Raadplegingen voor benoeming gouverneur zijn nog niet beëindigd Groenland uit E.E.G. Wie nog twijfelt luistert eens naar «Gol» Busbegeleiders Rijksonderwijs worden niét betaald! Nothombin de Kamer Binnen in Editoriaal SP-arrondissementsfederatie Aalst Bericht aan de afdeling CSC Vormingswerk Gewest Aalst Kadervorming «Sleutel mee aan je gemeente: Het investeringsfonds» IPlre Nog geen gouverneur voor Oost-Vlaanderen Het Gemeentefonds wordt ingekrompen Aanwervingen bij de Civiele Bescherming Gewestelijke Ontvangers De Provinciale Veiligheidsfondsen Verkiezingsuitgaven Willy VERNIMMEN Europees parlementslid Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Federaal Bestuur S.P. arrondissement Aalst Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel. 053/70.51.51 Vrijdag 8 MAART 1985 47* jaargang nr. 10 Weekblad van de S.P Naar aanleiding van de be spreking van de begroting 1985 van Binnenlandse Za ken vroeg Herman De Loor vorige week in de Kamer uit leg aan minister Nothomb over het uitblijven van de be noeming van de gouverneur in Oost-Vlaander en. Ons kamerlid handelde ook nog over de zwakke groei van het gemeentefonds, de civiele bescherming, de gewestelijke ontvangers, de provinciale veiligheidsfondsen en de ver kiezingsuitgaven Hierna publiceren we de bie- zonderste delen uit zijn tus senkomst. Op 29 juli 1984 overleed de Gou verneur van Oost-Vlaanderen, zei Herman De Loor. Sinds deze da tum zijn zeven maanden verstreken en nog steeds werd geen nieuwe titularis benoemd. Dit betreurenswaardig feit, waar voor enkel de regering verantwoor delijk kan worden gesteld, komt ons demokratisch bestel zeker niet ten goede, wel integendeel! Deze onbesliste handelswijze is to taal tegenstrijdig met het antwoord dat Nothomb op een parlementaire vraag verstrekte, en dat luidde «dat de taak van de provinciegouver neurs zeer belangrijk is». In de Belgische geschiedenis is het nog nooit gebeurd dat een gouverneurs ambt zolang vakant is gebleven. De bewering «dat de regering de nodige raadplegingen dient te ver richten vooraleer tot de aanwijzing van de gouverneur over te gaan», doet omtrent de geloofwaardigheid van deze stelling veel twijfels ont staan door de uiterst lange duur van deze zogezegde raadplegingen. Ook de verklaring van de Eerste Minister tijdens het Kamerdebat van 12 februari 11. naar aanleiding van de bespreking van zijn begro ting 1985, aldat hij maar weet heeft van één kandidatuur, is de zoveel ste zwakke schakel in deze gouver- neursaffaire. Nothomb had trouwens al eerder verklaard meerdere kandidaturen te hebben ontvangen. Wie vertelt de waarheid niet, vroeg Herman de Loor zich af. Hoe dan ook, het blijven talmen en het niet uit de onbeslistheid treden is andermaal te beschouwen als een vergrijp die deze regering pleegt op onze demokratische instellingen, besloot de interpellant. In zijn antwoord zei minister No thomb dat de raadplegingen nog niet zijn beëindigd en nog steeds verder gaan. Kontrole ziek stadspersoneel onwettig te Aalst, pag. 2 Huissegem, een nieuwe groeipool, pag. 3 Historische bronnen socialisme, pag. 5 Centrumbaan 100, te Ninove, pag. 7 In de ban van de Ring te Herzele, pag. 7 Algemene statutaire ledenvergadering groot sukses te Zottegem, pag. 8 Herman De Loor handelde ook over de inkrimping van het Ge meentefonds en wees er op dat in 1976, de dotatie aan het gemeen tefonds vastgesteld werd op 7,65% van alle fiskale ontvangsten van het Rijk. Ook voor de jaren 1977 en 1978 werd deze vaststellingswijze verder toegepast. Sinds 1979 heeft men echter de dotatie van het gemeen tefonds stelselmatig verminderd, doch het koninklijk besluit nr. 263 van 31 december 1983 (een vol machtenbesluit) dat voor het eerst in 1985 de dotatie van het gemeen tefonds vaststelt, betekent een ramp voor de gemeenten. Het stijgt trouwens slechts met 2,9%. Dit betekent zei kd. De Loor dat: - dit de geringste stijging is die ooit werd toegepast sinds de centrale overheid, op voorstel van de rege ring, het systeem van de wet van 5 januari 1976 heeft