Derde Wereld Telex Histosche evocatie van honderd jaar strijd: de sigarenmakers Binnen in CVP-PW-beraad voorspelt veel miserie! Editoriaa! 1t1t11.Prk.002 FDB Godfrey MOTSEPE (ANC vertegenwoordiger voor België) Jan VAN HEUKELOM (stafmedewerker Socialistische - gratis info- en actiemateriaal Deze kaderavond is een must voor alle SP/CSC-verantwoordelijken: belangstellenden eveneens van harte welkom. Mis deze zéér actuali- Omdat honaer een onrecht i: Vrijdag 8 november 1985 47* jaargang nr. 43 Weekblad van de S.P. W CENTRALE xKattortraot Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Wij stellen ons voor dat de inzet die gebleken is na de aardbe ving in El-Asnam ook van duur zamer aard zou kunnen zijn als het gaat om rechtvaardiger we reldverhoudingen. Waarom zouden wij alleen solidariteit tonen bij natuurlijke rampen? Jazaïry, ambassadeur van Alge rije, 6/11/80. Ontwikke lingssamenwerking doet mij denken aan de manier waarop wij zilverpapier spaarden voor de arme zwartjes van Afrika. Wij aten de chocolade op, zij kregen het zilverpapier De totale militaire uitgaven in de wereld bedragen 450 miljard dollar, de jaarlijkse uitgaven voor ontwikkelingshulp 20 mil jard In Frankrijk becijferde men dat de handel met en de steun aan ontwikkelingslanden enerzijds 18.500 werkplaatsen deed wegkwijnen en in de pe riode 1970-1976 er anderzijds 101.000 geschapen heeft. Ont- wikkelings/zw/p? De oliemul- tinational Shell is de grootste zadenproducent in de wereld Jaarlijks eten we per hoofd 50 kg. rundsvlees en 20 kg. gevo gelte op. In de jongste tien jaar betekende dat een bijkomende nood aan 160 kg. granen per hoofd, alleen maar om al dat gedierte te voeden. Dat is onge veer het jaarlijks rantsoen van een Indiër De EEG bereken de bovendien dat wij 20% van al ons voedsel wegkieperen van wege niet vers genoeg Eén miljard mensen moeten het rooien met een jaarinkomen van 2.600 BF Als de mensen in de Derde Wereld zouden leven als wij dan zou de wereld vandaag 75 maal meer zink en koper moeten ontginnen, 200 maal meer lood, 250 maal meer _tin, enz... In 1975 kreeg de Afrikaanse boer gemiddeld 5 kg. kunstmest per hektare. Bij de Westerse landen bereikt men een gemiddelde van 100 kg. Vandaag eten zes miljoen Euro peanen net zoveel als 240 mil joen Afrikanen, eet één Cana dees zeventig keer méér dan een man van Opper-Volta, eten de staatsburgers van de USA - en die zijn toch maar 5,7% van de wereldbevolking - de helft op van alle voedsel Voor onze katten en honden geven we aan voedsel tienmaal méér geld uit dan Guinea als souve- reine staat verdient In Afrika tel je slechts vier landen die een nationaal inkomen hebben dat hoger ligt dan de Amerikaanse uitgaven voor veevoeders Professor Klatzmann stelt dat op de wereld 15% ondervoede mensen leven, 25% voldoende gevoeden, 50% ondervoeden Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneerden arr. Aalst - Oudenaarde EERSTE FEDERALE HOBBYTENTOONSTELLING Op zaterdag 9 en zondag 10 november 1985 organiseert de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneerden der arr. Aalst-Oudenaarde haar eerste federale hobbytentoon stelling. Deze tentoonstelling is toegankelijk van 14 uur tot 20 uur. Volgende hobbyclubs verlenen hun medewerking: Aalst, Gijzegem, Herzele, Lede, Ninove, Ronse, Ruien en Schendelbeke. Plaats: zaal «De Redding», Geraardsbergsestraat, 119 te Ninove. Inkom gratis! en 10% hongerlijdenden die te gen de dood vechten In de Westerse landen leven zowat 250 miljoen kinderen. In de Derde Wereld leven 800 mil joen kinderen die het bestaan van St.-Niklaas niet eens dur ven hopen Jaarlijks worden ongeveer 80 miljoen kinderen geboren. Meer dan 5 miljoen sterven hiervan door ziekten als tetanus, mazelen enz... In de ontwikkelingslanden sterft één kind op drie vóór zijn derde levensjaar Als ik groot ben wqrdt ik landbouwer Dagelijks sterven nog 30.000 kinderen van de honger, elke dag! Zijn wij dan kannibalen? De onderhandelingen tussen de liberalen en de kristendemoc- raten op het kasteel van Stuyvenberg voor de vorming van een nieuwe regering blijven aanslepen. Bijna meer dan een maand is voorbij na de verkiezingen van 13 oktober en nog steeds is er geen uitsluitsel in het zicht. Het is dus duidelijk dat de problemen waarmee