Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling (EFRO) komt arrondissement Aalst tegemoet Binnen in t is toch Mijnwerkersroute ingereden Raoul Servais te gast bij C.S.C. De Rank Aalst Voor een nieuwe aanpak op Europees vlak! Industrie en milieu geen vijanden Rakenen, raketten,... w Pegasus Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Federaal Bestuur S.P. arrondissement Aalst Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel. 053/70.51.51 Vrijdag 19 APRIL 1985 47* jaargang nr. 16 Weekblad van de S.P. Uit het overzicht van de so ciaal-economische toestand van het arrondissement Aalst (cfr. Voor Allen 29 maart en 5 april 11.) is duidelijk geble ken dat het gewest Aalst ge confronteerd wordt met een scherp tekort aan werkgele genheid en dat deze situatie wegens het overheersende be lang van regressieve sectoren met name de textiel- en kle- dingbranche nog zal verslech teren. Vooral omdat binnen de gemeen schap een verdere achteruitgang van de textiel- en kledingbranche wordt verwacht is de nood aan de creatie van aanzienlijke vervange nde werkgelegenheid onloochen baar. Het scheppen van meer werk gelegenheid kan dan ook als centra le doelstelling worden vooropge steld. Dit veronderstelt maatrege len waarvan de gevolgen zowel op lange als op korte termijn effect moeten hebben op de werkgelegen heidssituatie. In hun globaliteit moeten zij gericht zijn op een ver nieuwing en versteviging van de economische structuur. In het kader van het Europees Fonds voor Regionale Ontwikke ling (EFRO) werd op 18 januari 1984 door de Raad van Ministers een verordening gestemd. De offi ciële betiteling luidt «Verordening tot instelling van een specifieke com munautaire actie voor regionale ontwikkeling om bij te dragen tot de uitschakeling van hinderpalen voor de ontwikkeling van nieuwe econo mische activiteiten in sommige door de herstructurering van de textiel- en kledingindustrie getroffen zo nes». Door deze verordening wordt een specifieke communautaire actie opgezet die, voor wat België be treft, van toepassing is in de arron dissementen Aalst, Oudenaarde en Moeskroen. Deze actie moet ten uitvoer worden gelegd in een spe ciaal programma dat de betrokken Staat bij de Commissie moet indie nen en dat kan lopen over een Zaterdag werd door verkeers minister De Croo in het sta tion van Zottegem de «trein- plus-fiets»-formule officieel ingefietst. Bij die gelegenheid werd eveneens een toeristisch fiets- en wandelpad plechtig geopend en tot Mijnwerkers route omgedoopt. Sinds zaterdag kan de toerist ook in het station van Zottegem terecht voor het huren van een fiets. Een dertigtal fietsen staan er ter be schikking om al fietsend de prachti ge Zwalmstreek te verkennen. Hierbij liet de NMBS niets onver let. Iedere fietshuurder krijgt bij de fiets een fraai verzorgde toeristi sche map aangeboden. In deze map worden drie fietsroutes voorgesteld samen met een boeiende en leerrij ke uitleg over wat men in de streek kan bezoeken. Verkeersminister De Croo in dit verkiezingsjaar nooit vies van wat propaganda kwam deze fietsen officieel inrijden. Hun maiden-trip zou over het stadhuis voeren naar een toeristisch pad dat bij gebrek aan een naam bekend stond als «het wandelpad». Werkloosheid stijgt verder in Aalst, pag. 2 Nieuwe burgemeester in dienst te Denderleeuw, pag. 8 Geraardsbergen in geschrift en beeld, pag. Openbare telefooncellen weldra uitgerust voor toegang tot internationaal verkeer te Zottegem, pag. 8 Naar nieuwe kerkhoven te Herzele, pag. 5 omen langs rijksweg 2 worden brandhout, jag. 6 "N In zijn