Globus- Denderleeuw dicht Groots herdenkingsfeest 100 jaar SP Harde taal op Militantenconcentratie tegen Martens VI Zottegem Dag rond werkloosheid en brugpensioen «Door de versterking van het ABW naar een progressief beleid» de R EEN IEF BELcOJS_DE \jm HEI Uw een onlangs verschenen studie van de Culturele Cen trale van het ABVV bleek nogmaals dat het arrondisse ment Aalst op sociaal-econo misch vlak een achtergeble ven gewest is. Dat uit zich ondermeer het gebrek aan werkgelegenheid en een hoge werkloosheidsgraad. Het komt dan ook dubbel zo hard aan als een arbeidsintensief voedingsbedrijf als Globus de poorten sluit. Van Globus tot United Foods Weinig toekomstperspectieven Massale opkomst Socialisme schiet wortel! Karei Van Miert aan het woord Onze socialistische opgang 1919 1925 1961 1985 Op zaterdag 14 december a.s. vanaf 10 uur organiseert de A B VV- Werklozen werking voor de tweede maal een gro te dag tegen de werkloosheid in zaal Vooruit, Sint-Pieters- nieuwstraat te Gent. PROGRESS Ni [N VU furif Zaterdag 11. greep in het Volkshuis te Ninove een in houdelijke uitstekende mili tantenconcentratie door van het ABW Gewest Aalst, bij gewoond door zo'n 150 mili tanten. Het Bureau vooraan de voor de gelegenheid extra met vakbondsattributen, vlaggen, enz. versierde zaal bestond uit de gewestelijke secretarissen (de kdn. René Stabel en Ronny Desmet wa ren verontschuldigd) en de zen stonden eveneens in voor de gelegenheidstoespraken. Ook de SP-federatie Aalst bewees haar belangstelling voor deze con centratie door de aanwezigheid van federaal voorzitter Willy Vernim men en federaal secretaris Chris Vancoppenolle. Ook enkele Ni- noofse S P-mandatarissen, o.w. Jac ques Timmermans, Fons Schorreel en de lokale partijvoorzitter Jean- Luc Franchet hielden eraan aanwe zig te zijn. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 6 december 1985 47* jaargang nr. 47 Weekblad van de S.P. Deze Denderleeuwse rokerij en in- leggerij van vis- en schaaldieren werd een goede vijftig jaar geleden opgericht door de familie Cornelis. Het bedrijf veroverde zeer snel een deel van de markt en zorgde bijzon der in het «seizoen» (nieuwe ha ring), voor een ruime tewerkstel ling. Tot 1978 zou het bedrijf in handen blijven van de familie Cor nelis. Om het bedrijf nieuwe finan ciële impulsen te geven vond er in dat jaar een samensmelting plaats met Captain Byrd uit Bredene. Dit alles onder de controle van United Foods, een (multi)national, die op dit vlak een belangrijk deel van de Belgische markt controleert. Stil aan maar zeker werd Pierre Corne lis als direkteur opzij gezet. Vorig jaar werd het direktiecomité zelfs volledig herschikt. Na de overname verhuisden de vis- conserven naar Bredene. Bij Glo bus zelf werd een rokerijafdeling ingericht en een gedeelte van de diepvriesproduktie van Alma over genomen om later weer afgestoten te worden. Dit jaar tenslotte werd de mayonaise afdeling doorver kocht aan de Korenbloem, die de mayonaise nu onder de naam Glo bus - Alma op de markt brengt. Volgens de direktie stapelden de verliezen zich ondertussen op. Zo zou er in de voorbije 4 jaar een verlies geboekt zijn van 45 miljoen. Bewering, die door de vakbonden en het personeel in twijfel getrok ken wordt, gezien Globus tenslotte een aantal zeer goedlopende pro- dukten op de markt brengt. Ondanks de geruchten over een mogelijke sluiting kwam het bericht van de sluiting als dusdanig bij het personeel dan ook erg hard aan. Bij dit alles liet de