deze onderhandelaars thans geconfron teerd worden, niet zo rooskleurig zijn als ze tijdens de kiescampagne werden voorgesteld. De financiële toestand waarin de regering Martens V het land heeft gebracht, weegt zeer zwaar op de onderhandelingstafel. Komt daarbij dat de liberalen hun eisen zodanig hebben opgeschroefd, om hun electoraal verlies te compenseren, dat de ACW-vertegenwoor- digers bij de CVP zich in het nauw gedreven voelen. Inmiddels doen de bestendige aanslagen van de CCC en de bloedige «hold-ups» de nervositeit op het regeringsberaad nog toe nemen. Vandaar dat de interne spanningen de weg naar een spoedig regeerakkoord belemmeren. Welk akkoord nu precies uit de bus gaat komen is vooralsnog niet geweten. Veel goeds is er niet te verwachten. Uit de vage berichtgeving die uit het regeringsconclaaf naar buiten komt kan wel worden afgeleid dat de nieuwe regering Martens VI een verlengstuk zal zijn van het vierjarig verar- mingsbeleid. Een massale inlevering staat de bevolking de komende maanden eens te meer te wachten terwijl het Parle ment opnieuw buitenspel zal worden gezet door de aangekon digde volmachten. Mede onder druk van de financiewereld, de grootindustrie en het groot kapitaal, zal Martens VI zeker nog een rechtser koers varen dan voordien. De woordvoerder van het Vlaams Economisch Verbond, voorzitter W. Van den Avenne, laat in zijn programmarede van 29 oktober daarover niet de minste twijfels bestaan. Volgens het V. E. V. kan de saneringsoperatie alleen gebeuren door een drastische verlaging van de overheidsuitgaven om het financieringstekort binnen aanvaardbare grenzen te brengen. In de transferten naar de gezinnen en in de subsidies aan openbare bedrijven en aan de organisaties in de «zachte sector» stelt zij voor om drastisch te snoeien. Bovendien blijven de uitgaven in de Sociale Zekerheid een doorn in het oog van het patronaat. Enorme besparingen dringen zich hierop, zodat het V.E.V. opteert voor de fundamentele hervorming van het Sociaal Zekerheidstelsel, naast een strikte loonsbeheersing en een vrije prijzenpolitiek. Dergelijke intenties roepen mede met de plannen voor miljar denbezuiniging in het onderwijs en in andere domeinen, het spookbeeld op van een miserabele toekomst. Kameraden, laat ons samen met de bevolking, die reeds haar vertrouwen aan de Vlaamse socialisten heeft gegeven, waak zaam zijn teneinde ten gepaste te reageren, om erger te voorkomen. De verkiezingen zijn achter de rug.maar de strijd dient, nu meer dan ooit, voortgezet! P. Van der Niepen Senator In de meeste arrondissemen ten, niet alleen in de grote, maar ook in de kleine o.a. Dendermonde, werd in het kader van het honderdjarig bestaan van de socialistische partij een geïllustreerde bro chure uitgegeven over de ont staansgeschiedenis en de eer ste jaren binnen de socialisti sche arrondissementsfede ratie. We hebben ter beschikking van het bestuur van de SP-arrondisse- mentsfederatie Aalst gesteld: een volledige verzameling van de arti kelenreeks, ingedeeld in verschil lende hoofdstukken, en aangevuld met een groot aantal foto's. Het plan was dat de gegevens, waarvan de eerste verscheen in Voor Allen van 18 maart 1983, zouden worden verwerkt door een sredactiecomité van historici, die er een deel van zou overnemen en zou trachten aan te vullen met bijko mend materiaal betreffende Den derleeuw, Zottegem, Erpe-Mere, Lede, Haaltert, Herzele, Sint Lie- vens-Houtem enz. Voor een ernstige verspreiding van het werk was de inbreng van alle afdelingen noodzakelijk. Hiermede zou tevens gevolg worden gegeven aan de vraag van vele kameraden, niet alleen van Geraardsbergen, «maar ook van andere steden, om de artikelenreeks in boekvorm uit te geven. JJet plan was het boek betreffende 100 jaar socialisme in het arrondis sement Aalst officieel voor te stel len ter gelegenheid van de opening te Ninove van de federale tentoon stelling met AMSAB op 4 oktober. Om diverse redenen, vooral we gens de vervroegde verkiezingen werd hieraan tenminste voorlopig verzaakt. Misschien kan dit gedeel telijk ondervangen worden door een ander werk: «Historisch evoca tie van honderd jaar strijd: «De Sigarenmakers». Het werd gedrukt onder vorm van brochureboek. Met het werk hebben we willen bewijzen