Europese Vakbeweging voor ontwapening Oost en West Dit wordt de doodsteek voor de woningbouw Motie SP-arrondisse- mentsfederatie Aalst Bal van Herman De Loor en mandatarissen Editoriaal Grote Shownamiddag voor de Derde Leeftild: «78aTocrcntiid Zaterdag 6 april 1985 Cafetaria Orkest: «Little Ricky the Friends Collection» Burgemeester en Volksvertegenwoordiger Voorverkoop 80 fr. Aanvang: 21 uur Vrijdag 5 APRIL 1985 47* jaargang nr. 14 Weekblad van de S.P Dinsdag 16 april 1985 om 14 uur Zaal «De Marbol» (Volkshuis), Markt 15 te Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952404-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 Ir. Verantwoordelijke uitgever: Federaal Bestuur S.P. arrondissement Aalst 053/70.51.51 De bekommernis om vrede en vei ligheid is een konstante in de vak- bondsaktie. De laatste jaren heeft het Europees Verbond van Vakve renigingen (EW) dat 45 miljoen georganiseerde werknemers uit heel West-Europa vertegenwoor digt, zich dan ook aktief ingezet om tot wederzijdse en gekontroleerde ontwapening te komen. Er werd direkt kontakt opgenomen met de onderhandelaars van de VS en de Sovjetunie te Genève en met de Europese regeringen van West- en Oost-Europa om hen tot konkrete ontwapeningsafspraken te bewegen. Het Europees Vakbondsinstituut publiceerde van zijn kant einde 1983 een studie omtrent ontwape ning en de omschakeling van de wapenindustrie. Wanneer de ont wapeningsbesprekingen tussen Russen en Amerikanen thans her vat worden te Genève is dit vooral te danken aan de druk die vanuit Europa, door vakbeweging, kerken en bepaalde politieke partijen werd uitgeoefend op de grootmachten. Wil men ditmaal tot konkrete resul taten komen dan moet diezelfde druk vanuit Europa op de twee supermachten aanhouden en moet Europa een aktieve rol gaan spelen in die onderhandelingen. Europa is immers eerste «betroffene» inzake euroraketten: er moet voorkomen worden dat wij ooit eerste «getrof fene» worden. Gezien de versnelling van de bewa peningswedloop gedurende de laat ste jaren, wedloop die samenviel met een verslechtering van de ver houdingen tussen oost en west acht te het EW het noodzakelijk een oproep te lanceren voor vrede en ontwapening. Het EW is er zich van bewust dat deze bewapenings wedloop steunt op een groeiend wantrouwen tussen Oost en West, wantrouwen dat niet enkel de be wapening aanwakkert maar tevens de bevolkingen in Oost en West konfronteert met ondraaglijke mili taire uitgaven en angstgevoelens. De miljarden die aldus onproduk- tief gemobiliseerd worden voor be wapening kunnen niet ingezet wor den voor de strijd tegen de werk loosheid en tegen de armoede, zo wel in noord als in zuid. Door de groeiende technologize- ring en nuclearizering van de bewa pening neemt het gevaar voor on- kontroleerbare fatale konflikten bovendien alsmaar toe. Recente ongevallen met middellange af standsraketten in Oost en West bewijzen dat de technologie nog niet onder kontrole is. Het EW verwerpt resoluut de stelling dat de vrede enkel kan gebaseerd zijn op wederzijdse afschrikking, zeker wanneer dit gepaard gaat met het opstapelen van steeds meer kern wapens aan beide zijden en met een streven naar militaire superioriteit. Aan de bewapeningswedloop moet dringend een halt toegeroepen wor den («bevriezing») en er moeten positieve politieken ontwikkeld worden, gericht op de afbouw van de wapensystemen en het herstel van het wederzijds vertrouwen, de ontspanning en de samenwerking. Op 14 oktober 1963 publiceerde het EW zijn verklaringen omtrent vrede en veiligheid. Daarin vroeg het EW aan de regeringen van