Ploo Betaling per overschrijving van pensioenen Hinder in Herzele De wind in de zeilen De Vredesprobleipïek niet uit het oog L - verliezen O K T, Binnen in Verkiezingsaktie VAKA Regio Z.-O.-Vlaanderen C.S.C.-S.P.- Federatie Aalst Pin Editoriaal lllilHlPiii IMIWMPWWNMHnMMflM Korrespondenten, opgelet! Vrijdag 9 augustus 1985 47* jaargang nr. 30 Wsekblad van de S.P. De overgrote meerderheid van de gepensioneerde werk nemers en zelfstandigen ont vangen op dit ogenblik hun pensioen maandelijks uit de handen van de postbode. Daarnaast bestaat reeds enige jaren de mogelijkheid om het pensioen te laten storten op een postcheckrekening. PVV - berichtgeving te Geraardsbergen, pag. 3 Jozef Volckaert, ereburger van Nederhasselt, pag. 2 Interview Serbruyns, deel 2, pag. 3 Uitstap te Erpe-Mere, pag. 2 Zware gevolgen it y-f lil!!! De laatste maanden is er in Herzele flink wat herrie rond de hinder veroorzaakt door twee plaatselijke bedrijven, nl. het slachthuis en een be- tonfabriekje in de Molen straat (Woubrechtegem) Wegens de feestdag van 15 augustus dient alle kopij ten laatste mjumdab ïz musms roór 15 uur op kot sekretariaat te zijn. Later algegeven teksten verschijnen de week daarop. De Redaktie Sekretariaat gesloten op vrijdag 16 augustus zal hel sekretariaat gesloten zijn. pm. H r"* In een persmededeling kon digt de regio Zuid-Oost- Vlaanderen van het Vlaams Aktiekomité tegen Atoomwa pens zijn eigen verkiezingsak tie aan. Oproep Kedaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Bij koninklijk besluit van 16 juli 1985 verschenen in het Staatsblad van 24 juli 1985 is het de Rijkskas voor Rust- en Overlevingspensioe nen toegelaten de pensioenen uit te betalen via een gewone postrekenig of via een bankrekening. Ter rechtvaardiging van dit besluit werden door de Staatssecretaris voor Pensioenen in een officiële mededeling volgende redenen inge roepen: 1. De nieuwe betalingswijze per bankrekening beantwoordt aan de vereisten van deze tijd en vele ge pensioneerden zouden erop aan dringen. 2. Het geeft aan "diegenen, die zulks wensen, de mogelijkheid om de uitbetaling van hun pensioen op een lopende rekening te bekomen, op dezelfde wijze als eender welke andere betaling. 3. Het betekent een veiligheidsfac tor tegenover de aanvallen welke tegen de fondsen, bestemd voor de uitbetaling van de pensioenen, wor den gericht. De gepensioneerden zijn uiteraard vrij te kiezen tussen de verdere uitbetaling thuis door de postbode, ofwel het invullen van een formu lier getiteld "Verzoek om uitbeta ling van het pensioen door over schrijving op een rekening geopend bij een financiële instelling". Het moet in 3 exemplaren worden toe gezonden aan de Rijkskas voor Rust- en Overlevingspensioenen. De huidige bepalingen van het for mulier voorzien dat de gepensio neerde zich verbindt: 1. de ten onrechte ontvangen som men onmiddellijk terug te betalen; 2. de R.R.O.P. spontaan in te lich ten over elke gebeurtenis die het recht op uitbetaling van het pen sioen zou kunnen wijzigen (bij voorbeeld: wijziging in de burger lijke stand, adreswijziging); 3. bij ieder verzoek van de R.R.O.P. binnen de 15 dagen een volgens de vereiste voorschriften afgeleverd bewijs van leven of van burgerlijke stand, over te leggen. De betalingen van de pensioenen door overschrijving worden nu op de 15de van elke maand verricht. De vroegere plannen van de Staats secretaris voor Pensioenen om in geval van betaling ten huize de kosten van de postassignatie te doen dragen door de gepensioneer den werden opgegeven. CODEP, de spaarkas van de socia listische beweging, met als hoofdze tel Galileilaan 5, Bus 16, 1030 Brus sel - Tel.: 02/214.97.11 en die meer dan 1.000 agenten heeft in gans het land, stelt haar diensten ter be schikking van de gepensioneerden die pensioenbetaling via een reke ning bij CODEP willen aanvragen. De nodige formulieren kunnen al daar worden bekomen en ingevuld. Artikel 