Participatie en inspraak jongeren op gemeentelijk vlak Binnen in Nationale Raad Jongsocialisten SP-Federatie Aalst op de bres voor vrede en veiligheid POTEST-36/0&/vG -15 mei '85 -ISll; markt. GERfWDSÖtR&EN 1 Mei in de regio Editoriaal Korrespondenten opgelet S.P.-arrondissements federatie Aalst Vorige week zaterdag hield Mare Galle een regeringsme dedeling over de inspraak van de jeugd in het gemeentebe leid. Een belangwekkend onder werp dat sinds lang één van de hoofdbekommernissen vormt van zijn beleid. Hierna de hoofdlijnen van de uiteen zetting. fr~ Lucky Luke kampeert met Kuifje in Netwerk Aalst, pag. 2 Blijft waterzuivering in Aalst, pag. 2 Een socialistisch vervoerbeleid, pag. 4 Inspanning voor tewerkstelling. Waar?... Geraardsbergen, pag. 6 De gemeentebelastingen even onder de loupe te Zottegem, pag. 6 Op 4 mei jongstleden vond in de Germinal-Floreal te Her- zele de Nationale Raad van Jongsocialisten plaats. Piet Vermeylen Chris VANCOPPENOLLE Sekretaris SP-Federatie Aalst In onze editie van deze week, het vervolg van de 1 Mei-reportages met teksten over de verschillende aktiviteiten, foto's en kadertjes. Zie pagina 5. vod Redaktle - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 10 MEI 1985 47* jaargang nr. 19 Weekblad van de S.P. "Door de algemene vergadering van de Verenigde Naties werd het jaar 1985 uitgeroepen tot 'Interna tionaal Jaar van de Jeugd' met als algemene, evenwaardige thema's, participatie, ontwikkeling en vrede. Vanuit het jeugdwerk werd beslist te werken rond een aantal knelpun ten die als de voornaamste proble men van de jeugd in Vlaanderen worden beschouwd: werkloze en werkende jongeren, onderwijs, vrede en ontwikkeling, jonge mi granten, bijzondere jeugdzorg en participatie op het gemeentelijk niveau. Als toezichthoudende overheid over de Vlaame gemeenten heb ik, na overleg met mijn kollega, de Gemeenschapsminister van Cul tuur, gemeend het knelpunt 'Parti cipatie op gemeentelijk niveau' na der te moeten toelichten en enkele suggesties te moeten doen ten aan zien van gemeentelijk jeugdbeleid en participatie. In onze westerse samenleving is er een duidelijke evolutie merkbaar van een algemene behoefte naar grotere betrokkenheid en medezeg genschap van de bevolking, vooral op het plaatselijke vlak. Deze strekking vindt men terug in bedrij ven, in maatschappelijke instellin gen en ligt in de lijn van allerlei vormen van emancipatie en van een ruimer democratiseringsproces. Het is voor de burger, niet in het minst voor de jongeren, een funda mentele behoefte om zich betrok ken te voelen bij zijn maatschappe lijke omgeving en om deel te ne men aan de discussie en de beslis singen over deze omgeving. Op het politieke vlak veronderstelt dit een aanvulling van de vertegen woordigde democratie, de zoge naamde stembusdemocratie, in de richting van een participatiedemo- cratie. De gemeente, als kleinste politieke bestuursentiteit, staat het dichtst bij de individuele burger, zijn be hoeften en problemen en is dus ook het meest aangewezen om directe participatie aan het beleid te verwe zenlijken. Deelneming van de jon geren aan het beleid veronderstelt ju.ll,c .Zo yp A<*soi dat in de gemeente organisatievor men voorhanden zijn die het con tact verzorgen tussen de jeugd en de bestuursorganen. Daarenboven moeten participa tieorganen een doeltreffende in vloed op het beleid nastreven. Het gaat dus niet uitsluitend of alleen over het uitbrengen van een advies, na raadpleging van de bevolking, maar ook van het resultaat ervan, het opvolgen van wat ermee ge beurt en het toezien dat er rekening mede wordt gehouden, m.a.w. deel