Huisvestingsbeleid dient over een andere boeg gegooid Binnen in De Morgen Waakzaamheid en actie geboden! Voor m Uit markt genomen landbouwprodukten uitdelen aan behoeftigen Voor Allen en de eindejaarsdagen V Privé-woningbouw kent inzinking Ramp voor sociale woningbouw Wat met institutionele beleggers? Verzekeringsstelsel verlengen Speciale maatregelen voor beiaardenwoningen Huisvestingsambtenaren Naar een lager energieverbruik Chris VANCOPPENOLLE, Federaal Secretaris. Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordeiyke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 20 december 1985 47' jaargang nr. 49 Weekblad van de S.P 9300 Aalst Vorige week besprak de Vlaamse Raad de regerings verklaring van de Vlaamse Executieve. In hpt tweedagen durend debat hield Herman De Loor een pleidooi voor een ander huisvestingsbeleid, waaraan Vlaanderen thans dringend nood heeft. Ten behoeve van onze lezers publi ceren we hierna de bijzonderste passages uit zijn tussenkomst. Sinds ongeveer 10 jaar is de wo ningbouw geleidelijk aan beginnen dalen en in 1980 en 1981 kenden we een spectaculaire inzinking van het aantal begonnen gebouwen. Het verlies aan woningbouwbedrij- vigheid kon de voorbije vier jaar niet worden omgebogen. Het aantal begonnen privé-wonin- gen dat in de steigers werd ge plaatst tussen 1980 en 1984 kende een vrije val en daalde met 48%. De appartementsbouw verging het nog slechter, een verlies van 68% begonnen meergezinswoningen tus sen 1980 en 1984 werd opgetekend. Bijgevolg kan niet worden tegenge sproken dat het huisvestingsbeleid geen sukses is geworden in de voor bije legislatuur. Voor de eerste vijf maanden van 1985 blijkt er zich wel een stabilisa tie af te tekenen, hoewel de globale privévraag zich op een laag niveau blijft situeren. Daartegenover lag het aantal ver gunningen voor verbouwingen aan woningen gedurende de eerst vijf maanden van 1985 gevoelig lager dan in 1984 om nagenoeg op het zelfde peil van 1983 terug te vallen, hetgeen al een zeer laag niveau was in vergelijking met dat van 1980 en de voorgaande jaren. Er is nochtans voldoende vraag naar nieuwe woningen, want een recente studie heeft aangetoond dat het aantal leegstaande huizen in 1984 1 a 2% bedroeg tegenover 4% in 1981, hetgeen onder het normaal niveau ligt en wijst op een reëel woningtekort. Wat evenwel de sociale woning bouw betreft is het een echte ramp geworden, als men weet dat van 1975 tot en met 1981 er gemiddeld 11.600 huurwoningen per jaar wer den opgetrokken en er voor de eerste zeven maanden van 1985 nog amper 583 sociale woningen wer den aanbesteed door de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting en dit terwijl er nog 1.193 waren voor dezelfde periode van 1984. Met het bouwprogramma van de Nationale Landmaatschappij is het even erg gesteld. Komt stinkkot in Aalst, pag. 2 Zottegemse gemeenteraad op een drafje, pag. 8 Stadsbegroting 1986 te Ninove, pag. 6 Begrotingsdebat te Herzele, weinig animo, pag. 3 Wat kost de Sterrenkrijg, pag. 5 Gedurende de eerste vijf maanden van 1985 werden amper 53 wonin gen aanbesteed tegenover 97 in 1984, wat al een enorm laag getal was. Er kan dus hoegenaamd van geen fundamentele en duurzame herop leving in de woningbouw gesproken worden zoals sommigen dat wel eens durven doen, wel, integen deel. Het is duidelijk dat de kandidaat eigenaars van een huis de weerslag ondergaan van het gevoerde aso ciaal beleid van onze nationale re gering, dat gekenmerkt is door inle veringen, onzekerheid voor de toe komst, werkloosheid en een alge mene verarming. Maar wat hierbij vooral aan het licht komt is het feit dat er zich een groeiende kwalitatieve huisves tingsnood en een belangrijke ver krotting van ons woningpatrimo nium aan het voltrekken is. Ons sociaal woningpatrimonium in het biezonder gaat zienderogen achteruit, wat uit ekonomisch op zicht een heel ernstige zaak is doch vooral uit sociaal oogpunt uiterst verwerpelijk. Nochtans kan