cciv I S.P. laakt milieubeleid Nieuw sociaal elektriciteitstarief Socialistische Standpunten Europa is ook nog meer De vakbeweging in België Marc Galle 'Figuur van de dag Het hoekje van onze Europarlementair De carroussel van Galle wPfil Willy Vernimmen EUROPA IS OOK NOG MEER IK DOE MEE April - mei 1987 Bij de start van het Europees Jaar van het Leefmilieu wil len de Vlaamse socialisten dat er dringend werk wordt ge maakt van de Vlaamse mi lieuwetgeving en de milieu- effektenrapportering (MER). Openstaande betrekkingen Aanwerving van stenografen (m/v) Gewetensbezwaarde Attentie «Voor Allen» - 27 maart 1987 - 5 in nmil^nnnnnnnr[fmTnwnini1innmtf^nnn^ Bij Intercom Distributie Noord werd vanaf 1 januari 1987 een spe cifiek sociaal tarief voor elektrici teit van toepassing voor sociale ka- tegorieën met een minimuminko men. Dit specifiek sociaal tarief stemt overeen met het normale ta rief, maar de vaste vergoeding elektriciteitsverdeler. Bij de aanvraag moeten de volgen de bewijsstukken gevoegd worden: - De personen met een bestaans minimum dienen bij de aanvraag een attest te bezorgen van het OCMW waaruit blijkt dat zij gedu rende minimaal 1 maand die de Het tweemaandelijks tijdschrift "Socialistische Standpunten" ver schijnt vanaf deze maand in een nieuw kleedje. Tot vorig jaar was het tijdschrift een informatieve, se- mi-wetenschappelijke publikatie met soms hoogstaande bijdragen voor een te selektief publiek. De redaktie wil echter meer... en EU In de loop van de maand mei wordt hier in Geraardsbergen een kleine overrompeling verwacht. Gespreid over een periode van iets meer dan een maand gaan een paar duizend mensen de aktiviteiten bijwonen welke doorgang vinden onder het motto "Europa is ook nog meer". Dit laatste vraagt wellicht enige verklaring. Het Europese bouwwerk, de Europese instellingen beginnen na 30 jaar stilaan vorm te krijgen. Wat voordien onmogelijk leek en bleek, we hoeven hierbij maar te denken aan de ontelbare geschillen en oorlogen tussen de Europese volkeren en staten, is vandaag de realiteit geworden: er heeft zich een echte Europese Gemeenschap gevormd. Het Europa van de Twaalf, de Europese instellingen zijn vandaag niet meer van het toneel weg te denken. Wat de individuele Lid staten ook zouden proberen, ze zijn niet meer in staat om op eigen kracht aan de behoeften van hun inwoners te voldoen op het stuk van werkgelegenheid, ekonomische en sociale planning, nieuwe technologieën, de bescherming van het leefmilieu, het verzekeren van veiligheid en vrede. Toch ben ik eerlijkheidshalve verplicht dit "optimisme" enigszins te milderen. Europa heeft gedurende zijn korte bestaan reeds heel wat bereikt en gerealiseerd, doch er valt nog een groot stuk weg af te leggen. Zo bijvoorbeeld op het terrein van de daadwerkelijke ekonomische samenwerking en wij denken in dit verband o.a. aan de nieuwe technologieën, de Gemeenschap dient bij hoogdringendheid naar haar burgers toe ook een "sociaal gelaat" te krijgen, er dient nog zeer veel te gebeuren opdat het aspekt kuituur ook bij de Gemeen schap zou horen, de politieke samenwerking en het optreden van Europa in de wereld kan alleen maar verbeteren. De media hebben er in een niet geringe mate toe bijgedragen dat de burger van de Europese Gemeenschap het beeld heeft van de steeds weerkerende "top-flops": bijzonder hoge verwachtingen en weinig spektakulaire resultaten. Aan deze negatieve beeldvorming willen wij nu