In memorlam Victor Van der Heyden Vierde Groot Gezinsfeest «Voor Allen» Virelles: een gelukkige ontknoping Binnen in SP/CSC- Arrondissementsfederatie Aalst alle SP en CSC-afdelingen Editoriaal VICTOR VAN DER HEYDEN SV-Persbericht Zondag 1 september 1985 doorlopend vanaf ca 9 uur Een enige activiteit voor het ganse gezin! Het onvermijdelijke is ge schied. Vic is niet meer. Niet aflatend bleef hij strijden voor het leven tegen een hem slo pende ziekte. Geen klacht kwam over zijn lippen. Hij is heengegaan als een vechter. Hij is het altijd geweest: een vechter, een kind van het pro letariaat, een man, een scho ne figuur. De toekomst van het Meer van Virelles veilig gesteld voor de komende eeuw dank zij aankoop. i.s.m. Met o.m.: «Ronde van Zottegem» voor wielertoeristen (start 8.45 u.). Talrijke info- en documentatiestanden. Doorlopende sneitombola. Volkssporten en volksspelen. Wedstrijd boogschieten. Talrijke optredens (socialistische harmonieën, trommel korpsen, dansgroep Yuna, Demonstratie hondendressage. Reuze-springkasteel voor de kinderen. En doorlopend barbecue (250 frank), ribstuk, barbecueworsten, groenten, brood). Streekspecialiteiten (vlaai, mattetaart, bieren enz.) We staan niet ver meer af van 20 oktober. De nieuwe mas sabetoging onder het thema 'Raketten weg, ontwapenen om te ontwikkelen' en de ver kiezingen brengen de raket- tenkwestie terug onder de aandacht. Overal in het land komen terug initiatieven van de grond. Met dit vredes hoekje wil Voor Allen een steuntje geven aan deze initia tieven. Kustmars Florennes 20 oktober Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 16 augustus 1985 47' jaargang nr. 31 Weekblad van de S.P. Hij groeide op in het klimaat van de onverbiddelijke klassenstrijd. De strijd van de Geraardsbergse werkmensen tegen een niets ont ziend patronaat. Het heeft een on uitwisbare stempel op hem ge drukt. Van jongs af aan was hij een militant in de turnclub, in de Jonge Wacht, in het Rood Verweer te Geraardsbergen. Gehuwd met Walburga kwam hij naar Aalst, die andere vechtstad. Hij vocht op elke post hem toevertrouwd voor de lotsverbetering en de verheffing van de klasse uit dewelke hij gebo ren was. Maar nooit verloor hij daarbij het einddoel uit het oog, een socialistische maatschappij. Zo was hij een revolutionair die het dagelijks werk voor een beter leven niet schuwde doch daarbij steeds voorhield dat de taak nooit af kon zijn vooraleer de wereld van de arbeid de macht zou uitoefenen. Elke verbetering, elke hervorming moest voor hem tevens een hefbo om zijn tot grotere bewustmaking van de arbeidersklasse. De over winning op Hitler-Duitsland had in hem een grote hoop gewekt in een nieuwe wereld van rechtvaardig heid en vrede. Zoals zovelen met hem vervoegde hij de Communisti sche Partij. Hij was een van de leiders van het Eenheidssyndikaat voor de Openbare Diensten en in die hoedanigheid ook een van de bewerkers van de fusie waaruit het A.B.V.V. ontstond. In het begin van de vijftiger jaren brak hij met de K.P. die ook in dit land niet gespaard bleef van Stalinistische ontsporingen, want er is geen socia lisme zonder vrijheid en de per soonsverheerlijking lag hem niet. Hij geloofde alleen in de alles ver zettende kracht van de arbeiders massa's. Zo was hij in wezen over tuigd van de waarden van het dia lectisch en historisch materialisme. Hij was een marxist. Hij wist dit te verwoorden in zijn eigen stijl, als een universitair van de straat zoals hij zichzelf noemde. Hij behoorde tot die generaties van leiders van partij, vakbond en mutualiteit die zelf arbeiders waren geweest. In zijn geval bij de Regie van Tele graaf en Telefoon, de R.T.T. En hij sprak de taal van de arbeiders. Met zijn gekende beeldspraak wist hij de problemen eenvoudig uiteen te zetten. Zeer spoedig nadat hij de Socialistische Partij opnieuw ver voegde werd hij voorzitter van de Aalsterse afdeling, op een van de moeilijkste momenten uit haar ge schiedenis. Hij is het 25 jaar geble ven, een rekord. Het was een groot voorrecht voor ons allen Vic Van der Heyden als voorzitter te heb ben. Hij had de gave te luisteren naar wat eenieder te zeggen had en hij moedigde het aan. Maar zelf liet hij ook nooit na stelling te nemen in gelijk welk probleem, in de kleine U zal het