welkomstwoord aan de fiet sende minister verheugde de Zotte- gemse burgemeester Herman De Loor zich over de recente realisa ties van de NMBS te Zottegem, zoals de bouw van een volledig nieuw stationscomplex en de elek- trifikatie van het baanvak Dender- leeuw-Zottegem. Hij sprak even eens de hoop uit dat de elektrifika- tie van de spoorwegbedding Zotte- gem-Kortrijk spoedig zou afge werkt worden. Tenslotte wenste De Loor cjat de «trein-plus-fiets»-for- mule zou bijdragen om de mooie, doch al te vaak vergeten streek van de Vlaamse Ardennen, meer in de bekendheid te brengen en op het toeristisch vlak voorgoed te ont sluiten. De officieel pas geopende Mijnwer kersroute ligt trouwens in een pa reltje van natuurschoon en wordt daarom reeds gedurende een tien tal jaren enorm gewaardeerd door de plaatselijke rekreanten. De naam van deze route sluit aan bij een brok sociale geschiedenis van de streek. Zij ligt namelijk op de oude spoorwegbedding die Zotte gem verbond met het kolenbekken van Henegouwen. Met de sluiting van de Waalse mijnen verloor deze spoorlijn eveneens alle nut. Na de hervorming tot rekreatiepad een tiental jaren geleden werd de route eigendom van de gemeenten Zotte gem en Brakel. De officiële naam en opening lieten echter tot zater dag op zich wachten. Deze opening ging trouwens met de nodige moeilijkheden gepaard. Toen de Zottegemse toerismesche- pen De Maesschalck het tricolore lint wou doorknippen bleek er geen schaar voorhanden te zijn. De schaar van een landbouwer uit de buurt bracht uiteindelijk de oplos sing. periode van vijf jaar. Voor België is een bedrag uitgetrokken van 8 mil joen ECU, hetgeen overeenkomt met circa 350 miljoen Belgische frank. In het kader van het EFRO-pro- gramma worden volgende maatre gelen voor het arrondissement Aalst voorzien: 1. Het saneren van een aantal ver laten gebouwen en vervallen com plexen; 2. het uitvoeren van sectoriële stu dies die moeten toelaten eventuele activiteiten aan te duiden die nog niet in de regio bestaan maar er tot ontwikkeling zouden kunnen wor den gebracht; 3. het stimuleren van ondernemers initiatieven; 4. de inrichting van bedrijven centra; 5. het bevorderen van de toegang tot risicodragend kapitaal. Diverse overheidinstellingen zijn betrokken bij de realisatie van de sociaal-economische doelstellin gen. Dezelfde overheden zullen te vens instaan voor de realisatie van het actieprogramma in het kader van de verordening. Op plaatselijk vlak zijn dit voornamelijk de ge meenten en de Intercommunale Vereniging Land van Aalst. Op het intermediaire vlak is voornamelijk coördinerende rol toebedeeld aan de Gewestelijke Ontwikke lingsmaatschappij voor Oost- Vlaanderen (GOMOV). Op het vlak van het Vlaamse Gewest wordt in het kader van het stimule ringsbeleid een belangrijke rol ge speeld door diverse overheidsin stellingen: enerzijds door het Mi nisterie van de Vlaamse Gemeen schap, anderzijd door de Geweste lijke Investeringsmaatschappij voor Vlaanderen (GIMV). Op het natio nale niveau blijven diverse nationa le Ministeries een rol spelen voor bepaalde niet geregionaliseerde materies. Op het supranationaal vlak dient hier uiteraard de Euro pese Gemeenschap te worden vermeld. (wordt voortgezet) Mare Galle Maandag 11. was Raoul Ser vais te gast bij C.S.C. De Rank. Er werden een achttal animatiefilms vertoond. Elke film werd ingeleid door Jo Röpcke en Raoul Servais zelf. Een verslag van een ge slaagde avond. In het kort hieronder worden de verscheidene films besproken. Jo Röpcke noemde elke film een concentratie van creativiteit. Elke film duurde 