te nemen aan het beleidsvormings proces. Sinds vijftien jaar bestaan er jeugd raden in heel wat Vlaamse gemeen ten. Ontstaan als overleg- en adviesorganen van het bestaande jeugdwerk, zijn de meeste jeugdra den de jongste jaren aan het evo lueren naar volwaardige participa tieorganen van jongeren aan het totale gemeentebeleid. Naast een positieve ontwikkeling, bestaan er op dit vlak ook een aantal knelpunten. Geregeld hoort men klachten in verband met de situatie en de moeilijkheden van gemeentelijke jeugdraden, o.m. in zake de erkenning van de jeugd raad en de waardering van de ad viezen. Niet zelden worden aan jeugdraden een onaangepaste struktuur en hin derlijke werkingsmogelijkheden opgedrongen die niet tegemoet ko men aan de feitelijke behoeften van de jongeren. Toch leert de ervaring in talrijke gemeenten dat, indien er voldoen de politieke wil en voldoende mid delen aanwezig zijn, veel kan wor den gerealiseerd. Het ogenblik is dan ook geschikt om aan 'de plaat selijke jeugdraden een stimulans te geven. De Jeugdraad is bovendien slechts één van de inspraakorganen voor jongeren. Ook bij andere initiatie ven is een minimumvertegenwoor diging van jongeren wenselijk: bv. beheers- en adviesorganen van cul turele centra, openbare bibliothe ken, sportcentra, stuurgroepen van herwaarderingsgebieden, buurtra- den e.d. Het lijdt geen twijfel dat jongeren grote gebruikers zijn van deze initiatieven. In een recente omzendbrief aan de Provinciegouverneurs en aan de colleges van Burgemeester en Sche penen hebben we een aantal aanbe velingen gedaan over de funktie, de samenstelling, de struktuur en de werking van een gemeentelijk in spraakorgaan voor jongeren. Hierbij wordt de nadruk vooral gelegd op de voorkeur om de jeugdraden zo open mogelijk sa men te stellen. Dit wil zeggen dat, naast de vertegenwoordiging van de jeugdorganisaties, voorzien moet worden dat individuele jonge ren, op basis van hun belangstelling en engagement, zeggenschap krij gen in de jeugdraad. Daarenboven is het nogal duidelijk dat de jeugdraad van een grote stad heel anders zal moeten funktione- ren dan een jeugdraad van een gemeente met 15.000 inwoners. Een uniforme normering in ver band met de samenstelling van de jeugdraden is dan ook moeilijk te geven. De grote vereiste om een opbouwende en permanente dia loog tussen gemeentebestuurders en de jongeren te verwezenlijken, is de bereidheid van de gemeen tebesturen om participatie mogelijk te maken. Dit kan het best door het afsluiten van een overeenkomst waarin de wederzijdse rechten en plichten worden vastgelegd en die de vorm kan aannemen van een afsprakennota. Inderdaad, politici versterken lie ver hun macht dan die te delen, sommige deskundigen en ambtena ren menen dat 'inspraak' de uit voering alleen kan vertragen en bemoeilijken en bij de bevolking primeert in sommige gevallen het individueel belang boven het alge meen belang. Ik hoop dat de omzendbrief in verband met de participatie van de jongeren op het gemeentelijk vlak, ertoe zal bijdragen de antipathie tegenover volksinbreng te door breken. Inspraak en participatie kunnen er in belangrijke mate toe bijdragen het democratiseringsproces binnen onze samenleving op gang te hou den, zekere vormen van apathie tegenover de politieke instellingen weg te nemen, het inzicht van de bevolking in het gemeentelijk be leid te bevorderen en niet in het minst de verdere ontvoogding van de gemeenschap en van de jeugd in het bijzonder, te realiseren. Van mijn kant zal ik de gemeen tebesturen vragen een grotere in spanning te doen ten behoeve van de jongeren en het jeugdwerk in