niet worden ontkend dat de behoefte aan volkswoningen nog steeds groot is. Vergeten we trouwens niet dat Vlaanderen tot 1990 nog jaarlijks behoefte heeft aan 40.000 nieuwbouwwoningen en dat de totale vernieuwbouwbehoef- te, d.w.z. de sanering van verbeter- bare ongezonde woningen en funk- tioneel onaangepaste woningen in Vlaanderen 29.000 eenheden per jaar bedraagt. En sinds het invoege treden van de nieuwe huurweg op de privéwonin- gen is deze behoefte nog gegroeid. Bewijs daarvan zijn de lange wacht lijsten van kandidaat-huurders bij de erkende huisvestingsmaatschap pijen. En daarom beweer ik dat het huis vestingsbeleid de voorbije vier jaar een mislukking geworden is en dat de maatregelen die werden getrof fen om er beterschap aan te bren gen inefficiënt zijn gebleven. Van de institutionele beleggers waarvan gemeenschapsminister Buchmann zoveel verwacht had, is tot op vandaag niets in huis geko men. De potentiële investeerders in huurwoningen hebben zich trou wens omwille van de nefaste sfeer die het vastgoedbezit in België om geeft, niet enkel naar alternatieve beleggings- en plaatsingsvormen georiënteerd, maar hebben boven dien veelal hun bestand vastgoed- bezit tegen opgeofferde prijzen op de immobiliënmarkt gegooid, de welke hierdoor totaal ontredderd werd en alzo de nieuwbouwmarkt deed lamvallen. Daarom vinden we dat opheldering dient gegeven over de huidige stand van uitvoering van het dekreet Buchmann. Verder dient het dekreet zo omge bogen te worden dat de maatschap pij voor de huisvesting of de door haar erkende vennootschappen ei genaar blijven van de sociale wo ningen. Voor de SP kan het hier slechts om een tijdelijke maatregel gaan in afwachting van voldoende kredieten die de sociale woning bouw kunnen vrijwaren. Ook het ingevoerde verzekerings stelsel heeft geen al te sterke stimu lans geweest om de kandidaat bouwers tot bouwen aan te zetten. Van bij het begin hebben wij er trouwens op gewezen dat het verze keringstijdvak van vijf jaar te kort is. Vergeten we ten andere niet dat bouwen een risiko inhoudt daar de kandidaat-bouwer meestal aanzien lijke financiële inspanningen dient te leveren en hij in de huidige ekonomische situatie en met de voorbije gevoerde politiek en de ongunstige vooruitzichten met Martens vi dit risiko niet durft te nemen. Een kandidaat-bouwer wordt slechts tot bouwen gestimuleerd in dien hij weet dat hij, bij ziekte en werkloosheid, verzekerd is van de verdere betaling van zijn maande lijkse annuïteiten en niet hoeft te vrezen dat zijn huis boven zijn hoofd zal worden verkocht. Daarom dringen we aan, zoals we dat al jaren doen, opdat de verlen ging van de duurtijd van de verze- ■peze KP-lvr vertvtt vqr nue mrpétce kering tegen inkomensverlies, waarvan gewag wordt gemaakt in de beleidsverklaring, zo vlug moge lijk zou doorgevoerd worden en verdubbeld tot 10 jaar. Positief in het akkoord is wel dat speciale maatregelen zullen worden uitgevaardigd om woningen ge schikt te maken voor bejaarden. De kwaliteit van deze woningen in Vlaanderen laat te wensen over en dit geldt nog meer voor woningen bewoond door bejaarden. Volgens de peilingsenquête 1982-1983 uitge voerd door het Nationaal Instituut van de Statistiek beschikt bijna 50 procent van de woningen van be jaarden niet over een bad, bij 43% ontbreekt een privé-w.c. met spoe ling, bij bijna 65% is er geen cen trale verwarming, bij bina 10% ont breekt waterdistributie in de wo ning enz... Een ander positief element waar mee de SP haar instemming kan betuigen vormt de bepaling dat voorzien zal worden in de opleiding van huisvestingsambtenaren binnen QC go»»oontoi;jlro iHminicrratip Hoewel we daar toch graag wat meer uitleg zouden wensen over te bekomen. Is het de bedoeling daar voor speciale ambtenaren aan te werven om de huisvestingsproble men ter plaatse nader te onderzoe ken of in dienstzijnde ambtenaren een supplementaire opleiding en opdracht toe te vertrouwen? Wat evenwel in de