Memorandum Vlaamse Federatie Socialistische Gepensioneerden Uitslag ballonwedstrijd "Feest Voor Allen" In 't land van Koning MaUetaart wordt elk jaar 50 miljoen gespaard Pastoor van Vlierzele zet raadslid aan de deur... Editoriaal Gemeentenat Geraardsbergen CSC-Vormingswerk gewest Aalst Kadervormingsavond «Zuid-Afrika wankelt: apartheid en racisme» P7 Vrijdag 22 november 1985 47" jaargang nr. 45 Weekblad van de S.P. In een vorig nummer verwe zen we naar de slottoespraak van SP-senator Joz. Wijninck op de studiedag van de Vlaamse Federatie van Socia listische Gepensioneerden. Aansluitend bij die studiedag, werd door de V.F.S.G. een memorandum opgesteld van de verschillende punten waar voor de aandacht van de nieuwe regering wordt ge vraagd. Het gaat om een ana lyse van de diverse proble men, eigen aan de bejaarden. Het is hoogdringend een welzijns- verbetering voor de gepensioneer den te verwezenlijken. In vorig nummer vermeldden we de punten inzake huisvesting en sociaal kultu- reel. Nu gaat het om inkomen. Er wordt gevraagd in 11 punten: 1. ogenblikkelijk herstel van de au tomatische indexkoppeling, dus geen indexsprong in 1986; 2. de herwaarderingsmechanismen van de pensioenen dienen volledig hersteld in funktie van het alge meen welzijn. 3. een permanent systeem van op trekken der oudere pensioenen dient ingevoerd d.m.v. verhogin gen die verschillen naargelang de ingangsdatum van het pensioen. 4. harmonisatie en beperking van de hogere pensioenen ook in de privé dienen daadwerkelijk toege past. 6. er dient geijverd tot het beko men van een realistisch minimum pensioen voor elkeen en de optie dient genomen te streven naar een pensioenbedrag gelijk aan 75% van het gemiddelde loon van de vijf laatste jaren beroepsaktiviteit of van de 10 gunstigste jaren beroeps aktiviteit. 6. De fiskale wetgeving dient der mate aangepast dat sommige voor delen, door de werkgever verleend inzake extra legale pensioenen, niet als bedrijfslasten worden aanvaard. 7. aan de pensioenregeling der zelfstandigen dient een bijzondere aandacht gewijd, zowel wat betreft de financiën als wat betreft de ver betering van de prestaties voor de minst bevoorrechten. De opge brachte inspanning moet proportio neel zijn tot de inkomens en het Om niet verloren te lopen in de voorbije verkiezingsrage hebben wij tot heden gewacht om de uitslag van de ballon wedstrijd, "Feest Voor Allen" bekend te maken. Er vielen heel wat hoogvlie gers uit de lucht, zodat er heel wat meten en rekenen, op landkaart, aan te pas kwam. Ziehier de volgende tien pilo ten die prijsvlogen: Eerste prijs: de training De Leeuw Rudy, Hageveldstraat 46 te 9470 Denderleeuw. Ballon gevonden in Detmold (Duitsland) na circa 380 km. vlucht. Winnen elk een sporttas Van den Eede Nadia: Gaverland 23 te 9620 Zottegem. Kaartje afge stempeld te Soest op ongeveer 312 km. van de start. Vermassen Etienne, Wurmendries 35 te Zottegem. Gevonden te Wit ten (Duitsland) en goed voor onge veer 260 km. vogelvlucht. Een rekenmachientje De Turck Laurence, Heuvelstraat 23 te Geraardsbergen. Kaartje te ruggestuurd uit Enneptal (Duits land) circa 250 km. vlucht. Van den Stockt Freek, Hemelrijk laan 3/22 te 9470 Denderleeuw. Toegekomen uit Essen (Duitsland) en goed voor 235 km. De Brabanter Veronique, Eiken laan 18 te 9470 Denderleeuw. Ge vonden te Koningsboch, grens-Ne- derland-Duitsland op circa 160 km. van de start. Borreman Ellen, Eekveldweg 8 te 9620 Zottegem. Gevonden te Ob- springen (Duitsland) na een recht streekse vlucht van 156 km. Marginet Erik, Tiendagwandstraat 3 te 9523 Grimminge. Gevonden te Ubach o./Worms na duikvlucht van ca. 148 km. Winnen elk een puzzel Van der Haegen Kris, Steenweg 3 te 9521 Letterhoutem. Gevonden te Dilsen, na vlucht van 137 km. Van Steenberge F., Hoogstraat 42 te 9550 Herzele. Gevonden te Genk na vlucht van 119 km. Nogmaals hartelijk dank voor de mensen die hun kans gewaagd heb ben aan de stand Denderleeuw. De prjjzen zijn tot 31 december af te halen in café Achturenhuis, Sta tionsstraat 37 te Denderleeuw. Frans D'Haeseleer Koördinator ballonwedstrijd pensioen moet in verhouding zijn met deze inspanning. 