VLAAMS Binnen in Mare Galle heeft overschot van aellik Vrijheid, blijheid? Dankzij flexibiliteit? SP-Aalst roept op tot deelname aan anti-rakettenbetoging van 17 maart 1985 te Brussel. Editoriaal N Doppen in Aalst op VPRO Het probleem van de bouw van het nieuw ziekenhuis en de daaraan gekoppelde over name van de H.Hartkliniek is reeds meermaals het voor werp geweest van besprekin gen tijdens raadszittingen te Geraardsbergen. Het ging dan telkens om het administratief of technisch as- pekt van de zaak. Historiek Dehaene Flanders Technology, Vlaanderens showroom. Een uitgebreide bijdrage op pag. 5 Geraardsbergen vierde 25 jaar Krakelingen in mineur: zie pag. 6 Denderleeuw, stort van de Denderstreek?pag. 3 Vijf jaar 't Klokzjiël te Ninove, pag. 7 -1 Stadswaarborg Nog geen oplossing Besluiteloosheid OCMW-nota Borgstelier Info- en diskussieavond lu Zaterdag 9 maart<io - is u> Vrijdag 1 MAART 1985 47* jaargang nr. 9 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Financiële gevolgen bouw nieuw ziekenhuis Wat minder, om niet te zeggen nooit, aan bod is gekomen, is een analyse van de financiële gevolgen die beslissingen dienaangaande kunnen of zullen hebben voor onze plaatselijke bevolking. Het is daar over dat ik het in gedetailleerde bewoordingen zou willen hebben. Toen in de loop der zeventiger jaren de idee, een nieuw ziekenhuis te bouwen, aan de orde werd ge steld, bleek niet iedereen gelukkig met dit initiatief. Vooral het be stuur van de H.Hartkliniek zag dit met lede ogen aan. Op dit ogenblik was de heer Van Heuverswyn niet de beste vriend van deze instelling. Getuige daarvan toendertijd gepu bliceerde brieven en krantenarti kels. De SP, die toen deel uitmaakte van de meerderheid in het stadsbestuur heeft uiteindelijk haar akkoord ver leend voor de realisatie van deze uitbreiding omdat dit initiatief on dermeer, ik zeg wel ondermeer, de mogelijkheid bood een betoelaagde V-dienst op te richten die het OCMW-deficit met meerdere mil joenen kon verminderen. Onder normale omstandigheden waren de financiële gevolgen voor de stadskas niet te vrezen, omdat de leningslasten kunnen verrekend worden langsom een verhoogde be toelaging via de ligdagprijs. De start was veelbelovend. Weinig moeilijkheden met de leningsaan- vragen, normale afwikkeling der dossiers voor betoelaging. De ruw bouw die een aanvang nam in 1979 schoot flink op en alles liet voorzien dat de ingebruikname van de nieu we vleugel binnen de gestelde ter mijn kon gerealiseerd worden. Met de wet Dehaene van juli 1982 op de beperking van de ziekenhuis bedden, kwam er een kink in de kabel. Met deze maatregel plaatste de CVP-PW-regering de plannen op losse schroeven. Stopzetting der werken, consternatie en een dosis paniek bij de verantwoordelijke be sturen van de gemeente en OCMW waren er het gevolg van. De enige oplossing bestond in de overname van de bedden van de H.Hartkliniek. Onderhandelen dus met een concurrent waarmee de relaties in het verleden soms wel gespannen waren. Overname van de H.Hartkli niek?... Het kon! Maar dan tegen voorwaarden die niet van de poes waren. Tegenprestatie: een losprijs van ±57 miljoen. O.k., zegt de h. Van Heuverswyn, wij regelen dat wel onder waarborg van de stad. De SP blijkt een moeilijke partner te zijn en stelt een paar voorwaar den. Zij kan geen heil zien in de aankoop van een gebouw dat, naast de andere verzorgingsstructuren, volgens haar overbodig is. Een con tract met voorwaarden wordt opge steld. De heer gouverneur en de Besten dige Deputatie van Oost-Vlaande ren gaan dwarsliggen. De ongunsti ge financiële situatie van de stad is het belangrijkste obstakel. Het dos sier is geblokkeerd. Met drastische