WEEKBLAD SP-Arrondissementsfederatie Aalst Grote Verkiezingsmeeting 14 oktober 1985: Grote Optocht Bananen uit Nicaragua Vrijdag 11 oktober 1985 47* jaargang nr. 39 Weekblad van de S.P De laatste zomer kreeg de Dender het opnieuw zwaar te verduren. Dode vissen dreven boven, de stank werd on draaglijk. Van verschillende zijden werden de feiten on derzocht. Leefmilieu Ge- raardsbergen en Ninove pro testeerden nogmaals en in Denderleeuw interpelleerde raadslid Rudy De Leeuw over de kwestie. Visbestand We weten al lang dat de Dender vuil is en op sommige plaatsen nog vuiler wordt. Tussen Aalst en Den- dermonde is de toestand het ergst. In Dendermonde slaat het zilver groen uit in de huizen aan de kaai. In De Morgen werd onlangs nog onthuld dat de ondraaglijke stank van deze zomer in Dendermonde hei gevolg was van een verkeerd gebruik van het beluchtingssys teem. Op andere stukken, tussen Ge- raardsbergen en Ninove, en tussen Ninove en Denderleeuw is de rivier terug leefbaar voor sommige vis soorten. Hiermee rekening hou dend werd er vorig jaar nog aange drongen op nieuwe visuitzettingen, wat dan op sommige plaatsen nog gebeurd is. De vissers hebben er deze zomer weinig aan gehad. Ve len onder hen hadden zich sedert enkele jaren terug een vergunnig aangeschaft. Deze zomer kregen ze terug de domper op. Naar de oor zaken van de vervuiling werd on dertussen een onderzoek ingesteld, dat zoals gewoonlijk nog geen re sultaten heeft. Oorzaken De oorzaken van de vervuiling kun nen ingedeeld worden in drie kate- gorieën: bevolking, industrie en landbouw. Keukenafval, faecaliën en waspoeders zijn de hoofdbe standdelen van de vervuiling die afkomstig is van de bevolking. De ze troep wordt ongezuiverd in de rivier gegooid. Die situatie zal na tuurlijk verbeteren wanneer alle voorziene waterzuiveringsstations en koliektoren aangelegd zijn, zo dat het water gezuiverd wordt VOOR het in de rivier komt. Toch kunnen we ons hier nog een aantal vraagtekens bij stellen. De voorzie ne zuivering wordt beperkt tot twee trappen. Dit wil zeggen dat de vieze troep herleid wordt tot de schei kundige fosfaten en nitraten. Op zichzelf een gevoelige verbetering. Het zijn echter precies deze fosfa ten en nitraten die het zelfreinigend vermogen van de rivier te zwaar belasten. (Het zelfrenigend vermo gen zorgt ervoor dat de rivier zich kan herstellen van niet te ernstige vervuilingen, vandaar dat er ook in de Dender ernstige en meer prope re zones zijn.) Een oplossing zijn de derdetrapszuiveringsstations, die naast de klassieke zuiveringsin stallaties ook voorzien zijn van riet velden waar de planten fosfaten en nitraten opslorpen. Een andere op lossing is ingrijpen aan de bron. Zo moeten Nederland en Zwitserland binnenkort alle fosfaten uit de was poeders verwijderen. Industrie Hier vinden we de grootste vervui lers in de sektor slachterijen, mel- kerijen, brouwerijen, wasserijen en laboratoria. Normaal gezien heb ben de bedrijven een lozingsver gunning. Tot voor de oprichting van de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij hadden langs de Den der ongeveer tien bedrijven zo een vergunning. De rest kieperde alles er zomaar in. De situatie is nu reeds verbeterd in die zin dat een aantal ervan beter gespecifieerd werden. Toch blijft de algemene kritiek dat de normen nog te soepel liggen en de kontrole vrijwel onbestaande is. Landbouw Volgens studies van het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie is ook de landbouw verantwoordelijk voor ongeveer een derde van de vervuiling. Dit heeft voor een groot deel te maken met de destruktieve landbouwmethodes die overheer sen: overdadig gebruik van sproei- stoffen, meststoffen enz... Subsidi ëring van het onderzoek naar min der schadelijke methodes is hier de aangewezen oplossing. Onderhandelingen tussen de gewesten Het is een bekend gegeven dat de Dender Vlaanderen reeds vuil bin nenstroomt. Toch is het een foute opvatting de vervuiling uitsluitend toe te schrijven aan Wallonië. Dit lijkt een gemakkelijkheidsoplos sing die het eigen geweten moet vrijpleiten. De vervuiling begint er wel. Reeds voor de samenvoeging van de oostelijke en westelijke Dender loost de fabriek Gastropom ettelijke tonnen aardappelverwer- kingsafval in de rivier. Op een bepaald moment zie je echt een stroom schillen i.p.v. water. In de regio Ath zorgt de industrie dan weer voor een aantal niet afbreek bare stoffen. De vervuiling van de Dender is dus een probleem van twee gewesten. Voor een rivier als de Zenne zijn er dat zelfs drie. Na de rel i.v.m. de prijs van het Waal se drinkwater kan men zich hier- rond alle kompromissen indenken. Een aanpak die boven de taalgren zen de vervuilers ernstig bestraft is dringend nodig. Onderzoek Volgens e laatste berichten blijkt dat men het onderzoek nu wel wil doorzetten. Afgevaardigden van verschillende diensten voeren op 24 september 11. de Dender af om een en ander te bestuderen. Verder denkt men aan