"Schoonderhage" neemt nieuwe vleugel in gebruik Binnen in Mythes en feilen De moeilijke week van Europa Vergadering Arrondissementeel SP-bestuur Aalst Willy Vernimmen Europees Parlementslid De Morgen Progressief dagblad voor Vlaanderen Editoriaal Schoonderhage is een project dat de opvang beoogt van meerderjarige ernstig mentaal gehandicapten. Het betreft de begeleiding van werkonbe kwame volwassen mannen en vrouwen die gezien hun so- cio-professionele onbe kwaamheid niet kunnen inge schakeld worden in de presta tiekuituur van het bestaand ekonomisch systeem. De verwezenlijking van deze intentie wordt betracht via een Dagcentrum, ondergebracht in een gerestaureerde hofstede op de wijk Schoonderhage te Sint-Lievens-Esse, en een Be zigheidshome, gehuisvest in twee rijhuizen op het Dorp, Kauwstraat 5 en 7. Het ontstaan Aktivitelten FC Rode Roos pakt de cup, pag. 2 Gemeentebestuur ontvangt bloedgevers van Burst, pag. 3 Minister Mare Galle kent 12 miljoen toe aan Denderleeuw, pag. 3 Het Zotte gems Bloementapijt 1985: een gesprek met Laurent Stalpaert, pag. 7 Een Europese visie op de sociale zekerheid, pag. 8 Kleinschaligheid Zelfvoorziening Communale samenlevingsvorm Therapie Integratie Het Dagcentrum Onlangs verspreidde Herman Van Rompuy, direkteur van CEPESS, een nota over de socialistische oppositie en het socialistische alternatief. De ze nota kreeg in de regerings- vriendelijke pers zeer ruime weerklank. Mythes over het verleden Een ander Amerika De Vredeling-richtlijn Resolutie Nicaragua Mythes over het heden Mythes over de toekomst Vrijdag 17 MEI 1985 47* jaargang nr. 20 Weekblad van de S.P Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst De kleinschaligheid, het streven naar zelfonderhoud, vormen samen met de communale samenlevings vorm de morele grondslag van het samenleven in dagcentrum en be zigheidshome Schoonderhage. In een eerste fase kwam binnen het projekt Schoonderhage het dagcen trum tot ontplooiing. Het is ge groeid als antwoord op de nog steeds stijgende vraag naar opvang van volwassen gehandicapten. Deze mensen, die gezien hun leef tijd niet kunnen blijven schoollo- pen en die gezien hun handicap noch in een gewoon bedrijf, noch in een beschutte werkplaats terecht kunnen, werden tot voor een tien tal jaar verplicht thuis te blijven of verdwenen in de massa van de psychiatrische instelling. Om ook deze mensen de kans te geven een levensecht bestaan te leiden ont stonden initiatieven zoals o.a. Schoonderhage. We schrijven 1975 als vanuit de v.z.w. Beschermcomité voor het Gehandicapte Kind-Aalst hierom trent de eerste concrete plannen worden uitgewerkt. Een legaat van de inmiddels overleden mevrouw Bertha Van Langenhove liet deze vereniging toe een hoeve aan te kopen te Sint-Lievens-Esse. Mede dank zij de organisatorische en financiële ruggesteun van het Beschermcomité en de vakkundige hulp van leraars en leerlingen van het RIBTO-Aalst kon dit gebouw op 17 september 1979 als dagcen trum worden in gebruik genomen. De aktiviteiten op Schoonderhage kaderen meestal in de schone een voud van huishoudelijke, agrari sche en ambachtelijke bezigheden die levensvatbaar zijn voor mensen die niet direkt abstrakt kunnen denken. Tuin, boerderij, keuken, bakkerij, bloemen en bomen staan dan ook centraal binnen het Schoonderhage-programma. Er wordt hierbij voor elke bewoner naar een individueel verschillend evenwicht gezocht tussen arbeid, rust, ontspanning en beweging. Van primordiaal belang binnen de idee Schoonderhage is en blijft de zgn. kleinschaligheid. Het zich vei lig en goed voelen, de tevreden heid, de kwaliteit van het leven worden heel zeker meer gegaran deerd door een huis en thuis op mensenmaat dan door het doolhof van de massa-instelling, waar de ontplooiing van