dat in vele steden, ook in Geraardsbergen, reeds lang voor 1885 de strijd werd gevoerd. De Belgische arbeidersbeweging was toen nog op zoek naar een eigen vorm. Ze heeft op een zekere steun kunnen rekenen van de eerste in ternationale. In Engeland bestond reeds in 1834 «The Tobacco Wor kers' Union» met als grote figuur Jos Cohn, voorzitter van de siga renmakers, die meermaal naar Bel gië kwam om contact te nemen met Belgische kameraden. De sigarenmakersbonden waren van de oudste en meest stabiele vakgroeperingen die in België wer den gesticht rond het midden van de XIXde eeuw. De vlag van de sigarenmakers van Antwerpen draagt de datum van 1868, ze berust nog in de lokalen van het A.B.V.V. in de Omme- ganckstraat te Antwerpen. Het was met die vlag op kop dat in 1893 te Borgerhout werd deelgenomen aan een betoging voor het algemeen stemrecht. Er vielen vijf slachtof fers waarvan twee sigarenmakers, één was vader van vijf kinderen. In het Museum van de Volkskunde te Gent hangt een andere vlag van de sigarenmakersbond met als jaar tal 1882. Op 27 september 1868 werd te Brussel de Beschermings maatschappij der Verenigde Siga renmakers gesticht. Ze was dege lijk gestructureerd met een syndica le délégué op ieder werkhuis. Een grote aantal sigarenmakers droegen een bolhoed om naar het werk te gaan. Het liedje in de mode toen was «Nooit van mijn leven geen sigarenmaker aan mijn zij». In juni 1878 brak een grote staking uit in de «Manufacture Royale de Ta- bacs» te Sint Joost - Ten - Node. In 1886, na kontaktname met Gent, stichtten een handvolle sigarenma kers, een eerste syndikaat te Brug ge, op de zolder van een kleine herberg in de Palmstraat. In 1890 brak bij de sigarenfabriek Storie een staking uit, die duurde van januari tot maart. Het was de eer ste van zo een lange duur in Brug ge, de stad van de lange uren en van de lage lonen. Het verder historisch overzicht be treft enkele andere steden: Sint- Niklaas, Turnhout, Arendonck, enz. maar vooral Geraardsbergen, mijn geboortestad. Er waren reeds vroeger stakingen van sigarenma kers geweest, maar onbetwistbaar is 1879 een nieuw uitgangspunt ge weest. Op 30 maart 1879 kwamen Goetschalk en Vader Anseele, toen amper 23 jaar, naar Geraardsber gen ten huize van Van Den Bossche op het stationplein en namen con tact met de toen bestaande kern van Internationalisten. In juli-au- gustus 1879 kwam Goetschalk terug naar Geraardsbergen en volgens artikelen van De Volkswil, de voor loper van Vooruit, sprak hij o.a. in de Glazen Wieg een danszaal, waar ook de kantwerksters zich verza melden in het kader van het Sint- Gregorenkensfeest. Hij drong aan tot het vormen van ziekenkassen en bonden van onderlinge hulp. Er was onbetwistbaar een verband tussen die actie en de staking die begon in oktober 1879 en meer dan zes maanden duurde. Ze werd ver loren, maar ze is het uitgangspunt geweest, die het mogelijk heeft ge maakt dat Geraardsbergen, kleine stad in een verloren hoek van Vlaanderen, uitgroeide tot een ro de burcht. Bij de eerste naoorlogse verkiezingen voor kamer en senaat, op basis van het zuiver algemeen stemrecht, behaalden de socialisten in het kanton Geraardsbergen in 1919: 41,36% van de geldige stem men en nog beter 45,27% in 1925. Bij de gemeenteverkiezingen van 1926 werd de volstrekte meerder heid behaald. In het te koop gesteld boek zijn de foto's opgenomen van de vroegere vlaggen. De vermelde jaartallen zijn het bewijs van het groot ver leden: 1891 Socialistische Tabakbewer- kersbond 1894 Partijvlag Socialistische Vere nigingen 1894 Socialistische Jeugdkring Rust Roest 1897 Toneelkring «Voor Recht en Vrede» 1899 Fanfare De Verbroedering 1900 Socialistische Koolmijners- bond 1901 Algemene Centrale 1923 Socialistische Oudstrijders en Oud Soldatenbond 1923 A.C.O.D. - Toen in het bij zonder de mannen van de spoorwegen. Het boek «De Sigarenmakers» telt 106 bladzijden met een ruim aantal foto's. Het zal weldra worden ver kocht tegen een bedrag van 250 fr. E. De Nauw Honderd Jaar Socialisme, kritisch bekeken, p. 5. Dossier Honger, p. 1 en 4 Gemeenteraad Herzele, p. 3 Verkiezingsanalyse Zottegem, p. 8 Denderleeuws karnavalseizoen begonnen,p. 7 9/11 :Volkshuis Geraardsbergen: 100 Jaar Socialisme!

Voor Allen | 1985 | | pagina 1