Socialistische oplossingen voor de bouwkrisis Werkloosheid in gewest Aalst 1984 Binnen in Vlaanderens strijd Voor Allen met vakantie Miljoenenlening aan Florence om kunstschatten te beschermen ACOD-afdeling Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij neemt minister Lenssens op de korrel Wu bij Galle Sinds de regering Martens V in december 1981 het beleid in handen nam, verloor in de bouwnijverheid meer dan 1 arbeider op 4 zijn job. Terwijl er in 1979 nog onge veer 250.000 mensen in de bouwsektoren hun brood ver dienden, is dit aantal vorig jaar gedaald tot 152.000, een vermindering met ongeveer 40 procent. Een andere aanwijzing is het aantal begonnen privé-wo- ningen: in 84 waren dat iets meer dan 22.200, dat zijn er ruim 4.000 minder dan in 83, en een kleine 400 meer dan in 81. In vergelijking met 76, dat dan wel een topjaar was, is het aantal privé-woningen ge daald met ruim 40.000. Volgens het zopas gepubli ceerd jaarverslag 1984 van het Subregionaal Tewerkstel lingscomité Aalst daalde de werkloosheid in 1984 met 1,3%. Eind vorig jaar waren er in het gewest Aalst 998 minder uitkeringsgerechtigde volledig werklozen dan in de- "X Vrouwelijk geweld, pag. 3 Zijn OCMW-leden zakkenrollers?pag. 3 Een fietspaspoort, pag. 5 Knoop wordt eerlang doorgehakt, pag. 7 Een lach en een traan, pag. 8 cember 1983. Het is echter niet meer verantwoord de werkloosheid uitsluitend te beoordelen op basis van het aantal uitkeringsgerechtigde volledig werklozen. Ingevol ge talrijke overheidsmaatre gelen (BTK, DAC, stage en tewerkgestelde werklozen) steeg het aantal personen zon der (volwaardige) job. In 1984 groeide dit aantal aan met 1252 personen. Daling werkloosheid? Leeftijdskategorieën en inaktivlteitsduur Werkloosheidsgraad en tewerkstelling MARC galle Minister Traditiegetrouw zal de "Voor Allen" In lull tweemaal niet verschijnen, dit op 19 en 28 lull. Gelieve hier rekening mee te houden. Prettige vakantie! Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 5 JULI 1985 47* jaargang nr. 27 Weekblad van de S.P Dezelfde evolutie stelt men vast in de sektor van de sociale woningen: waar er in de periode van 1975 tot 1981 gemiddeld een 11.600 sociale woningen werden gebouwd, is dat in 1982 teruggevallen op 4.500 en in 1984 nog slechts 1.588. Ook het aantal bouwvergunningen, dat in 1984 al iets was verhoogd, is tijdens het eerste kwartaal van 1985 op nieuw met 30 procent gedaald. De wegenwerken en andere open bare werken (waterwerken uitge zonderd) zijn tussen 81 en 84 tegen lopende prijzen met bijna 26 pro cent gedaald en in volume met 37 procent. Vooral in de gemeentelij ke budgetten werd serieus ge snoeid. En voor 1985 heeft de rege ring een nieuwe vermindering met 10 procent aangekondigd. De industriële produktie van de bouwsektor is tijdens deze regering met meer dan een vierde vermin derd. Vorige week dinsdag greep na her haald aandringen de derde Ronde Tafelkonferentie van de bouw plaats. De voorstellen van de regering wer den door de sociale partners als onvoldoende bestempeld voor een heropleving van de bouwnijver heid. Op donderdag 27 juni hield de SP een perskonferentie waarop zij haar oplossingen voorstelde. De kameraden Frank Vanden- broucke (SEVI) en Herman De Loor (Volksvertegenwoordiger) lichtten dit socialistisch alternatief toe. Vooraf vestigden zij er de aandacht op dat de rondetafelkonferentie van 25 juni 11. de regering geen enkel konkreet engagement heeft genomen ten aanzien van de bouw sektor, daar: 1. de verlenging van de BTW-ver- laging en de verhoogde fiskale af trek voor intrestlasten tot 30 april 1986 een doekje is voor het bloe den. Deze verlenging zal wel toela ten de begonnen projekten af te werken, maar geen enkele nieuwe bouwer aantrekken (winterpe riode). 