belastingsverhoging brengt het nieuwe CVP-PW-be- stuur daar verandering in. Er is opnieuw financiële armslag. Het K.B. van 20 juni 1983 biedt zelfs nog betere mogelijkheden. De wet op de sluiting van ondernemingen kan ook van toepassing zijn voor sluiting van hospitalen en... de S.P. zit in de oppositie. Na twee jaar CVP-PW-bestuur is er echter nog geen oplossing in zicht. Mijnheer Van Heuverswyn blijft koppig bij zijn voorstel. Het schepencollege gunt hem het licht in de ogen niet en schrijft een brief aan de gouverneur met ver zoek de H.Hartkliniek door de Stad en niet door het OCMW te laten overnemen. Mijnheer Van Heuverswyn zou wel eens een bij komend, verlieslatend, initiatief kunnen plannen in de gebouwen van de H.Hartkliniek! Mijnheer Van Heuverswyn laat zich echter niet zo gauw overtroe ven, want hebben wij vastgesteld dat hij voor de zoveelste maal aan het langste eind heeft getrokken. Zo ver zitten we nu. Zonder het wetsvoorstel Dehaene zouden al deze problemen niet aan bod zijn gekomen. Zonder dit vol- machtsbesluit zou men niet op zijn buik hebben moeten gaan liggen om toch de H.Hartkliniek te mogen overnemen. Wellicht zou de ingebruikstelling van de nieuwe vleugel van het zie kenhuis nog vóór het einde van 1985 - dus op de normale datum, of toch ongeveer - hebben kunnen plaatsvinden. Hier ligt de eerste verantwoorde lijkheid. De besluiteloosheid van de laatste twee jaar ingevolge de controverse tussen het OCMW en het schepen college heeft de zaak doen stagne ren ondanks de mogelijkheid tot vooruitgang. Hier ligt de tweede verantwoorde lijkheid. Deze besluiteloosheid zal vérstrek kende gevolgen hebben voor onze stad en haar bevolking. Voor nieuwbouw kon het OCMW normaal 60 procent toelage krijgen vanwege het Fonds voor de Bouw van Ziekenhuizen. De resterende 40 procent moeten door de inrich tende macht, hier het OCMW, zelf bekostigd worden. Alleen al in het kader van de ruw bouw van de nieuwe vleugel vallen de leningen van 47.118.000 en 573.000 fr. ten laste van het OCMW, terug te betalen over een periode van 30 jaar. Het Gemeentekrediet was bereid de betaling van de lasten van de leningen te verdagen tot bij de inwerkingtreding van het nieuw zie kenhuis, met dien verstande dat deze verdaging van aflossing be paald is op 3 jaar en de kapitalisatie van de intresten op maximum 4 jaar. In ons geval lopen de te kapi taliseren intresten tot 31.12.1985 en is de eerste kapitaaltranche ver schuldigd op 31.12.1986. De eerste semestriële intrest zal op 30 juni 1986 vervallen. Wanneer ik echter de nota betref fende deze materie ter hand neem die onlangs ter bespreking werd voorgelegd aan de leden van het OCMW dan stel ik vast dat de lasten van de leningen voor de erelonen tot 1984 op rekening van ziekenhuis I werden geboekt en namelijk op een aanlooprekening, wat betekent dat ze tot nu toe niet verrekend werden in het verlies der voorgaande jaren. Op 1.1.1986 zal derhalve een be drag van ±28 miljoen aan gekapita liseerde intresten dienen omgezet te worden in een lening op 10 jaar. In totaal bedragen de leningen, op dit ogenblik terug te betalen door het OCMW, reeds ±96.500.000 fr. Volgens de eigen berekeningen van het OCMW zujlen de jaarlijkse lasten van deze leningen volgende hoogte bereiken: 3.500.000 voor 1985 16.000.000 voor 1986 15.500.000 voor 1987 Ik kan me moeilijk voorstellen dat het Fonds voor de Bouw van Zie kenhuizen voor de besluiteloosheid van de Stad en het OCMW zou willen opdraaien. Inderdaad, een clausule in het con tract met voornoemde instelling zegt namelijk het volgende: «Inge val er tegelijkertijd waarborg is van het Fonds en borgstelling voor een derde, zal deze laatste in zijn be trekkingen