echt iets gaan doen, wij willen de burger doen inzien dat Europa overal aanwezig is of... Europa is ook nog meer. Het is immers onze bedoeling om via een ruim en gevarieerd aanbod van aktiviteiten een groot publiek in kontakt te brengen met Europa én haar instellingen én haar Lid-Staten. Onbekend is onbemind: onze leuze is evenwel "door al spelenderwijze iets van Europa te leren, kan men er ook gaan van houden". Een noodzaak wil Vlaanderen, België en Europa leven en overleven. Vandaar dat het opzet van deze evenementenmaand drieledig is: - een grote massa op een zo verscheiden mogelijke manier ontspan ning aan te bieden, de ganse organisatie zal zich door haar a- politiek karakter kenmerken. - parallel hieraan de bezoeker Europa, haar instellingen en Lid- Staten leren kennen en appreciëren en ik zou als Parlementslid, als goede Europeaan geen goed Geraardsbergenaar kunnen zijn indien ik als 3de reden (stiekem) niet graag een paar duizend mensen voor het eerst met ons mooie Geraardsbergen had willen laten kennismaken. Programma 11.4.1987 16.4 tot 10.5.1987 26.4.1987 30.4.1987 08.5.1987 09.5.1987 09.5.1987 15.5.1987 16.5.1987 19.5.1987 22.5.1987 23.5.1987 23.5.1987 27.5.1987 28.5.1987 29.5.1987 30.5.1987 31.5.1987 07.6.1987 ATB-Kongres Zaal Marbol G'bergen Tabaksgenot en Sigarenglorie Europaprijs voor Juniores Variété Tekenwedstr., tentoonst.. prijs uitreiking en kinderfeest Fotowedstr.tentoonst.prijs uitreiking en animatie Cabaret Cabaret Cabaret Feest Derde leeftijd Politiek Café en Muzikale Omlijsting Modeshow Kroegentocht Kwistornooi Popconcert The Golden Big-Band-avond Topdag (Jogging, viswedstr., wandelenGeraardsbergen folklore, boerenmarkt, uitreiking prijs aan middenstanders voor etalagewedstrijd, wandelconcert) Fietseling op de Muur Geraardsbergen Old Timers Geraardsbergen Koetsenhuis G'bergen Aankomst Markt G'bergen Zaal Marbol G'bergen Zaal Marbol G'bergen Zaal Marbol G'bergen Zaal Marbol G'bergen Zaal Marbol G'bergen Zaal Marbol G'bergen Zaal Marbol G'bergen Zaal Marbol G'bergen Zaal Marbol G'bergen Geraardsbergen Zaal Marbol G'bergen Markt G'bergen Zaal Marbol G'bergen Vlaanderen wordt momenteel ge- konfronteerd met een aantal be langrijke plannen en projekten zoals de TGV, de herziening van de gewestplannen, aanleg van golfter- wordt niet aangerekend. Het sociaal tarief geldt voor elke elektriciteitsverbruiker met een jaarverbruik van maximaal 750 kWh die kan bewijzen dat hij of één van zijn inwonende kinderen, kleinkinderen of ouders, of zijn inwonende echtgeno(o)t(e) geniet van één van de volgende uitke ringen: - de minimex, het bestaansmini mum toegekend door het OCMW van zijn gemeente, volgens de wet van 07.08.1974 tot instelling van het recht op een bestaansminimum. - het gewaarborgd inkomen voor bejaarden, hem toegekend volgens de wet van 1.4.1969, tot instelling van een gewaarborgd inkomen voor bejaarden. Een bijzondere tegemoetkoming voor minder-validen, hem toege kend volgens de wet van 27.6.1969, betreffende het toekennen van te gemoetkomingen aan minder-vali den. Ook de personen die in afwachting van hetzij het gewaarborgd in komen voor bejaarden, hetzij een bijzondere tegemoetkoming voor mindervaliden, een OCMW-tege- moetkoming ontvangen, worden gelijkgesteld met de bovenstaande kategorieën II en III. De elektriciteitsverbruiker, beho rend tot één van de hogergenoem- de sociale kategorieën, bij wie een vermogenbegrenzer van 2 A is ge plaatst, kan