2. De belofte om het aandeel van de bouw in de openbare investerin gen te stabiliseren, een maat is voor niets wanneer men weet dat de regering het totale volume openba re investeringen nog dit jaar verder zal doen dalen. 3. het voornemen om een studie te verrichten tegen 1 december 1985 konkreet betekent dat de regering tot één week voor de verkiezingen geen enkele beslissing meer moet nemen. Deze onverantwoordelijke houding is% in schril kontrast met het zgn. fi'skaal meerjarenprogramma, dat de regering in het grootste detail uitgewerkt heeft... tot in het jaar 1989 Het is trouwens precies omwille van deze verkiezingsstunt dat de regering voor 1986 voor de bouw quasi geen enkele budgettaire maatregel meer kan voorzien. Nochtans blijft de bouwsektor in een zeer ernstige krisis. De evolutie van de tewerkstelling is hiervoor de scherpste aanduiding: men schat dat in het jaar 1984 nog eens één bouwvakker op 9 zijn job verloor! Een grondige analyse van de bouw- aktiviteit en de steunmaatregelen van de huidige regering tonen aan dat de relatieve stabilisatie van de privé-vraag naar woningen gedu rende de korte periode 1982-1983 in hoofdzaak te wijten is aan het feit dat de kapitaalkrachtigen van de stimuli hebben gebruik ge maakt. De lage en middelgrote in komenstrekkers werden door het deflatoir en matigingsbeleid vir tueel afgesneden van stimulerings maatregelen, die een manifest ge brek aan selektiviteit vertonen. De. bevrijdende onroerende voorhef fing en de verhoging van de aftrek voor het eigen woonhuis komen zelfs uitsluitend de rijkeren ten goede. Bovendien staat het vast dat eigen woningbouwers in vergelij king met vroegere nationale maat regelen soms weinig baat hebben gehad bij de BTW-verlaging. Ook de overheid draagt een grote verantwoordelijkheid: de over heidsinvesteringen in de tak bur gerlijke bouwkunde ondergingen tijdens deze regering een reële da ling van om en bij de 27%. Boven dien zijn, in de sektor sociale huis vesting, de investeringen in nieuw bouw vanwege de Nationale Maat schappij voor de Huisvesting en de Nationale Landmaatschappij nage noeg stilgevallen. Het oorspronke lijk programma van de investe ringskredieten van het Ministerie van Openbare Werken voor 1985 (dat nota bene een reële daling inhield t.o.v. 1984) werd inmiddels verder ingekrompen met 10% (het zij 5,8 miljard). Vanuit deze vaststelling stelt de SP een globaal alternatief voor dat zowel gericht is op de verbetering en de uitbreiding van het woning park als een antwoord biedt op de huidige politiek van afbraak van overheidsinvesteringen Konkreet gaat het o.a. om: 1. De vervanging van de te weinig In 1984 waren er in het gewest Aalst 15.926 personen uitkerings gerechtigd volledig werkloos waar: onder 7.284 mannen en 8.643 vrou wen. De werkloosheid bij de man nen daalde met 837 personen en bijde vrouwen werden er 161 min der werklozen geteld. In 1984 wa ren er 5541 tewerkgestelde werklo zen, BTK'ers, DAC'ers en andere verplicht ingeschreven werkzoe kenden. Gelet op deze kategorieën werklozen valt het duidelijk op dat het aantal personen zonder (vol waardige) job nog steeds toeneemt. In 1984 waren er 1252 meer werk zoekenden dan in 1983. Waar het aantal uitkeringsgerechtigde volle dig werklozen een lichte daling van 1,3% vertoont, steeg het totaal aantal werkzoekenden in 1984 met 6%. In 1984 waren in het gewest Aalst 4.355 jongeren werkloos: bijna een vierde van het aantal werklozen is jonger dan 25 jaar. De werkloos heid bij de jongeren daalde in 1984. De oudere groep werklozen daar entegen wordt steeds groter. Eind 1984 waren 11.570 werklozen ouder dan 25 jaar. De werkloosheidsduur wordt ook langer. Bijna 56% van het aantal werklozen of 8.555 per sonen zijn langer dan twee jaar werkloos. Onder deze 8555 werklo zen zijn er 5064 vrouwen en 3491 mannen. Structureel