Onrust over Rendepart blijft 1 Binnen in Nieuwe armoede ook in Denderleeuw Lezerswerving Voor Allen Armoede troef Kaderavond Apartheid ABW Arrondissement Aalst Editoriaal MANDELA Aalst Rudy De Leeuw NELSON Volksltuis-NInove Vrijdag 29 november 1985 47* jaargang nr. 46 Weekblad van de S.P. Na de druk bijgewoonde hoorzitting blijft de omwo nende bevolking nog steeds ongerust over de milieuhinder veroorzaakt door Rendapart. Noch de sussende verklarin gen van leefmilieuschepen Doorns, noch het weten schappelijk advies van pro fessor Schamp noch de plei dooien van de bedrijfsleiding hebben de talrijke aanwezi gen kunnen overtuigen. Een protestschrijven aan de bur gemeester bij het einde van de bijeenkomst bevestigde hun blijvende vrees voor mogelij ke geur- en stofhinder. Vooreerst gaf schepen Dooms een beknopte uiteenzetting over het dossier Rendapart. Op 8 augustus 1985 dient Rendapart bij de provin ciale overheid een vergunningsaan vraag in voor het uitbaten van een organisch meststoffenbedrijf op het Wijngaardveld. Daarop organiseert het schepencol lege een openbaar onderzoek van 26 augustus tot 16 september 1985. Bij de sluiting van het openbaar onderzoek worden niet minder dan 1660 bezwaarschriften overhandigd aan het stadsbestuur. Nadien vroeg het schepencollege een weten schappelijk advies aan de R.U.G. en aan de provinciale technische dienst. Volgens de schepen wordt nu nog gewacht op het rapport van de brandweer vooraleer een advies wordt uitgebracht. Hij herinnerde ook nog aan de uitdrukkelijke be lofte van de burgemeester in de gemeenteraad tot onmiddellijke sluiting van het bedrijf bij optreden van milieuhinder. Vervolgens ver toonde de produktieleider van Rendapart, voorheen 20 jaar te werkgesteld bij Animalia, dat noch de grondstoffen noch het produk- tieproces enige reuk- of stofhinder kunnen veroorzaken. Zijn vergelij king met het "milieuvriendelijke" Animaliabedrijf deed de aktievoer ders steigeren. Dit Denderleeuws bedrijf wordt immers niet zonder reden in de volksmond "het stink- kot" genoemd, aldus Mare Lam- brecht namens het aktiekomitee Bredestraat-Hammestraat en H. Hartwijk. Professor Schamp, hoofd van het laboratorium voor organische scheikunde aan de RUG, oordeel de dat er weinig gevaar is voor geurhinder bij Rendapart. De grondstoffen zijn niet milieuhinde- rend. Bij het produktieproces kan de stoom vrijkomen doch hieraan kan worden verholpen met goedko pe middelen. De professor besloot dat het bedrijf niet meer zal stinken dan een gewone varkensstal. De wetenschappelijke uitleg werd na- Emile Moyson, Jacob Kats, César de Paepe, Alfred Defuisseaux, Jean Volders, Edward Anseele en Louis Bertrand, pag. 5 Winterellende en koude te Aalst, pag. 2 Darts kampioenschap te Geraardsbergen, pag. 6 Harmonies te Ninove, pag. 7 Dender, openbare beerput, pag. 7 ABVV -jongeren onder de loep, pag. 8 dien sterk op de helling gezet door het alerte publiek. Zo zei professor Schamp niet in wiens opdracht het onderzoek werd uitgevoerd. Een lid van de Stedelijke Adviesraad stelde voor om strenge normen op te leggen bij de vergunning en niet post factum op te treden als er milieuhinder wordt vastgesteld. Ook Mare Lambrecht drong aan op preventieve maatregelen en hij ver wees naar het advies van professor Heyndrickx die bevestigde dat der gelijke bedrijven steeds hinderlijk zijn. Daarop wees professor Schamp op de verouderde wetge ving die nog steeds "burenhinder" als norm hanteert. Hij erkende te vens de beperkingen van het weten schappelijk onderzoek en relati veerde zijn bevindingen door te stellen dat geen wetenschappelijke zekerheid bestaat over het niet- hinderlijk werken van het bedrijf. Raadslid Dolores Baita lichtte nog maals de knelpunten toe. Volgens het raadslid is de bevolking terecht ongerust. De vergunningsaanvraag is zeer vaag en biedt onvoldoende sluitende waarborgen. Thans heeft het bedrijf reeds zonder vergunning grondstoffen opgeslagen en de bur gemeester liet begaan. Volgens Mare Lambrecht zijn er nu nog te veel onbekende faktoren om een gunstig advies uit te brengen. Hij drong dan ook aan op