WEEKBLAD Kennismaking met Gouverneur Balthazar Vierde Vredeskonventie ...GEEN EUROSHIMA Regering Martens V In moeilijkheden Lezerswerving "Voor Allen" Editoriaal Conventie bescherming ozonlaag RAKETTEN AAN DE DIJK 40 JAAR HA HIROSHIMA ('45 -1 Een portret Uittreksels uit de inhuldigingstoespraak KUSTWANDELING VERTREK IN KNOKKE AU- AANKOMST IN DE PANNE Oostblok Star Wars Derde Wereld En nog... Paul VAN DER NIEREN Senator Vrijdag 12 JULI 1985 47* jaargang nr. 28 Weekblad van de S.P, LLEN Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Bijna één jaar na het overlij den van Roger De Kinder heeft onze provincie officieel terug een gouverneur. Op 21 mei 1985 legde Herman Bal thazar de eed af voor de ko ning en sinds 1 juli neemt hij officieel deze funktie waar. Als vertegenwoordiger van de rege ring, belast met de uitvoering van de wetten en de besluiten in de provincie en als voorzitter van het uitvoerend orgaan van de provin cieraad is de gouverneur de belang rijkste persoon in het provinciaal apparaat. Een eerste kennismaking bij wijze van een beknopte levens schets leek ons dan ook niet over bodig. Tenslotte laten wij de nieu we gouverneur zelf aan het woord. De familie Balthazar is afkomstig uit de streek van Wetteren. Op het einde van de vorige eeuw zakte zij, op zoek naar werk, af naar de industriestad Gent, waar zij kennis maakte met het ontluikend socialis me. Een volgende generatie speel de zelfs een belangrijke rol bij de uitbouw van Gent tot een rode burcht. De grootvader, werkzaam bij de gemeente, werd een aktief militant en diens broer, Gust Bal thazar, werd achtereenvolgend schepen van Gent, volksvertegen woordiger en in 1938, tot na de oorlog, minister. De vader van de nieuwe gouver neur was aktief in de socialistische textielcentrale. Ook Herman Bal thazar speelde een aktieve rol in de socialistische arbeidersbeweging. Als student aan de Gentse Rijks universiteit militeerde hij in de so cialistische studentenbeweging en de pacifistische organisaties. In 1964 werd hij socialistisch gemeen teraadslid van Sint-Amandsberg, een funktie die hij behield tot bij de fusie met Gent in 1976. Ook daarna blijft hij voorzitter van de lokale SP-afdeling. Zeer verdienstelijk maakte hij zich als lid van de Cen trale voor Socialistisch Cultuurbe leid, als medewerker aan het dag blad Vooruit, als beheerder van de NV De Roos, in het Multatulithea- ter, als voorzitter van de Vaste Kuituurkommissie en vooral als voorzitter-medestichter van het Archief en het Museum van de Socialistische Arbeidersbeweging in België (Amsab). Herman Balthazar mag ook terug blikken op een rijkgevulde weten schappelijke carrière. Vooreerst werd hij assistent aan de Rijksuni versiteit Gent bij zijn leermeester, de bekende historicus Jan Dhondt. Sinds 1973 bekleedde hij mede de leerstoel Nieuwste Geschiedenis te Gent. Zijn wetenschappelijke akti- viteit ontplooide zich vooral op het terrein van de sociale geschiedenis van de arbeidersbeweging. Hij doc toreerde met een proefschrift over de strukturen en de mutaties bij het politieke personeel in Gent tussen 1780 en 1850 en is auteur van twee belangrijke monografische studies over Hendrik De Man en Camille Huysmans. Hij is lid van het wetenschappelijk comité van het navorsings- en stu diecentrum van de tweede wereld oorlog. In het domein van de media werd hij vooral bekend als voorzit ter van de raad van beheer van de BRT. Wij wensen Herman Balthazar al vast veel sukses en een even vrucht bare carrière als gouverneur van onze provincie Oost-Vlaanderen. Volgend jaar herdenken wij de 150ste verjaring van de Provincie wet, gestemd in het jonge België op 30 april 1836, vijf jaar dus nadat de provincie als bestuursorgaan door de artikelen 1, 31 en 108 van de Belgische Grondwet was erkend. Herman Balthazar de nieuwe gouverneur van Oost-Vlaande ren 'Deze wet was toen een compromis tussen de voorstanders