Vierde Groot Gezinsfeest «Voor Allen» WEEKB AD VLAAMS Geen ommekeer voor werklozen Martens V vervalst werkloosheidscijfers alle SP en CSC-afdelingen Kiezen voor het rijksonderwijs mmm Zondag 1 september 1985 doorlopend vanaf ca 9 uur Een enige activiteit voor het ganse gezin! Studie: Wettelijke pensioenen 1985 WÊÊÊÊHKMBSÊKm Met o.m.: «Ronde van Zottegem» voor wielertoeristen (start 8.45 u.). Talrijke info- en documentatiestanden. Doorlopende sneltombola. Volkssporten en volksspelen. Wedstrijd boogschieten. Talrgke optredens (socialistische harmonieën, trommel- korpsen, dansgroep Yuna, Demonstratie hondendressage. Reuze-springkasteel voor de kinderen. Play-backshow En doorlopend barbecue (250 frank), ribstuk, barbecueworsten, groenten, brood). Streekspecialiteiten (vlaai, mattetaart, bieren enz.) Vrijdag 23 augustus 1985 47* jaargang nr. 32 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst In juli 1985 waren er in België 518.500 volledig uitkeringsge rechtigde werklozen. Alhoe wel de bevordering van de tewerkstelling een van de voornaamste doelstellingen van het centrumrechtse kabi net Martens V was steeg het aantal werklozen met 180.000 eenheden tijdens de voorbije legislatuur. 1. Banenplannen In maart 1982 kondigde de regering aan dat de tewerkstelling zou ge handhaafd blijven op het peil van 31 maart 1982. Van 1982 tot 1985 steeg het aantal werklozen jaarlijks met gemiddeld 65.000 eenheden. Aldus zijn er onder het bewind van Martens V 180.000 werklozen meer. In november 1982 werd 5-3-3 plan gestart. Om de tewerkstelling te bevorderen zouden de werkne mers 3 procent inleveren in ruil voor 5 procent kortere arbeidsduur en 3 procent bijkomende aanwer vingen. De bijkomende tewerkstel ling werd niet bereikt. Minister Hansenne verklaarde dat het 5-3-3 plan instond voor 40.000 extra jobs. Het ABW stelt dat amper 16.000 nieuwe arbeidsplaatsen werden ge schapen. Het stelsel werd onlangs door de sociale herstelwet verlengd voor 1985 en 1986. Anderzijds wou de centrumrechtse regering de werkloosheid bestrij den door flexibiliteit of een soepe ler regeling van de arbeidstijd en door deregilering of het wijzigen van de arbeidswetgeving. Deze maatregelen kwamen echter vaak meer op minder inkomen, groeien de ongelijkheid, toenemende wer- konzekerheid en afbouw van de sociale zekerheid. Met de datum van 13 oktober die steeds dichterbij komt, opent de C.V.P.-P.V.V. meerderheid alle sluizen om toch maar te bewijzen hoe goed haar beleid is geweest. Hierbij wordt niet al te secuur omgesprongen met de waarheid. Op het punt waar ze nu gekomen is lijken alle middelen goed om de inwoners van dit land een rad voor de ogen te draaien. Nochtans is het duidelijk dat een aantal met groot vertoon aangekondigde maatregelen hoe dan ook op een catastrofe zijn uitgedraaid. Het meest flagrante en tevens het meest schrijnende voorbeeld hiervan is het tewerkstellingsbeleid: de ganse 5-3-3 operatie is een reuzegrote flop geworden die zonder meer geleid heeft naar een sociale afbraakpolitiek zoals er nog weinig in onze geschiedenis is gevoerd. Ieder onder u heeft aan zijn eigen lege portemonnee gevoeld hoe onrechtvaardig de welstand werd verdeeld! Tevens werden allerlei kunstgrepen uitgevoerd om het aantal werklozen ui de statistieken te halen en aldus op een weinig eerlijke manier achteraf met gunstige cijfers naar buiten te kunnen treden. In de nu volgende verkiezingsperiode zullen de bussen op nieuw uitpuilen van hernieuwde beloften en vernieuwde slogans. Het is echter duidelijk dat de bevolking zich aan de barnum- reclame van C.V.P. en P.V.V. niet meer zal laten vangen. De Vlaamse Socialisten hebben gedurende gans de oppositie periode een glasheldere en constructieve politiek verdedigd en een grondig uitgebalanceerd alternatief aangeboden. Geen holle slogans, doch stuk voor stuk feiten die de meerderheid moeilijk of niet kon weerleggen. De huidige meerderheid is trouwens geen meerderheid meer en in het nauw gedreven, mag men zich in de nabije toekomst aan allerlei bokkesprongen verwachten. Het punt waarbij C.V.P. en P.V.V. als geloofwaardig overkomen is echter reeds lang overschreden en daar kan geen enkel reclame-bureau een pleister voor vinden. De Vlamingen zullen de lessen wel getrokken hebben uit de tweeslachtige, soms