een uitge breider en strenger onderzoek. Een omwonende verwees naar de nieu we wetgeving die van kracht wordt vanaf 1 januari a.s. Deze nieuwe reglementering bevat strengere normen zodat nu een negatief ad vies moet gegeven worden, zodat het bedrijf niet kan genieten van soepelere overgangs- en regularisa- tiebepahngen. Schepen Dooms, die meermaals de bedrijfsleiding in bescherming nam tegen indringende vragen, stelde dat de vergunningsaanvraag wel voldoende omschreven was en kon digde strenge normen aan bij een eventueel gunstig advies. Ook kan er een proefperiode opgelegd wor den. Nadat hij de zogenaamde in spraakbereidheid van het schepen kollege had geloofd, kreeg hij zwa re tegenwind van raadslid Roger D'Hondt. Deze meende dat deze hoorzitting er slechts gekomen was onder zware druk van het aktieko mitee en hij noemde de inspraak bijeenkomst "schijndemokratie". Nadien werden de debatten steeds verhitter en de afgevaardigde-be heerder van Rendapart zorgde voor de klap op de vuurpijl door de mededeling dat de machines reeds bedrijfsklaar waren opgesteld in de gebouwen aan het Wijngaardveld. Vele toehoorders zagen daarin een bevestiging van de garanties die het bedrijf reeds op zak had. Het vol strekt niet-wetenschappelijk plei dooi van de professor voor de on dernemingszin van Rendapart deed voor het publiek dan ook de deur dicht. Nadat een volksvrouw aan dacht vroeg voor de kinderen, de schoolgaande jeugd en de kleine eigenaars van een arbeiderswoning, ondertekenden meerdere toehoor ders een protestschrijven aan de burgemeester waarbij zij klagen over milieuhinder en aan de burge meester vragen om onmiddellijk de illegale aktiviteiten van Rendapart te doen stopzetten. De hoorzitting liet bij talrijke inwoners een wran ge indruk na. Daarvoor bleven te veel vragen onbeantwoord en bo vendien werd de grote onzekerheid over de milieuhinder door Renda part niet opgeheven. De verontru ste burgers kijken nu met spanning uit naar de beslissing van het sche penkollege dat in deze zaak voor alles de belangen van de Aalsterse bevolking moet dienen. Als je er de verslagen van de OCMW's op naleest stel je vast dat de armoede stijgt, dat we meer en meer Nieuwe Ar moede kennen. Het aantal steunaanvragen en vra gen voor bestaansminimum is ook in Denderleeuw aanzienlijk ver hoogd. Het niveau van het be staansminimum blijft in Dender leeuw beperkt tot een bepaald be drag. Enkel na individueel onder zoek is er een mogelijke verhoging. Uiteindelijk zou men moeten ko men tot een recht op een socio- vitaal minimum. De risikogroepen zijn bekend: ou deren, maar ook jongeren, gehan dicapten maar ook validen. Al leenstaanden, maar ook gezinnen met schuldenlast. Het gaat van werklozen over faillie te zelfstandigen. Onderzoek heeft uitgewezen dat er een band is tussen de vermindering of afschaffing van sociale uitkerin gen. Denk aan art. 143 dat langdu rig werklozen uitsluit. Bovendien wordt het beroep doen op het OCMW wel afgeremd om dat er het KB Nothomb is, waar door familieleden kunnen worden aangesproken om bij te passen. Het is nodig dat de nieuwe armoe de, de omvang en de oorzaken, ook in Denderleeuw konkreet en syste matisch worden onderzocht. Bo vendien dringen zich een aantal maatregelen op, die kunnen geno men worden op het niveau van het Denderleeuw OCMW of gemeen teraad. 1. Kredietbegeleiding Dit kan door het opstellen van een afbetalingsplan, voor mensen met onoverkomelijke schuldenlast en ook door bestrijding van oneerlijke praktijken van kredietverstrekkers en door goede voorlichting over kredietkontrakten 2. Uitzien naar goedkope huisves ting Het OCMW of de gemeente moet goedkope huisvesting kreëren, o.m. door verkrotting tegen te gaan. De zwaksten (de risicogroe pen) moeten geholpen worden bij het vinden van een goedkope huur woning. 3. Voorkomen van elektriciteits- en/of gasafsluitingen Hiertoe werd door de gemeente raad al initiatief genomen. De SP- fraktoe droeg ertoe bij dat het OCMW zal helpen bij het voorko men van de afsluiting van gas en elektriciteit op zo'n wijze dat de naam van de betrokkene be schermd blijft. 