8. het vakantiegeld moet niet be perkt, maar verhoogd. 9. het gewaarborgd inkomen voor bejaarden moet de evolutie van het bestaansminimum volgen. 10. geen afbraak van het konven- tioneel brugpensioen. 11. geen vermindering van de staatstoelagen aan de pensioenstel sels. Inzake gezondheid moet de kostelo ze geneeskunde voor de WIGW's volledig hersteld, maar er zijn ver der nog 10 andere prioriteits- punten: 1. de thuisgezondheidszorg dient dringend gestimuleerd. 2. het individueel gezondheidsdos sier, met inzagerecht en zelfbe schikkingsrecht, dient wettelijk in gesteld met inbegrip van het recht op privacy. 3. er moet een grondige wijziging komen op de wet van de kolkatie met als doel de bescherming van de bejaarde geestesgestoorden in de zin van depenalisering. 4. in elke gemeente dienen wel zij ns- en gezondheidsraden als me de dienstencentra ingericht. De openbare betoelaging moet onder geschikt gemaakt worden aan de funktionele samenwerking met de dienstencentra onder de koepel van het OCMW. 6. alle raden, werken en kommis sies inzake gezondheid en welzijn als gespecialiseerde adviesraden, moeten gekoördineerd worden bin nen een ministerie van welzijn en gezondheid. 6. gezondheidsvoorlichting dient georganiseerd en betoelaagd. 7. alle intra-murale gezondheids voorzieningen dienen opgedeeld in ziekenhuizen, verpleeghuizen en verzorgingstehuizen 8. het sociaal zekerheidssysteem dient herzien. Het moet de moge lijkheid van elke gezondheidsver zorging verzekeren voor iedere burger. 9. een beperkte lijst van genees middelen, die zonder geneeskundig voorschrift mogen afgeleverd wor den, dient opgelegd. 10. de huidige procentuele winst marge van de apotheker dient ver vangen door een forfaitair honora rium per afgeleverd geneesmiddel. De aandacht van de media ging deze week naar Genève. In de Zwitserse hoofdstad kwamen Reagan en Gorbatsjow tesamen. De top van de twee staatshoofden lijkt uiterst belangrijk te zullen worden voor de verhoudingen tussen de twee super machten, tussen Oost- en Westblok. De plaatsing van kernra ketten in West-Europa joeg begin de jaren '80 de Russen weg van de onderhandelingstafel. Sindsdien is het klimaat tussen de twee supermachten ijzig kil geworden. Aan ontwapening werd nauwelijks nog gedacht in regeringskringen. Nieuwe wapens werden uitgetest en geplaatst alsof het hem om een gewoon politiek spel ging tussen meerderheden en opposities. Ook in eigen land vergaten sommigen dat de nucleaire dreiging méér aandacht vraagt dan dat. De nieuwste ontdekkingen van o.m. de medici tegen Atoomwapens, bevestigden dat een eventuele atoomoorlog een regelrechte ramp wordt. Een militair als Lord Mountbatten zei in 1979 al dat hij geen enkele toepassing zag van kernwapens, die niet zou uitlopen op een eskalatie die niemand zich kan voorstellen. Ondertussen werd het bestaan van de nukleaire winter ontdekt. Als ook maar een klein deeltje van de arsenalen ingezet worden dan gaat dit verstrek kende klimaatsveranderingen teweeg brengen in Europa. Door de enorme stofontwikkeling zal de temperatuur met tientallen graden dalen. Regen wordt onmogelijk. Donderstor- men beheersen het kontinent en massale vuurstormen zullen door Europa woeden. Medische hulp wordt totaal onmogelijk. De levenden zullen de doden benijden. De twee regeringslei ders dragen dan ook een verpletterende verantwoordelijkheid. Wij mogen het risiko op een Derde Wereldoorlog niet blijven lopen. De beroemde uitspraak van Bertrand Russel «Het is niet onredelijk van iemand te verwachten