of drie dezelfde exemplaren van dit infoblad toegestuurd via het informatiebureau inbel, dat een parastatale instelling is, waarover reeds in 1974 was beslist ze zo vlug mogelijk af te schaffen. Staatssekretaris Louis Waltniel, de kampioen van het opdoeken van overheidsdiensten en het afvoeren van overheidspersoneel, die de afschaffing had voorzien heeft moeten inbinden, ln plaats van inbel op te doeken werd deze instelling door miljoenen investeringen uitgebouwd tot een waarachtig gesofistikeerd propaganda-instrument van de regering. Van deze gelegenheid werd gretig gebruik gemaakt om enkele gele en blauwe topambtenaren met miljoenen wedden daarin te benoemen. Van besparing en depolitisering van het openbaar ambt gesproken? Vorige week hebben enkele parlementairen in Kamer en Senaat dan ook de regering bekritiseerd in verband met dit geldverspillend dubieus propagandabureau Inbel. Maar ondertussen is de CVP ook met haar affichencampagne begonnen teneinde bij de bevolking haar imago op te kalefateren en het regeringsbeleid te doen slikken. Of haar slogan «Martens op de goede wegde gepluimde bevolking zal overtuigen valt af te wachten. Een regering, die meer dan 530.000 volledig uitkeringsgerechtigde werklozen telt onder de circa 920.000 mensen van de diverse werkloosheidsregimes op een bevolking van 10 miljoen, hoeft toch niet meer te rekenen op een goedkeuring van haar beleid? En zeker niet, wanneer bij de eerste budgetcontrole door minister Maystadt wordt vastgesteld dat de begrotingscontrole van 496 miljard voor 1985 reeds nu met meer dan 30 miljard is overschreden. De Staatspropaganda en de CVP-publiciteit ten spijt, maar het failliet van het regeringsbeleid Martens V is overduidelijk. Bijgevolg zullen de regering Martens-Gol en haar meerderheidspartijen, om het even welke middelen ze nog mogen bedenken, het niet gemakkelijk hebben de mensen te overhalen het huidig beleid goed te keuren laat staan het armoedebeleid nog vier jaar voort te zetten. Ten laatste zondag 8 december hopen wij, Vlaamse Socialisten, een duidelijke en ondubbelzinnige uitspraak van de kiezer hierover te krijgen. Paul Van der Niepen Senator Dinsdag 19 februari omstreeks half- zes overleed Louis Major ten gevol ge van een hartaderbreuk. Louis Major was 82 jaar oud. Hij is tot op het laatste moment zeer aktief ge bleven in de socialistische bewe ging. Major was meer dan 65 jaar lang aktief. In 1919, sloot hij te Oostende aan bij de metaalbewer- kersbond en de BWP. Een jaar later zat hij in het bestuur van de socialistische jonge wacht (SJW). In 1936 wordt hij sekretaris van de Antwerpse Transportarbeiders- bond. Tijdens de nazi-bezetting wordt hij één der klandestiene kop stukken van de BWP. Anti-Fascis- me is steeds één van zijn strijdpun ten geweest. Na de oorlog zit hij mee in het eerste voorlopig partij bureau. In 1946 werd hij terug kamerlid voor Antwerpen. Hetzelf de jaar start hij met zijn benoeming als adjunkt-sekretaris-generaal van het nieuwe ABW zijn levenswerk. In 1968 was hij nog minister van Tewerkstelling en Arbeid. Hij werd later benoemd tot minister van sta te. Dat Major net voor de viering van '100 jaar socialisme' moest heengaan zal door iedereen be treurt worden. Wij kunnen hem geen groter eer bewijzen dan zijn werk zo goed mogelijk verder te zetten. Pr°B'esji8l

Voor Allen | 1985 | | pagina 1