elk individu wordt verstikt in uurroosters en tabellen. Daarom beoogt Schoonderhage zijn bewoners te laten leven en werken in kleine leefgemeenschap pen, in gewone huizen, tussen an dere gewone mensen. Ofschoon het geenszins de bedoe ling is van Schoonderhage om winstgevend of renderend te zijn in andere dan menselijke waarden wordt het aktiviteitenprogramma en aanbod zo uitgewerkt dat er naar gestreefd wordt nuttige en waardevolle bezigheid te verrich ten, dewelke tevens bijdragen kan tot de materiële groei en instand houding van het projekt. De kleinvee-boerderij, de grote tuin, de bakkerij zijn niet enkel een dankbaar aktiviteitenterrein maar tevens een opbrengstbron van pro- dukten die niet meer hoeven ge kocht te worden. De uitwisseling of verkoop van ei gen produkten vormt tevens een echte en direkte integratiemoge- li jlcheid met de buitenwereld. Om aan de diepmenselijke behoef te van beschutting, zich veilig en gewaardeerd voelen te kunnen vol doen, stellen wij de communale samenlevingsvorm voorop. Dit wil zeggen: maximaal de mogelijkhe den openen voor gemeenschappe lijke beleving door het scheppen van de nodige materiële ruimte en het stimuleren van emotionele sa menhorigheid. De hulpverlening op Schoonderhage tracht derhalve eerder in de lijn te liggen van het ontvoogden dan wel van het be voogden. Het ligt nergens in de bedoeling van Schoonderhage om aan de persoon en persoonlijkheid van de gehandi capte te sleutelen tot die passen zou in een naar onze normen valide gemeenschap. Daarom lijkt het ons niet aangewezen om, mede gezien de leeftijd en de irrevensibiliteit van hun handicap, de bewoners van Schoonderhage te onderwerpen aan therapieën in de strikte zin van het woord. Het lijkt ons beter de nodige duwtjes in de rug te geven op een stille, onopvallende manier, verweven tussen het alledaagse van elke dag. De integratiebehoefte van de be woners op Schoonderhage beperkt zich tot het zich gewaardeerd wen sen en voelen door mensen uit de meest direkte, herkenbare omge ving. Omdat de ernstig mentaal gehandicapte niet direkt zijn plaats vindt in de wirwar van de valide wereld lijkt het ons beter om het kleine stukje van de veel te grote en ingewikkelde buitenwereld, dat zich voor Schoonderhage kan en wil interesseren, naar Schoonder hage zelf te brengen. Dit noemen wij de passieve of omgekeerde inte gratie. Het is bestemd voor jongere vol wassen mentaal gehandicapten, wiens verblijfplaats nog bij de ou ders is. Zij brengen er hun bezig heidsdag door in een sfeer die niet meer schools en ook niet prestatie gericht kan en mag zijn. Het Dagcentrum bevindt zich op de landelijke wijk Schoonderhage te Sint-Lievens-Esse, deelgemeente van Herzele. Een dagelijkse eigen busdienst zorgt ervoor dat de bewoners 's morgens worden opgehaald en 's avonds teruggebracht. Een van overheidswege bepaalde bijdrage wordt per aanwezigheids dag aangerekend, als deel van de subsidie van Staatswege. Gezien de eigenheid en aard van het Dagcentrum zijn er uiteraard Lees door pag. 8 CEPESS vertrekt van de stelling dat de SP-kritiek op het regerings beleid intellektueel oneerlijk zou zijn omdat nooit verwezen wordt naar de periode waarin socialisten wél meeregeerden, namelijk 1977- 1981. Vervolgens komen de beken de thema's aan bod: begrotingste kort op het einde van de jaren '70, de socialisten zijn verantwoordelijk voor de toename van de fiskale druk, met socialisten in de regering steeg de werkloosheid sneller... Niemand ontkent dat de Belgische ekonomie in de loop van de jaren '70 een dramatisch slechte ontwik keling kende. Op basis van feiten is het nochtans onmogelijk om de socialisten of socialistische rege ringsdeelnames hiervoor als verkla ring in te roepen. Tijdens de elf krisisjaren 