zich nog wel herinneren: in april 1983 huurden 3 natuurbe schermingsverenigingen (AVES, de Belgische Natuur- en Vogelre servaten en World Wildlife Fund) gezamenlijk het domein van Virel les bij Chimay. Deze ongewone en groots opgezette onderneming was van levensbelang voor dit uitzon derlijke natuurgebied dat teloor dreigde te gaan. Het huurkontrakt zou de voorloper zijn van een definitieve aankoop van het domein voor een bedrag van 22 miljoen (onkosten niet inbe grepen). Een enorme som! In juni 1984 werd dan ook een financie ringscampagne gelanceerd waarbij een beroep werd gedaan op de leden van verschillende natuurbe schermingsorganisaties. Velen on der u hebben blijk gegeven van grote vrijgevigheid naar aanleiding van die oproep. Helaas bleken de verzamelde fondsen toch nog ont oereikend te zijn voor de onmiddel lijke aankoop van het domein. Aangezien het zinloos was nog ver der een hoge huur te blijven beta len, besloten we ons te richten tot instanties die voor een eventuele financiering van deze operatie in aanmerking konden komen. Uit eindelijk was het de Generale Bank die een oplossing bood voor ons probleem. Deze bank heeft zopas en met onze volledige instemming het domein aangekocht en het ons Dossier Onderwijs, pag. 4 en pag. 5 Bloementapijt te Zottegem, pag. 8 Rosa Luxemburg in de historische bronnen, pag. 6 onmiddellijk in erfpacht overgedra gen voor een periode van 99 jaar. Vanwege de Generale Bank is dit dus duidelijk een gebaar dat wijst op een totaal vertrouwen in ons beleid en in het harmonieus samen gaan van toerisme en milieube scherming. Want wanzelfsprekend zijn onze doelstellingen nog steeds dezelfde en werden ze zeer nauw keurig omschreven in onze verbin tenis met de Generale Bank. Nu de overheid meer en meer ver antwoordelijkheid van zich af schuift wat de oprichting van na tuurreservaten betreft, toont het bereikte akkoord over Virelles dui delijk aan welke rol verenigingen en mecenaat op dit gebied kunnen vervullen. Aan ons nu om Virelles op een efficiënte manier te beheren! Er stellen zich daar immers nog tal van onopgeloste problemen, alleen al wat de waterkwaliteit betreft. Het Comité dat instaat voor het beheer van Virelles is van plan om, met uw goedkeuring, de opbrengst van on ze financieringscampagne te beste den aan een betere bescherming en infrastruktuur van het domein. Er is dus nog heel wat werk aan de winkel! Hiervoor is nog veel geld nodig. Aarzel dus niet om ons nog maals te steunen door storting van uw bijdrage op rekeningnummer 001-0665665-30 met vermelding "Virelles". Dank bij voorbaat. Mocht het u interesseren de ieden van het Beheerscomité te ontmoe ten en van gedachten te wisselen over het beheer van het gebied, kom dan op 21 september eerstko mend naar Virelles. Afspraak om 11 u. We verwachten U! Het Comité van Virelles en de grote. Zijn grote trots zoals nog blijkt uit een interview dat hem in «Voor Allen» door Patrick De Smedt werd afgenomen bestond er in dat de afdeling Aalst onder zijn voorzitterschap en meteen ook de federatie Aalst wer den beschouwd als de meest voor uitstrevende, linkse en strijdbare van het Vlaamse land. Namens de federatie verdedigde hij op een na tionaal congres de kameraden van het weekblad «Links» die met uit sluiting waren bedreigd. In dezelf de geest wakkerde hij de jongeren aan die dikwijls kritisch zijn opge steld. Was hij zelf in zijn jeugd immers niet zoals zij. De mens is het grootste kapitaal en niets daar van mag verloren gaan voor de beweging. Zo wakkerde hij fa brieksarbeiders en vrouwen aan zich kandidaat te stellen voor de besturen, op welk niveau ook. Aalst was onder zijn voorzitter schap bij de eersten om daarvan een bindende regel te maken. Stel lig, het verliep ook niet allemaal rimpelloos en zonder conflictstof. Maar het woord kameraadschap had voor hem een diepe betekenis. Vic Van der Heyden heeft als par tijvoorzitter en voorzitter van Bond Moyson, hand in hand met andere kameraden, het nieuwe Volkshuis aan de Houtmarkt helpen tot stand brengen. In zijn laatste levensjaar wou hij daar nog de geschiedenis van schrijven, want hij was daar trots op. Zijn grote tijd blijft echter verbonden aan het oude Volkshuis op de Molendries. In onze gedach ten zien wij allen die deze tijd meemaakten