de VS en van de USSR de onderhan delingen te Genève aan te grijpen om een evenwichtig kernontwape- ningsprogramma op te zetten in de richting van een kernvrij Europa. Het EW was van mening dat het van essentieel belang is dat de on derhandelingen van Genève tot een oplossing leiden die slaat op een substantiële vermindering en ver nietiging van de SS-20 en op de niet-plaatsing van Pershing- en Kruisraketten, daar de bestendige uitschakeling van alle kernbewape ning in Europa of tegen Europa gericht, de enige redelijke en vol te houden uitweg is. Het EW was van mening dat de deelneming van de Europese lan den aan de onderhandelingen in Genève over de beperking van de middellange afstandsraketten in Europa te beperkt was. Het EW richtte tevens een oproep tot de Franse en Britse regeringen opdat zij zouden bijdragen tot een posi tieve uitslag van de lopende en de toekomstige onderhandelingen. Het EW vestigde eveneens de aandacht op de opstelling van kon- ventionele strijdkrachten in Cen- traal-Europa, die aan de basis ligt van het wantrouwen en de spanning in het kontinent. Hij vroeg dat een vooruitgang inzake de terugtrek king van kernwapens gepaard zou gaan met een dringende vooruit gang in de onderhandelingen te Wenen over de beperking van de konventionele strijdkrachten. Het EW herinnerde tevens de syn- dikale organizaties in Oost-Europa aan hun verbintenis om druk uit te oefenen om hun regeringen in dat opzicht, dit in de lijn van de beslui ten van de Europese Konferentie van Vakbonden van 1981 te Genève. Op 10 november 1983 overhandig de een afvaardiging van het EVV onder de leiding van Georges De- bunne, voorzitter van het EW en Mathias Hinterscheid, algemeen sekretaris, de verklaring over vrede en veiligheid aan de Amerikaanse en Russische onderhandelaars in Genève. Op dat ogenblik hing de mislukking van de besprekingen reeds in de lucht. De ontplooiing van middellange af standsraketten in West-Europa werd gevolgd door het afbreken op 24 november 1983 van de ontwape ningsonderhandelingen te Genève door de Sovjetunie, tevens besloot Moskou tot het stationeren van een onbekend aantal SS-22 raketten in de DDR en Tsjechoslowakije. Het SIPRI, het onafhankelijke Zweedse instituut voor vredeson derzoek, merkte in dit verband in zijn jaarboek 1984 op dat het een mythe is te denken dat na de statio nering van een aantal nieuwe syste men het evenwicht zal zijn hersteld en het spel zal eindigen: nieuwe maatregelen produceren altijd tegenmaatregelen en de wapen wedloop wordt vervolgd. Het EW reageerde dan ook op 24 november 1983 met verbijstering op het afbreken van de onderhan delingen en eiste dat deze zouden worden hervat. In januari 1984 vond te Stockholm de Oost-Westkonferentie plaats omtrent vertrouwenwekkende maatregelen en ontwapening. Het EW stuurde andermaal een dele gatie onder leiding van Georges Debunne en Mathias Hinderscheid, teneinde de voorzitter van de kon ferentie, de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Bodstrom, de voorstellen van het EW inzake vrede en ontwapening te overhan digen. Minister Bodstrom beklem toonde tijdens zijn openingsrede voor de konferentie dat hij, evenals de ganse Zweedse regering, achter het standpunt van de EW staat. Sindsdien heeft het EW zijn in spanningen niet gespaard om de twee grootmachten rond de onder handelingstafel te krijgen. Op 13 april 1984 lanceerde het uitvoerend komitee van het EW een verkla ring waarin het de supermachten oproept zich akkoord te stellen om trent het stopzetten van de ont plooiing van nieuwe kernwapens in Europa. Tevens vroeg het EW