1974-1984 werd ons land gedurende 6 jaar en 2 maanden geregeerd door koalitie van christen-demokraten en libera len; de socialistische partij(en) par ticipeerden vier jaar en 10 maanden in het beleid. Het blijkt dat het aantal volledige uitkeringsgerechtigde werklozen tijdens de jaren met centrum-recht se koalities gemiddeld met 46.696 toenam; tijdens de jaren van cen trum-links beleid nam dit gemiddel de slechts met 31.875 toe. Vermits de werkloosheid anderhalve keer sneller toeneemt onder regeringen zonder socialisten, houdt de fabel over de socialistische verantwoor delijkheid voor de werkloosheid al leszins geen steek. Met betrekking tot de fiskale en parafiskale druk volstaat het de officiële publikaties van het minis terie van Financiën na te slaan (Studiën en Documentatie, evenals Het bezoek van President Reagan is niet onopgemerkt voorbij gegaan in het Europees Parlement te Straatsburg: het weze nochtans gezegd dat de Europese socialisten eerder in verdeel de termen zijn opgetreden. De Engelse Labour-vrienden hielden het bij een demonstratie met spandoeken en wimpels, nog anderen (waaronder uw dienaar) verlieten het halfrond en nog anderen beluisterden met of zonder sympathie de woorden van de president. Opvallend was de toon van Reagan - een president die blijkbaar weinig afweet van de Europese geschiedenis, laat staan van de sociale strijd - die in niet mis te verstane woorden spreekt tot zijn "Europese vazallen". Het was niet nodig dat hij zijn anti-communisme herhaalde voor dit Europees forum, het was nog veel minder nodig dat hij de politieke situatie in Nicaragua op een eerder eenzijdige manier naar voor bracht. Kapitalisme betekent voor Reagan vrijheid, alle andere sociale modellen zijn verfoeilijk en diktatoriaal. Van wetenschap gesproken? Tijdens diezelfde week sprak dominee Jesse Jackson over wat hij noemde "Een ander Amerika". Laat mij toe te verklaren dat ook deze voordracht mij niet heeft kunnen verleiden tot een hoera-geroep of handgeklap. Weliswaar worden de situaties belicht vanuit een méér sentimentele gedachtenvorming, maar het resultaat ligt niet ver af van dat van Reagan's politiek. Het was trouwens zeer opvallend dat een reeks vragen over bewapening, kruisraketten of Nicaragua handig werden weg gemoffeld. Degenen die dachten waaronder ikzelf) dat deze achtbare dominee zou ingaan op het armoedeverschijnsel en zoveel méér, zijn er ook aan voor hun moeite. De man die voor het congres van de demokraten de zo beluisterde 'dream- speech' uitsprak leeft ook blijkbaar in een 'droomwereld' tussen evangelie en werkelijkheid. Dit is een richtlijn die in feite enige medezeggenschap moet geven aan de werknemers in de multinationale bedrijven. Het is een platform voor de Europese vakbeweging, ook voor de Christelijke vakbeweging. Jef Houthuys verwees er trouwens naar ter gelegenheid van het laatste ACV-kongres, dat deze richtlijn van vitaal belang is voor een "Europese aanpak". En wat stellen wij vast: bij een poging van de socialistische fraktie Om die richtlijn terug in de aktualiteit te brengen, stemmen alle CVP'ers tegen. Hoe noemt men dit soort mensen? Bij een initiatief van onze fraktie om even klaarheid te brengen in deze aangelegenheid krijgen wij een volgende verrassing. De heren Croux en Marck zijn blijkbaar katholieker dan de Paus van Rome - zelfs als hun vrienden CVP'ers de boycot veroordelen, doen zij alle pogingen om de schuld van deze ellendige toestand op de beleidsmensen van Nicaragua te steken, dit tot groot genoegen van de hh. Otto Habsburg, Le Pen e.a. Wie gelooft nog dat uiterst rechts in ons land zich niet in de CVP bevindt? Werkelijk om verstomd te zijn over zoveel misprijzen t.o.v. een beetje demokratie" de maandelijkse documentatienota voor de minister van Financiën). Indien men de fiskale en parafiska le druk uitdrukt in van het BNP, dan blijkt deze druk te stijgen vol gens het ritme: 1974-1977: (centr.