de Vic gezeten onder het meer dan twee meters hoge Mariannebeeld in de grote gelag zaal, als voorzitter van algemene vergaderingen en open bijeenkom sten die soms woelig waren, maar steeds uitmondden in strijdvaardige democratische beslissingen. Hij sprak er nog graag over tussen pot en pint zoals ouder wordende mensen dat doen. Oudere mensen, oude militanten. Zij zijn eenzame bomen geworden. Met de dood van Victor Van der Heyden is hun een zaamheid nu weer groter. Bert Van Hoorick De Beheersinstanties en Personeel der Federatie van Socialistische Mutualiteiten «Bond Moyson» en para-mutualistische organisaties der arrondissementen Aalst en Oudenaarde melden het overlijden van hun Ere-Voorzitter geboren te Geraardsbergen, 15 september 1910 en overleden te-Aalst op 10 augustus 1985. De crematie en asverstrooiing greep plaats in familiekring. 9620 ZOTTEGEM, De Colfmaeckerstraat 11. Voor de Socialistische Vrouwen to nen de officiële werkloosheidssta tistieken aan, hoe grof de rege ringsmededeling op woensdag 31 juli 1985 wel was. Gesteld werd dat onder de regering Martens V «de werkloosheid voor het eerst sinds 13 jaar» gestabili seerd werd. Hoe kan men zoiets beweren, wan neer opnieuw blijkt dat in de maand juli het aantal uitkeringsge rechtigden volledig werklozen met 7.308 eenheden is gestegen, zonder te spreken van de 50-plussers die niet meer in de werkloosheidsstatis tieken voorkomen. De Socialistische Vrouwen klagen deze manipulatie van de bevolking door deze regering aan. Vooral het aantal jongere vrouwen wordt opnieuw getroffen door de werkloosheid. Ondanks de massale inlevering door de brede lagen van de bevol king is de crisis alleen maar verer gerd. In vergelijking met het gemiddelde van 1981 zijn er vandaag zo'n 129.000 mensen méér volledig werkloos. Ook hebben heel wat mensen, vooral vrouwen, om aan de volledi ge werkloosheid te ontsnappen, een deeltijdse baan aanvaard. Van Martens' belofte is bijgevolg niets in huis gekomen. In ruil voor de enorme inlevering heeft de bevolking niets terugge kregen. Eens te meer is de werkende bevol king - met vooral de vrouwen - slachtoffer van dit «dynamische» beleid. ól»Mf •4 CFNTRALE Klaar voor de strijd! De vakantieperiode loopt stilaan op haar laatste benen en met rasse schreden nadert een der belangrijkste politieke tests uit de voorbije decennia: parlements- en provincieraadsverkiezingen op 13 oktober e. k. In alle federaties en afdelingen begint het politieke raderwerk op gang te komen, propaganda wordt op punt gezet, de laatste besprekingen worden gevoerd, Wat het betekent geregeerd te worden door de rechtse conser vatieve CVP-PVV kliek hebben de meesten onder ons vier jaar lang aan hun geldbeugel ondervonden. De tijd van de slogans is definitief voorbij en wat nog rest is bittere realiteit: enkel de maatschappelijk zwakkeren leveren in en betalen terwijl de rijkeren buiten schot blijven en hun welvaart nog zien toene men. Het kan niet anders of een fikse rekening moet thans voorgelegd worden. De SP heeft in de loop van deze vier jaren een open, konstruktief oppositiebeleid gevoerd rond de thema's rond het thema «Samen sterk voor vrede en werk». Ook nu liggen de krachtwoorden voor de verkiezingen in dezelfde lijn: «Vrede- werk-rechtvaardigheid». Geen holle slogans, noch loze belof ten maar realistische te verwezenlijken opties. Lees er het op het recente congres goedgekeurde programma maar op na. Bepaalde prioriteiten dienen nog gelegd en dat zal gebeuren op een speciaal verkiezingscongres op 8 september e.k. in de Passage 44 te Brussel. Zonder een verkiezingspamflet neer te schrijven kunnen we echter zo een reeks zaken aanhalen: herwaardering van het parlementair werk, accent op de tewerkstelling, de sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen, sociale afbraak dient stopgezet, het buitenwerken van de raketten. Sommige van die zaken zijn zeker niet nieuw, maar het is nu of nooit. Een open, eerlijk en rechtvaardig beleid zijn een garantie voor de toeuomst. Ee inspanningen van onze arrondissementele SP- mandatarissen hebt U ongetwijfeld naar waarde weten schatten en de SP-lijsten op verschillend niveau zullen U zeker waarborgen bieden. De kandidaten en het arrondissementeel SP-bestuur rekenen dan ook op het