zeer mistige kronkelpaden waarop deze regering zich heeft begeven. De realiteit is dat alle grote problemen uitgesteld^ worden en er voor de rest weinig positieve kanten aan het ganse beleid zijn te bespeuren. Martens V heeft zichzelf overleefd dankzij ver gaande toegevingen aan de Franstaligen en daar zal geen onrechtstreekse mededeling vanuit de Provence wat aan doen. De keuze gaat op 13 oktober niet tussen Martens en de wanorde, doch wel tussen een politiek van sociale afbraak, plaatsing van kernraketten op ons grondgebied, verloedering van ons leefmilieu en een politiek van sociale rechtvaardig heid, eerlijk verdeelde inspanningen met het oog op een betere verdeling van de werkgelegenheid, vrede op een aardbol waar we onszelf niet naar de haaien helpen. Dit is de inzet van de verkiezingsstrijd! Mare Galle Minister De Vlaamse Federatie van Socialis tische Gepensioneerden publiceert ieder jaar een reeks interessante "Studies en Documentatie" betref fende de pensioenen. Onlangs verscheen "Wettelijke Pensioenen 1985 - Reserves dank zij zware inleveringen, maar zij worden weggewerkt door vermin dering staatstoelagen". In deze stu die wordt aangetoond dat, ingevol ge de verhoging van de bijdrage- voeten, de zware besparingsmaat regelen en een indexsprong van 2% in mei 1984 en in januari 1985, was er opnieuw een boni in de pen sioenregeling van de werknemers. Echter, door de wijziging in de financiering van de brugrustpen- sioenen voor oudere werklozen wordt déze winst weer prompt weg gewerkt. Wie wil weten hoe de regering Martens V de pensioengelden be heert kan dit lezen in "Studies en Documentatie" van de V.F.S.G. Geïnteresseerden kunnen deze stu die steeds bekomen mits storting van 50 fr. per brochure op rekening nr. 870-0060118-41 van de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepen sioneerden (V.F.S.G.), Sint-Jans- straat 32-38, 1000 Brussel, met ver melding "Wettelijke pensioenen 1985". De zomervakantie, met vooral de eindfase ervan, is een periode om zich te bezinnen omtrent de studie keuze voor de kinderen. Voor hen die aan het basisonderwijs toezien (leerplichtwetgeving; verplicht schoollopen vanaf het jaar waarin men 6 jaar wordt) valt de vraag: «Welke school zal het worden?», voor anderen «Welke studierich ting wordt het, in welke inrich ting?». Kiezen voor één of andere inrichting is soms moeilijk. Invloe den zoals verplichtingen, religie, vrij denkend en gewoonten spelen in belangrijke mate een rol bij de keuze. Blijft nog altijd de kwaliteit van het onderwijs, de coëducatie (meisjes en jongens tesamen) en de begeleidende opvoeding van het kind. Misschien kan ik U deze keuzetaak vergemakkelijken door een VSO- RIJKSINRICHTING door te lich ten. Vooreerst dit, alle rijksinrich tingen hebben VSO. VSO betekent Vernieuwd Secundair Onderwijs maar staat in feit voor individuele, gedifferentieerde begeleiding en zolang mogelijk uitstel van een de finitieve studiekeuze. Leerjaar na leerjaar (het vijfde leerjaar secun dair onderwijs uitgezonderd) blijft de kans om van studierichting te veranderen en om naar ASO (Al gemeen Secundair Onderijs), TSO (Technisch Secundair Onderwijs), BSO (Beroeps Secundair Onder wijs) of KSO (Kunst Secundair On derwijs) om te schakelen. Elke rijksinstelling is ook NEU TRAAL en dit betekent dat de ouders de vrije, ongedwongen, keuze kunnen uitbrengen tussen moraal of goedsdienst (katholieke, protestantse, israëlitische en islami tische) aan 2 lesuren per week. Een rijksgetuigschrift of diploma bekrachtigt de met vrucht beëindig de studies. Firmin Verbrugge 2. Bijzondere tewerkstellings programma's Naast deze twee banenplannen heeft de regering een aantal op- vangmaatregelen voor de werklo zen goedgekeurd of bestaande sus- temen behouden. Bij al deze maat regelen werd de deeltijdse arbeid bevorderd. Het Bijzonder Tijdelijk Kader werd beperkt en daarnaast werd het Derde Arbeidscircuit (DAC) ingevoerd. Eind juni 1985 waren er in het DAC 25.748 perso nen tewerkgesteld waarvan ruim 10 procent deeltijds. In het BTK-sys- teem waren 16.583 personen te werkgesteld waarvan 12 procent deeltijds Daarnaast waren er nog 31.031 tewerkgestelde werklozen. In totaal waren er in juni 1985 ongeveer 75.000 personen te werkgesteld in de alternatieve cir cuits. Ook waren er medio 1985 bijna 45.000 jongeren ingeschakeld in het stagesysteem. Tenslotte heeft de regering vanaf 1 april 1985 een aantal werklozen uit de werkloos heidstatistieken geschrapt bij toe passing van het Koninklijk Besluit van 29 december 1984. Eind juni 1985 waren er reeds 38.284 oudere werklozen die aldus verdwenen uit Op een recente persconferen tie hebben de Vlaamse socia listen de bewuste vervalsing van de werkloosheidscijfers aangeklaagd. Ook had de SP vragen over het bijzonder te werkstellingsfonds. 