h Vlaams-Waalse solidariteit en socialistische gemeenschappelijke aktie De nieuwe armoede in Oost-Vlaanderen Binnen in Editoriaal if 0 Redaktle - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 15 november 1985 47* jaargang nr. 44 Weekblad van de S.P. Een SP-afdeling als Ge- raardsbergen, met dergelijke rijke historische traditie en strijdvaardigheid op alle ter reinen, kon uiteraard niet achterblijven in het herden ken van de honderdste ver jaardag van het ontstaan van de beweging als organisatie. Hoewel, reeds in 1982, had de afdeling een en ander te vieren, voorloper als ze was voor de partij in het arrondissement. Velen zullen nog met ontroering terugdenken aan de manifestatie ter die gelegen heid met o.a. de schitterende gele genheidstoespraak van Oscar De- bunne en de tentoonstelling met onuitgegeven materiaal over de rij ke geschiedenis van de BWP-BSP- SP in het Geraardsbergse. Terug naar het heden. Speciaal werd er door de organisatoren, SP en CSC Geraardsbergen, met een speciale grote pluim voor de inspi rator en manusje van alles Willy Vernimmen, de aktiviteiten in het teken gesteld van de solidariteit over de taalgrens heen van de so cialistische arbeiders, specifiek t.a.v. de mijnwerkers uit de streek van Charleroi (Courcelles). Om streeks tien uur werd een delegatie van een dertigtal vrienden uit die streek o.l.v. Europarlementslid Ernest Glinne door de lokale par tijgenoten en door fanfare "De Verbroedering" afgehaald aan het station, waarna een optocht door het stadscentrum volgde met eind bestemming zaal De Marbol in het Volkshuis. Hier was door een aan tal ijverige handen vanaf de late nacht (of de vroege ochtend naar keuze) alles in het werk gesteld om Fanfare «De Verbroedering» ontvangt de mijnwerkers van Courcelles aan het station. de restanten van Eddy Wally te ruimen en de zalen klaar te zetten voor het officiële feestgedeelte, met o.a. de prachtige overzichts tentoonstelling "Voorwaarts en niet vergeten" van AMSAB aange vuld met een reeks oude vlaggen van Geraardsbergse socialistische organisaties (de vlaggen van de "koolmijners" van Geraardsbergen en Moerbeke waren voor de gele genheid naar het podium overgehe veld) en met nooit eerder tentoon gestelde dokumenten van de ge schiedenis van de Geraardsbergse sigarenmakers. Het was trouwens een enige occasie om het recentste werk van Emile De Nauw over dit aspekt van de sociale strijd voor te stellen, en talrijke militanten schaf ten zich uiteraard deze belangrijke studie aan. Vanzelfsprekend hoort bij dergelij ke feestvieringen ook eten en drin ken, althans op democratische voet geschoeid. En zo konden de inge schrevenen genieten van een breu- ghelmaaltijd met rijstpap toe. Lees door pag. 6 De parlements- en provincieraadsverkiezingen zijn ongeveer een maand achter de rug. De kommentaren deinen uit en de partijen treffen de nodige schikkingen hetzij met het oog op een opstelling in funktie van een regeringsmeerderheid, hetzij met het oog op een oppositiekuur. De Vlaamse socialisten zullen zich - zoals dit de voorbije vier jaren het geval was - opnieuw moeten aandienen als oppositie, ditmaal tegen Martens VI. Nu is het al duidelijk dat de SP alweer de enige doelmatige dijk tegen het rechtse beleid zal worden. Teneinde de bevolking dat nog meer dan vroeger te doen inzien, zullen we onze socialistische oplossingen "dichter bij de burger" dienen te brengen. Daarom zullen we ons alternatief verstaanbaarder, geloofwaardiger en aantrekkelijker dienen te maken. De