4. Optrekken bestaansminimum ZE ZiiN oud OH /OCR zïcmetf Te ZOK4€K/. De SP-Denderleeuw is voor het optrekken van de OCMW-uitkerin- gen tot een socio-vitaal minimum. Maar ook voor de hogere overheid, de regering Martens VI, moet het duidelijk zijn dat aan de Sociale Zekerheid niet verder mag worden geraakt. Dat beslagleggingen min der willekeurig moeten worden en slechts vanaf een inkomensniveau, hoger dan nu voorzien. Er kan verder een fonds worden opgericht dat alimentatiegelden uitkeert. Dit fonds moet dan zelf de alimentaties krijgen voor zinvol en kreatief werk. Ook OCMW-steuntrekkers moeten kans krijgen in het kader van een tewerkstellingsplan. Een oproep voor ruimere mogelijk heden voor het OCMW en voor stellen voor nieuwe initiatieven ter bestrijding van de armoede, gedaan door de gouverneur van onze pro vincie, werd slechts op een beleefd- heidsapplausje onthaald door de CVP. Maar ja, ze beschouwen hem allicht niet als iemand die hun ideeën volledig ondersteunt. Maar ook Caritas Catholica, Wel zijnszorg, Commissie rechtvaardig heid en Vrede, en dit zijn bewegin gen met een ideeëngoed waarop de CVP beweert zich ook te beroepen, namen pas standpunt in op dit vlak. Zij vragen radikale ommekeer van het sociaal beleid. Ze stellen dat 21% van de bevol king zich in een onzekere financiële toestand bevindt. Deze verenigingen vragen herver deling van werk en inkomen. Ook vragen ze dat men overgaat tot het optrekken van het bestaansmi nimum en andere minimum-uitke ringen. Men mag niet raken aan de sociale zekerheid! De SP zal haar OCMW-fraktie de opdracht geven verder te strijden voor en verregaand sociaal beleid, gericht op de bestrijding van de Nieuwe Armoede. Maar bovenal zal de SP alles in het werk stellen om het gebouw van de sociale zekerheid recht te houden. Omdat de sociale zekerheid rech ten geeft en omdat hoedanook het OCMW doet denken aan de staat van behoefte, liefdadigheid en... soepbedeling. Eind oktober leek de lezerswerving van Voor Allen terug op gang te komen, hoewel op een verminderd tempo. Enkel Zottegem en het sekretariaat blijven konstant vooruitgaan. In de andere afdelingen heeft men de vooruitgang stopgezet. De cijfers voor november zien er dan terug weer beter uit. Die krijgt u binnenkort van ons. Afdeling Aant. Verschil Verschil okt. t.o.v. sept. t.o.v. beg. '85 Aalst 1050 1/—0,09% - 30/—2,7% Denderleeuw 302 l/+0,3% 4/-1,3% Erpe-M. 145 0/0 - 1/—0,6% G'bergen 600 0/0 - 4/—0,6% Haaltert 108 0/0 l/+0,9% Herzele 137 0/0 8/+6,2% Lede 116 0/0 0/0 Ninove 389 0/0 12/+3,1% St.L.Hout. 51 0/0 1/+2 Zottegem 376 +5/4-1,3% 61/+18,3% Sekret. 207 +9/+4,5% +172/+469% Totaal 3481 +14/+0,4% +216/+6,5% Deze week werden de grote lijnen van het nieuwe regeringsprogramma Martens VI bekendgemaakt. Een vaag, kleurloos werkdokument dat echter bij nader toezicht een ware ravage zal aanrichten. Dat Martens terug met volmachten zou regeren kon reeds voorspeld worden. Op die manier moet de tegenstand van sommigen in de kristelijke zuil gebroken worden. Parlementsleden hebben gewoon het recht niet meer zich nog uit te spreken over bepaalde wetsontwerpen. De regering maakt de wetten zelf en het parlement kan die regering enkel nog naar huis sturen. Waar hebben we dat nog gehoord? Voor wanneer de volgende stap in de operatie 'afbraak- demokratie'? Op het moment dat de rijkswacht volledig uit para's bestaat? Het sociale luik van het regeerakkoord heeft evenmin iets geruststellends te bieden. In de werkloosheidssektor wil men eens te meer gaan snoeien in de uitkeringen. Het beruchte Art. 143 werd opnieuw uit de lade gehaald. Deze week zijn ook in onze streek verschillende tientallen werklozen bedreigd met schorsing omwille van langdurige werkloosheid. Pak de mensen hun werk af en sla ze daarna het laatste geld nog uit de zakken! In het onderwijs dreigen maar liefst 35.000 jobs op de helling komen te staan. Er komen geen garanties voor het behoud van tewerkstelling in de Kempense Steenkoolmijnen. Voor de komende jaren zit er terug geen loonsverhoging in. De prijsverhogingen daarentegen zullen terug de pan uitswingen. Nieuwe