4 van het koninklijk besluit voorziet dat de gepensioneerde op ieder ogenblik, door middel van een aangetekend schrijven gericht aan de Rijkskas voor Rust- en Overlevingspensioenen, de beta ling van zijn pensioen via over schrijving kan verzaken om op nieuw de voorkeur te geven aan de postassignatie. Wie uit die maatregelen geld zullen halen zijn de banken. In de maand mei 1985 werd door-de Rijkskas aan 1.457.555 gepensioneerden, werknemers, zelfstandigen en ge waarborgd inkomen voor bejaar den, 24,4 miljard uitbetaald.'Hier bij kWam nog 15,3 miljard voor vakantiegeld aan werknemers en bijzondere bijslag aan zelfstandi gen. In totaal circa 40 miljard. Als de banken dit geld, al was het maar de traditionele paar dagen eventjes uitzetten, dan zit daar op jaarbasis voor vele miljoenen inte rest aan vast. Het bankwezen zit alvast klaar om de gepensioneerden aan te zetten de pensioenbetaling via een bankrekening aan te vra gen. Een brede markt ligt open want de huidige uitbetalingen van pensioenen per postcheck blijven beperkt tot minder dan 80.000 of amper 5% van de 1.457.555 gepen sioneerden. Men mag zich ver wachten aan een bijzonder hevige strijd tussen de banken en de postcheckdiensten en ook tussen de banken onderling om de huidige en de nieuwe gepensioneerden als klant te krijgen. Tot nu toe werd niet of onvoldoen de nadruk gelegd op de zware te rugslag van de pensioenbetaling via een bankrekening op de toestand van het personeel van de posterijen en van de postcheckdiensten. Het dreigt te leiden tot een belangrijke vermindering van de tewerkstelling en tot de afbouw van deze openba re diensten. Ingaand op een verzoek van het socialistisch personeel, laten we een lijst volgen van de geboden diensten. Indien U wenst dat uw pensioen op een rekening wordt gestort, dan volstaat het even hieronder de voordelen te lezen welke een post rekening U biedt. Deze zijn zeker evenwaardig als deze van de banken en vergeet hierbij vooral twee zeer belangrijke zaken niet: - indien u het wenst kunt u uw pensioen laten uitbetalen zonder bijkomende kosten met een assig natie welke U thuis door de post man wordt uitbetaald; - zelfs indien u een postrekening neemt zal de besteller u ten huize blijven betalen. U hoeft zelfs geen moeite te doen om naar een post kantoor te gaan. Gemakkelijker kan het niet. 1. snelle en juiste uitvoering der opdrachten. 2. kosteloos rekeninguittreksel na elke bewerking. 3. portvrije briefwisseling van en naar het Bestuur der Postchecks. 4. gratis aflevering van cheques, assignatiecheques, overschrijvin gen en "overschrijving of storting 1050". 5. geen aanrekening van werkings kosten. 6. loketten tot in de verste uithoe ken van België. 7. geldafhalingen en dringende stortingen en overschrijvingen met onmiddellijke boeking per terminal in 27 lokaliteiten. Enz... Emiel De Nauw Het slachthuis, sinds '49 gevestigd in de Stationsbuurt, heeft vooral de laatste tijd voor hinder gezorgd, omdat men met de heersende var kenspest ook 's nachts slachtingen mocht voortzetten. Dit is zowat de klassieke druppel die de emmer deed overlopen, en de buurtbewo ners uitten via een petitie-aktie hun ongenoegen. Het betonfabriekje, p.v.b.a. Goessens, zorgt voor flink wat stof- en geluidshinder voor de omwo nenden, maar daar is het protest eerder beperkt (omdat veel huizen in de buurt juist eigendom zijn van de betonpalen en -platenfabrikan- ten). Beide gevallen zijn duidelijk een uiting van een ordeningsbeleid uit het verleden, of liever het ontbre ken ervan: het neerpoten van hin der veroorzakende bedrijven in woongebieden (Goossens) of het toestaan van verkavelingen rond het slachthuis, zijn stuk voor stuk miskleunen geweest die om moei lijkheden vragen. Beleidsfouten uit het verleden zorgen hier dus voor problemen. Het is dus zaak van de huidige beleidsploeg dat de woon- en be- drijfszones van elkaar gescheiden worden: hinderlijke