vertrouwen en de inzet van elke militant. In deze sombere tijden (regen, inleveren, werk loosheid, dreigende devaluatie van de frank, zal een socialistische overwinning vast en zeker een keerpunt kunnen teweegbrengen. Chris VANCOPPENOLLE Federaal Secretaris Vredeshoekje Vanaf nu tot de week van de grote vredesbetoging zullen wij regelma tig verslag brengen over die raket- tenkwestie, over de akties die gep land zijn enz... Vorige week be richtten we reeds over de adverten- tieaktie van VAKA-regio Z.O. Vlaanderen. Men wil iedereen vra gen een vredesoproep te onderte kenen. Wie dit doet betaalt 200 frank. Met het opgehaalde geld wil men de oproep adverteren in het ganse arrondissement. Belangstel lenden kunnen nog steeds meedoen door te storten op reknr. 001- 1398767-06 van VAKA-regio- Z.O.-Vlaanderen, Stationsstraat 180, 9550 Herzele. Wie kandidaat is op een verkiezingslijst kan niet aan de aktie meedoen. Onderaan vermeld je je funktie of beroep. Ook hier vraagt men geen partijpo litieke funkties te vermelden. Vorige week ging aan zee een kust mars tegen de raketten door. 120 mensen stapten de kustlijn af met slogans, borden enz... Zij skan- deerden, klapten in de handen, zongen vredesliederen. Dagelijks werden ze vergezeld door nog een tweehonderdtal aktivisten die de mars niet volledig meemaakten maar er een dagje uit pakten. On derweg werden ligakties gehouden aan verschillende militaire basis sen. Daar werd ook telkens een bord 'Hier bereidt men de derde wereldoorlog voor' achtergelaten. De deelnemers werden ontvangen op verschillende plaatsen, o.m. het stadhuis van Nieuwpoort. Eerste schepen Vermote (SP) sprak ze daar toe. In Middelkerke dan weer was het de burgemeester (VU). In Oostende had men minder geluk. Burgemeester Goekint, rechts CVP-er en zijn politiekommissaris (een man die nog rechtser dan het Vlaams Blok te situeren valt. Hij is ondermeer de man die zijn politie mannen verbied snor of baard te dragen) verboden de optocht op de dijk. Om verdere akties niet te belasten werd dit advies dan maar opgevolgd. Nog in Nieuwpoort bracht men een bezoek aan het buitenverblijf van Leo Tindemans. Die deed echter of hij niet thuis was. De mars werd door het over grote deel van de toeristen duide lijk geapprecieerd. Dit in tegenstel ling tot met wat de patronaatsgazet Het Laatste Nieuws beweerde ('een bron van ergernis voor de toeris ten'). Veel mensen klapten spon taan mee in de handen. Een groep bouwvakkers skandeerde vanop een appartement 'Godverdomme weg die bomme', sommigen stapten een eindje mee. Ook elders in het land werd aktie gevoerd. In Florennes ging men over tot een blokkade van de basis daar. Men begon met een gebe dswake. Zelfs die brave mensen werden door de rijkswacht zeer hardhandig opgepakt. Dit leidde o.m. al tot protest van o.m. Pax Christi. In het buitenland werd eveneens aktie gevoerd. In Groot- Brittannië spoot men mensenfigu ren op de straat, in Duitsland drong men een basis binnen, in Tokio liet men duiven los, in Denemarken werd een pars tegen het militarisme gehouden. Toen de deelnemers op gepakt werden lieten ze doelbewust hun paspoort achter. Als men hen vroeg hoe ze heetten antwoordden ze Hirosjima of Nagasaki. Het belangrijkste blijft 20 oktober. Door de vervroeging van de verkie zingsdatum werd het aktieschema grondig overhoop gehaald. Binnen VAKA werd dan ook grondig ge- diskussieerd over de datum van de betoging. Met een grote meerder heid werd beslist die datum te be houden. Een verplaatsing van de datum zou onze tegenstanders nog meer argumenten in handen gege ven hebben om het etiket 'elektora- le karakter' op de betoging te plak ken. Bovendien kan de betoging zijn invloed uitoefenen op de kabi netsvorming. Denk bijvoorbeeld aan de druk op de Volksunie, die volgens veel kommentatoren in aanmerking komt om de meerder heid uit de prak te redden. Tenslot te kan de betoging, door de wer king van de komitees en de ver nieuwde belangstelling voor de ra ketten, reeds in haar mobilisatie kampanje invloed hebben op het kiesgedrag. Voor de geïnteresseer den kunnen we nu reeds melden dat op de redaktie propagandama teriaal te verkrijgen is: grote affic hes aan 2,5 fr./stuk en kleine (pam- fletvorm) aan. 1 fr./stuk. FDB

Voor Allen | 1985 | | pagina 1