10 min. De valse noot - 25 jaar oud en niet verouderd - le professionele film met profes sionele camera (een omgevormde camera uit 1928). - Autofinanciering van Servais zelf. - Tema: straatmuzikant in de grote harteloze stad waar er geen plaats is voor de poëzie. Cliromophobla - Tema: een leger dat vecht tegen kleuren wegens kleurenverbod. Een ludiek symbolische film ge maakt in opdracht van het Ministe rie van Nationale Opvoeding. Sirene Een poëtische evocatie van de lief de tussen een dichter-fluitspeler en een sirene die bedreigd wordt door monsters (de kranen van de ha ven). Hierbij spelen de kleurendo- minanten (rood voor gevaar, blauw voor poëzie) een belangrijke rol. Gefinancierd door het Ministerie van Cultuur. Goldframe 1* geselecteerde film voor Cannes - gemaakt met eigen kapitaal. Deze zwart/wit produktie bracht vernieu wing in die tijd 1970) met het gebruik van harseringen. Tema: ka rikatuur van prototype-producent - kort en krachtig. To speak or not to speak Echte pamfletaire film, gedeeltelijk gesubsidieerd. Behaalde veel suc ces in de USA bij vertoning op verschillende universitaire campus sen. Gemaakt tijdens de hippie beweging en de commercialisering ervan. Een aanklacht tegen het groot kapitaal die alles dicteert. Origineel aan de film was het prachtig gebruik van tekstballon nen die op hun beurt ook mee spelen. Operatie X70 Prijs van de jury te Cannes. - Tema: gevolgen van gebruik van gifgas in de stad (hier: Brussel). - Gebruik van een nieuwe grafi sche factuur - gebaseerd op etsen. Rechtstreeks geïnspireerd door Vlaamse Expressionisten van de Latemse School, wat betreft decors en figuren. Zo'n film hoort zeker in een museum voor schilderkunst! Tema: de oude smid die langzaam aan omringd wordt door een wand van paardenschimmen - de enke ling die zich alleen voelt en niet meer nuttig. Harpia De Gouden Palm van Cannes. Te ma: een grijnsende satire op de man-vrouw-relatie met de alles-we- tende vrouw. De film is uniek door zijn procédé. Echte acteerscènes met levende personen werden in multiplanstudio's gemengd met ge tekende decors. De opname zelf duurde 5 dagen. De animatie 2 jaar! G.V.M. Ill Ter gelegenheid van het congres van de verschillende socialisti sche partijen binnen Europa dat in de loop van vorige week plaats greep in de Spaanse hoofdstad Madrid, hield onze vriend Willy Claes een opmerkelijk referaat over de sociaal- economische problematiek. Meer bepaald brak hij een lans voor een totaal nieuwe aanpak op Europees vlak meer speciaal om de werkloosheid te bestrijden. De tekst is ons inziens zo belangrijk dat hij in de eerstvolgende afleveringen van ons weekblad zal verschijnen, niettemin willen wij u vandaag enkele der belangrijkste accenten niet onthouden. Het verenigd Europa telt thans ca. 14 miljoen werklozen, althans volgens de officiële bronnen. Elkeen weet nochtans dat middels de nepstatuten het werkelijk tekort aan arbeidsplaat sen schromelijk is onderschat. Een ergere vaststelling is dat 40% van de Europese werklozen langdurig zonder werk zitten. De internationale economische conjunctuurherleving, die twee jaar geleden op gang is gekomen, maar die op heden blijkbaar al voorbij is, betekent voor Europa het uur van de waarheid: de werkloosheid in Europa is blijven stijgen, weliswaar met een vertraagd groeiritme, maar toch. Met het uur van de waarheid wordt bedoeld dat niet langer een oplossing mogelijk is via het neo-liberalisme van Reagan en zijn ideologische consoorten. Integendeel, rethoriek en reali teit, mythe en feiten hebben nog nooit zo ver uit elkaar gelegen. De