Zottegem De lange weg naar een volwaardige openbare bibliotheek Binnen in 100 jaar SP-viering Ze zijn gestart... maar hopelijk voor niet te lang! \0« Geen zoethoudertjes.... meerderjarig op 18! Voor Allen en oudejaar \WaX en ten ttóc sf*eS Vrijdag 27 december 1985 47* jaargang nr. 50 Weekblad van de S.P (sf CENTRALE Wie er de CVP-roddelkrant- jes van vorige jaren op na leest, moet wel de indruk krij gen dat er te Zottegem met geld gegooid werd in de open bare bibliotheek. Men kon er immers lezen dat het de ambi tie was van schepen Van den Bossche «de grootste biblio theek van West-Europa uit te bouwen». De waarheid is - helaas - veel minder grootschalig dan de CVP de Zottegemse goege meente wilde doen geloven. "N Vlotte eindejaarszitting te Aalst, pag. 2 Dertien nieuwe schuilhuisjes geïnstalleerd in Aalst m.a.w. de kerststal anno 1986, pag. 2 De Centrumlaan is nog altijd in Ninove, pag. 6 Moeten er eerst nog ongelukken gebeuren te Herzele, pag. 3 Publiciteit NCMV betaald door gemeente Haaltert, pag. 3 Hoe demokratisch is het onderwijs? Goede vraag! Een poging tot antwoord pag. 5 Het migrantenbeleid in Beleid, pag. 4 Dossier gepensioneerden, pag. 7 Huren in 1986, pag. 7 Een korte historische terugblik De verhuls naar het Egmontkasteel De doorbraak Tewerkstellingspolitiek Vrijdagavond, 20 december 1985, werd een memorabel gebeuren in de annalen van de SP-afdeling Denderleeuw. Ter gelegenheid van de 100 jaar SP-viering werden in de afdeling zowat 50 partijleden gelauwerd omwille van hun meer dan 25 jaar SP-lidmaat- schap. Het Daenslsme als achtergrond 1958-1976: de gouden jaren m Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Op vrijdag 20 december werd aan verschillende stations in België speculooskoekjes uit gedeeld. Waarom deze aktle? Waarom de meerderjarigheid op 18? Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst O i i 1 >-\Katte*tracrt 17I "jl Correspondentengelieve de kopij zo vlug mogelijk binnen te leveren, en zeker vóór maandagnamiddag 12 uur, op het sekretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst. De Redaktie De werkelijkheid is immers dat met eerder beperkte middelen, maar rechtlijnig gewerkt werd en wordt om de stad Zottegem een biblio theek te bezorgen met een niveau dat enerzijds correspondeert met wat in 1985 mag verwacht worden van een degelijke bibliotheek en anderzijds als een absolute nood zaak mag benaderd worden in een regio waar tot voor kort weinig of niets was. Keren we enkele jaren terug in het Zottegemse gebeuren dan kunnen we immers vaststellen hoe zowel het bibliotheekgebeuren als bijna het gehele culturele gebeuren zich beperkte tot wat «onder de kerkto ren» kon en mocht gebeuren. Met uitzondering van de socialistische boekerij «Boekuil» beperkte het bibliotheekwezen zich immers tot enkele katholieke parochiebiblio theken, waar «afscherming tegen verderfelijke invloeden» primeerde op openheid en culturele ontvoog ding. Een eerste poging om deze toe stand te doorbreken konden we noteren te Velzeke waar de socia listische schepen Lucien De Borle tesamen met de bibliothecaris van het eerste uur, Roger Van de Cas- teele, een gemeentelijke openbare bibliotheek uit de grond stampten. Kleinschalig maar in de gegeven omstandigheden echt pionierswerk (gestart werd met 922 boeken in 1966). Na de fusie van 1970 werd deze gemeentelijke bibliotheek met veel argwaan benaderd door de toenmalige CVP-burgemeester en schepenen. De eerste zes fusiejaren brachten dan ook weinig of geen kansen op uitbouw. Typerend is dat de toenmalige CVP-cultuurschepen zich bijna nooit in deze bibliotheek liet zien. Het was dan ook wachten op socialistische schepenen om eerst bescheiden, maar stilaan meer en meer middelen ter beschikking te zien stellen voor het gemeen telijk bibliotheekwezen. Een eerste belangrijke mijlpaal was de verhuis van de Velzeekse biblio theek naar het Egmontkasteel en de promotie ervan tot centrale ge meentelijke bibliotheek. De cen trale ligging leverde zeer vlug een massale aangroei op van lezers (van 444 in 1981 te Velzeke naar 1.451 lezers in 1982 te Zottegem), maar toonde ook vlug de enorme beper kingen aan van de toenmalige bi bliotheek. Zowel op het vlak van boekenbezit, huisvesting als perso neel. Te noteren valt in deze perio de de overname van de socialisti sche bibliotheek «Boekuil» door de gemeente. Bewust van de nood zaak om een degelijke openbare bibliotheek uit te bouwen wilden de vrienden van de Boekuil daarmee tegelijk het voorbeeld