voorbije verkiezingskampagne heeft ons trouwens geleerd dat de man in de straat nog altijd onvoldoende overtuigd is van onze oplossingen. Zo bijvoorbeeld ziet hij een drastische arbeidsduurverkorting gepaard gaande met de kompenserende aanwervingen en behoud van koopkracht moeilijk realiseerbaar, aangezien hij de middelen die wij hiervoor zullen aanboren, niet direkt ziet zitten. Het is aan onze militanten dus om aan veldwerk te gaan doen, opnieuw op het terrein te gaan om het allemaal te verduidelijken en aan de man te brengen. Als we daar werkelijk in slagen, zullen we in de toekomst voor de vensters van arbeiderswoningen geen affiches meer zien hangen van de PW, zoals dat de voorbije kiesstrijd meermaals het geval is geweest. Want dan zullen inderdaad die werknemers hebben begrepen dat hun belangen zeker niet door de liberalen worden behartigd. Er is bijgevolg nog heel veel te doen en daarom dienen we zonder dralen opnieuw aan de slag te gaan. Een politieke partij als de SP mag trouwens, zelfs na een verkiezingssukses, niet op haar lauweren gaan rusten. Ons eerstvolgend objektief zijn de gemeenteraadsverkiezingen van oktober 1988. Het moet voor elke militant duidelijk zijn dat de kiesstrijd nu reeds begonnen is. Een verkiezing wint men ten andere niet drie of vier maanden voordien Herman De Lo.or Volksvertegenwoordiger In zijn openingstoespraak tot de nieuwe provincieraad vroeg gouverneur Herman Balthazar meer aandacht voor de zwaksten in de maat schappij. De gouverneur vroeg ruimere mogelijkheden voor de OCMW's en hij stel de nieuwe initiatieven voor. De rede van de gouverneur werd echter niet in dank afge nomen door de meerder- heidsfrakties. De CVP hield het bij een beleefdheidsap- plaus en de PW weigerde te applaudisseren. De SP rea geerde daarop met een staan de ovatie. Het biergenot in de Keizershallen, pag. 2 Kanttekeningen bij de begroting te Aalst, pag. 2 Jogging te Erpe-Mere, pag. 3 Een avondje De Bie te Denderleeuw, pag. 7 Naar meer verkeersveiligheid in Ressegem?,pag. 8 SP 100 jaar te Zottegem, pag. 8 Nadat de gouverneur reeds bij zijn begroeting van de provincieraad op 1 juli jl. had verklaard dat het op sociaal vlak voor veel te veel men sen een sombere tijd was gewor den, benadrukte hij in zijn ope ningstoespraak nogmaals zeer sterk het aanzwellende fenomeen van de nieuwe armoede, waarvoor wij de ogen niet mogen sluiten. Volgens de gouverneur blijkt zowel uit de voogdijrapporten van de Oost- vlaamse OCMW's als uit onthut sende brieven van Oostvlaamse in woners de schrijnende ontwikke ling van de nieuwe armoede in de provincie. Sinds de tweede wereld oorlog was er volgens de gouver neur tussen alle politieke families een consensus tot stand gekomen over de rol van de overheid in de samenleving waarbij de staat een vitale funktie heeft voor het waar borgen van het materiële, fysische, educatieve en kulturele welzijn van de burger. Thans beleven wij echter een krisis van de verzorgingsstaat waarin zich een verbrokkeling en een afbraak van de sociale consensus voordoet. Terzelfdertijd ontstonden vooral de jongste tien jaar een aantal nieuwe initiatieven in de welzijnssektor waaronder onthaal- en vluchthui- zen, centra voor krisisinterventie en bewegingen voor mensen met een laag inkomen. Opvallend daar bij is volgens gouverneur Herman Balthazar dat de risikogroepen zich precies daar situeren waar het grote objektief van de verzorgingsstaat ligt of lag. Daarop citeerde de gouverneur een recente studie van de Koning Bou de