van een sterk centraal gezag en deze van de provinciale autonomie, terwijl het ook ging over de vraag of de pro vincieraad een louter administratief of ook een politiek lichaam zou zijn. Was de provincie, zoals ze geconcipieerd werd in de wet van 1836, geen terug grijpen naar de gedachte van een Statenbond, zoals ten tijde van de Brabantse Omwen teling, dan was het in elk geval toch de consecratie van een instelling, die als dusdanig reeds van bij de aanvang van de 15de eeuw een Wezenlijke rol ging spelen. Veel belangrijker evenwel is het andere, meer contradictorische en complexe referentiepunt, dat wij vinden in het veranderingsproces van de laatste kwarteeuw, wanneer in gans West-Europa maar zeer bijzonder in ons land de instellin gen in een nieuwe veranderings- storm terecht kwamen. In de de cennia die achter ons liggen heeft de overheid in alle Westeuropese landen de noodzaak aangevoeld - en als zij het zelf niet aanvoelde werd het haar wel op een kordate manier duidelijk gemaakt - om haar strukturen te hertekenen naar een model dat dichter bij de burger staat. Decentralisatie en deconcentratie hebben zich in het maatschappelijk debat opgewerkt tot dat soort waar den die - een eigen, ongecontes- teerd leven zijn gaan leiden. Maar hoe groot de consensus hierover wel mag zijn, de burger is nog niet bepaald geschrokken van de stap pen, die in zijn richting gezet zijn. Er wordt nog steeds besloten en bestuurd in structuren. Er kan gerust vooropgesteld wor den dat de provincie - vanuit een historische en eigentijdse rol - een spilfunctie kan houden voor dit gro te maatschappelijke debat over de relaties tussen de burger en zijn bestuur in een tweerichtingskom- missie. Zonder een pluriforme pers zou de publieke opinie essentiële instru menten van informatie en kontrole missen, die onmogelijk enkel maar door de provinciale organen zelf kunnen geleverd worden. Voor ons en voor de publieke opinie vervult de pers dus een onschatbare rol. Ik hoop dat de pers bij ons de deuren open vindt om deze rol maximaal te kunnen spelen. De meest scrupuleuze uitvoering van exclusief wettelijk voorgeschre ven opdrachten en verplichtingen kan immers nooit het sneller veran derende ritme van economische, sociale en kulturele noden volgen. Ik verwacht vooral dat we kreatief denken, ook wanneer daar niet steeds de gedroomde materiële middelen voor het grijpen liggen. Op sociaal vlak vooral is het voor veel, veel te veel mensen een som bere tijd geworden. Niet ten on rechte duikt de term Nieuwe Ar moede op. Het is in een nog funda menteel rijke en industriële maat schappij iets anders dan honger en pure behoeftigheid." Freddy De Chou Te Amsterdam ging vorige week de vierde internationale vredeskonventie door. 1200 vredesmilitanten uit meer dan 40 landen waren er tesamen om ervaringen uit te wisselen, te diskussiëren en naar oplos singen te zoeken voor proble men. Voor Allen was er ook bij. De vierde vredeskonventie was de eerste na de plaatsing van raketten in veel landen van West-Europa. Hoewel er af en toe wel pessimisti sche tonen waren (zoals de ope ningstoespraak van Mient Jan Fa- ber, sekretaris-generaal van het Nederlandse interkerkelijk vredes beraad: "De grote machtsblokken hebben ons links laten liggen") kan duidelijk gesteld worden dat de vredesbeweging springlevend is. De Belgische en Nederlandse groe pen geven hier de toon aan. Vanuit het buitenland is er bijv. grote belangstelling voor de betoging op 20 oktober. Vooral de Duitse en Engelse bewegingen verwachten een stimulans over gans Europa indien de betoging een sukses wordt. In Nederland valt de uitein delijke beslissing op 1 november. Tegen die tijd willen de Nederlan ders hun volkspetitionnement rondkrijgen: 5 miljoen brieven worden uitgedeeld en terug opge haald. In de brief vragen de onder tekenaars de regering af te zien van de plaatsing van raketten. De vre