Waterellende Dender voorbij Binnen in m SP-arrondissementsfederatie Aalst Arrondissementeel Congres Arrondissementeel Congres SV steunen ROSA De Rode Verleiding Het drama De jeugd centraal Schanskorven Stand van de werken siHP Jaagpad Jarenlange aktle ff Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 ft*. - Jaarabonnement: 600 (r. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst Vrijdag 31 MEI 1985 47' jaargang nr. 22 Weekblad van de S.P De Denderoevers worden verstevigd met schanskorven. De werken zijn momenteel reeds aan de gang. Tegen het einde van dit jaar moet het stuk tussen Geraardsbergen en Ninove af zijn. De rest komt later aan de beurt. Een gelukkig initiatief dat er geko men is na jarenlange strijd. Een initiatief dat een oplos sing moet bieden voor de ja renlange overstromingen in de Denderstreek. De versteviging van de oevers ge beurt door middel van schanskor ven, dit zijn metalen matrassen van 1 meter op 4, die opgevuld worden met zware porfierstenen. Eerst worden de afgebrokkelde en uitge holde oevers terug hersteld en dan bedekt men die met schanskorven. Vroeger gebruikte men uitsluitend beton voor de versterking van rivieroevers. De gebruikte metho de voor de Dender is dan ook een nationale primeur. Zij heeft ver schillende voordelen: schanskorven zijn drie maal goedkoper dan beton en zijn milieuvriendelijker: na een tijdje zet zich een modderlaag af op de korven en deze modderlaag is dan opnieuw een ideale basis om de typische oevervegetatie terug te la ten gedijen. Die oeverplaten spelen op hun beurt een belangrijke rol in de waterzuivering. Het systeem werd vroeger reeds gebruikt door de Rijkswaterstaat in Nederland. Ook Italiaanse bergrivieren werden er mee uitgerust. Een deel van de korven die aan de Dender gebruikt worden komt trouwens uit Italië. De rest wordt geleverd door een groot Vlaams metaalbedrijf. Bij de werken aan de Dender zal men de korven gebruiken voor on geveer drievierde van het te ver sterken trajekt. Schanskorven wor den niet gebruikt waar de dijk klei ner is dan 2 meter doorsnede. Dit omdat de stevigheid dan in het gedrang komt. De werken starten vanaf de grens met Wallonië (Over- boelare). Hier wordt de linkeroe ver versterkt. In Overboelare cen trum gaat men beide oevers verste vigen met korven. De slechte ver dediging daar is jarenlange oorzaak van miserie geweest. Daarom een optimale versterking. Toch Ijkt niet alle kwaad de wereld uit te zullen zijn. Een deel van de waterellende werd daar ook veroorzaakt door de Gavergracht: de overpomping tus sen deze gracht en de Dender ge beurt nl. door een te klein pompge- maal. De verandering van dit ge maal kan niet gebeuren door Open bare Werken (het ministerie dat nu verstevigingswerken uitvoert) maar valt onder de bevoegdheid van Wa ters en Bossen. De oevers tot Ge raardsbergen centrum zijn reeds af gewerkt. Tussen het centrum en de nieuwe brug te Schendelbeke wil men de rechteroever versterken met korven. Vanaf de brug tot de veer in Idegem liggen reeds korven. Vanaf de veer tot de brug in Zand bergen wil men langs dezelfde oe- Doorbraak, en Afbraak in de De Ridderstraat te Aalst, pag. 2 Nieuws uit St.-Lievens- Houtem, pag. 3 Bruce Springsteen naar Nederland, pag. 4 De Herzeelse en Zottegemse CVP-ers lopen slechtgezind, pag. 3 en pag. 7 Foto FDB/Fibo. De schanskorven klaar voor het opvullen met porfierstenen aan de brug te Zandbergen. Foto Kafkot. De typische oeverbegroeiing van de Dender is gered. Nu het water nog zuiver krijgen en klaar... ver beton gebruiken. Vandaar tot Pollare gaat men terug milieuvrien delijk versterken. Deze werken moeten nog dit jaar beëindigd zijn. Verderop, tot de RW 631 is reeds een strook versterkt. Het stuk tus sen deze RW en Okegem komt één van de volgende jaren aan de beurt en wordt eveneens met schanskor ven bewerkt. Rond Denderleeuw is de betonversterking reeds een feit maar is men deze week gestart met de verbreding van het jaagpad. Tussen Denderleeuw en Aalst is nog niets voorzien. Er bestaan wel plannen maar die verblijven nog ergens in Brussel. Het jaagpad langs de Dender is van alouds een sociaal gegeven. Vroe ger werd het gebruikt om de sche pen voort te trekken. De laatste jaren is het op veel plaatsen in verval geraakt en blijft het een gevaarlijke onderneming er langs te wandelen, laat staan te fietsen. Nu gaat men ook dit pad verbreden en asfalteren. Het wordt toegankelijk voor voetgangers en