Meer dan 700 entoesiaste deelnemers uit de Federatie Aalst Martens zet verarmingsbeleid voort Zottegem wil stad worden Binnen in Grote Shownamiddag voor de Derde «78-Toerenti]d» Editoriaal Wetsvoorstel In Kamer Leeftijd: Twaalf proppensvolle auto cars - één pechvogel diende noodgedwongen achter te blijven - vertrokken zaterdag 11. gezamenlijk vanop de Aalsterse Houtmarkt richting Antwerps Sportpaleis met aan boord bijna 700 militanten, jong en minder jong, reikhal zend uitkijkend naar het be loofde spektakel. ag 16 april 1985 om 14 uur «De Marbol» (Volkshuis), Markt 15 te M.m.v.Jo Leemans, orkest Eddy Delatte, Jean Monnet, Al Parker. Gelegenheidstoespraak door Europarlementslid Willy Vernimmen. Inkom gratis. P. Van der Nieren Senator Op haar zitting van 14 fe bruari 1985 nam de Kamer van Volksvertegenwoordigers een 'historische' beslissing: eenparig min twee onthoudin gen keurde ze een aantal wetsontwerpen en -voorstel len goed tot verlening van de titel van stad aan de vroegere gemeenten: Borgworm, Ro- chefort, Geldenaken, Beau- raing, Landen, Hoogstraten, Gembloux, Herentals en Bree. Zo telt ons land nu officieel 90 'oude' en 9 'nieu we', dus samen 99 gemeenten die de titel van stad voeren. Volksvertegenwoordiger en Zottegems burgemeester Her man De Loor was hierbij rap porteur, d.w.z. dat hij na mens de Kommissie voor Binnenlandse Zaken, voor de Kamer van Volksvertegen woordigers verslag uitbracht. De 'historische' zitting van 14 februari 1985 Het dekreet van 10 oktober 1830 en de Atlas van België Lees door pagina 8 Gemeenteraad Denderleeuw, pag. 3 Centrumlaan 100, pag. 7 Kenmerken sociaal- ekonomische toestand in arrondissement Aalst, pag. 7 't Faluintje, pag. 2 Hallo, hallo, hier radio Giesbaargen, pag. 6 mm Vrijdag 29 MAART 1985 47* jaargang nr. 13 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Federaal Bestuur S.P. arrondissement Aalst Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel. 053/70.51.51 Massafeest 100 jaar socialistische Partij toto filip bogaert Hoge verwachtingen, inderdaad. Men viert immers zo zelden een honderdjarig jubileum, en daaren boven de persberichten over de als een trein lopende kaartenverkoop, de massale vraag in onze eigen SP- federatie Aalst werkten een en an der in de hand. En inderdaad, nog nooit zagen we op een socialistische bijeenkomst dergelijke mensenzee, aangevoerd door honderden bussen uit het hele Vlaamse land. Waar we zelfs - een eerste indruk - een ogenblik vrees den voor een totale overrompeling (het gedrum aan de zijingang werd één moment nogal chaotisch) dan viel eenmaal binnen alles in de vereiste goede plooien. Praktisch iedereen uit onze federa tie beschikte over een zitplaats, of zorgde daar zelfs op hun manier voor, nog anderen kozen bewust voor de nok van het Sportpaleis waar de beentjes nog dienden ge strekt te worden en de verfrissingen beter bereikbaar waren, maar elk een was achteraf unaniem: de vie ring van honderd jaar SP is een merkwaardige gebeurtenis gewor den. Een spektakel van hoog ni veau was de visuele klank- en licht- evokatie van de hoogtepunten (en ook een aantal minder aangename herinneringen) uit een eeuw socia listische beweging. Trouwens, ook het inleidende ani matieprogramma met een aaneen schakeling van turngroepen, har monieën, trommelkorpsen, volks dansers enz. mocht er zijn als aan zet tot het prachtige, grandioze we vervallen in superlatieven maar het was écht iets van de bovenste plank - soms ook ontroerende to taalspektakel in een regie van Wal ter Tillemans, die honderden per sonages het dekor liet opdraven. Een pluim voor deze vaardige re gisseur om met de bescheiden mid delen maar met veel fantasie een spektakel te hebben opgezet waar bij op een fantasierijke, bevattelij ke en originele manier (het idee van de sociale piramide als centraal punt was een vondst van jewelste) honderd jaar ontvoogdingsstrijd werd uitgebeeld. Strijdbaar (er werden ook verdienstelijke afdelin gen en zéér oude militanten gehul digd) en ontroerend tussendoor (een 'polderbizon' als Jos Van Eyn- de met tranende ogen) zodat ook talrijke toeschouwers hun gevoe lens de vrije loop lieten. De gele genheidstoespraak van partijvoor zitter Karei Van Miert legde ander zijds de noodzakelijke link naar de aktualiteit. Ander hoogtepunt in het program ma was nadien het optreden van de Jacamacca Joggers en Compagnie in een aangebouwde feesttent. Meer