wijnstichting over de oorzaken van de nieuwe armoede en de be leidsopties. De heer Balthazar her innerde eraan dat tien jaar geleden het recht op maatschappelijke dienstverlening werd ingeschreven in de nieuwe wet op de OCMW's. Hij stelde dat na amper een decen nium het overduidelijk is dat tegen over de nieuwe wet allesbehalve financiële middelen werden vrijge maakt. De OCMW's moeten steeds meer en meer tussenkomen bij het verlenen van het bestaansmini mum. In 1975 keerden de OCMW's 237 miljoen fr. uit aan 8538 recht hebbenden. Vorig jaar werd 5 mil jard fr. uitgekeerd aan bijna 40.000 rechthebbenden. De gouverneur verwees ook naar de nefaste gevol gen van de onderhoudsplicht die de OCMW-drempel verhoogt omdat de mensen vrezen dat hun kinderen aangesproken zullen worden. Vol gens de gouverneur worden de OCMW's steeds meer gekonfron- teerd met gezinnen die hun schul den niet kunnen afbetalen. Het toenemend aantal wanbetalingen voor energieleveringen is het zo veelste en duidelijk bewijs van de toenemende verarming. Vorig jaar werd bij 30.000 abonnees de ener gietoevoer afgesloten wegens wan betaling. De gouverneur handelde verder over het onterende probleem van het onderhoudsgeld dat bj echt scheiding heel wat mensen naar het OCMW drijft. Gouverneur Herman Balthazar be sloot dat de nieuwe armoede zeker ook de provincie aangaat, niet en kel omwille van de provinciale voogdij-opdracht doch tevens we gens de toenemende uitgaven. Vo rig jaar bedroeg het totaal van de gewone en buitengewone uitgaven van de negen Belgische provincies 56,3 miljard fr. waarvan 5,7 miljard frank naar de welzijnssektor gin gen. Hij riep daarbij op om nieuwe initiatieven te nemen zelfs wanneer de gedroomde materiële middelen ontbreken en verwees naar Char leroi, waar het OCMW door een kreatief beleid de noodsituaties verhelpt, namelijk door nieuwe vormen van werkverschaffing. Bij het slot van zijn toespraak zei gou verneur Balthazar te hebben ge daan wat Louis Paul Boon ons geleerd heeft: "Wij moeten elkaar een geweten schoppen". Luc Demeyere Wij zijn allen diep geschokt door de bloedige moordaans lag op het warenhuis Delhai- ze in Aalst. De bevolking is terecht verontwaardigd over deze afgrijselijke misdaad met acht dodelijke slachtof fers. Vele Belgen vinden de maat meer dan vol na 24 terreurdagen en 29 doden en roepen steeds luider om ver gelding en om de uitvoering van de doodstraf. Zeker dringen zich bepaalde maat regelen op inzake de uitrusting en de werking van de verscheidene politiekorpsen voor een effektieve- re terreurbestrijding. De regering overweegt de oprichting van een nieuwe politiemacht, een "superpo litie" met vergaande bevoegdheden over het gehele rijk. Uittredend minister van Justitie Gol pleit voor nieuwe en strengere vormen van bestraffing. Deze maatregelen zijn niet nieuw en werden reeds toege past in West-Europa. In Italië en West-Duitsland werden uitzonder ingswetten goedgekeurd om de po litie meer macht te geven. Bij de jarenlange terreurbestrijding in beide landen werden de mensen rechten niet steeds geëerbiedigd. In West-Duitsland werden de grenzen van de democratische rechtsstaat overtreden bij de invoering van het beroepsverbod waarvan vooral de linkerzijde het slachtoffer werd. De bescherming van de burger met behoud van de democratische rechtsstaat is dan ook de grote politieke uitdaging voor de komen de maanden. De ontreddering en de wanhoop bij de bevolking, de ontevredenheid bij de politiediensten mogen niet leiden tot maatregelen