bedrijven mo gen niet meer toegelaten worden in de buurt van woonzones en vice versa. Op lange termijn moet het beleid erop gericht zijn dat beide funkties strikt gescheiden worden en blijven. Maar wat met de be staande toestand: de bedrijven moeten nog ergens kunnen werken in afwachting van een betere plano logische oplossing en de omwonen den hebben recht op een gezond bestaan. De bedrijven moeten dus werken op een manier die de hin der beperkt tot een minimum voor de omwonenden... en daar wringt juist het schoentje: om zoiets te realiseren werden bij het toeken nen van de exploitatievergunning uitbatingsvoorwaarden opgelegd, en het is een feit dat in beide gevallen de voorwaarden al dan niet moedwillig, overtreden wor den. Zo komt er bij het slachthuis slachtafval in de Molenbeek ter echt, met een ernstige vervuiling als gevolg, en zo wordt bij p.v.b.a. Goossens steevast met open poort gewerkt, met geluidsoverlast als ge volg, alhoewel dit uitdrukkelijk verboden is in de exploitatiever gunning... Het is duidelijk dat zoiets niet kan: voorwaarden worden opgelegd om nageleefd te worden, zoniet zijn ze zinloos en komt de rechtszekerheid van de burger (in casu de buren), ernstig op de helling te staan. Het is ook klaar dat de gemeente inzake toezicht, een belangrijke rol is toebedeeld: de gemeentelijke diensten (milieu, politie) zijn er het vlugst bij als er iets misloopt, ter wijl de diensten van Gent, logi scherwijze, niet zo snel ter plekke kunnen zijn en de plaatselijke si tuatie niet zo goed kennen. Natuur lijk moeten de betrokken ambtena ren hun verantwoordelijkheid wil len opnemen en het dient gezegd dat voor dergelijke (soms vrij deli- kate) kwesties de betrokken ambte naren nogal eens geneigd zijn te doen of hun neus bloedt of zelfs, wegens hier of daar bestaande kon- nekties, weigeren hun job naar be horen te verrichten., en dit zeker niet alleen bij de gemeente... maar ja, we leven in België, nietwaar? Wie echter m.i. zeer zeker zijn verantwoordelijkheid mag ontlo pen, zijn de verantwoordelijke po litici. Zij moeten op korte termijn de toestand saneren, zodat de situa tie leefbaar wordt voor alle partijen en op lange termijn een beleid uitstippelen (o.m. via een struk- tuurplan) dat dergelijke toestanden onmogelijk maakt. Eén ding staat vast: de toestand laten aanmodderen zoals hij nu is, vraagt om problemen die met de dag groter worden en onoplosbaar der... om dan nog te zwijgen van mogelijks uit de hand lopende si tuaties. (d.v.m.) Op 9 augustus zal opnieuw een grote zeilwedstrijd L'Europe a la voile" (Zeilend Europa) wor den gehouden. De Europese Commissie heeft besloten deze wedstrijd financieel te steunen met een bedrag van 44.000 ECU's. De deelnemende schepen, met een lengte van meer dan 13 meter, zullen van Kiel in Noord-Duksland vertrekken en drie weken later in Porto Cervo in Sardinië aan moe ten komen. De havens die onder weg aangedaan worden zijn Sche- veningen in Nederland, Oostende in België, Torquay in Groot-Brit- tannië, Lorient in Frankrijk, Lissa bon in Portugal, Benalmadena in Spanje en Toulon in Frankrijk. De zeilen van de schepen zulllen het embleem van de Europese Commissie voeren en bij elke etap pe van de wedstrijd zullen publici- teitsakties worden gevoerd om het publiek, in deze tijd van het jaar grotendeels vakantiegangers, attent te maken op de Europese grondge dachte. Met de organisatie van Zeilend Eu ropa is een bedrag van in totaal 900.000 ECU's gemoeid. Vijftig procent wordt gefinancierd door de particuliere sektor en vijftig pro cent door overheidsfondsen. Aan de start worden 36 schepen ver wacht; 25 schepen hebben zich reeds ingeschreven. De wedstrijd zal elke twee jaar worden gehouden: in 1987 zal van uit een Griekse haven worden ver trokken en zullen Denemarken en Ierland worden aangedaan. Deze drie landen doen dit jaar niet mee wegens technische redenen. EUROFOCUS 8/85 Kattestroo'. j f De nieuwe grote Vredesbetoging te Brussel zal precies één week na de verkiezingen plaats hebben. 