beleidsverkla ring ontbreekt is een geïntegreerd energiebeleid waarbij aan de zijde van het energieverbruik, door an ders te bouwen, hetzelfde komfort niveau kan worden gerealiseerd met een veel lager energieverbruik: daarom pleit de SP voor de goed keuring van het voorstel van de kreet ingediend door kollega De Lees door pag. 5 De verkiezingsuitslag van 13 oktober betekenden voor de socialisten een lach en een traan. De lach is voor de forse winst in heel Vlaanderen (ook in ons eigen arrondissement kende de SP een ernstige vooruitgang, zowel voor Kamer, Senaat en Provincie) die de SP heeft geboekt en die meteen voor een aanzienlijke versterking van de parlements- en provincieraads fracties heeft gezorgd. De traan is er omdat de roomsblauwe conservatieve meerderheid niet werd gebroken. We leven nu met de wetenschap dat er in de komende jaren nog diep zal gesneden worden in het vlees van de werkende bevolking en van al diegenen die het helaas en buiten hun wil moeten stellen met een toch al karig vervangingsinkomen. Het aangekondigde volmachtenbeleid onder het mom van «een herstelbeleid met een sociaal gezicht» is immers een zuivere voortzetting van het inleveringsbeleid van Martens V, dat misschien onder druk van blauwselblauwe Verhofstadt nog zal aangescherpt worden. Eens temeer moeten we vaststellen dat besparingen zullen gedaan worden op de rug van de zwakkere bevolkingsgroepen, o.a. door een verdere afbraak van de sociale zekerheid. Van een echt tewerkstellingsbeleid dat de motor zou moeten zijn van een ernstige aanpak van de crisis is bovendien geen sprake. Het huidige beleid pakt de werklozen aan en niet de werkloosheid zelf. Vooral de jongeren zullen zwaar getroffen worden door maatregelen zoals het verlengen van de dienstplicht, het verdubbelen van de wachttijd en het inkrimpen van het onderwijsbudget. Inzake cultuur zal in hoofdzaak werk gemaakt worden van de afschaffing van het BRT-monopolie, ondanks de verklaringen van minister De Wael, en waarbij het gevaar bestaat dat de andere facetten van het cultuurbeleid door het verminderen van de subsidies niet meer afdoende aan bod kunnen komen. Wij zijn van mening dat inderdaad meer geld niet automatisch tot betere kwaliteit leidt, doch anderzijds moet de overheid ten volle haar financiële verantwoordelijkheden nakomen wil men vermijden dat het kunst- en cultuurleven afglijdt naar de commerciële sector waar kreativiteit met geld moet worden gekocht met alle mogelijke nadelen voor de democratische en progressieve uitingen. We weten dus dat de rijken nog rijker zullen worden. We weten ook dat België aan de waanzinnige bewapeningswedloop zal blijven meedoen met een verdere bedreiging van de vrede als gevolg. Met wellicht nog méér atoomraketten in Florennes. En we weten ook dat premier Martens onze parlementaire demo cratie andermaal een stukje zullen aanvreten. Voor de SP breekt nu een tijd aan van hard werken en de hoogste waakzaamheid. Alle mogelijke middelen moeten worden aangewend om de arrogantie van CVP en PVV aan te klagen en te bekampen. Wat betreft onze eigen federatie houden we rond de thema's politieke actie na de verkiezingen structuur van de federatie een studiedag op zaterdag 22 februari. Nadenken dus over het Komcreie acne voeren tégen onze tegenstrevers, en alleszins die dag vrijhouden. woontegetrouw lar kampagne voor 'oor deze aktie stelli van 1.000 fr. en 50' ken dat opnieuw en reageren en e iren in «Voor Allen lieve hiervoor de en adres en ge telefoneren naar: 9300 Aalst. Tel.: 05: Het P.S. -kamerlid geon heeft W. Bur- samen met een aantal franstalige socialisti sche volksvertegenwoordigers een wetsvoorstel ingediend om in het kader van de Euro pese Economische Gemeen schap uit de markt genomen landbouwprodukten uit te de len aan instellingen met een sociaal doel of van algemeen nut en aan de behoeftigen. Willy Burgeon motiveert zijn - uit ermate sociaal verantwoord voor stel - als volgt: Sedert de campagne