waarheid is tevens dat dit soort Amerikaanse lokomotief de Europese wagens niet kan trekken, en dat het ook nooit de bedoeling van het Amerikaanse beleid is geweest. Er kan trouwens gemakkelijk aangetoond worden dat de wijze waarop Reagan de bewapeningswedloop enerzijds, en de belastingverlagingen voor de beter gesitueerden en de rijken anderzijds, gefinancierd heeft, per saldo een rem is geweest op het Europese herstel. Europa en de Derde Wereld hebben betaald! De waarheid waar we voor staan is overduidelijk: Europa zal het nu zelf moeten doen, afwachten heeft geen enkele zin meer. In de vijftiger jaren werd de Europese Gemeenschap echter precies opgericht vanuit de idee dat het grote geheel dezelfde schaalvoordelen en dezelfde beperking van collectieve externe afhankelijkheid zou mogelijk maken, die de president toelaten economisch zozeer zijn eigen weg te gaan. Een gecoördineerde Europese relancepolitiek zou van deze Europese gedachte vandaag de beste toepassing vormen. Onderhandelingen bin nen de diverse Europese lidstaten zijn meer dan ooit nodig om tot een coherente politiek te komen, evenals voor het bestrijden door de banken van speculatieve kapitaalbewegingen. Voor aan staan verder interne sociale solidariteit en externe industriële competiviteit, afschaffing van de nog bestaande handelsbarrières, efficiënte researchpolitiek, een investerings programma en concrete richtlijnen m.b.t. arbeidsherverdeling en het invoeren van nieuwe technologieën. Vooral inzake de arbeidsherverdeling is er geen andere uitkomst: zonder herverdeling zal het onmogelijk zijn de werkloosheid te doen afnemen; dat is een mathematische zekerheid. WlLLY VERNIMMEN Federaal Voorzitter Lid van het Europees Parlement. Dat industrie en milieu vijan den zouden zijn en dat de industrie haar konkurrentie- vermogen zou aantasten wan neer meer aandacht wordt besteed aan het milieu, is vol gens de nieuwe kommissaris voor milieuzaken, Stanley Clinton Davis, een fabeltje. In zijn toespraak tot de leden van de milieucommissie van het Euro pees Parlement verklaarde hij dat het tegendeel waar is. We zullen meer banen verliezen wanneer mi lieutechnologieën verwaarloosd worden omdat we dan de concur rentie met de V.S. en Japan niet kunnen bijbenen, aldus de kommis saris. Woordvoerders van de Europese Gemeenschap wezen erop dat de VS en Japan nu al strengere nor men hanteren £odat Europese au to's die in deze landen verkocht worden, eerst kostbare wijzigingen moeten ondergaan. Voordat Euro pese auto's daar op de weg kunnen moet er bijvoorbeeld eerst een ka- talytische zuiveringsinstallatie wor den aangebracht. De heer Davis wil dan ook dat in sektoren zoals de industrie, land bouw, vervoer en energie, meer rekening wordt gehouden met het milieubeleid. De gevolgen en de verborgen kosten van problemen als zure regen evenals hun interna tionale omvang betekenen dat in dustrie- en milieubeleid gecoördi neerd moeten worden. De commissaris die tevens belast is met de bescherming van konsu- mentenbelangen uitte verder de hoop dat vaart wordt gezet achter de recent goedgekeurde plannen van de Europese Gemeenschap om strengere normen te bepalen voor de toegestane hoeveelheid auto-uit laatgassen. Zwaveldioxyde en stik stofoxide zijn volgens deskundigen namelijk in belangrijke mate ver antwoordelijk voor zure regen. ■Het aktiekamp in Florennes, de arrestaties van een laantal vredesmilitanten enz... Je hoorde er al wel van. sVoor Allen brengt U deze week nieuws heet van de Snaald. Een dossier op pagina 5 EUROFOCUS 6/83

Voor Allen | 1985 | | pagina 1