voor een jeugdig publiek ui teraard, maar we zagen ook talrijke minder jonge en zelfs leuke senio- ren meeswingen op de tonen van rhythm 'n blues, rock e.a. muziek jes. En die met een Firmin Tim mermans als nieuw vokaal talent. Een overstapje van de drumstick naar het 'artiste interprête' voor de Ninoofse muzikale klassebak. Te vroeg dienden we afscheid te nemen van de feesttent en het ge beuren rond de honderd jaar SP. Degenen die met eigen wagen kwa men, en zo waren er natuurlijk ook velen, waren eventjes te benijden. Kortom, uit de lektuur van boven staand proza zal U het allicht ge snapt hebben: het was een unieke bijeenkomst. De afwezigen hebben traditioneel weer eens ongelijk gehad. Chris Vancoppenolle Nu ook de Senaat in de nacht van vrijdag op zaterdag na de Kamer, meerderheid tegen minderheid, het vertrouwen aan de regering Martens-Gol heeft gegeven naar aanleiding van de actualisering van haar programma en de plaatsing van de kernraketten te Florennes, is het gevaar voor een vroegtijdige regeringscrisis vooralsnog geweken. Premier Martens heeft voorlopig zijn slag thuis gehaald. De interne tegenstellingen rond de problematiek van de kernraketten heeft hij, precies om een regeringskrisis en dus vervroegde verkiezingen te vermijden, kunnen opvangen zowel in de schoot van zijn Regering als in eigen partij, maar niet zonder enorme vertwijfeling, ja zelfs enorme verontwaardiging en onvrede gebracht te hebben binnen de kristelijke familie. De onverwachte massale opkomst tijdens de Vredesbetoging van zondag 17 maart te Brussel is hiervan een duidelijke demonstratie geweest. De protestroep van duizenden- woeste ACW-leden en de tienduizenden jongeren uit alle middens, moet premier Martens een zorg wezen, na zijn Pyrrhus-overwinning in het Parlement. Het zal niemand ontgaan zijn dat alleen uit vrees voor de kiezer de regeringspartners doch vooral de CVP-parlementairen de rangen hebben gesloten. Hiervan gebruik makend zal de regering Martens V de komende maanden niets onverlet laten om de gunst van de bevolking terug te winnen. Alle middelen zijn haar hiervoor goed. Uit haar zogezegd geaktualiseerd regeringsprogramma, slaande op de beveiliging van de bestaanszekerheid voor de minstbedeelden, de aangepaste tewerkstellingsprogramma's, de veiligheid der burgers, het fiscaal meerjarenplan en de politieke democratie, kondigt zij nu reeds allerlei aangenaam klinkende maatregelen aan, die als zoethou dertjes voor de lichtgelovige mensen moeten dienen. Zo worden de aangekondigde fiskale maatregelen met betrekking tot de indexatie van de belastingstarieven, de aanpassing van de split- singsregels voor de gezinnen, de verlaging van de belastingtarieven en optrekken van het belastbaar minimum evenals de verhoging van de kinderbij dragen reeds dik in de verf gezet, alhoewel deze over vier jaren dienen gespreid en bovendien een jaarlijkse meeruitgave van circa 20 miljard betekenen. De meest begoede klasse zal in deze maatregelen speciaal worden bedacht. Waar het geld voor deze fiskale cadeau's vandaan moet komen, zijn de liberale en kristen demokratische excellenties zo slim om zulks niet te vertellen. Dat de grote massa opnieuw zal moeten opdraaien lijdt geen twijfel, wanneer men de huidige maatregelen ziet die door de regering Martens V werden beslist om de put in de begroting 1985 te vullen. Om 30,2 miljalrd tekort weg te werken voorziet de Financieminister, Frans Grootjans immers nieuwe besparingen op de ziekteverzeke ring, besparen op het brugpensioen, invoering van de carensdag voor ambtenaren, inlevering op het onderwijs en noem maar op. Wilfried Martens heeft mooi praten in het televisiedebat Confrontatie van vorige zondag wanneer hij beweert dat het niet onredelijk is om op een totaal van 2.000 miljard uitgaven 20 miljard te besparen - wat nauwelijks 1 t.h. is - als hij er niet bijzegt waar deze besparingen zullen gebeuren. De regering komt op 4 en 5 april in konklaaf bijeen om haar voornemens in wetteksten om te zetten. Het is afwachten wat daar uit de bus komt. Inmiddels heeft zij beslist dat ook in 1986 weer eens 2% van onze index naar de Staatskas zal gaan. Voorts laat eerste minister Martens er geen twijfel over bestaan dat de opbrengst van deze maatregel, die groter is dan deze van de fiskale maatregelen, er nodig is voor de sociale zekerheid. Volgens hem moet in 1986 beslist worden over de bestendigheid van