desgroepen zijn er stellig van over tuigd een ruime meerderheid van de bevolking achter zich te krijgen. Dit wordt dan een zware morele druk op het parlement. Ook in andere landen blijft de beweging leven. De Spanjaarden eisen de uittreding van Spanje, uit de NA VO. Hierrond organiseren zij met de regelmaat van de klok massama nifestaties. In Groot-Brittannië werd een organisatie op punt ge steld - Cruise Watch - die de trans porten van onderdelen hindert. Op 26 oktober betogen de Britten mas- saai te Londen. Duitsland werkt rond Star Wars. De houding van de Vredesbewe ging tegenover het Oostblok werd op de konventie duidelijk bepaald. De geprivilegieerde gesprekspart ner is de onafhankelijke vredesbe weging daar. Van de officiële vre- desraden (onder regeringskontrole) stuurde alleen Roemenië een af vaardiging. Zij kregen het trou wens hard te verduren van o.m. Petra Kelly (Duitse Groenen). Vre de is meer dan de afwezigheid van oorlog, is ook vrijheid van mening, mensenrechten enz... Spreker Ro bert De Gendt (van het Vlaamse overlegcentrum voor de vrede) raakte de verhouding met het Oost blok treffend aan: "Wij zullen nooit ophouden de schendingen van de mensenrechten in het Oosten aan te klagen, maar in dit verband heb ben wij geen lessen te krijgen van diegenen die in ons eigen land de demokratie met de voeten getreden hebben". Het gebrek aan demokra tie hier, werd zeer scherp aange voeld bij het verslag van de proces sen, beledigingen en slagen die de deelnemers van het aktiekamp in Greenham Common moeten on dergaan. De konventie was bijzonder hard tegenover de Sterrenkrijg van pre sident Reagan. "Kollektieve waan zin", "Dwaze hysterie", "Terroris me"... waren de termen die op ieders lippen lagen. Maar ook het Eurekaprojekt van de Franse presi dent Mitterrand kon geen goedkeu ring krijgen: "Star Wars is een militair projekt met burgerlijke ne- veneffekten. Eureka een burgerlijk projekt met militaire neveneffek- ten. Wie zal de grens trekken?" De vredesbeweging wil dat technologie en kennis gebruikt worden voor de bestrijding van het milieupro bleem, honger, armoede enz... Dit is ook in het Eurekaprojekt niet terug te vinden. De bezorgdheid om de Derde We reld kwam sterk naar voor. Ver tegenwoordigers uit de ontwikke lingslanden gaven een schrijnend relaas van hun ervaringen. Bevrij dingsbewegingen vroegen steun. De meeste kongresdeelnemers had den daar ook geen moeite mee. Men had begrip voor deze strijd. De bemoedigende afscheidsspeech van Joop den Uyl, de ontroerende toespraak van de Indische, de Chi nese delegatie die zoals altijd ook zelf applaudisseerde, de tussen komst van een drietal slachtoffers van Hiroshima, de getuigenis van een vrouw uit de Bikinieilanden, het proefterrein van de Franse en Amerikaanse atoommacht, de uit gewezen Russische vredesmilitant Barbasj, de Westduitse SPD-defen- siespecialist die pleitte voor realis me, het Kanaaks bevrijdingsfront, Filippijnse sprekers... (f.d.b.) CENTRALE Kottertroot Er heerst momenteel een zeergrote zenuwachtigheid in het regeringskamp. De opiniepeilingen die het nog steeds laten afweten voor de regeringspartijen zijn hier zeker niet vreemd aan. Nochtans moet de eigenlijke oorzaak van de huidige nervositeit worden toegeschreven aan de gebeurtenissen van de vorige week. Toen is er een fikse ruzie uitgebroken binnen de meerderheid naar aanleiding van de afhandeling van bepaalde onderwijsproblemen in de Kamer. De frankofone regeringspartners hebben op een zeker ogenblik tesamen met hun taalgenoten van de oppositie behoudens de Ecolo-verkozenen, de alarmbel geluid in verband met het wetsvoorstel over de integratie van de Economische Hogeschool van Limburg in het Universitair Centrum van Limburg, waardoor de solidariteit in de Regering werd vebroken. Zo te zien werden niet alleen de solidariteit en de eensgezindheid in de Regering lelijk verstoordmaar werd ook het