het bijzonder." Bij deze gelegenheid werd uitvoer ig gediskussieerd over PAKS (Pro gressief Akkoord tussen Kristenen en Socialisten), dit in het kader van de nakende verkiezingen. Bovendien werd naast een aantal administratieve taken, overgegaan tot de verkiezing van een nationale administratieve sekretaris en een hoofdredakteur. Verkozen werd in de funktie van administratief sekre taris, kd. Klim Maes en als hoofd redakteur werd kd. Gio De Vos aangeduid. Proficiat! Alvorens van start te gaan met de bespreking van de aktie 32 uren nu, werd het woord verleend aan minis ter van State Piet Vermeylen, die sprak over 100 jaar socialistische partij en over de Doorbraak-idee. Kd. Vermeylen werd kort in de geschiedenis gesitueerd door kd. Herman De Loor. Een samenvatting. Piet Vermeylen werd geboren in 1904 en groeide op in een gekulti- veerd milieu, doch verkoos al gauw, zoals zijn vader, op te komen voor de minstbedeelden. Inderdaad, naast zijn vader, Au gust Vermeylen, werd de naam van Piet Vermeylen eveneens een be grip voor de socialistische bewe ging- Piet Vermeylen debuteerde zeer jong en tegelijkertijd zeer strijd vaardig in de politiek. Zo richtte hij als jonge student de eenheidsgroep op van socialistische en kommunis- tische studenten, genaamd de "Fé- dération des Etudiants Socialistes de Belgique". Als 19-jarige maakte hij reeds deel uit van het KP- partijbureau, partij waaruit hij in 1930 ontslag nam, maar niet éigen- lijk scheidde. Via de organisatie Rode Hulp werd nog heel wat mili- tantenwerk verzet. Ook voor de Aalsterse regio. Hier verdedigde Piet Vermeylen, als advokaat, Bert Van Hoorick in zijn proces in 1935. Vanaf 1935 koncentreert Vermey len zijn politieke bedrijvigheid voornamelijk rond het tijdschrift "Combat". In 1939 sluit hij aan bij de B.W.P., waarin hij tijdens, maar vooral na de oorlog, een grote opbouwende en leidende rol zal spelen. Na het uitbreken van de oorlog slaagt Piet Vermeylen na veel moeilijkheden erin om Londen te bereiken, waar hij zich onmiddel lijk aansluit bij het Belgisch leger. Vanuit Groot-Brittannië voert hij verder verzet tegen de Duitse nazi horden. In 1944, bij de bevrijding, wenst hij onmiddellijk aktief te worden in de Socialistische Partij, wat ook ge beurde. In 1945 overlijdt August Vermeylen en Camille Huysmans vraagt zijn zoon, Piet, hem op te volgen als gecoöpteerd senator, wat na veel aandringen van de kant van Huysmans dan ook geschiedde. Hij bleef senator tot in 1974. Bij de vorming van de regering Spaak in 1946 werd hij benoemd als minister van Binnenlandse Zaken. Maar ook later werd hem de minis terportefeuille nog dikwijls aange boden. Van 1954 tot 1958 in de regering Van Acker terug op Binnenlandse Zaken. Van 1961 tot 1965 in de regering Spaak op een voor hem geknipte post als minister van Justi tie, en van 1968 tot 1971 als minis ter van Onderwijs, waarin hij na de verkiezingen werd opgevolgd door kd. Willy Claes. Tot op vandaag is kd. Vermeylen aktief gebleven, niet alleen is hij vandaag hier terug in ons midden, maar tevens houdt hij zich nog zeer aktief bezig met de mensenrechten politiek via de Liga van de Rechten van de Mens, als ondervoorzitter, en we denken hierbij aan akties zoals deze rond de zaak van meester Graindorge of Argentinië. Maar ook op internationaal vlak zoals in de Wereldvredesraad. Piet Vermeylen is daarenboven gere geld en aktief aanwezig op de ver gaderingen van het Nationaal SP- Partijbureau en van zijn Brusselse federatie. JONGSOC/A L IS TEN/ Herman De Loor Wegens de feestdag van don derdag 16 mei 1985 dient de kopij binnen te zijn op het sekretariaat ten laatste maan dag 13 mei om 15 uur. Alle later binnengekomen teksten zullen de week daarop ver schijnen. Dank voor de mede werking. Data om vrij te houden!! 