met het Fonds be schouwd worden als samen met de ontlener solidair aansprakelijke hoofdschuldenaar, zodat deze der de geen verhaal zal kunnen uitoefe nen tegen het Fonds indien hij wordt aangemaand tot betalen in de plaats van de ontlener. Daaren tegen zal het Fonds, indien het de financiële instelling terugbetaalt, zich voor het geheel kunnen verha len op de borgsteller.» De derde is in ons geval de stad Geraardsbergen omdat deze inder tijd de overeenkomst als borgstelier mee ondertekend heeft. Op 1.1.1986 zal de nieuwe vleugel van het ziekenhuis nog niet opera tioneel zijn en zullen er nog geen inkomsten kunnen geboekt worden die zouden moeten dienen voor de terugbetaling van de leningen. Het ziet er dus naar uit dat vanaf 1986 en zolang het ziekenhuis niet operationeel is, de stad Geraards bergen voor de jaarlijkse leninglas- ten zal moeten opdraaien onder vorm van een verhoging van de werkingskosten, of anders gezegd, van het deficit van het ziekenhuis. In het saneringsplan van het OCMW, dat vroeger reeds door dit bestuur werd goedgekeurd, werd op pagina 3 trouwens een paragraaf overgenomen van een schrijven van de Gouverneur die opmerkt: «De cijfers van het saneringsplan moe ten realistisch zijn, namelijk reke ning houden met de lasten voor de bouw van het ziekenhuis.» Ik stel echter vast dat deze lasten in dit saneringsplan niet werden opge nomen voor de jaren 1985-86 en 87. Er liggen dus grote financiële pro blemen in het verschiet voor de Stad indien de regering, die toch de hoofdverantwoordelijke is voor de ze barre situatie, geen tegemoetko ming doet bij K.B. voor Geraards bergen en alle andere lokaliteiten die in hetzelfde geval verkeren. Zoniet zit er een tijdbom onder de begroting en het saneringsplan en dit vanaf 1986. Zulke miljoenenlast wordt on draaglijk voor onze inwoners. Valt het nog te verwonderen dat velen ons verlaten en dat de ontvolking angstwekkende vormen begint aan te nemen? L. Walraet De Vlaamse Executieve heeft vorige week beslist Gemeen schapsminister Mare Galle zijn mandaat bij het Ministerkomi- té van de Taalunie te ontnemen en dit naar aanleiding van zijn weigering nog verder aan de vergaderingen van het Ministerco mité deel te nemen, zolang dit door de Nederlandse minister Brinkman wordt voorgezeten. Men zal zich herinneren dat een Nederlandse jury onlangs had beslist de hoogste literaire prijs van dit land «de P. C. Hooftprijs» toe te kennen aan de journalist en schrijver Hugo Brandt Corstius. De Nederlandse minister Brinkman weigerde echter die beslis sing uit te voeren omdat de inhoud van Corstius' literaire werk niet bleek te stroken met de persoonlijke opvattingen van deze excellentie. Prompt bracht Mare Galle, die deel uitmaakt van de Vlaamse ministeriële afvaardiging bij de Taalunie, voorzitter Brinkman op de hoogte van zijn beslissing niet langer de vergaderingen van het Ministercomité bij te wonen, zolang deze laatste er voorzitter van blijft. Deze konsekwente en korrekte houding van Mare Galle die de goedkeuring van ieder demokratisch ingesteld mens weg draagt, is gestoeld op één van de basisopdrachten van de Taalunie, namelijk het beschermen van de letterkunde tegen elke vorm van censuur. Zij zette echter heel kwaad bloed bij voorzitter Geens CVP) van de Vlaamse Exekutieve. Hij riep tot driemaal toe de Vlaamse Exekutieve bijeen om ten slotte het mandaat van Minister Galle bij de Taalunie terug te nemen. Met zijn kordate stellingname heeft Mare Galle zich in het geheel niet willen mengen in een Nederlandse binnenlandse aangelegenheid wat men hem nochtans vanuit konservatieve hoek ten laste tracht te leggen. Wel heeft hij de bekrompen geestesgesteldheid van voorzitter Brinkman van het Minis- terkomité van de Taalunie aan de kaak willen stellen. Dat Mare Galle hierbij overschot van gelijk heeft, zal geen enkel weldenkend mens durven tegenspreken. Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Je hebt er zeker al over gehoord of gelezen: Flexibiliteit. Het betekent flexibel werken, soepel werken. Okee, denk je, zeker wil ik dat: kunnen werken wanneer ik wil en hoelang ik wil. Natuurlijk, dat wil len wij ook. Maar zo bedoelen de bazen het niet. Zij willen dat wij komen werken wanneer zij willen en hoelang zij willen. Dat is minder mooi. Inder daad!!! Want wat betekent dat? Het betekent dat buiten het geken de systeem van part-time werken de meest mogelijke en onmogelijke systemen nu toegelaten zijn (uit breiding van nachtwerk voor vrou wen, weekend-werk van 12 uren per dag, 6 dagen aan 3 uren, enz...). Dit zal ons allemaal overkomen, want de wet op de flexibiliteit is gestemd. De vroegere wetten waar de vakbonden voor geijverd heb ben, vallen weg... Gedaan met het verbod op zondagwerk, gedaan mei premies voor ploegenwerk en nachtwerk, gedaan met kompensa- tie van overuren, gedaan met de 8- urendag, enz... Je zou denken: okee, weekend werk interesseert mij wel, want dan kan ik veel tijd aan de kinderen geven. Maar denk jij tijd te hebben voor hen als jij de weekends 12 uren per dag werkt? En zal je niet automa tisch veel meer in het huishouden doen dan je wilt? En eens een vrij weekend samen? Vergeet het!!! Je denkt misschien aan wisselende uren: werkweken tussen de 32 en 45 uren, waarom niet? Maar zal je de garantie krijgen dat ze jouw planning van je vrije mo menten niet op het laatste nippertje overhoop zullen gooien? En je wordt geen overuren meer uitbe taald. Leuk is anders, niet? En wat is het resultaat voor de bazen en de overheid? Meer winst met minder kosten en geen of weinig aanwervingen!!! Resultaat voor ons: afbraak van ons privé-leven: we worden slaven die altijd voor de baas moeten klaarstaan, 24 uren op 24. Niemand zal nog een voltijdse job krijgen, dus iedereen zal minder verdienen en je zal jezelf nog moeilijk alleen kunnen onderhouden, zeker met de prijzen die stijgen. Je zal ook wei nig keuze hebben, ga je niet ak koord, dan kun je gaan, er zijn nog 300.000 wachtenden na jou. En de vakbonden zullen het moei lijk krijgen om ons te verdedigen want de baas mag nu wettelijk alles!!! Blijf niet bij de pakken zitten!!! Praat erover met je kollega's. Ga naar je vakbond. Vraag uitleg aan je délégué... Informeer je! Flexibiliteit, nachtarbeid, inkomen en werk Wanneer? 1 maart 1985 om 20 uur Waar? Kaffee 't Landhuis (achter Belfort) Organisatie: Vrouwen tegen de Krisis Aalst. Vrouwen tegen de Krisis MSKUSSIEDAG loom en seciale zekert** welke gelijkheid 7 keepkrachtde kleinen betalen het meest deettifdse arbeid wie heetl er «oordeei bij 7 INTERNATIONALE MEETING ANCIENNE BELGIQUE 3 Steenstraat (nabij de Beurs), Brussel O Inkom 100 F, 50 F voor werklozen INTERNATIONALE VROUWENDAG Vorig jaar wees de ABW-werklo- zenwerking op de erbarmelijke en vernederende manier waarop werk lozen in Aalst moeten stempelen. Aan deze situatie werd sedertdien ondanks verschillende akties en in terpellaties in de Aalsterse gemeen teraad niets veranderd. Het stempelen in Vlaanderen en de specifieke situatie van de dopper in Aalst draagt nu ook de belangstel ling weg van buitenlandse journa listen. In de voorbije weken werkte de ABW-werklozenwerking mee aan een radio-programma van de VPRO over deze problematiek. Dit programma met o.m. interviews door Johan Anthierens zal te be luisteren zijn op Hilversum 2 op vrijdag 8 maart van 13u30 tot 14u30.

Voor Allen | 1985 | | pagina 1