dat hij tien minuten koord danst zonder te vallen. Het zou wel onredelijk zijn te verwachten dat hij twee eeuwen hetzelfde doet» zou de staatshoofden in de oren moeten klinken. Nochtans zijn de verwachtingen naar konkrete resultaten van de top niet te hoog gespannen.De komst van Gorbatsjow en de vernieuwing die daarmee gepaard ging hebben een sprankeitje hoop losge weekt. Vanuit die zijde zijn alleszins reeds een aantal voorstel len gekomen die het bestuderen waard zijn. Reagan kan niet blijven elk voorstel van de tafel vegen zonder zelf met een geste voor de pinnen te komen. Toch zou een gewone afspraak tot voortzetting van de gesprekken reeds een stap in de goede richting zijn. Wij moeten leren als volkeren onderlinge konflikten pratend op te lossen. De risiko's zijn te groot om dit gewapender hand te doen. De gewone mens eist zijn plaats op in deze wereld en wil niet langer afhangen van de grilletjes van twee koorddansers. De mens in de straat wil leven. Willy Vernimmen, Europees parlementslid. Stilte voor de storm Goedenavond, zegt de burgemees ter en vraagt 1 minuut stilte voor de slachtoffers gevallen in de super markt Delhaize te Aalst. Raadslid Franceus (SP) vraagt on middellijk nadien of "onze politie daartegen opgewassen is". We ge ven onze geheimen niet prijs, zegt de burgemeester en de heer Maes (CVP) is verontschuldigd (moet na al die vele maanden stilaan op ster ven liggen, eerstdaags melden we u wel het droevige nieuws, red.). Dat kan tellen Terwijl de lezing der vorige zitting schijnbaar bezig is, sluipt raadslid Op de receptie aangeboden ter gelegenheid van de oud- strijdersherdenking, heeft zich te Vlierzele een betreu renswaardig feit afgespeeld. Op de verschillende recepties van de deelgemeenten sprak burge meester Otte in naam van het ge meentebestuur dankbetuigingen uit aan het adres van de oudstrijders, maar hekelde terzelfdertijd het nog Dinsdag 26 november 1985 om 20 uur. Zaal De Marbol (Volkshuis) Markt 15 te Geraards bergen Medewerkers: Godfrey MOTSEPE (ANC vertegenwoordiger voor Jan VAN HEUKELOM (stafmedewerker Socialistische Solidariteit en Aktiekomitee Zuidelijk Afrika) En verder: - diamontage «Goud en Apartheid» - gratis info- en ac Deze kaderavond is een belangstellenden eve huidige koalitiebestuur. Steeds her haalde hij de woorden 1914-18 oor log, dus geen vrede, 1940-45 oor log, dus geen vrede, 1985 geen oorlog, maar ook geen vrede. De afwezigheid van oorlogsgeweld be tekent dus niet dat er vrede is. Vrede is in zijn diepste betekenis en kern, een manier van leven en samenleven, maar in welke wereld leven wij? Terrorisme en banditis me zijn kering en inslag. Mensen verloochenen hun handtekening en beschouwen afgesloten akkoorden als een vodje papier. Die woorden vormden de druppel die de beker deed overlopen. Raadslid Van den Berghe vroeg het recht op ant woord, maar volgens burgemeester Otte kon dit niet worden toege staan bij officiële plechtigheden, er dreigde tumult en unaniem begon het zangkoor van Vlierzele te zin gen: "Vrede voor iedereen". Het werd minuten muisstil. Raadslid De Kerpel (G.B.) begaf zich nadien naar de voorzijde om de burgemeester waarschijnlijk te verzoeken zijn toespraak in de vol gende deelgemeente te milderen. Wat toen gebeurde was vliegens vlug. Raadslid De Kerpel werd door e.h. Pastoor bij de kraag gevat en prompt aan de deur gezet met de woorden: "Ik ben geen politieker", waarop raadslid De Kerpel, wit als een lijk nog terug riep: "Maar gij zijt een fanatieker". Verontwaardiging tot en met bij al de aanwezigen. Ja, volgens sommi ge mensen herhaalt de geschiedenis zich steeds. Jezus zette de kooplie den uit de tempel (terecht). Een pastoor gooit een gemeenteraadslid uit het Parochiecentrum op straat (terecht of onterecht?). Her wantrouwen groeit welig. De Chou (SP) naar zijn stoel - te laat! Dynamo in 't voorwiel ge draaid? - Raadslid Van der Maelen (SP) merkt op dat de meerderheid slechts met 15 is, hij was de hh. Weynant, Van den Herreweghen en Van den Neucker vergeten - ge wild of niet? -. Gij telt in moderne wiskunde zeker?, zegt schepen De Troyer (CVP). In alle geharrewar krijgt in punt 1 de kerkfabriek van Idegem nog rap uit de stadskas 275.000 fr. nadat was gebleken dat ze 120.000 fr. méér hadden ontvan gen dan voorzien, maar die even rap weer hadden uitgegeven. Even rap krijgen ze in Idegem ook toela ting om het orgel te laten repareren - dat kan ook tellen als ge een paar regels geduld zult hebben! Waarom Is madam zo rap kwaad? In punt 3 krijgt de kerkfabriek van Idegem 1 miljoen vierhonderddui zend frank voor de restauratie van het orgel, maar, wat erger is, moet de stad 1 miljoen achthonderddui zend frank betalen omdat men bij de herstelling van de kerk te Moer- beke de mensen was vergeten te betalen... Raadslid Van der Mae len (SP) wilde wat meer weten over die 1,8 miljoen maar Madammeke de Burgemeester snauwt hem toe met een ijzige azijnstem: "Er is al genoeg gezegd hier!" (Mogen ze in "Giësbaarg" niet weten madam dat er al eens met 't geld van de inwo ners wordt gesmeten - moet g'u daarvoor zo lastig maken, da's slecht voor 't hart en ook voor uw stemmen!, red.). Schepen Rens laat zien dat hij van goeden huize en opvoeding is en zegt heel korrekt: "Dat zijn extra kosten omdat de toelage laattijdig werd uitgekeerd!". Ondertussen is raadslid Van Lieffe- ringe (SP) op zoek naar de Provin ciale toelage en vraagt of iemand weet of deze toelage al dan niet in de cijfers zit - Zit er niet in, zegt schepen De Troyer (CVP) - Zit er wél in, zegt schepen Rens (PW) na zijn toelichtingen. Wat is 't nu, vraagt raadslid Van Liefferinge (SP): niet in of wél in? Schepen De Mol (CVP) zorgt voor de juiste benadering van het pro bleem: "Ge kunt toch niet willen dat elk dossier volledig is zeker!" De Deraardsbergenaar, de spaarzaamste onder de Galliërs! In punt 4 steken we onze neus in de stadskas en ho, grote God: ligt daar niet 92 miljoen 703 duizend vijf honderd en oneffen frank? Profi ciat aan al diegenen die dat hebben bijeengegaard, nog eens proficiat! In 't land van Koning Mattetaart wordt elk laar 45 miljoen gespaard In punt 5 zien we dat de begroting voor 1985 een wijziging krijgt - wie verandert er al eens niet van ge dacht? Maar gelukkig zien we dat er toch nog 45 miljoen 566 duizend en 765 frank winst in zit - nogmaals proficiat vanwege 't Weekblad Voor Allen! Raadslid De Chou (SP) schiet uit zijn "véloslashen": een overschot van 45 miljoen, we hadden het voorspeld, waarom geen belas tingsvermindering? Geen antwoord aan de schepentafel... De begrotingswijziging wordt op vraag van raadslid Van der Maelen (SP) blad per blad bekeken tot groot ongenoegen van de zwijgen de meerderheid. Schepen Rens (PW) voor Financiën doet zijn werk zeer behoorlijk, hij had een samenvatting gemaakt van de be groting met wijzigingen en al. Privaatondernemingen zijn 100 procent duurder Raadslid Franceus (SP) vraagt naar de kostprijs om het oud gemeen tehuis van Nederboelare te slopen. Schepen Rens (PW) laat horen dat oorspronkelijk de stadsdiensten het gingen doen voor 100 duizend frank, maar 't werd aan een privé firma gegeven voor 200 duizend frank. Lees door pag. 6 Binnenin Viering 100 jaar SP te Erpe- Mere, pag. 3 Loopbaanonderbreking stadspersoneel te Aalst, pag. 2 Historische bronnen van het socialisme, deel 18, pag. 4 Centrumlaan 100, pag. 8 Met de SP in het stadsbestuur, pag. 7 Een pagina vol boeken, pag. 5 e ït :n se ;n ris .-J-' Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - TeL: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst "«r ere; E. De Nauw Koorddansen yken; actuali- (f.d.r.) is :n JR

Voor Allen | 1985 | | pagina 1