20 oktober way een datum waarrond reeds meer dan een jaar geit den binnen de beweging een consensus bestond. Als er met iets gespeeld is, is hel niet met de datum van de betoging dan wel met de verkiezingsdatum. Iedereen weet dat de verkiezingen normaal begin juni hadden moeten doorgaan. De CVP-PVV - meerderheid heeft ze met een halfjaar uitgesteld en zonder het "geval Nothomb" was 8 december de datum. De SP heeft zich indertijd fel tegen dit uitstel verzet. Eén zaak is duidelijk: wie nu verdachtmakingen uit over de betoging - de hetze tegen de SP op dit vlak is al losgebarsten - als zou ze "politiek misbruikt worden" kan zonder meer beschuldigd worden van manipulatie. Niettegenstaande de campagne voor de komende verkiezingen in de eerste plaats dient gericht op de sociaal-ekonomische beleidsaspekten, vragen wij toch het derde luik van de slogan "Werk - Rechtvaardigheid - Vrede" niet uit het oog te verliezen en ons blijvend in te zetten voor de verwijdering van de kruisraketten op Belgisch grondgebied en voor de vrede en ontspanning op wereldschaal. Een en ander vertoont trouwens nauwe verbanden. De krisis stelt ons voor een dubbele uitdaging: de vrede behouden en werk verschaffen. Op beide gebieden beschikt de SP over een ernstig en haalbaar alternatief. Welke andere partij kan van zichzelf zoiets zeggen. Als de ekonomische krisis overigens iets overduidelijk heeft aangetoond, is het wel het verband tussen ekonomie en bewapening. Zo kan bijvoorbeeld de hoge interestvoet, waarmee, we thans gekonfronteerd worden, voor een goed deel verklaard worden door de keuze van Reagan in de USA: felle verhoging van de defensie-uitgaven (o.a. Star Wars project) en gelijktijdige verlaging van de belastingen. Om dér gelijk deficit op te lossen dient uiteraard massaal geleend en de banken drijven dan al te graag de prijs voor dit geld (de interestvoet) op. En gezien de nauwe ekonomische en monetaire bindingen met de USA staat ons land dan ook voor aap. Dit is slechts één voorbeeld uit de samenhang krisis-bewapening maar, zo zijn er nog. Vandaar dat onze aandacht niet mag verslappen! Willy VERNIMMEN Federaal Voorzitter AKETTE O N 20 VAKA nationaal sekretariaat Een originele aktie is het wel. De VAK A-regio groepeert de vredes- komités van Geraardsbergen, Aalst, Ninove, Brakel, Zottegem, Herzele, Zwalm, Lede en Lierde. Deze komités zijn van oordeel dat het belang van de verkiezingen door de vredesbeweging niet mag onderschat worden. De verkiezin gen bepalen of er nog 32 raketten bijkomen, dan wel of ze verdwij nen. De vredesgroepen zetten dan ook een hele resem akties op punt. Eén ervan verdient toch wel onze speciale aandacht. De komitees vragen iedereen vol gende oproep te onderschrijven: "Wij, ondergetekenden, roepen de bevolking op een parlementaire meerderheid te stemmen die echt werk maakt van 'Ontwapening voor Ontwikkeling' met als eerste stap het terugsturen van de in Florennes ge plaatste kernraketten en het uitslui ten van verdere plaatsing". Wie deze oproep wil ondertekenen stort vandaag nog 200 fr. op rek. nr. 001-1398767-06 van VAKA-re- gio Z.O.-Vlaanderen, Stations straat 180, 9550 Herzele. Met het bijeengebrachte geld gaan de vre desgroepen dan de oproep adverte ren, ondertekenaars inbegrepen, in een of meer advertentiebladen die het ganse arrondissement Aalst plus Brakel, Lierde en Zwalm be strijken. Bij het vak mededelingen onderaan je stortingsbulletin ver meld je "Oproep" en ook je even tueel beroep of je funktie in vereni gingen enz... Er is wel afgesproken geen partijpolitieke funkties te ver melden. Mensen die zichzelf kandi daat stellen op een verkiezingslijst worden van de aktie uitgesloten. De aktie start vanaf nu. Ze wordt afgesloten op 10 september aan staande. Stort vandaag nog! (f.d.b.)

Voor Allen | 1985 | | pagina 1