verlaten. - wat de Vlaamse gemeenten be treft, deze beduidend lager ligt dan de in dit gewest uitgevaardigde be grotingsonderrichtingen, die de ge meenten een stijging met 4% in het vooruitzicht stelden. - afbreuk wordt gedaan aan de talrijke beloften die de regering in de voorbije jaren heeft gedaan en waarbij de financiële toestand van de gemeenten naar een definitieve oplossing zou evolueren. - de saneringsovereenkomsten tus sen centrale en regionale overheid enerzijds en de gemeenten ander zijds, op de helling worden ge plaatst. De vermindering van de dotatie van het gemeentefonds krijgt bijge volg een bestendig karakter. De Staat blijft aldus alsmaar zijn finan ciële problemen afwentelen op de gemeentebesturen, zei ons Ka merlid. Wij dringen dan ook aan opdat een wijziging aan het KB nr. 263 zou worden aangebracht of opdat een extra-dotatie zou worden toege kend. Herman De Loor wees er ook op dat de staat een slechte betaler blijft en dat het doorbetalen van bedragen die de Staat voor reke ning van de gemeenten int, van langsom slechter gebeurt. Met de cijfers van mijn gemeente voor ogen, zei onze Volksvertegen woordiger, moeten wij U laten op merken dat in 1981 de achterstel per inwoner 1.693 fr. bedroeg en deze in 1984 is opgelopen tot 3.257 fr. hetzij een stijging met 92,35%. Minister Nothomb beloofde bij zijn kollega van Financiën aan te drin gen teneinde een vluggere doorbe taling te bekomen. Wij verheugen ons over het feit, zei Herman De Loor, dat dit jaar de aandacht zal worden besteed aan de herstrukturering van de civiele bescherming, gepaard gaande met een aanpassing van de arbeidsvoor waarden en een betere overheids- herschikking in de continu-dien- sten. De aanwerving van 1 april 1985 af, van enkele honderden tewerkge stelde werklozen zal ontegenspre kelijk een betere werking van de diensten van de civiele bescherming in de hand werken. In verband met deze aanwervingen stelde kd. De Loor volgende vragen: - zal er daartoe een openbare op roep verschijnen? - of zal een beroep worden gedaan op laureaten van het Vast Wer- vingssekretariaat? - kunnen geïnteresseerden nu reeds hun kandidatuur indienen? - zo ja, tot welke instantie en op welk adres kan dit gebeuren? - welke zijn de voorwaarden waar aan de kandidaten dienen te voldoen? Hierop antwoordde de minister dat de statutaire aanwervingen zullen gebeuren via het Vast Wervings- sekretariaat en de tewerkgestelde werklozen via de RVA. Geïnteres seerden kunnen zich aanbieden bij de plaatselijke RVA-kantoren. Over deze kategorie ambtenaren heb ik het in het verleden ook al meer dan eens gehad, zei Herman De Loor. Nogmaals vraag ik aandacht voor de afwijking die de Koning kan toestaan om in de gemeenten die volgens de jongste tienjaarlijkse volkstelling 10.000 inwoners en minder tellen, het ambt van ge meenteontvanger te laten vervullen door een gewestelijke ontvanger. Voor sommige gemeenten werd on langs deze voorziene afwijking in geroepen, ofschoon geen speciale omstandigheden dit rechtvaar digen. Daarom drong Herman De Loor aan opdat de voorheen gevoerde politiek, waarbij de afwijkingen slechts in heel uitzonderlijke om standigheden werden toegestaan, zou worden hernomen. Er zijn trouwens nog steeds een aantal gewestelijke ontvangers in overtal wiens bezoldiging ten laste valt van de begroting van Binnen landse Zaken. Aan deze geformuleerde opmer kingen beloofde de minister in de toekomst grotere aandacht te be steden. In de begroting voor het jaar 1982 werd voor de eerste maal een kre diet ingeschreven ter bevordering van de veiligheid. Sindsdien ge beurde dit ieder jaar opnieuw, zo dat aan de veiligheid thans reeds een belangrijk globaal bedrag werd besteed dat de 1 milljard 200 mil joen heeft overschreden. Hoe goed de bedoelingen met dit opzet ook zijn geweest, toch zijn wij van oordeel dat zij vaak aan een efficiënt gebruik zijn te kort ge schoten, zei Herman De Loor. Als men de aanwending van de kredieten per provincie onder de loupe neemt, dan komt men inder- Sinds 1 februari maakt Groenland