-rechts): 1,41 per jaar 1977-1981 (centr.-links): 0,42 per jaar 1981-1985 (centr.-rechts): 0,83 per jaar. Onder de regering Tindemans-De Clercq steeg de globale lastendruk dus drie keer zo snel als onder de latere koalities met socialisten, en onder de regering Martens-De Clercq-Grootjans twee keer zo snel. De Leuvense hoogleraar P. De Grauwe, die de aandacht op deze paradox gevestigd heeft, toont met een recente publikatie overigens nog een andere "paradox" aan: sinds 1960 zijn het op systematische wijze de centrum-rechtse koalities die verantwoordelijk zijn voor de sterkste stijging van de overheids uitgaven. Met andere woorden: noch op het vlak van de overheids inkomsten, noch op het vlak van de overheidsuitgaven, kan men gewag maken van de "onverantwoordelij ke linkerzijde" en de "verantwoor delijke rechterzijde". De feiten la ten dit eenvoudig niet toe. CEPESS doet in de geciteerde nota een krampachtige poging om te bewijzen dat het huidige beleid wel rekening houdt met de draagkracht van de verschillende bevolkings groepen, en dus de nodige "sociale korrekties" bevat. De socialistische stelling dat het huidige kabinet een beleid van "omgekeerde herverdeling" voert, hebben wij steeds gebaseerd op uitgebreide reeksen van becijferde inkomens-modellen. Wie onze be vindingen naast zich neerlegt, kan echter terecht bij een uitstekende studie verricht door R. Savage ten behoeve van het MOC, in het ka der van de MOC-stichting "Fonda- tion Travail Université" ("1981- 1984: Trois Années d'Austérité Sa- lariale et Sociale", FTU, Wetstraat 141, 1040 Brussel). Deze studie bevat een systematisch overzicht van alle regeringsmaatregelen sinds 1981 (zowel "negatieve" als "posi tieve"), welke door de auteur toe gepast werden op een gedetailleer de reeks van inkomensmodellen, telkens voor verschillende vormen van gezinssamenstelling. Wij vatten de conclusies van R. Savage hier letterlijk samen: 1. De koopkracht van de allerlaag ste inkomens is absoluut niet gespaard; 2. de koopkracht van de gezinnen met kinderen is niet gespaard, ook niet voor gezinnen met veel kinderen; 3. het koopkrachtverlies verloopg nagenoeg niet progressief vol gens de draagkracht, maar heeft een ongeveer lineair karakter. Opmerkelijk is het feit dat het koopkrachtverlies voor de lage re inkomens groter is dan voor de "hoge middengroep", aldus deze auteur van het ACW; 4. het fiskale en parafiskale beleid (inclusief de evolutie van de kin derbijslagen) blijkt "fondamen- talement inégalitaire dans ses effets globaux nets sur le pou- voir d'achat familial". De wijze waarop CEPESS het SP- Alternatief behandelt, is bijzonder klassiek in het genre van de politie ke polemiek: men maakt eerst een karikatuur, die vervolgens op ge makkelijke wijze kan afgebroken worden. De politieke konklusie waartoe de CEPESS-nota leidt, is vrij duide lijk. Zij bevestigt de ondubbelzin nige voorkeur van de CVP-top voor een verderzetting van de huidige koalitie met de liberalen: stemmen voor Herman Van Rompuy is - zeker na lezing van deze nota - hezelfde als stémmen voor Guy Verhofstadt. Donderdag 23 mei 1985 om 20 uur in het Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove. AGENDA 1. Goedkeuring verslag van 29.3.1985 2. Politieke toestand (inleiding H. De Loor) 3. Kennisgeving kandidaturen verkiezingen 4. Bespreking voorgestelde statutenwijzigingen (cfr. brief aan afde lingsvoorzitters van 27.3.1985) 5. Federale SV-werking 6. Financiële overzichten SP Voor Allen 7. Allerlei - rondvraag De voorzitter Willy Vernimmen De sekretaris Chris Vancoppenolle

Voor Allen | 1985 | | pagina 1