geven aan de overige vrije bibliotheken om sa men te werken. Voorlopig zonder gevolg echter. Het boekenbezit van de Boekuil liet inmiddels wel toe te Velzeke de uitleenpost te handha ven zodat de vroegere lokale in spanningen ten volle hun nut ble ven opleveren. De echte doorbraak voor de biblio theekuitbouw kwam er met de aan stelling van de nieuwe bewinds- ploeg onder leiding van burgemees ter De Loor. Schepen Freddy Van den Bossche kreeg direct carte blanche om een volwaardige bibliotheek uit te bou wen en dit ondanks de moeilijke gemeentelijke financiële toestand. Overtuigd van de noodzaak om mee te werken aan de culturele ontvoogding van onze bevolking werd immers beslist dat de uitbouw van de bibliotheek een van de be langrijkste beleidsopties zou worden. Gestart werd met de middelen voor de aankoop van boeken te verho gen van enkele honderdduizenden in 1982 tot meer dan drie miljoen op de begroting van 1986. Op die wijze kon het boekenbezit per eind 1985 uitgebouwd worden tot onge veer 30.000. Op 3 jaar tijd is dit meer dan een verdubbeling. Niette min blijft dit nog steeds amper iets meer dan 1 boek per inwoner, ter wijl een realistisch streefcijfer ze ker 4 a 5 boeken per inwoner zou moeten zijn. Er blijft dus zeker nog veel te doen. Dat de inspanningen van de ge meente door de bevolking gewaar deerd worden, bewijst ook de jaar lijkse aangroei van zowel het aantal lezers als het aantal uitleningen. Twee cijfers slechts ter informatie: - gestart te Zottegem in 1982 met 1451 lezers is dit aantal per eind 1985 opgelopen tot meer dan 3.000 (2.969 in 1984); - het aantal uitleningen verhoogd van 31.865 in 1982 tot een stuk boven de 100.000 per eind 1985 (97.349 in 1984). Deze enorme groei brengt uiter aard ook de noodzaak om de bi bliotheek als een degelijke openba re dienst te organiseren en te huis vesten. Teneinde de bibliotheek een dege lijke huisvesting te bezorgen, werd reeds in 1983 beslist het Egmont kasteel om te bouwen tot biblio theek. Inmiddels werd het bouw- dossier volledig klaargemaakt en is het enkel nog wachten op de subsi dies van de nationale overheid om tot uitvoering over te gaan. Over enkele jaren zal de Zottegemse bibliotheek dan ook kunnen bogen op een prachtig gebouw in een prachtige omgeving. Hier moet ook nog gesteld worden dat in het ge restaureerde Egmontkasteel ook het culturele leven ten volle aan bod zal kunnen komen in de geres taureerde Ridderzaal voor voor drachten, tentoonstellingen, mu ziekuitvoeringen, enzoverder. Lees door pag. 3 Om nog, even voor de jaarwisse ling, de 100 jaar SP-viering ook in Denderleeuw op waardige én fees telijke wijze te kunnen vieren, kon den de organisatoren niet alleen rekenen op de medewerking van Bert Joris en zijn show-ensemble, maar ook op de aanwezigheid van onze nationale voorzitter Karei Van Miert, onze federale voorzitter en Europarlementslid Willy Ver nimmen, onze nationale mandata rissen Mare Galle, Herman De Loor en Paul Van der Niepen. In zijn openingstoespraak heette de lokale voorzitter kd. Firmin Ver- brugge alle gevierden, partijleden en militanten van harte welkom. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om een, met data, feiten en namen doorspekte korte schets te geven van de geschiedenis van de socialistische beweging in onze ge meente. Hij wees daarbij op het feit dat in Denderleeuw - zeker sedert het einde van de Eerste Wereldoorlog - steeds een «linkse» meerderheid onder de bevolking leefde. Historisch is dit, volgens spreker, te verklaren door de ont plooiing van de Daensistische be weging in onze streek en in onze gemeente, vanaf het laatste decen nium van de 19de eeuw en ook nog voor de Eerste Wereldoorlog. In 1909 werd trouwens een afdeling van de Daensistische Vlaamse Christene Volkspartij te Dender leeuw gesticht. Omwille van hun sociaal en ekonomisch programma, verkozen vele arbeiders en niet- katholieken van Denderleeuw een aansluiting bij de Daensisten. In tegenstelling tot Aalst en Geraards- bergen, waar reeds voor de oorlog, plaatselijke afdelingen van de Bel gische Werklieden Partij, naast en samen met de Daensisten aktief waren, zou het te Denderleeuw tot 1923 duren alvorens een echte afde ling van de BWP werd opgericht. De grote bezieler hiervan was kd. Prosper De Bruyn, die omwille van zijn vakbondswerk in het Nationaal Syndikaat zou uitgroeien niet al leen tot de organisator van de so cialistische beweging in de gemeen te, maar zelfs in het gehele arron dissement. De partij-afdeling