JMHR- Nog wat geduld voor Velzeekse Paddestraat, doch zeker geen 8 jaar Motie van de SP- arrondissementsfederatie Aalst Coalitie springt in Sint-Lievens-Houtem De loop der dingen... NCOS - Tienpuntenplan r 100 jaar SP te Geraardsbergen Feestprogramma: Vrijdag 1 november 1985 47' jaargang nr. 42 Weekblad van de S.P. jIKTRXLE Y- Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst 7nttanom Luucycm Onde de titel "Velzeekse Pad destraat: nog 8 jaar geduld?" publiceerde het Zottegemse weekblad De Beiaard van 26.10.1985 het verslag van een informeel gesprek dat "één van haar medewerkers" met een kommissielid van het ruilverkavelingskomitee Oos- terzele ook bevoegd over een deel van Velzeke en tevens over de Paddestraat aldaar) zeer onlangs kon hebben. Volgens dat verslag zou het bewuste kommissielid ver klaard hebben dat het Padde- straatdossier ergens op de ruilverkaveling in een hoek werd gegooid en daar wellicht binnen de eerste acht jaar niet meer uitkomt. Het enige wat de gemeente kan doen om uit de impasse te geraken is zelf beginnen aan het herkasseien van de weg, tenminste als men vaart in de zaak wil". Dat het hier, net zoals een gelijk aardig bericht door hetzelfde week blad op 13 juli jl. afgedrukt, om een op niets berustende en totaal uit de lucht gegrepen kwakkel gaat, moge hieronder genoegzaam blijken: zoals wij in ons blad van 13 augus tus jl. hadden aangekondigd, is er integendeel wel hoop voor de Pad destraat. De inmiddels beroemd en ook berucht geworden weg wordt dus door de verantwoordelijke po litici, en door de Zottegemse be- leidslieden zeker niet, naar de ver geethoek verwezen! De Paddestraat als waardevol landschap De Paddestraat is één van de zeld zame stukken Romeinse heirbaan die in Vlaanderen nog bewaard zijn gebleven. De huidige toestand van de weg laat echter meer dan te wensen over. Deze wielrennershel in miniatuurformaat begint bij het Romeins Plein en loopt over de Molenbeek en de Zwalm naar het beschermde dorpje Roborst toe. De weg met veel holle gedeelten telt twee geklasseerde hoeven, een aantal arbeiderswoningen, een stel middelgrote landbouwbedrijven en het Archeologisch Museum van Zuid-Vlaanderen, dat momenteel in volle uitbouw is. Klassering door minister Mare Galle In het verleden was de Paddestraat Onze SP-Minister Mare Galle deed het voor de Paddestraat vaak het voorwerp van keiharde diskussies tussen voorstanders van radikale infrastruktuurwerken enerzijds en liefhebbers van na- tuur- en landschapsbehoud ander zijds. Volgens de vroegere CVP- schepen van Openbare Werken De Buyst moest er een nieuwe 14 me ter breed tracé komen, met een kordate rechttrekking van de weg als gevolg. Ondanks protesten van leefmilieuverenigingen en van de plaatselijke bewoners keurde de gemeenteraad die hallucinante au tostradeplannen goed. Vruchtbare stappen werden gezet door de Provinciale Kommissie voor Monumenten en Landschap pen en na een eerste voorlopige klassering, tekende minister Mare Galle eind 1981 de definitieve klas sering van de Paddestraat. De bewoners spreken zich uit Tijdens een inspraakvergadering van 15 juli 1983 formuleerden de 47 gezinnen van de Paddestraat een duidelijk voorstel. Het houdt in dat een betononderlaag wordt aange bracht van ca. 3,60 meter breed, die aan de rooilijn een U-vorm geeft. De bovenlaag uit kasseien wordt daardoor gegrepen in een soort platte kuip. Op die manier wil men de kasseien tegenhouden en ver zakkingen tegengaan. Uitwijkstro- ken moeten verder voorzien wor den in het gedeelte waar geen wo ningen staan. Een kleine onteige ning van ca. 2,50 meter zou nodig zijn om naast het wegdek riolering en nutsvoorzieningen aan te leg gen. Het totale projekt zou inte graal binnen het ruilverkavelings- projekt "Balegem" dienen verwe zenlijkt te worden. Het rullverkaverllngskomltee "Balegem" Op 26 juli 1985 werd de Zottegem se stedelijke overheid op de hoogte gebracht van het feit dat bij besluit van de Vlaamse Executieve van 17 juli 1985 het ruilverkavelingskomi tee was ingesteld geworden. Dat komitee is het precies dat de op dracht geeft voor het uitvoeren van studies en werken. Het kwam tot nogtoe éénmaal samen. Ten behoeve van de lezers vermel den wij evenwel dat het genoemde ruilverkavelingskomitee zich laat adviseren door een kommissie van advies. Die kommissie van advies werd eerst op 1 oktober 1985 bij Ministerieel