die de de mocratie in het gevaar brengen. De grondwettelijke rechten en vrijhe den van de burgers, die de grond slag zijn van een demokratische rechtsordening, zijn te belangrijk om prijsgegeven te worden bij de bestrijding van de misdaadbenden zoals e CCC en de 'bende van Nijvel'. Luc Demeyere Alweer werd onze bevolking ge teisterd door ongehoorde brutali teiten, dit keer in Aalst. De walging van alle mensen voor dergelijke handelingen van een aantal bandieten, is zó groot, dat, na die reeks misdaden, eindelijk de wetgevende en uitvoerende macht beslissingen zullen moeten nemen die de bevolking meer be schermen dan nu het geval is. Hierbij enkele eerste bedenkingen: Hoewel het geld niet de eerste drijfveer kan zijn van die doders, moet er toch voor gezorgd wor den, dat er zo weinig mogelijk in die warenhuizen aanwezig is. Dit kan door de ruimere bekendma king van de mogelijkheid om met kredietkaarten te werken, zoals o.a. in de Verenigde Staten, waar ze een grotere ervaring hebben in die dingen. Het voordeel is dat degene die een kredietkaart bezit, geen baar geld op zak hoeft te hebben en dat het voor de gangsters nutteloos is een koffer met doorslagen van krediet kaarten mee te nemen. Een tweede opmerking: de veilig heidsdiensten moeten kunnen wer ken als één korps, met zelfde ver dedigingsmiddelen en zelfde infor matie. Het heeft toch geen zin dat de politie een andere radiofrekwentie heeft dan de rijkswacht, dat geen van beiden weet wat de andere als gegevens bezit... Daardoor wordt aan kostbare mogelijke informa tiebronnen voorbijgegaan, de ene denkt dat de andere het gaat doen... Dat hebben we o.m. on dervonden na de brandstichting in het Volkshuis. Onze politiemensen en rijkswach ters moeten ook een betere vor ming krijgen. Dit is in hun eigen voordeel! De regering roept dat ze hiervoor geen geld heeft, maar let maar goed op: voor uitbreiding van de kaders zullen ze dat geld wel "vinden". Niet alleen moet men onze veilig heidsdiensten meer bekwamen, men moet ze ook slagvaardiger maken. Dergelijke gangsterpraktijken kan men niet weren met kermispis- tooitjes. Het algemeen belang gaat voor de socialisten boven het be lang van enkelen. Een grotere vei ligheid en zekerheid van de bevol king staat voorop in onze pro gramma's. Die veiligheid moet er niet alleen zijn voor ons land in zijn geheel (daarom o.m. zijn we tegen die uitdagende raketten) maar ook voor de enkelingen. De zorg voor die enkelingen moeten we vooral aantreffen b(j het ge meentebestuur. Wij zijn bereid om onze medewerking te verlenen aan goede initiatieven terzake! Een voorlopig laatste bedenking: Het is niet aanvaardbaar dat meer doders na enkele jaren gevange nisstraf zomaar weer de straat opmogen om opnieuw hun balda digheden te vertonen. Onze gevan genissen z(jn niet alleen de gemak kelijkste om eruit te ontsnappen, maar aan wederopvoeding wordt er niet doeltreffend gedaan. We zijn er ook van overtuigd dat bij een aantal gevangenen de ethi sche reflex totaal afwezig is, zodat vrijlating burgers in gevaar brengt. Een Staat mag, volgens ons, zijn eigen mensen niet doden, maar een Staat moet de misdaad en de evolutie van onze maatschappij op de voet volgen en zijn maatregelen aanpassen. Is dit bjj ons gebeurd? Neen. Intussen is het kwaad weer ge schied. Aan de familieleden van de overle den slachtoffers en van de gewon den bieden wij ons innig medele ven aan. Marc Galle Minister En nu opnieuw aan de slag Moordaanslag te Aalst De overval

Voor Allen | 1985 | | pagina 1