dat de VS en de Sovjetunie zich, zon der voorafgaande voorwaarden, opnieuw aan tafel zouden zetten teneinde de onderhandelingen van Genève ter hervatten. Dat dit begin 1985 opnieuw gebeurt is van uitzonderlijk belang. Het komt er nu op aan erop toe te zien dat er ditmaal werkelijk onderhan deld wordt. Martin Hutsebaut Reeds meer dan eens hebben wij erop gewezen dat het in de sektor van de woningbouw ver van goed gaat. De recente mededeling van minister Eyskens alsdat de BTW- aanslagvoet van 6% voor de woningbouw definitief afloopt op 31 december 1985, zal wellicht de doodsteek inhouden voor deze sektor. Bij de invoering in 1982 van het verlaagde BTW-tarief van 17 naar 6%, schreeuwde de regering Martens V van de daken dat deze maatregel de heropleving van de bouwaktiviteiten tot gevolg zou hebben. Inderdaad waren de maatregelen meer dan noodzakelijk, rekening houdend met het feit dat in 1980 nog 50.000 woningen werden gebouwd en dat dit aantal het jaar daarop terugviel op 30.000. Sinds de invoering van het verlaagde BTW-tarief werd de verdere ineenstorting gestuit en schommelde het aantal nieuwe woningen in 1982 en 1983 op circa 25.000. De argumentatie die onze nieuwe minister van Financiën, Grootjans, nu hanteert om de maatregel, waarbij het BTW- tarief van 1.1.1986 opnieuw wordt opgetrokken tot 17%, goed te praten, tart elke verbeelding. Hij durft te spreken van het feit dat de regering haar aandacht niet kan blijven toespitsen op één sektor en dat de bouw zichzelf maar moet weten op te trekken. Grootjans moest zich schamen om dergelijke uitspraken. Dat hij ons eens duidelij maakt welke maatregelen deze regering zoal getroffen heeft ter ondersteuning van de bouwnijverheid met het oog op een relance in deze sektor. Hij is wellicht vergeten dat thans nagenoeg één arbeider op twee werkloos is in deze nijverheidstak. Indien de verhoging van het BTW-tarief van 1 januari 1986 af werkelijk doorgang vindt, dan mag men een totale ineenstorting van de bouw verwachten met alle nadelige gevolgen vandien voor heel wat nevensektoren. Maar ja, dan zal 8 december 1985 al achter de rug zijn en zullen de kiezers reeds een duidelijk oordeel hebben geveld over Martens V. Herman De Loor Volksvertegen woordiger Het arrondissementeel bestuur van de SP-arrondissementsfederatie Aalst in vergadering bijeen op vrijdag 29 maart 1985: betreurt en protesteert met klem tegen de ondemocratische beslissing van een volmachtenregering over te gaan tot plaatsing van de kernraketten in ons land, en dat tegen de wil van de meerderheid van de bevolking; laakt de wijze waarop de CVP-PVV regering de actualisering van de begroting heeft aangepakt. In ware pre-elektorale sfeer deelt zij schijnbaar geschenken uit voor de volgende jaren, doch vergeet erbij te vertellen dat vooral de sociale zekerheid hieronder zal lijden; vraagt dringende maatregelen om de oorzaken en de gevolgen van de nieuwe armoede aan te pakken in plaats van het huidig sleutelen aan cijfers om werklozen uit de statistieken te halen; verheugt zich over het succes van de anti-rakettenmars en het massafeest te Antwerpen. De SP-Arrondissementsfederatie Aalst ziet hierin de kans om na de verkiezingen met een andere meerderheid een nieuw, progressief beleid te voeren; looft de inspanningen van beheerders en het redactieteam van «De Morgen» en dringt er op aan dat alle SP-leden en sympathisanten effectief abonnent zouden worden. W I VVIVhUJU KM I/-» f oomrtwtc /iwlratc# Da/n/#!» fa/rn ilniiiuf Al ivi.w. vju LAsmnun&y urnwi rjiuiy Lseiutizjturi irMunrtci, /u Parker.

Voor Allen | 1985 | | pagina 1