fietsers. Ge motoriseerd verkeer blijflt gelukkig uitgesloten. Het initiatief is nu aan de gemeentebesturen. Met een beetje fantasie en propaganda kan dit pad een aangename en drukke wandelroute worden, bovendien is het een korte verbinding tussen de verschillende gemeenten. De ver breding van het jaagpad verloopt evenwijdig met de oeververstevi ging. Dit gebeurt zo omdat precies die delen van de oever eigendom zijn van Openbare Werken. Het viel je waarschijnlijk ook op dat de oeverversteviging meestal maar één van de beide oevers inneemt (voor Geraardsbergen Linkeroever, erna Rechteroever). Ook dit heeft te maken met de eigendomskwestie. De oevers die niet verbeterd wor den zijn nl. eigendom van landbou wers die er een stuk grond naast hebben. Op zich lijkt dit geen dra ma omdat de meest kritieke delen zich niet op die plaatsen bevinden. De aktuele versterking is het resul taat van jarenlange akties. Deze startten op 16 januari 1979. Toen vertrok een brief van de Belgische Jeugdbond voor Natuurstudie naar Openbare Werken met de vraag naar alternatieve oeververdediging. Op 22.2 kwam een ridikuul ant woord van ingenieurs van het mi nisterie: beton was efficiënter, goedkoper, beter tegen de ratten en zelfs... mooier. Op 24.3 werd het standpunt van de BJN bijgetre den door RALDES (Regionale Aktiegroepen Leefmilieu Dender en Scheldeland). Op 30 juli kwam er een positief signaal uit de brie- venkampagne van het inmiddels opgerichte Denderaktiekomitee: minister Galle stuurde het dubbel Zaterdag 1 juni 1985 om 9u30 Achturenhuis, Stationsstraat 37, Denderleeuw Verkiezingsprogramma - Inleiding: minister Mare Galle - Bespreking afdelingsamendementen Zaterdag 15 juni 1985 om 9u30 Volkshuis, Markt 15 te Geraardsbergen Verkiezingsprogramma Bespreking aan te houden amendementen Lijstvorming van een brief waarin hij bij Open bare Werken (toendertijd minister Mathot) aandrong op milieuvrien delijke oeverversterking. In januari 1980 kwam de uiteindelijke bevesti ging. In maart 1980 werd de streek getroffen door een zoveelste over stroming. De akties traden in een stroomversnellingparlementairen interpelleerden in de kamer, er werd een petitie gestart. De meest opvallende aktie waren de drie wa terbetogingen op de Dender. Het komitee was eveneens bijzonder aktief in de strijd tegen de water vervuiling. Na een paar jaar viel de werking spijtig genoeg stil. Het ko mitee heeft nu toch nog zijn zin gekregen. De keuze voor dit type oeververdediging is een belangrijke stap. De omwonenden kunnen er alleen maar beter bij worden. Zo zie je maar dat aktie wel degelijk kan lonen! (f.d.b.) De Socialistische Vrouwen dringen aan bij de gemeenschapsminister voor Cultuur Karei Poma opdat hij het documentatiecentrum ROSA, het enige documentatiecentrum dat zich bezig houdt met sekserollen en vrouwenproblematiek een gepast onderkomen zou bezorgen. De onnodige dubbele verhuizing opgelegd door het kabinet van Ne derlandse Cultuur, kan alleen de werking schaden. Door te kleine ruimte, wordt ROSA gedwongen geruime tijd inaktief te zijn. De Socialistische Vrouwen menen dat dringende maatregelen moeten getroffen worden om een passende definitieve ruimte ter beschikking te stellen van dit centrum. Stilaan worden we meer en meer gedompeld in een pre- electorale sfeer. Op alle partijsecretariaten worden de laatste voorbereidselen getroffen om onmiddellijk na de vakantie met volle kracht de kiezer te bedelven onder een massa argumenten die al dan niet de waarheid geweld aandoen. De Vlaamse Socialisten hebben dergelijke verkoopstechnieken niet nodig. Sedert de aanvang van deze CVP-PVV-regering heeft de SP, wars van elke slogantaai en zonder demagogie, getracht de burger ervan te overtuigen dat de liberale oplossing die Martens en Cie aanwenden op lange termijn op een fiasco moet uitlopen. De harde cijfers geven de socialisten, spijtig genoeg voor al diegenen die zwaar gebukt gaan onder de lineaire inleveringspolitiek, gelijk. Nochtans kan het anders en opnieuw wijst de SP in haar verkiezingsprogramma de weg. Óp basis van het SP-alternatief werd een document opgesteld dat de vertaling is van vier jaar oppositie tegen de averechtse herverdeling, de miskenning van het vredesverlangen en de afbraak van de werkgelegenheid die deze bewindsploeg in naam van de (liberale) vrije marktekonomie op ons heeft losgelaten. Vandaag, meer dan ooit tevoren, zijn de tegenstellingen tussen links en rechts zeer