parlementaire werk geblokkeerd. Zo werd de stemming van de sociale programmawet in de Senaat tot nader orde afgelast, en werd in de Kamerkommissie voor onderwijs de afhandeling van defiskale programmawet opgeschort. Hierdoor riskeren de massa's wetsontwerpen en wetsvoorstellen verwezen te worden naar de Griekse kalender, waarvan Wilfried Martens hoopte ze nog voor het reces gestemd te krijgen. Bijkomende redenen van de nervositeit zijn bovendien de politieke tribulaties die kunnen ontstaan naar aanleiding van het oplossen van de patsituatie in de Vlaamse Raad als gevolg van de alarmbel rond het kabeldecreet alsook naar aanleiding van de bespreking van het rapport van de parlementaire onderzoekscommissie rond het Heizeldrama. Deze beide kwesties moeten deze week normaliter hun beslag krijgen. Deze opstapeling van moeilijkheden heeft de CVP- PVV-regering geen goed gedaan de voorbije dagen. Het zelfvertrouwen, waarmee Premier Martens zo graag pronkt, heeft een flinke klap gekregen. Vorige week hing trouwens een regeringscrisis in de lucht. De oppositie eiste toen het onvoorwaardelijk ontslag van de Regering met het gevolg dat in de pers reeds vervroegde verkiezingen werden voorspeld. Of Wilfried Martens er nog zal in slagen de regeringsrangen tijdelijk te doen sluiten om het zwaar gehavende regeringsschip drijvend te houden tot 8 december, blijft vooralsnog een open vraag. Hoe dan ook, bij het ter perse gaan van dit artikel is het nog niet geweten of de kortsluiting is hersteld, waardoor beide Kamers de gewraakte ontwerpen uiteindelijk zullen kunnen stemmen en hun zwaar beladen agenda's zullen kunnen--*• afwerken. Evenmin is geweten of minister Nothomb al dan niet politiek verantwoordelijk zal worden gesteld voor het Heizeldrama en desgevallend ontslag zal moeten nemen. Er staan Wilfried Martens de komende dagen en uren nog moeilijke momenten te wachten. Wat er ook moge gebeuren voor hem en zijn Regering ziet de toekomst er niet rooskleurig uit. Er kan ieder ogenblik van alles gebeuren. Laten wij dus op onze hoede zijn. Laten wij ons paraat maken voor de kiesstrijd die eerder dan verwacht kan beginnen. De Vlaamse socialisten hopen met uw aller medewerking deze regering voorgoed weg te krijgen. Bij de tweede maand van onze lezersaktie wordt het terug tijd voor een overzicht. Dit overzicht kan ronduit bedroevend genoemd worden. De lezersaanwinst wordt geleverd door Zottegem en het se- kretariaat deze maand. De rest trappelt ter plaatse of gaat achter uit. Globaal bekeken zijn de aan- winners Zottegem, Ninove, Herze- le en Haaltert. Zij realiseren de stijging van tot nu toe 4 percent in vgl. met maart van dit jaar. Als alle afdelingen op zijn minst niet zou den verliezen zaten we al aan het dubbel. Abonnees maart Mei Ab. Stijg. t.o.v. juni t.o.v. vorige maart maand Aalst: 1079 1072 1064 -1,5% -0,7% Denderleeuw: 306 304 304 -0,6% 0 Erpe-Mere: H6 145 145 -0,6% 0 Geraardsbergen: 604 596 596 -1.3% 0 Haaltert: 107 109 109 +1.8% 0 Herzele: 129 132 132 -2,3% 0 Lede:116 116 116 0 0 Ninove: 377 393 393 +4,2% 0 St.-L.-Houtem: 50 50 50 0 0 Zottegem: 315 321 336 +6,3% +4.4% Sekretariaat: 35 119 157 +271% +31% Totaal: 3.265 3357 3402 +4,1% +1.3% De landen die lid zijn van de Ver enigde Naties hebben een wereld conventie ondertekend over de be scherming van de ozonlaag. De ozonlaag die zich in de atmos feer bevindt, net boven de lucht laag die wij inademen, beschermt ons tegen ultra-violette stralen. De ze laag wordt bedreigd door chemi sche stoffen die bijvoorbeeld ge bruikt wordt in spuitbussen. Sinds 1980 heeft de E.G. maatrege len genomen om de produktie en het gebruik van deze stoffen te beperken. Het probleem dient ech ter op wereldniveau te worden aan gepakt. Het is de bedoeling dat met de conventie een internationaal regle ment wordt opgesteld en informatie wordt uitgewisseld. Eurofocus 15/85

Voor Allen | 1985 | | pagina 1