werklozen ko men in aanmerking voor het Derde Arbeidscircuit. Eind 1984 werkten 793 werklozen in DAC-projekten. De tewerkstelling in het Bijzonder Tijdelijk Kader verminderde sterk. In 1984 waren er nog 378 BTK'ers terwijl in 1980 1022 personen waren tewerkgesteld in BTK-projekten. Een op zes personen van de aktieve bevolking in het gewest Aalst was werkloos in 1984. De werkloos heidsgraad in verhouding tot de aktieve bevolking bedroeg gemid deld 15,1%. Het verslag bevestigt eveneens dat de bouw-, textiel- en dienstensektor de grote pro- bleemsektoren in het gewest Aalst zijn. Meer dan zestig procent van de werklozen waren in deze sekto ren tewerkgesteld. De meeste werklozen komen uit de diensten sektor, hetzij dertig procent. In 1984 waren 4091 bedienden werk loos waaronder 3132 vrouwen. De tewerkstelling in de textielsek- tor heeft reeds lang te lijden onder de economische crisis. In 1984 was er bijna een op vijf werklozen af komstig uit de textielsektor waarbij vooral de vrouwelijke werkloos heid hoog is. In de bouwsektor werden vooral de mannen getrof fen. In deze drie probleemsektoren werden ook de meeste faillissemen ten genoteerd. In 1984 plaatste de RVA 2582 werklozen, terwijl in 1983 2688 werklozen werden ge plaatst. Luc Demeyere Bron: Jaarverslag 1984 van het Subregionaal Tewerkstellingscomité Aalst, De Morgen, 22.5.1985. selektieve BTW-verlaging door an dere, meer efficiënte maatregelen die vooral gericht zijn op de bouw van de eerste eigen woning: - een aanzienlijke verlichting van de leningslast door een combina tie van een drastisch verhoogde aftrek voor aflossingslasten en een rentesubsidie van gemiddeld 2 procent gedurende 5 jaar. - de uitbreiding van de fiskale af trekmogelijkheid van de premies voor een levensverzekering ge koppeld aan de woningbouw; - een mobiliseringspremie voor de titularissen van woonspaarkon- trakten, zodat zij zonder al te veel verlies voortijdig een einde kunnen stellen aan hun kontrakt. - het ter beschikking stellen van bouwgrond door openbare bestu ren tegen erfpacht. - een herziening van het bedrag van de bouwpremies, teneinde aan de lagere inkomens een ho ger bedrag toe te kennen. - een verbetering en verruiming van de verzekering tegen inko mensverlies ten gevolge van werkloosheid of arbeidsonge schiktheid, door o.a. de dek kingsperiode van 5 op 10 jaar te brengen. 2. Konkrete stimulansen voor on derhoud en vernieuwbouw, wat o.a. de secundaire markt ten goede komt: - een tegemoetkoming voor onder houd en instandhouding - een opnieuw invoeren van een isolatie- en dubbelglaspremie. 3. Een bijzonder programma voor dc bouw van 10.000 extra sociale woningen, op basis van een inves teringsprogramma van 25 miljard frank, gespreid over vier jaar. 4. In het algemeen een beleid ge richt op tewerkstelling door herver deling van de arbeid, bescherming van de koopkracht en uitbreiding van de openbare investeringen. Zich bewust van de ernst van de situatie, wenst de SP dit beleid zo spoedig mogelijk konkrete gestalte te geven. KSSS» De taalstrijd is geluwd, de taalont grotendeels voltrokken. De aandaëht Myydt rngtf&'ftn ooit geconcentreerd op sociale en economische pxomimien. Het probleem Brussel belet echter een vrijelipcÊantwikkeling op dit vlak. 2_oo Opdat een volk zichzelf zou kunnen ontwikkelen, moet het een eigen gebied hebben. Er resten echter nog de puinhopen van de taairegeling van 1963. De grondwettelijke taalhomogeniteit van het Vlaamse Gewest is nog steeds betwist door de Franstaligen en te zwak verdedigd door de CVP en PW-vertegenwoordigers van onze eigen gemeenschap. Zo worden, met hun medeplichtigheid, nog steeds Nederlandsonkundige bestuurders aangesteld in de Vlaamse gemeenten. Er is voorts die onvoltooide staatshervorming. Te weinig middelen, onduidelijke en