huidige direktie zich kennen als een zeer harde en lakse direktie. Bij haar beslissing werden de vakbonden en de ver tegenwoordigers van het personeel aanvankelijk volledig buitenspel gezet. De direktie beperkte zich tot het uithangen van een boodschap waarin werd meegedeeld dat de vooruitzichten in Denderleeuw on dermeer negatief zijn en dat om de vertraging in Bredene te redden Globus dicht moet. Pas na harde onderhandelingen bekwamen de vakbonden dat er naast de wettelij ke sluitingspremie ook een af scheidspremie zou betaald worden. Ook wordt de kans geboden aan andere werknemers om op 55 jaar met brugpensioen te geen en zou de mogelijkheid geboden worden om op vrijwillige basis naar Bredene te gaan werken. Het sociaal abonne ment zou hierbij volledig terugbe taald worden. Een andere werknemer van Globus ziet het zo: «De sluiting is bij de mensen hoe dan ook zeer hard aangekomen. De meesten werken hier al jaren en zien na Globus weinig of geen perspectieven in de streek. Wat betreft de mogelijkheid om naar Bredene te gaan werken stelt de direktie zich zeer vaag op. De personeelsuitbreiding in Brede ne beperkt zich trouwens tot een 10-tal mensen. De werknemers van Globus staan hoe dan ook in de kou». Voor Denderleeuw is de sluiting van Globus - in de volksmond bekend als het «viskot» - dan ook een zware slag. Na de sluiting van de conserverie De Wever 4 jaar geleden verdwijnt nu Globus. Er zijn trouwens vergelijkingspunten. Net als Globus was De Wever een familiebedrijf met een aantal goed lopende produkten en net als Glo bus werd De Wever op een bepaald moment overgenomen door een multinational. In het geval van De Wever werd het zeer vlug duidelijk dat de multinational Campbelle al leen geïnteresseerd was in het marktaandeel en de merknaam van De Wever. Bij De Wever werden de noodza kelijke investeringen dan ook niet meer gedaan en in een mum van tijd ging De Wever dicht. Campbell zorgde er ondertussen wel voor het cliënteel van De Wever over te nemen. De merknaam van De We ver bleeft trouwens bestaan net als de merknaam van Globus na de sluiting zal blijven bestaan. Leidt het ons te ver in dit verband te veronderstellen dat het United Foods in de grond alleen maar te doen was om de merknaam en het (belangrijke) marktaandeel van Globus in te palmen? Eens dat in handen kon de produktie naar een andere zetel overgebracht worden. Tegelijkertijd konden ook een aan tal minder goedlopende afdelingen gesloten of verkocht worden en had Globus in feite geen reden van be staan meer. De 83 werknemers van Globus staan ondertussen vanaf 27 decem ber op de keien. Dat is de bittere realiteit. Werner Van den Stockt Op zaterdag 30 november vierde de SP-afdeling in tegenwoordigheid van niet minder dan 530 aanwezi gen de honderdste verjaardag van de stichting van de socialistische partij. In zijn welkomstwoord her innerde kameraad Roger SER- BRUYNS, voorzitter van de SP- afdeling, eraan dat de Belgische Werkliedenpartij op 5 april 1885 is gesticht geworden. Op die dag kwa men in de herberg «De Zwaan» op de Brusselse Grote Markt een 100- tal afgevaardigden van diverse so cialistische arbeidersverenigingen uit het gehele land bijeen om een nieuwe politieke partij op te richten. Vervolgens bleef spreker stilstaan bij het ontstaan en de wording van de socialistische beweging te Zotte gem. De socialistische beweging te Zottegem is het aan zichzelf ver plicht met oprechte dankbaarheid terug te blikken op de pionierstijd waarin