1. Donderdag 23 mei 1985 om 20 uur Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119, Ninove VERGADERING ARRONDISSEMENTEEL SP- BESTUUR 2. Zaterdag 1 juni 1985 om 9u30 Achturenhuis, Stationsstraat 37 te Denderleeuw ARRONDISSEMENTEEL CONGRES Verkiezingsprogramma 3. Zaterdag 15 juni 1985 om 9u30 Volkshuis, Markt 15 te Geraardsbergen ARRONDISSEMENTEEL CONGRES Verkiezingsprogramma (aan te houden amendementen) Lijstvorming Definitieve agenda's en de nodige documenten worden eerstdaags bezorgd. Brussel, 23 oktober 1983 en 17 maart 1985 betekenden historische dagen voor de Vredesbeweging in ons land. De bevolking kwam massaal op straat om te protesteren tegen de installatie van de kernraketten in ons land. Dit had duidelijk te maken met het gevoel van onveiligheid, met de terechte vrees voor een nucleaire catastrofe op het Europese slagveld. De Vlaamse socialisten hebben van in het begin de hele vredesproblematiek als een van de meest essentiële actiepunten beschouwd en met reden, gezien de politieke bokkesprongen die CVP en PVV terzake hebben gevoerd. De SP-federatie Aalst heeft trouwens steeds, indien nodig en er werd opgeroe pen om te protesteren, massaal gemobiliseerd. Herinner U de lange reeks volle autobussen naar de betogingen te Brussel, daarin in zeer belangrijke mate gesteund door ABVV en Bond Moyson, en recenter nog, met name op dinsdag 19 maart, ter gelegenheid van de regionale protestaktie te Zottegem. 1 Mei ligt nog maar net achter de rug. De SP-slogan «Werk - Vrede - Rechtvaardigheid» verwijst enerzijds naar de implicie te bekommernis om de fysieke veiligheid, maar anderzijds tevens naar gevoelens van onrust en frustraties ten gevolge van de werkloosheid en de sociale afbraakpolitiek van de regering Martens V. De parallellismen zijn navenant. Wie kan er nog blind zijn voor de enorme tegenstelling tussen de verspilling van gelden aan de schrikbarende bewapeningswedloop en de inleveringsmaatregelen die vooral de zwakste bevolkingskate- gorieën treffen. Zeker nu, indien men zou deelnemen aan het miljarden kostende Star Wars projekt. Zoals reeds hoger aangehaald heeft de socialistische arbeiders beweging in het arrondissement, zowel materieel als naar mobilisatie toe een belangrijke bijdrage geleverd voor het welslagen van de voorbije akties. Nu meer dan ooit, de verkiezingen in het verschiet, zal de SP haar aandacht richten op de vredesproblematiek. Een zeer groot aantal mensen hebben hun hoop gesteld op de konsekwente opties van de partij de ons opgezadelde raketten, uiteraard met de SP in de volgende regering, «terug naar afzender» te sturen. We mogen die duizenden niet in hun verwachtingen teleurstellen. Op woensdag 15 mei e.k. wordt opnieuw, nu te Geraardsber gen, door VA KA een regionale protestbetoging georganiseerd. De SP-federatie Aalst roept hiervoor alle militanten en sympa thisanten op. Ons inziens zijn een blijvende aktie en aanwezig heid van de SP essentiële bijdragen in de strijd voor de ontspanning tussen Oost en West én voor het bewerken van de verantwoordelijkheidszin van dat deel van de bevolking en van die politici die menen dat de politiek om nieuwe wapens op te stellen om de tegenpartij tot ontwapening te dwingen de enige goede politiek is. Deze zienswijze is duidelijk fout, het is dan ook onze plicht dit zo luid mogelijk te beklemtonen. Dus afspraak op woensdag 15 mei om 19 uur aan het Volkshuis (Markt) te Geraardsbergen.

Voor Allen | 1985 | | pagina 1