geen deel meer uit van de Europese Gemeenschap maar het blijft er, nu met de status van overzees gebieds deel, wel mee verbonden. Andere gebieden die over deze status be schikken, zijn onder meer de Falk- land-eilanden en Nieuw-Caledonië. Groenland, na Australië het groot ste eiland ter wereld, telt iets meer dan 50.000 inwoners. De bevolking bezit de Deense nationaliteit en bestaat voor meer dan 80% uit eskimo's. In 1982 besloot ze door middel van een referendum uit de Gemeenschap te stappen. In 1972 stemde echter meer dan 70% van de Groenlandse bevolking tegen Deense toetreding tot de gemeen schap terwijl tien jaar later slechts 52% voor uittreding was. Groenland dat sinds 1979 een auto noom deel van Denemarken is, blijft aanzienlijke financiële steun ontvangen van de Gemeenschap en Europese vissers zullen hun netten in de zeer visrijke Groenlandse wa teren kunnen blijven uitwerpen. EüROFOCUS 6/85 daad tot de vaststelling dat deze wel eens besteed werden aan projekten die zeer weinig en soms helemaal niet kaderen in de veiligheids- sektor. Daarom stelde ons Kamerlid voor de adviezen van de gemeentebestu ren in te winnen, teneinde de ver langens en prioriteiten van deze laatsten te kunnen vernemen. Op basis van deze gemeentelijke opties zouden de provinciegouver neurs dan wellicht beter tegemoet kunnen komen aan de direkte te korten inzake veiligheid. Minister Nothomb zei van mening te zijn dat dit wel door heel wat Gouverneurs in die zin gebeurt en dat hij nogmaals bij hen zal aan dringen om het op die manier te doen, mocht dit het geval zijn. Tot slot handelde interpellant over de verkiezingsuitgaven en zei dat voor de komende parlements- en provincieraadsverkiezingen die op 8 december 1985 zullen plaatsvin den, als de regering niet eerder over de kop gaat, wat wij als socia listen nochtans hopen, een krediet is uitgetrokken van 92.300.000 fr. Een niet onaardig bedrag, zei kd. De Loor. Wat evenwel de diverse politieke partijen aan de verkiezingen uitge- «n is nog steeds een groot vraag teken. Telkens er verkiezingen in het ver schiet liggen, worden er voorstellen geformuleerd om de campagne-uit gaven voor die verkiezingen te be perken. Tot nog toe is hiervan evenwel niets in huis gekomen. De enorme groei van de verkie zingsuitgaven voor propaganda kan trouwens vanuit demokratisch oog punt bezwaarlijk een positieve evo lutie worden genoemd. Het spen deren van grote bedragen is een ontoelaatbare verspilling van geld en materiaal. In die richting verder gaan houdt het gevaar in dat som mige partijen kandidaten zullen gaan zoeken die over grote geld middelen beschikken, met als ge volg dat men afglijdt naar een cijns- verkiesbaarheidsrecht, waarvoor wij uiteraard ten zeerste willen waarschuwen. De barnumreclame die sommige kandidaten en partijen ten toon spreiden, doet bij menige kiezers vragen rijzen over de herkomst hervan. Wij geloven niet dat de kiezer enige boodschap heeft aan de reuzeaffi ches op de muren en aan de hopen gadgets die te rapen worden gegooid. Herman De Loor drong daarom aan opdat de verkiezingsuitgaven door de partijen en kandidaten wettelijk zouden worden geregle menteerd. Mocht een wettelijke reglemente ring er voor de komende parle mentsverkiezingen niet meer inzit ten, dan zou moeten getracht wor den met de partijvoorzitters een overeenkomst af te sluiten, besloot Herman De Loor. Minister Nothomb bestempelde dit als geen gemakkelijke opdracht maar beloofde toch in die zin een poging te zullen ondernemen. Er bestaat bij heel wat mensen wellicht twijfel over de verdere 'intenties' van de regering Martens. Het is gekend dat bij de Vlaamse media, d. w.z. radio, televisie en dagbladen er een felle drang aanwezig is om het slopingswerk van Martens te minimaliseren. Het is allemaal niet zo erg, werklozen, zieken, gehandicapten en invaliden, zij leven nog allemaal verder en in vergelijking met de welvaart in andere werelddelen zelfs nog betrekkelijk goed, zegt men.Deze gang van zaken aanvaarden betekent meteen de goedkeuring van een