groot geworden. De keuze van maatschappijmodel die de kiezer op 8 december zal dienen te nemen, wordt er des te belangrijker om. Het feitelijk stembusakkoord tussen CVP en PVV wordt er des te sprekender door. De SP draagt dan ook een zware verantwoordelijkheid. Rechtvaardigheid, werk en vrede zijn de sleutelwoorden waarop de krachtlijnen van ons programma zijn gevestigd. Geen gemakkelijke uitdaging om deze verwachtingen in te lossen. Nochtans wenst ze deze drie hoofdbekommernissen van de bevolking in reële feiten om te zetten. De geloofwaardigheid van de socialistische beweging heeft reeds veel mensen aangesproken en blijkbaar stevenen we op een grote overwinning af. Het zal nochtans een harde strijd worden waarin iedere militant zijn rol zal moeten spelen. Alleen als we solidair, schouder aan schouder, zoals we in het verleden reeds ontelbare malen hebben bewezen, die strijd terug aanbinden tegen al de reactionaire krachten in ons land, kunnen we met gerust gemoed de verkiezingsuitslag tegemoet zien. De rode verleiding, die nu zoveel nieuwe gezichten in onze beweging aantrekt, kan slechts uitmonden in een rode overwinning indien we er allen samen voor vechten. Grote overwinningen worden slechts geboekt wanneer de inzet van iedereen naar eenzelfde doel wordt gericht. Vanaf vandaag dus de handen aan de ploeg voor de historische doorbraak van het socialisme in Vlaanderen. Marc Galle Minister Bij het ter perse gaan van dit weekblad vernamen wij de afgrijselijke tragedie die zich woensdagavond afgespeeld heeft in het Heizelsta- dion. De wedstrijd Juventus-Liverpool eindigde - of liever startte met - een massale moordpartij. Wij kunnen enkel ons afschuwen uitdrukken tegenover dergelijke uitspattingen van de hedendaagse kompetitiesport. Net zoals de verontschuldigingen van verschillende verantwoordelijken uit clubs, overheid en ordediensten betekenen deze woorden niets indien men ze plaatst tegenover het leed van de slachtoffers. Hoeveel het er precies waren is een pietluttige vraag die hierbij in het niets zinkt. Brood en spelen of brood en dood, of geen van beide. Eventuele reakties kan U opsturen naar de redaktie. FDB Toen de Verenigde Naties 1985 tot het Internationale Jaar van de Jeugd uitriep, wees de toenmalige voorzit ter van de Europese Commissie, Gaston Thorn, erop dat er op dit gebied wat Europa betreft nauwe lijks iets te "vieren" was. De EG zou het Internationale Jaar van de Jeugd moeten beschouwen als een uitgangspunt voor een beleid en niet als een eenmalige gebeurte nis. Aangezien jongeren onder de 25 jaar nu bijna 40% van de 13 miljoen werklozen in de Gemeenschap ver tegenwoordigen, werd het volgens de heer Thorn tijd om de positie van jongeren in het algemeente herzien. De afgelopen maanden heeft de Commissie een aantal ideeën be sproken die in juni aan de ministers voor onderwijs zullen worden voor gelegd. Voorgesteld wordt onder meer de studentenmobiliteit binnen de Gemeenschap te bevorderen door de resterende administratieve en wettelijke obstakels uit de weg te ruimen. Verder wil men de achter gestelde groepen in de samenleving betere onderwijskansen bieden en de voorlichting voor jongeren verbe teren. Ook de commissie voor jeugdzaken van het Europese Parlement heeft zich over deze kwestie gebogen en is van plan in mei een verslag uit te brengen aan het Parlement. EUROFOCVS 8/85 Resolutie SP- federatie Aalst Het SP-bestuur van de federatie Aalst in vergadering bijeen op donderdag 23 mei 1985 te Ninove: - veroordeelt de C.C.C.-aanslagen waarbij recentelijk twee brand weerlieden als slachtoffers gevallen zijn. - verwerpt het Amerikaanse plan tot installatie van Star Wars in de ruimte en eist daaromtrent een debat in het Parlement. - bestempelt de hervorming van art. 143 betreffende de uitsluitin gen in de werkloosheidsverzekering als een karikatuur en eist de onmiddellijke afschaffing ervan. - betreurt de houding van de twee onderwijsministers, waardoor het schoolpad op de helling wordt geplaats. - dringt aan op een verlenging na 31.12.1985 van het verlaagde BTW-tarief van 6 procent voor de bouwwerken. - protesteert tegen de afbouw van de keuzemogelijkheden tot het vervullen van diensttijd als gewetensbezwaarde. - verzet zich tegen het fiskaal aftrekbaar maken van giften aan politieke partijen. - roept alle militanten op zich in te zetten voor het populariseren van het SP-verkiezingsprogramma.

Voor Allen | 1985 | | pagina 1