de militanten van het eerste uur zich met algemene inzet en volledige overgave in de strijd heb ben geworpen. Een moeizame en bitsige strijd voor een menswaardig bestaan en voor sociale ontvoog ding. Zonder die strijders was de viering van het 100-jarig bestaan niet mogelijk geweest. De partijvoorzitter, R. SER- BRUYNS, toonde aan dat ook in Zottegem - net als op nationaal vlak - de mijnwerkers met hun strijdbare ingesteldheid aan de wieg hebben gestaan van het socia lisme. De mijnwerkersvakbond groepeerde in het Zottegemse na de eerste wereldoorlog als eerste socialistische verenigingen talrijke «fostmannen». Diezelfde Zotte gemse mijnwerkers stichtten in 1921 ook'een afdeling van de socia listische mutualiteit Bond Moyson. Zowel de vakbond als de mutuali teit kenden een explosieve lede- naangroei. Aldus kwamen bijvoor beeld de bouwvakarbeiders en tex tielarbeiders de rangen van de vak bond of B.V.V. (Belgisch Vakver bond) vervoegen. Al wie lid was van de B.V.V. of Bond Moyson was automatisch lid van de Belgische Werkliedenpartij of B.W.P. Het partijbestuur werd in die tijd «Middenbestuur» ge noemd en was samengesteld voor de ene helft uit leden aangeduid door de vakbonden en vooj de andere helft uit leden aangeduid door de mutualiteit. De socialistische beweging was in Zottegem aan een belangrijke op mars toe en zo kenden wij onder meer het Achturenhuis op het Sta tionsplein met café en coöperatie winkel, een bijhuis «Vooruit» in Bevegem met broodbedeling, een socialistische Jonge Wacht, een so cialistische Fiets- en Propaganda- club, een socialistische Fanfare. In de buitengemeenten ontstonden propagandakernen Spreker stipte verder aan dat in 1945 kameraad Roger Otte, samen met Julien LEFEVRE, de Zotte gemse B.S.P.-Afdeling stichtte. Ook in de randgemeenten ontston den B.S.P.-afdelingen. Te Zotte gem werd de Coöperatieve Wer kerswelzijn voor de uitbating van het Volkshuis gesticht. In Velzeke werd de feestzaal COC gebouwd. De federale zetel van de arrondis sementen Aalst en Oudenaarde van Bond Moyson werd in Zottegem gevestigd. De afdelingsvoorzitter wees op de gestadige groei van de B.S.P. Een zulkdanige groei dat de SP op van daag in Zottegem als de sterkste politieke formatie naar voren treedt en in de persoon van Her man DE LOOR niet alleen de eerste socialistische parlementair maar ook de eerste socialistische burgemeester bezit. Na het verorberen van de room soep en de fel gesmaakte kalkoen- billen met zuidervruchten en kro ketten werd overgegaan tot de de huldiging van de trouwe SP-leden, meer bepaald die partijgenoten met 25 jaar en meer lidmaatschap. De vereremerking gebeurde door nie mand minder dan de nationale par tijvoorzitter, Karei VAN MIERT, in het bijzijn van onder meer Mare GALLE, volksvertegenwoordiger en Gemeenschapsminister Willy VERNIMMEN, Europees Parle mentslid en federaal SP-Voorzitter, Paul VAN DER NIEPEN, Senator en Chris VAN COPPENOLLE. fe- draal SP-secretaris. In alfabetische volgorde werden de gehuldigde partijgenoten op het podium ontboden door de afde lingsvoorzitter, Roger SER- BRUYNS. De 55 gevierde partijge noten werden door nationaal voor zitter Karei VAN MIERT het SP- kenteken voor 25 jaar en meer lidmaatschap opgespeld. Uit de handen van volksvertegenwoordi ger-burgemeester Herman DE Na de gevierde gezellinnen en ka meraden een diepgemeende hulde te hebben gebracht, gaf SP-voorzit- ter Roger SERBRUYNS het woord aan nationaal voorzitter Ka- rel VAN MIERT. In een korte