noodmaatregelen die in kritieke periodes het visbe stand moeten in leven houden. Zo zou men o.a. aan zuurstoflijnen denken. Toch dient hier opgemerkt dat dergelijke initiatieven, net zoals de bravourestukjes van de civiele bescherming en verschillende brandweerkorpsen deze zomer, uit eindelijk slechts een pleister op een houten been zijn, hoe respektvol je die initiatieven ook benadert en met alle respekt voor het werk van mensen die er dikwijls nachten dienden voor op te offeren. Wat we werkelijk nodig hebben om verdere aftakeling te voorkomen is een har de aanpak van de vervuilers zelf. Het principe "De vervuiler betaalt" is tot nu toe slechts een holle slogan die je veel leest in verkiezingsperio des maar die achteraf even snel terug verdwijnt. Zolang wij opge zadeld blijven met partijen waar de ondernemers het voor het zeggen hebben en politici die zelf in de beheerraden van de ondernemin gen een paar graantjes willen mee pikken lijkt dit een illusie. Vrijdag 11 oktober 1985 om 20 uur Zaal "Marbol" (Volkshuis), Markt 15 te Geraardsbergen Politiek gedeelte Gelegenheidstoespraak door Arrondissementeel SP-voorzitter en Europarlementslid Willy VERNIMMEN Voorstelling van de lijsttrekkers Marc GALLE, Paul VAN DER NIEPEN, Herman DE LOOR en andere kandidaten van KAMER, SENAAT EN PROVINCIE. Amusementsprogramma Organist: Bert Somers - Zangeres: Gigi - Illusionist: Prof. Sarkos - Ballet: Limelight - Zang en Presentatie: Jean Monnet. AANDACHT! Samenkomst aan het Volkshuls, Houtmarkt 1 te Aalst om 19 uur We zijn zover: overmorgen zal de kiezer uitmaken aan wie hij de leiding van ons land en van onze provincie zal toevertrouwen voor de komende vier jaar. Dat deze verkiezingen uitermate belangrijk zijn heeft de uitlopende legislatuur ten overvloede bewezen. Aan den lijve hebben de arbeidende klasse en de kleine middenstanders ten voeten uit ondervonden hoe diep deze CV Pt PW-regering op hun verworvenheden en koopkracht heeft ingegrepen. Zondag staat de kiezer voor een duidelijke keuze: ofwel keurt hij het tijdens de voorbije vier jaar gevoerde beleid goed met als gevolg dat het ook de komende legislatuur wordt verder gezet, ofwel zet hij een vastberaden punt achter deze vier rampzalige jaren en opteert hij aldus voor een ander beleid. De verkiezingsstrijd is thans zo goed als achter de rug. De diverse meningen en standpunten werden duidelijk naar voren gebracht en de politieke lijnen zijn haarscherp getrokken. Aan de hand van deze stellingnamen zou op 13 oktober geen enkele werknemer en kleine zelfstandige mogen aarzelen zijn stem uit te brengen op de SP-lijst. Stemmen op een andere partij zou voor hen een formidabele en onvergeeflijke flater zijn! De onbesliste en verkeerde kiezers daarvan in extremis nog trachten te overtuigen is dan ook de laatste oproep die wij willen doen. Kameraden, laat niets onverlet en laat zeker geen enkele stem verloren gaan, willen we met sukses een einde stellen aan deze CVP-PW-koalitie. Laat ons daarom allen samen nog een ultieme stoot geven opdat op 13 oktober het tij zou worden gekeerd. Herman Oe Loor Volksvertegenwoordiger De laatste maanden stond Nicara gua nogal in de belangstelling om wille van zijn bananen. Vanaf eind mei 1985 wordt dit fraaie fruit via de Gentse haven in West-Europa ingevoerd. Op 7 mei jl. vaardigde president Reagan een handelsembargo uit waardoor de Amerikaanse markt werd afgesloten voor alle Nicara guaanse produkten. Bovendien be lemmeren de VS elke buitenlandse kredietverlening aan de sandinisti- sche regering. Aldus werd de Nica raguaanse regering verplicht haar buitenlandse handel te diversifiëren om minder afhankelijk te worden van de Verenigde Staten. Vandaar het opduiken van Nicaraguaanse bananen in West-Europa. Ze wor den verkocht onder het merk: 3 Brothers. In Vlaanderen verkopen de Oxfam-wereldwinkels wekelijks ongeveer 4 ton Nicaraguaanse ba nanen. Zopas verscheen bij Oxfam Wereldwinkel een dossier over de Nica-bananen. Ook de Jongsocia listen werken mee aan de bananen- verkoop. Wil je meewerken aan de bananenverkoop? Heb je belang stelling voor de Nicaraguaanse ba nanen-invoer? Inlichtingen bij Ox- fam-Wereldwinkels, Burggraven- laan 62, 9000 Gent! tel.: 091/ 21.64.04 of bij het Nationaal Sekre- tariaat van de Jongsocialisten, Kei- zerslaan 13, 1000 Brussel, tel.: 02/ 513.24.04. Voorstelling SP-kandldaten: tussen 23.00 en 24.00 u. zullen alle aanwezige SP-kandldaten uit het arrondissement Aalst aan het publiek worden voorgesteld. Optreden: Keizer karnaval, prins karnaval, de Aalsterse -Stars Sisters» en Llllane St. Pierre, die haar optreden aan de kust onderbreekt om op het bal een hall uur te komen zingen, (dit tussen 21.30 u. en 23 u.) Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 f) Postrekeningnr. 000-0952464-21 Y ^yj^,Maandabonnement: 50 fr. - jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Denderpest (fdb/rdl) - MMIwll Een laatste oproep

Voor Allen | 1985 | | pagina 1