onvoldoende overheveling van bevoegdheden maken dat de Staatshervorming van 1980 als onafgewerkt dient beschouwd. Het niet overhevelen van de onderwijsbevoegdheid - hoewel perfect mogelijk - duidt trouwens op de onmacht van de enen en het neo-unitarisme van de anderen. Wat de financierig betreft, dient, samen met de verdere opdeling van bevoegdheden, zeer duidelijk het principe gesteld van de eigen financiële verantwoordelijkheid van elke Gemeenschap of elk Gewest. Ook dienen de voor Vlaanderen nadelige verdeelsleutels inzake gewest-financiering, zoals het Gemeente- en Provinciefonds vervangen te worden door een systeem dat de werkelijkheid meer benadert. Vlaanderen kan slechts zijn definitieve emancipatie verwerven door een open, cultuurminnend en democratisch bestuur. De vredelievendheid van zijn bevolking en het verdraagzaam pluralisme moeten het menselijk gelaat van een nijverig, kundig en zelfbewust Vlaanderen waarmaken. De Vlaamse socialisten hebben de draad van de Vlaamse beweging stevig in handen. Ze hebben van niemand lessen in Vlaams bewustzijn te krijgen. Dit ook zal op 8 december duidelijk worden. De Europese investeringsbank heeft een lening van 21,7 miljoen ECU aan Florence verstrekt om een herhaling van de overstromin gen, waarbij in 1966 vele histori sche kunstschatten verloren gingen, te voorkomen. Het grootste deel van de lening zal gebruikt worden voor bescher mingsmaatregelen tegen overstro mingen in Florence en Pisa. Hierbij is inbegrepen een verbreding van de overlaat in de Arno die dwars door Florence stroomt en de bouw van een dam in de zijrivier de Sieve. Voorts omvat het programma nog de bouw van een kleine hydro- elektrische centrale aan de Sieve om de plaatselijke stroomcapaciteit te verhogen en de ontwikkeling van een netwerk van rioleringen. De lening aan Florence is slechts een deel van het totaal van 257,2 miljoen Ecu aan leningen die aan Italië worden verstrekt. Operaties die hiermee gefinancierd worden hebben betrekking op steun aan industriële vernieuwing, het ratio neel gebruik van energie en de toepassing van vergevorderde tech nologie. EüROFOCUS 18/85 Tijdens haar bezoek aan België heeft mevrouw WU, minister van Textiel van de Volksrepubliek China, de wens uitgesproken een bezoek te brengen aan minister Mare Galle, die zij vorig jaar in China ontmoet had. De ACOD-afdeling van de Vlaam se Waterzuiveringsmaatschappij heeft met verbijstering via de pers kennis genomen van de beslissing van de Vlaamse Executieve tot vaststelling van de nieuwe uitge breide personeelsformatie van de v.z.w. zonder dat de syndikale or ganisaties de kans hebben gekregen de wettelijk voorziene adviezen daaromtrent uit te brengen. De ACOD-afdeling verzet zich met klem tegen deze flagrante inbreuk op het syndikaal statuut van het personeel der Openbare Diensten. Zij betreurt dat het parachuteren varr een CVP-kabinetsmedewerker en bevorderen van CVP-bescher- melingen door Lenssens eens te meer belangrijker worden geacht dan het uitbouwen van een verant woord en efficiënt personeels kader. Gelet op de vroegere gezamenlijke geformuleerde motie van ACOD- CCOD-VSOA waarbij minder ge neraals en meer voetvolk werd geëist voor de v.z.w. en gelet tevens op de unanieme eis van de direktie- raad van de SRA van 10 mei 1985 on> dringend de verschillende noodzakelijke ontwerpen van de Executieve Besluiten inzake nieuw kader te kunnen adviseren, dringt ACOD bij de Vlaamse Executieve aan haar onwettige beslissing te herzien en ten spoedigste de wette lijk voorziene procedure te starten. Bekommerd om de goede werking van de v.z.w. dringt ACOD er bij Lenssens op aan partijbelangen on dergeschikt te maken aan zijn op dracht als Gemeenschapsminister van Leefmilieu en Waterbeleid. F. Van den Bossche

Voor Allen | 1985 | | pagina 1