Armoede wordt een dagelijks en blijvend verschijnsel. Er wordt gedreigd met besnoeiingen in de pensioenssektor, de ziekteverzekering enz... Zowel legerdienst als burgerdienst worden verlengd. De wachttijd voor schoolverlaters wordt terug verdubbeld (tot één jaar) en men denkt er zelfs aan jongeren tijdens die wachttijd onbetaalde 'burgerdienst' te doen uitvoeren. Jongeren die wel gewerkt hebben maar voor een bepaalde leeftijd werkloos worden zouden ook die wachttijd moeten doorlopen. Wat moeten we dan nog eten, Martens? Met welk geld moeten we ons kleden, voor onze kinderen zorgen, dokterskosten betalen, leningen afbetalen??? Het zal niemand verwonderen dat een regering die zijn eigen bevolking aftroggelt ook weinig skrupules heeft om te betalen voor dure wapensystemen en op internationaal vlak relaties te onderhouden met de bloedigste regimes. Het zal niemand verwonderen dat die regering ook de media onder kontrole wil krijgen en haar openbare diensten wil verkopen, liefst diegene die winst maken eerst. Voor wanneer terug soepbedeling, mensen die kreperen langs de straat? Martens kan dit keer de steen niet naar de socialisten werpen die een o zo grote put zouden achtergelaten hebben, waardoor bezuinigingen onoverkomelijk zijn. De ravage waar hij middenin zit werd door hem zelf opgezet tijdens zijn eerste ambtstermijn. Zijn antwoord wordt een gevoelloze politiek die mensen en levende wezens verlaagt tot objekten, tot nummers en inkomens waar misschien nog een beetje afkan. Net zoals in de Middeleeuwen toen de Kasteelheren van Stuyvenberg hun onderdanen elke dag met een beetje minder rantsoen lieten rondkomen. Veel Vlamingen zullen zich nog lang herinneren voor wie ze op 13 oktober gestemd hebben. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris Dinsdag 26 november ging in het Volkshuis te Geraardsber gen een kaderavond door rond het thema Zuid-Afrika. De inleiding werd verzorgd door Godfrey Motsepe, Be- nelux-vertegenwoordiger van het ANC, de grootste Zuidaf- rikaanse bevrijdingsbewe ging. Motsepe schetste de situatie in zijn land en stelde dat het onrechtvaar dige systeem van de apartheid slechts uitgewist zal worden door de gewapende strijd nog verder op te voeren. Zijn uiteenzetting werd rechtstreeks vertaald voor de aan wezigen. Over die aanwezigheid valt trouwens wel iets te zeggen. Een twintigtal geïnteresseerden woonden de avond bij. Het over grote deel ervan waren mensen uit aktiekomitees, de vredesbeweging enz... De vertegenwoordiging van socialistische militanten was op één hand te tellen. Op een paar ver tegenwoordigers uit Geraardsber gen en één uit Haaltert na waren die er gewoon niet. De interesse voor politieke vorming, waar velen regelmatig om roepen, is blijkbaar toch niet zo groot. Van socialisten zou men verwachten dat zij meer belangstelling voor brandend ak- tuele wereldthema's kunnen op brengen! De uiteenzetting va.i Motsepe werd vervolgd door een interessant vragenuurtje. Vrijwel iedereen had een vraag klaar en kreeg hierop duidelijke ant woorden. Het tweede deel van de avond werd verzorgd door Jan Van Heukelom, medewerker van Socia listische Solidariteit en AKZA (Aktiekomitee Zuid-Afrika). Hij toonde een verhelderende diareeks en bekommentarieerde die. Zijn uiteenzetting legde vooral de oor zaken van de huidige krisis in Zuid- Afrika bloot. Na afloop van de avond werd met de sprekers nage kaart over het opstarten van even tuele anti-apartheidsakties in de ei gen streek. Er werd afgesproken alleszins kontakt te houden en in formatie door te spelen. U hoort er nog meer van. (f.d.b.) Het ABVV roept al zijn militanten op tot deelname aan een "Hoe stelt het ABVV zich nu op?", door Herman Van Herzeele, sekretaris BBTK. Nieuwe gevaren bedreigen de arbeiders en hun organisaties. Voor de arbeiders en de bedienden is de toekomst zeer zorgwekkend. Het ABVV bereidt zich voor om de belangen van de werkende mensen te verdedigen. Militanten, het ABW verwacht U. Afspraak op 30 no vember.' Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 9300 Aalst (l.d. m.) Cct^

Voor Allen | 1985 | | pagina 1