Besluit ingesteld, en komt op 7 november voor de eerste maal bijeen. Ziehier haar samen stelling: De heren André Van Hecke (Bale gem), Julien De Keyster (Bale gem), Herman Galle (Velzeke), Carlos Steenhuize (Velzeke), Hilai- re De Smet (Velzeke), Marcel Dhont (Munkzwalm), Dirk Blon- deel (Scheldewindeke), Freddy Van den Bossche (Velzeke), Theo- fiel Props (Oosterzele),en Etienne Desutter (Gijzenzele). Hoopvolle vooruitzichten Volgende maand vergadert het ruil verkavelingskomitee wellicht voor de tweede maal. Daarna, en dit allicht nog voor nieuwjaar, heeft een vergadering plaats samen met het stadsbestuur van Zottegem, dit met het oog op het bespreken en laten opmaken van de plans. Eens deze definitief zijn opgemaakt kan tot de aanbesteding worden overge gaan, iets wat tegen het einde van volgend jaar of ten laatste begin 1987 achter de rug moet zijn. Met de uitvoering van de werken zou dus in de loop van 1987 volop kunnen gestart worden. Burgemeester Herman De Loor zei ons dat hij de Paddestraat zeker niet loslaat. Goed nieuws dus voor de Paddestraat! Goed nieuws vooral voor haar be woners en gebruikers, want de kan sen zijn nu zeer reëel dat de SP- VOP-ploeg van deze legislatuur het nog allemaal realiseert en voor me kaar brengt vóór de gemeente raadsverkiezingen van oktober 1988 voorzeker tot algemeen jolijt, maar wellicht ook tot spijt van wie het haar benijdt! Het Arrondissementeel Bestuur van de SP-federatie Aalst in vergadering bijeen op vrijdag 25 oktober 1985: - verheugt zich in de prachtige uitslagen van de SP bij de Parlements- en Provincieraadsverkiezingen van 13 oktober op nationaal én op arrondissementeel vlak. - verheugt zich eveneens in het sukses van de anti-rakettenmanifes- tatie van zondag 20 oktober 11. te Brussel en roept hierbij alle partijgenoten en sympatisanten op tot een verder konsekwent protest tegen de aanwezigheid van kernraketten in ons land en tegen de internationale wapenwedloop in het algemeen; - klaagt de achterbakse politiek van de uittredende regering aan, meer in het bijzonder het feit dat minister van financiën F. Gröotjans pas na de verkiezingen met zijn fameuze "besparings nota" is komen aandraven; het vreest terecht dat de voorgestelde bijkomende netto-besparing van minstens 100 miljard opnieuw grotendeels zal gerealiseerd via lineaire inleveringen ten koste van de sociaal zwakkere bevolkingsgroepen. - is tenslotte zeer bekommerd over de situatie van het Rijksonder wijs en drukt hierbij de wens uit dat dit ministerieel departement, in het belang van het Rijksonderwijs, niet meer aan een CVP-er zou toegespeeld worden, hetgeen enkel de verdere afbouw ervan in de hand zou werken. Tijdens de gemeenteraadszit ting van maandagavond is in Sint-Lievens-Houtem een breuk gekomen in de be- stuursmeerderheid bestaande uit de CVP en Gemeentebe langen. De problematiek is niet nieuw en ook vorig jaar ontstond er nog heisa en was er sprake van een breuk binnen de koalitie. Toen werden de barsten in de potten nog in extremis gelijmd.. Aanleiding van de koalitiebreuk was opnieuw het examen voor het ambt van gemeentesekretaris. Eerst was men akkoord om samen de CVP-kandidaat De Moor te steunen, maar in de gemeenteraad haalde uiteindelijk Hendrik Gee- roms het pleit met 13 stemmen tegen 7. De CVP uiteraard ont hutst... Oppositie (bestaande uit de SP, de Katholieke Volkspartij, ook al een van de CVP afgescheurde fraktie, en de PVV) en Gemeentebelangen stemden voor Geeroms. Schepen De Loore zei expliciet zich van de vroegere meerderheid te distantië ren omdat volgens hem de CVP de Gemeentebelangen konstant ne geerde. Hij was bereid een wissel meerderheid te vormen. Daarover zouden 'nu gesprekken gevoerd worden. In "Voor Allen" van volgende week komen we hier zeker op te rug, o.m. met de zienswijze van het enige SP-raadslid in Sint-Lievens- Houtem Fons De Rouck en van de lokale SP-afdelingsvoorzitter Jac- qui De Graaf. De SP heeft zes zetels in de Kamer van Volksvertegenwoordigers gewonnen. De SP arrondissement Aalst staat als nummer twee (na Hasselt) te prijken op de lijst van de belangrijkste SP-federaties. We hebben onze tweede kamerzetel voor de vierde keer kunnen behouden en we winnen 7.300 stemmen bij!!! Onze senaatszetel staat veilig en in de provincie heeft het kanton Aalst een zetel bijgewonnen. Wat wil je nog meer? Ja, wat wil je nog meer? De