van 1967-1968 worden landbouwprodukten uit de markt genomen wanneer het aan bod de vraag overtreft en een bo demprijs wordt bereikt. Het E.O.G.F.L. financiert dergelijke verrichtingen en daar zijn in de E.E.G. en in België tientallen mil jarden mee gemoeid. Niet alle fruit en niet alle groenten werden vernietigd, maar de gerecu pereerde hoeveelheden zijn te gering. Een Europees parlementslid heeft uitgerekend dat in de E.E.G. per minuüt vernietigd worden: 433 kg. appelen, 41 bloemkolen, 1.648 ci troenen, 1.358 sinaasappelen, 438 perziken, 23 kg. peren, 38 kg. to maten en 25,5 mandarijntjes. In 1983 vernietigde de E.E.G. 97% van de 127.000 ton sinaasappelen en 83% van de 15.000 ton manda rijntjes die zij bij de producenten opgekocht had om hun de garantie te geven dat zij hun waar tegen de overeengekomen prijs zouden kun nen afzetten. Meer dan een half miljoen ton appelen, waarvan het overschot in 1983 1,1 miljoen ton bedroeg, en bijna de helft van de berg van 90.000 ton overtollige pe ren werden tot alcohol gedistil leerd. Bloemkolen worden begraven in putten en met petroleum overgoten zodat ze niet meer kunnen worden geconsumeerd en van tomaten en andere groenten worden hele vrachtwagens uitgestort en op de grond tot brij vermorzeld. De Europese Gemeenschap is voe dingswaren aan het vernietigen die de artsen ons aanbevelen in grotere hoeveelheden te gebruiken. Het vraagstuk van de communau taire overschotten heeft niet alleen betrekking op fruit, maar ook op rundsvlees, boter, wijn en zuivel- produkten. Die verspilling stuit de publieke opinie tegen de borst. Artikel 21 van de verordening (E.E.G.) nr. 1035/72 van de Raad van 18 mei 1972 houdende een gemeenschap pelijke ordening der markten in de sector groenten en fruit voorziet immers in de mogelijkheid van een dergelijke uitdeling. Het ware een onrechtstreekse subsidie van het E.O.G.F.L. aan instellingen of stichtingen van liefdadigheid, als mede aan instellingen met een so ciaal doel of van algemeen nut die vaak met grote financiële moeilijk heden te kampen hebben. Dank zij een stelselmatige uitdeling zou in deze tijd van beperkingen een einde kunnen komen aan die onduldbare verkwisting, die een kaakslag is voor de honderden mil joenen mensen in de wereld en ook voor de velen die in België honger lijden. De politieke wereld wordt zich be wust van de groeiende armoede onder de bevolking en dat zou het onthaal van dit voorstel gunstig moeten beïnvloeden. Voor het vervoer van de landbouw produkten naar de instellingen en stichtingen van liefdadigheid, als mede naar de instellingen met een sociaal doel of van algemeen nut en naar de behoeftigen zouden de strijdkrachten kunnen worden in gezet, terwijl nog andere vervoer middelen zouden kunnen worden opgevorderd. De uitdeling dient verplicht gesteld en geregeld te worden. Ze zal op een billijke wijze geschie den met inachtneming van het le vensbeschouwelijke en politieke karakter van de betrokken instel lingen. Overigens wil dit voorstel zich niet inlaten met een gedetailleerde or ganisatie die door de uitvoerende macht behoort te worden geregeld. Het wil alleen een wettelijk kader scheppen. Een gelijkaardig voorstel werd voor het eerst reeds op 27 februari 1975 bij de Kamer ingediend. Het is merkwaardig dat dit voorstel zelfs nooit in de commissie voor bespreking aan de orde kwam! Een voorstel dat eveneens met de meeste aandrang door onze S.P.- volksvertegenwoordigers moet ver dedigd worden! Jacques Timmermans. Dit jaar vallen de eindejaarsdagen niet bepaald gunstig om de kopij voor de edities van 27 december en 3 januari tijdig gezet te krijgen. Daarom doen wij een speciale oproep om de teksten zo vlug mogelijk te bezorgen op het sekretariaat. De kopij dient telkens op maandag vóór 14 uur in ons bezit te zijn. Het is onmogelijk om uitzonderingen toe te staan wegens de feestregeling op de drukkerij en op de redaktie. Prettige feestdagen. k v-

Voor Allen | 1985 | | pagina 1