deze maatregel. Dit betekent dus het voortzetten van de aderlating van de bevolking. Het is duidelijk dat de gewone burger zich dan ook maar geen illusie moet maken. Alles wat deze regering hem met de ene hand geeft, zal met de andere hand drie dubbel door haar afgepakt worden. Heeft de regering Martens-Gol vandaag bljkbaar een veldslag gewonnen, dan zal op 8 december 1985 blijken of zij de oorlog heeft gewonnen. Gelukkig weet de bevolking nu reeds hoeveel de CVP en de liberale beloften in verkiezingstijd waard zijn, daar zij zulks vier jaar geleden ook al heeft mogen ondervinden. Dit indachtig zullen hopelijk menige kiezers de duidelijke oproep van Karei Van Miert, voorzitter van de Vlaamse Socialisten tijdens het subliem 100-Jaar SP herdenkingsfeest van zaterdag jl. in het Sportpa leis te Antwerpen, in positieve zin weten te beantwoorden, zeker op 8 december 1985. Met de SP kan het anders en beter. Uit de algemene bespreking van de wetsontwerpen en -voorstellen tot verlening van de eretitel van stad aan een gemeente, is vooral geble ken welke dokumenten terzake zoal voorhanden zijn waaruit kan blijken of je nu in een stad dan wei in een gemeente woont. Bovendien kwamen ook een aantal konkrete mogelijkheden en criteria een het licht, die een gemeente die zich in de toekomst tot stad wil laten verheffen, zal dienen aan te voeren. Op 27 februari 1985 diende Herman De Loor een wetsvoorstel in dat erop gericht is van Zottegem een stad te maken. Dit wetsvoorstel werd reeds op 14 maart 1985 tot de druk toegelaten door de parlementaire persen, meer bepaald onder nr. 1163 (1984- 1985). Het werd mede ondertekend door de volksvertegenwoordigers G. Temmerman (Gent), M. Colla (Antwerpen) en A. Bogaerts (Boortmeerbeek) en wacht nu ge duldig het moment af dat het zal ter bespreking en stemming worden gelegd. De beslissing op 14 februari 1985 werd voorafgegaan door een alge mene bespreking, waarbij o.a. bleek dat geen volledige eensge zindheid bestond over het feit of al dan niet duidelijke criteria moeten worden vastgelegd, op basis waar van het Parlement een gemeente eventueel tot stad kan promoveren. Zo kwam tot uiting dat: - sommigen van oordeel zijn dat de bevoegde minister criteria zou dienen vast te leggen ten einde een duidelijke houding inzake de er kenning van de titel van stad te waarborgen. - anderen de mening zijn toege daan dat er geen sprake mag zijn van enig automatisme bij het verle nen van deze titel en dat het parle mentair initiatief in deze aangele genheid gevrijwaard moet blijven. - nog anderen opmerkten dat men zich dient te hoeden voor elke vorm van diskriminatie en dat het derhal ve niet zou opgaan de titel van stad zomaar te gaan verlenen, zonder inachtneming van de welbepaalde criteria. Evenmin mag bij de bevol king het gevoel ontstaan dat de inwoners van de gemeenten slechts 'tweederangsburgers' zijn. Vooraleer wij het willen hebben over het uiteindelijke antwoord van de minister, lijkt het ons nuttig voor de lezer even te verduidelij ken welke officiële dokumenten met het oog op een klassifikatie als stad dan wel als gemeente zoal voorhanden zijn. Sinds de stichting van de Belgische Staat werd de officiële lijst van de steden opgesteld volgens het regle ment van 30 mei 1825 «omtrent de samenstelling der staten van de provincie». Deze lijst komt voor in de cijnstabel van de kiezer» ge voegd bij het dekreet van 10 okto ber 1830 betreffende de verkiezing van het Nationaal Kongres. Tot 14 februari 1985 hadden schier geen andere gemeenten de titel van stad verkregen, met uitzondering van het bijzonder geval van de steden Eupen, Malmédy en St.- Vith, die door de wet van 6 maart 1925 (bekrachtiging van het Ver drag van Versailles) bij het Bel gisch grondgebied werden inge deeld. Recent werd ook nog op initiatief van de Wetgevende Ka mers aan drie gemeenten de titel van stad toegekend: Fleurus, Ko- men-Waesten en Ottignies-Lou- van-la-Neuve. Volgens het 'dekreet van 10 oktober 1830 ziet de vertegenwoordiging van de 'steden' per provincie er als volgt uit: Antwerpen 4, Brabant 9, West-Vlaanderen 14, Oost-Vlaan- deren 11, Henegouwen 20, Luik 10, Limburg 4, Luxemburg 11, en Na men tot slot 5, hetzij in totaal 87. Voor Oost-Vlaanderen betekent dit meer bepaald: Gent, Aalst, Sint-Niklaas, Dendermonde, Nino- ve, Lokeren, Geraardsbergen, Ou denaarde, Deinze, Ronse en Eeklo. 1

Voor Allen | 1985 | | pagina 1