zou 10 jaar moe ten wachten alvorens zij erin slaag de 2 gemeenteraadsleden verkozen te krijgen. Dit is voor een stuk te verklaren door de aktie van de lijsten D. en A. Boriau, de geeste lijke opvolgers van de Daensisten in onze gemeente. Door de split sing binnen deze lijst als gevolg van de opkomst van het extreme VNV, werden de rangen van de socialisti sche beweging versterkt. Toch zou er weer een oorlog moeten voorbij gaan, vooraleer de socialisten op gemeentelijk vlak echt zouden doorbreken. Dit gebeurde in 1952, op een moment dat pioniers als Prosper De Bruyn, Theo De Cleyn, Remi Pots, e.a. de steun kregen van jonge populaire politici als A. De Pelsmaecker, P. Van Der Nie pen e.a. Van het bestuur werden de socialisten toen nipt afgehouden. In 1958 kwam dan de overweldi gende zege. Ofschoon de voorman nen ons intussen ontvallen waren, kon een lijst met Armand De Pels maecker, P. V.d. Niepen, R. Van Isterdael, A. Bourgeois, Jef D'Haeseleer, Evarist Pots, Piet Beeckman, samen met een entoe- siaste schare partijmilitanten de volstrekte meerderheid veroveren. Voor 18 jaar werd toen een socialis tisch bestuur ingesteld. Het noodlot sloeg toe op 14 december 1968, toen burgemeester A. De Pelsmae- ker, enkele maanden eerder tot volksvertegenwoordiger verkozen, bij een verkeersongeval om het leven kwam. Toch behaalden de socialisten bij de volgende gemeen teraadsverkiezingen van 1970 nog een schitterende overwinning. De voorzitter noemde de namen van een aantal verdienstelijke man datarissen en militanten en onder streepte dat het er toen naar uitzag dat het socialistisch bestuur voor De nieuwe regeringen, zowel de nationale als de gewestelijke, zijn gestart. Zij kregen het vertrouwen van respectievelijk de Kamer en de Senaat en van de Vlaamse Raad, nadat geduren de meerdere dagen een debat werd gevoerd over hun regerings verklaring. Bij velen rijst thans de vraag voor hoelang ze wel gestart zijn? Af te leiden uit de verklaringen van diverse excellenties blijkt dat er over heel wat thema's geen eensgezindheid bestaat en dat heel wat onderwerpen nog nader onderzocht en bediscussieerd dienen te worden. Premier Martens heeft al aangekondigd dat hij na zes maan den regeren de evaluatie wil maken van wat werd bereikt en indien het resultaat niet positief uitvalt hij er de politieke konklusies zal uittrekken. Een positief beleid zoals de eerste minister het stelt is natuurlijk een zeer rekbaar begrip en Martens kennende, weten we nu reeds dat hij het hoe dan ook wel als «gunstig» zal bestempelen, welke het resultaat ervan ook moge wezen. Het ligt dus voor de hand dat als het van Wilfried Martens afhangt hij opnieuw aan de leiding van een regering zal trachten te staan die zal proberen vier jaar lang het hoofd boven water te houden. Wij van onze kant vragen niet liever dat Martens VI er na 6 maanden reeds de brui aangeeft. Na wat hij gedurende de voorbije vier jaren heeft uitgehaald op de rug van de werkende bevolking wordt zijn aanwezigheid niet geappreciërd aan het hoofd van deze C.V.P./P.V.V. regering, een regering die trouwens door de kiezers niet meer is gewild. Ze zijn inderdaad gestart.maar hopelijk niet voor te lang! Sinds lang ijveren heel wat jonge renorganisaties voor het verlagen van de meerderjarigheidsgrens naar 18 jaar... Sinds 1972 werden hiertoe verschei dene wetsvoorstellen ingediend.. Begin 1985. Martens 5 belooft: «Deze wetsverandering behoort tot onze prioriteiten...» Alle politieke partijen blijken deze eis te ondersteunen... Eindejaar '85:... einde van het Jaar van de Jeugd: geen reden tot feest stemming...? In de meeste ons omringende lan den worden jongeren meerderjarig op 18... Eens men achttien is, wordt men immers geacht op heelwat vlakken zijn verantwoordelijkheid op te nemen: - strafrechterlijk ben je voor je daden aansprakelijk... - je moet stemmen, mag met de auto rijden, je kan evt. zelf handel drijven... - heelwat jongeren werken (of zijn spijtig genoeg werkloos) en be schikken over een eigen (meestal beperkt) inkomen... Het is een moment waarop men stappen moet zetten die richtingge vend kunnen zijn voor het verdere leven... Toch heb je in België tot je 21ste niet het recht eigen keuzes te ma ken, zelfstandig beslissingen te nemen.! Deze aktie werd georganiseerd door de Federatie van Jongeren Informatie en Adviescentra (F.J.I.A.C.) in samenwerking met enkele ander jongerenorganisaties. Daarom eisen de aktievoerders meerderjarig op 18.

Voor Allen | 1985 | | pagina 1