meesten willen deelnemen aan de macht om het Martens-beleid om te buigen in de goede richting, de onze. Ze gaan ervan uit dat de winnende partijen door de bevolking zijn aangeduid om te regeren. Democratisch gezien is dit juist. Maar in de politieke werkelijkheid is het zo, dat Martens zijn beleid met de fel verliezende PW wil voortzetten, ten bate van grotere winsten (zie de geweldige stijging van de aandelen in de Beurs) en ten koste van degenen die ervoor moeten opdraaien. Hebben wij dan iets verkeerd gedaan en waarom zullen we als winnende ploeg wellicht in de oppositie belanden? Omdat we de raketten wegwillen? Omdat wij de werkloosheid bekampen? Omdat we een solidariteit tot stand willen brengen tussen wie werkt en niet werkt? Dit allés is mogelijk, maar op die congresbeslissingen keren we niet terug, tenzij via een nieuw congres, en dat zie ik nog niet gebeuren. Hoe dan ook: de bevolking heeft ons haar vertrouwen gegeven en daarmee moéten we rekening houden. Onze partij, die de partij is van het goede geweten, moet zich voorbereiden op de verderzetting van de oppositie tegen het sociaal-moordend beleid van de haviken. We zullen de oppositie voeren op een waardige wijze, op basis van de dossiers en met argumenten. Dit was en is onze grootste troef. We hopen dat degenen die zich nog hebben laten foppen door de beloften, de angstaanjaging en de miljoenenreklame, eindelijk ook zullen inzien dat de toekomst van ons land alleen met de socialisten nog uitkomst biedt. Marc Galle Onder de vele verenigingen die dezer dagen aan rege ringsformateur een memo randum overhandigden was het Nationaal Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking (NCOS) zeker een der origi neelste. Deze koepel van een vijftigtal niet gouvernementele organisaties die zich inzetten voor ontwikkelingssa menwerking en die vooral bekend is door de jaarlijkse 11.11.11-aktie bracht in een tienpuntenprogram ma aan de vijf grootste Vlaamse partijen en aan de regeringsforma teur zijn voornaamste eisen naar voor. Overal zijn NCOS-medewerkers op stap geweest om een voor de gele genheid door NCOS gezeefdrukte zakdoek met de symbolische knoop te overhandigen aan de zopas ver kozen parlementsleden. Op de zak doek staan twee belangrijke eisen gedrukt: 0,7% van het Bruto Natio naal Produkt voorbehouden voor ontwikkelingshulp en verbetering van de voedselvoorziening in de armste landen. Deze eisen zijn slechts twee van de tien program mapunten die het NCOS naar aan leiding van de voorbije parlements verkiezingen had besproken met de vijf Vlaamse grote partijen en waarover voor 70 procent overeen stemming was bereikt. Andere punten zijn ondermeer de benoe ming van een minister voor Noord- Zuid relaties, de verwezenlijking van een nieuwe internationale or de, verlichting van de schuldenlast van de Derde Wereld, een EEG- beleid voor de Derde Wereld, een herziening van het Zaïre-beleid, het stimuleren van informatie over ontwikkelingssamenwerking op ge meentelijk vlak, een mediabeleid waarin aandacht wordt besteed aan de Noord-Zuid-problematiek en een mondiale vorming op school. Met de zakdoek-aktie wil het NCOS de politieke partijen aan hun beloften herinneren en tevens de regeringsformateur ertoe bewe gen de twee voormelde eisen op te nemen in zijn regeringsprogramma. Luc Demeyere C.S.C.-Vormlngswerk Geraardsbergen Zaterdag 9 november 1985 10.00 u.; ontvangst van een delegatie van oud-mijnwerkers van Courcelles o.l. v. kd. Ernest Glinne optocht door het centrum met begeleiding van de Socialistische Fanfare "De Verbroedering" 11.30 u.: aperitiefkoncert door de fanfare "De Verbroedering 12.00 u.: Breugheliaans middagmaal 13.00 u.: 100 jaar Socialistische Beweging te Geraardsbergen met toespraken door: - Roger Otte, Soc. Mut. Bond Moyson - Herman Van Herzeele, ABVV - Willy Vernimmen, COOP en Partij - Ernest Glinne, oud-minister en Europees parlementslid. Bertold Brecht-evokatie door Peggy Schepens en Marnik Baert Turnkring Rust Roest Strijdliederen o.l. v. Guillaume Van den Neucker 15.00 ii.; Optreden van de Big Band N.M.B.S. Hulde aan oud-mijnwerkers. Deelname in de kosten: 250 fr. (en niet 300 fr. zoals vroeger aangekondigd) Breugheliaans festijn: Breughelschotel - aardappelen in de schil - rijstpap Inschrijvingen: Euro-Infokantoor Willv Vernimmen, Brugstraat 9, Geraardsbergen. □UO""

Voor Allen | 1985 | | pagina 1