1. Definities van werkloosheid Volgens Frank Vandenbroucke van de SP-studiedienst heeft minister van arbeid en tewerkstelling Han senne tot drie maal toe de definitie van werkloosheid gewijzigd. Met een Koninklijk Besluit van 27 ja nuari 1985 kunnen werklozen hun loopbaan om sociale of familiale redenen onderbreken. Zij worden dan vrijgesteld van stempelcontro le, krijgen een werkloosheidsver goeding van 10.504 fr. per maand en worden ook niet beschouwd als werkzoekenden. In de statistieken worden ze niet meer opgenomen bij de volledig uitkeringsgerechtig de werklozen. Een ander Konink lijk Besluit van 29 december 1984 biedt aan oudere werklozen de mo gelijkheid om niet meer naar de stempelcontrole te gaan. Ook zij verdwijnen uit de statistieken van de volledig uitkeringsgerechtigde werklozen alhoewel zij hun volledi ge werkloosheidsvergoeding blij ven ontvangen. Eind juli hadden reeds 42.574 oudere werklozen van deze mogelijkheid gebruik ge maakt. De SP wil ook de stempelcontrole afschaffen maar dan voor alle werk lozen en niet voor enkele katego- rieën om de statistieken te verval sen. Een derde Koninklijk Besluit van 11 juni 1985 bepaalt dat de werklozen uit onderwijssektor tij dens de zomer 1985 niet in de statistieken zullen opgenomen wor den. Van 1 juli tot 1 oktober wordt wie geen vaste baan heeft in het onderwijs vrijgesteld van stempel controle, ook al behouden zij hun stempelgeld. Globaal zorgen deze drie soorten van manipulaties er voor dat de werkloosheidscijfers voor juli 1985 kunstmatig met on geveer 55.000 eenheden gedrukt worden. Als bij de Hansenne-defi- nitie van werklozen (462.838) ook nog de volledig uitkeringsgerechtig de werklozen (42.574) en onder- wijswerklozen (10.000 tot 13.000) worden gevoegd waren er in juli 1985 ongeveer 518.500 werklozen in België. Als daarenboven ook nog de niet uitkeringsgerechtigde werklozen en alle deeltijdse werk lozen worden geteld dan zijn er in België 707.500 werklozen. 2. Bijzonder tewerkstellingsfonds In november 1982 lanceerde Mar tens V het 5-3-3-plan waarbij het loon met 3 procent werd vermin derd in ruil voor 5 procent kortere arbeidsduur en 3 procent nieuwe aanwervingen. Volgens SP-volks- vertegenwoordiger Bossuyt had de loonmatiging in 1983 53.000 nieuwe banen moeten scheppen. Er wer den slechts 33.400 bijkomende jobs gecreërd. Wat is er met het geld, van de ontbrekende 26.000 ge beurd? Vroeg SP-voorzitter Van Miert zich af. Op dit ogenblik zit ongeveer 960 miljoen frank in dit tewerkstellingsfondsOorspronke lijk verwachtte de regering 7 mil jard frank maar later werd de doel stelling verlaagd tot 2,5 miljard frank. Zonder de nodige uitvoe ringsbesluiten en kontroles zal de regering het vooropgestelde bedrag nooit kunnen bereiken. Om dit ver band had voorzitter Van Miert het over schuldige nalatigheid en poli tieke onwil om de inleveringen van werknemers ook effektief terug te eisen van bedrijven die niet aange worven hebben. Luc Demeyere de werkloosheidscijfers (zie elders in dit blad). 3. Geen daling werkloosheid Deze maatregelen hebben de af braak van de werkgelegenheid evenwel niet stopgezet. Alhoewel de bevolking zwaar heeft ingele verd voor het behoud en de bevor dering van de werkgelegenheid bleef de werkloosheid onder de huidige legislatuur verder stijgen. Terecht is de bestrijding van de werkloosheid een prioritair beleids doel voor de Vlaamse socialisten. Dit kan gebeuren zowel door het scheppen van nieuw werk als door een verregaande herverdeling van de beschikbare arbeid. Tevens wil de S.P. een volwaardig statuut door het omvormen van de tewerkstel lingsprogramma's in een volwaar dig stelsel van «Maatschappelijke Projekten». Luc Demeyere Op een leugen meer komt het niet aan!

Voor Allen | 1985 | | pagina 1