maatschappijmodel, waar inderdaad een deel van de bevolking het vrij goed stelt en een ander belangrijk deel die pech heeft gehad (werkloosheid, ziekte enz.) naar de vuilnisbelt wordt verwezen. Wie nog twijfelt komt te rade bij het debat die de h. PW'er Gol heeft gehouden op de RTBF verleden zondag. Met een - voor mij persoonlijk - nooit gehoorde arrogantie omschreef hij de toekomstgerichte politiek inzake sociale zekerheid, en in het bijzonder de werkloosheidsreglementering. Meer nog, niettegenstaande de NU reeds heel wat werklozen - méér dan hen lief is - en de bestendige druk die zij erop uitoefenen, beweerde de h. Gol dat de h. Hansenne het regeerakkoord ter zake niet uitvoert! Wat Gol wil is wel duidelijk: een totale privatisering van de R. S. Z. en een reeks bijna onmenselijke maatregelen inzake werkloosheidsreglementering. Waar komen die in hoofdzaak op neer: - GOL is van mening dat pas afgestudeerden best niet in de werkloosheid worden opgenomen. Prettig vooruitzicht voor de jonge mensen, en dat de andere CVP-groep maar brult over het ernstig probleem van de jeugdwerkloosheid. Wie spreekt uiteindelijk de waarheid? - GOL is van mening dat de werkloosheid moet beperkt worden in de tijd. Dat betekent meteen dat men alzo wellicht enkele tienduizenden (vooral vrouwen) kan uitsluiten. Mooi vooruitzicht, nietwaar? - GOL is van mening dat terug moet gegaan worden naar een zekere staat van 'behoefte Dus men mag wel gedurende een vrij lange periode bijdragen betalen, maar als men er toevallig en ongewild moet van genieten is men 'een profiteur'. De vraag die zich nu stelt is: «Staat GOL alleen met die mening?». Zeker niet, ook de PVV'ers en rechts van de CVP deelt men deze mening; en de kristendemokraten zullen er wel handig omheen praten en ook deze pil te slikken krijgen. Er is nu duidelijk een polarisatiepunt in het politiek gebeuren: de keuze is trouwens duidelijk: ofwel kiest men voor GOL, ofwel kiest men voor een andere meer op solidariteit gerichte politiek. Voor iedere loontrekker en kleine middenstander moet de keuze vrij gemakkelijk zijn - doet men het anders, dan wordt het bedenkelijk. De afdelingen die zich uiterlijk 15 maart 1985 niet in regel gesteld hebben met de nog aan de federatie verschuldigde betalingen worden ervan verwittigd dat zij kunnen gekon- fronteerd worden met effektieve statutaire repercussies m.b.t. hun stemmenaantal op het eerstvolgende politiek kongres (lijstenvorming). Het gaat hierbij over ledenbijdrage, lezersgeld Voor Allen» én tombola Voor Allen». Willy Vernimmen Chris Vancoppenolle Voorzitter Sekretaris Door onderwijsminister Coens werd per 1 januari 11. het financieel beheer van de Rijksscholen volle dig hervormd en ondersteboven ge gooid met de bedoeling enkele hon derden miljoenen te besparen op de rug van het Rijksonderwijs. Men herinnert zich nog dat circa 1500 tijdelijke onderhoudswerklie- den hun opzeg kregen en naar het doplokaal werden verwezen. Een groot aantal onder hen, meestal vrouwelijke personeelsleden, kun nen maar een korte periode van een werkloosheidsvergoeding ge nieten daar ze onvolledig (24 uur per week) waren tewerkgesteld. Ingevolge de bovengenoemde maatregel mogen de busbegeleiders in het Rijksonderwijs niet langer meer door de school betaald wor den, maar tot op heden heeft geen enkele school instrukties terzake gekregen van Coens. Dit heeft voor gevolg dat de busbegeleiders (zo wel in het buitengewoon onderwijs als in het basisonderwijs) sinds 1 januari 1985 hun (karige) vergoe ding nog niet ontvangen hebben en er waarschijnlijk nog maanden zul len moeten op wachten. Deze men sen vragen zich dan ook terecht af wanneer onderwijsminister Coens hier «de lat gelijk gaat leggen»... Zaterdag 16 maart 1985 om 14 uur Gemeentelijk Ontmoetingscentrum, Zandstraat 6 te Erondegem (Erpe-Mere) Lesgevers: Mare Galle (minister) Herman De Loor (volksvertegenwoordiger-burgemeester) Johan De Langhe (kabinetschef) Johan De Wolf (adviseur-schepen) Een must vooralle verantwoordelijken!

Voor Allen | 1985 | | pagina 1