maar begeesterende en bemoedi gende toespraak bracht Karei VAN MIERT op zijn beurt oprecht hulde aan de vereremerkte partijleden. Hij sprak zijn echte dank uit voor de inzet van de militanten van het eerste uur in de vaak moeilijke strijd ter verzenlijking van de socia listische idealen en doelstellingen. Naar aanleiding van de door de SP- federatie Aalst en de door de SP- afdeling Zottegem bij de parle mentsverkiezingen van 13 oktober behaalde verkiezingsuitslag, liet spreker niet na zijn gelukwensen aan te bieden. Karei VAN MIERT feliciteerde de afdeling Zottegem van harte met de bereikte score en wenste de afdeling alvast eenzelfde succes toe bij de komende gemeen teraadsverkiezingen De feestelijke plechtigheid werd afgerond met een toespraak door kameraad Herman DE LOOR, volksvertegenwoordiger en burge meester. Spreker bracht op zijn beurt hulde aan de pioniers van de SP en wees op de versterkte arron- dissementele opgang van de partij. Zo was het arrondissement Aalst bij de voorbije Kamerverkiezingen met 27,4% het 2' Vlaamse arrondis sement, na Hasselt. Zottegem deed nog beter en kwam met 36,4% van de stemmen als kanton na Zonne- beke en Ronse in Vlaanderen op de derde plaats. Nochtans is het zo dat Zottegem als niet-industriestad in het verleden steeds achterop liep op het stuk van de uitslagen. Enkele cijfers verdui delijken dit ten zeerste. Parlements verkiezing Nationaal vlak Arrondissementeel vlak Kantonaal vlak 36,6% 26,75% 39,4% 31,98% 36,7% 27,86% 29,7% (Vlaand.) 23,7% (Vlaand.) 27,40% 19,59% 27,67% 27,37% 36,40% LOOR ontvingen zij het SP-diplo- ma voor het trouw lidmaatschap. Lees verder p. 8 In de voormiddag zijn er diskussie- groepen rond werkloosheid en een panelgesprek over het brugpen sioen. Om 13u30 start het totaal programma met o.m. muziek, thea ter en video. De dag wordt afge rond met een panelgesprek om 16u30 met André Van den Brou- cke, Mia De Vidts, Georges De Rieuw en Jef Maes. Ook de fami lieleden en kinderen worden niet vergeten: voor de kleintjes is een teatervoorstelling van Stekelbees gepland en de anderen kunnen deelnemen aan een industrieel archeologische uitstap per bus door Gent. Vanuit het gewest Aalst wor den gratis bussen ingelegd met vol gende opstapplaatsen: Geraards- bergen, Volkshuis 8ul5, Ninove Volkshuis 8u40 en Aalst Volkshuis 9 uur. 2' trajekt: Zottegem 8ul5 D'leeuw 8u45 Aalst 9 u. Dirk Lammens tlm/I ~*.C ft Bedoeling van deze concentratie was de militanten in te lichten over de situatie waarvoor men thans staat en de strategie aan te tonen voor een syndikale reactie. De toe stand na Martens V is reeds ernstig, de regeringsverklaring voor de nieuwe ploeg maakt de toestand nog zorgwekkender. Algemeen maken de arbeiders en hun organi saties (ook het ACV, hoewel men het daar nog niet blijkt te beseffen) de moeilijkste periode door sinds Wereldoorlog II. De huidige tijd is immers gekenmerkt door een alge mene verarming van het volk en een afbouwen van de sociale zeker heid. Ook de organisaties zelf wor den aangepakt: aanvallen op de vakbondsstructuren, vermindering van het aantal wettelijk bescherm de delegees, beperking van de vak bondsvrijheden. Overleg en actie om daartegen te ageren zijn thans méér dan noodzakelijk. Voor de toespraken begonnen wer den de aanwezigen nog vergast op een half uurtje strijdliederen ge bracht door de harmonie Hand aan Hand Aalst. Drie sprekers zorgden voor het inhoudelijk gedeelte, resp. Lees verder p. 8

Voor Allen | 1985 | | pagina 1