genieten van het speci fiek tarief ongeacht de grootte van zijn verbruik. Het specifiek sociaal tarief geldt niet voor: - tweede verblijfplaatsen - gemeenschappelijke gedeelten van residentiële gebouwen - professionele verbruikers - tijdelijke aansluitingen - verbruikers die van een nacht- prijs genieten (uitsluitend nacht tarief of tweevoudig uurtarief), be halve gedurende de periode dat een vermogenbegrenzer van 2 A wordt geplaatst. De kliënten die aan de toeken- ningsvoorwaarden voldoen, dienen de toepassing van het specifiek so ciaal tarief aan te vragen bij de reinen, grote waterwerken en het afvaleiland. Voor al deze projekten bestaat er dringende nood aan mi lieuwetgeving en milieu-effekten- rapportering. De Vlaamse milieu wetgeving hinkt hopeloos achterop bij de EEG-richtlijnen. Het de kreet van 29 juni 1985 voorziet weliswaar het milieu-effektenrap- port, doch tot op heden blijft het wachten op de uitvoeringsbeslui ten. Bovendien is het Vlaams mi lieudekreet onvollediger dan de Europese richtlijn, die ook een MER voorziet bij ondermeer de aanvraag vooratgaat, net oestaans- minimum hebben ontvangen. - De personen die van het OCMW een tegemoetkoming in afwachting, hetzij van het gewaarborgd in komen voor bejaarden, hetzij van een bijzondere tegemoetkoming voor minder-validen, bekomen, zullen een attest van het OCMW voorleggen. - De bejaarden die een gewaar borgd inkomen ontvangen, leggen een kopij voor van de officiële kennisgeving van de toekenning van het gewaarborgd inkomen én een recent ontvangstbewijs. Bejaarden die een aanvraag heb ben ingediend maar nog geen offi ciële kennisgeving hebben ontvan gen, dienen een attest voor te leg gen van het OCMW waaruit blijkt dat zij een geldige aanvraag hebben ingediend. Het organisme dat het gewaar borgd inkomen aan bejaarden ver schaft, is de Rijkskas voor Rust- en Overlevingspensioenen - De mindervaliden leggen het be wijs voor (maximum 5 jaar oud) waaruit blijkt dat zij genieten van een bijzondere tegemoetkoming. Mindervaliden die een bijzondere tegemoetkoming hebben aange vraagd, maar nog geen officieel attest bezitten, dienen een attest voor te leggen van het OCMW, waaruit blijkt dat zij een geldige aanvraag hebben ingediend. Deze aanvraag, voorzien van de nodige bewijsstukken, kan zowel schriftelijk als persoonlijk gebeu ren in het plaatselijk kantoor van Intercom Distributie Noord. Deze formaliteiten moeten jaarlijks door de abonnee vervuld worden. Met-de jaarlijkse faktuur zal Inter com Distributie Noord de desbe treffende abonnee verzoeken om opnieuw de nodige bewijsstukken voor te leggen om aan te tonen dat de toekenningsvoorwaarden voor het specifiek sociaal tarief nog steeds gelden. Voor meer informatie en aanvra gen kan men steeds terecht in de lokale kantoren van Intercom Dis tributie Noord. aanleg van autosnelwegen, spoor- wegtrajekten over lange afstand, vliegvelden en zeehavens. De in spraak van de bevolking en de openbaarheid van de MER-proce- dure zijn niet of nauwelijks georga niseerd. Het milieudekreet van de Vlaamse regering geldt enkel voor hinderlijke inrichtingen en niet voor plannen en programma's met nadelige milieugevolgen zoals in Wallonië, Nederland en de Vere nigde Staten. Tenslotte is het vol gens de SP onduidelijk of het de kreet ook van toepassing is op in- beter. Het blad, dat voor het eerst verscheen in 1954, dient zich aan als een open forum ter linkerzijde. Volgens hoofdredakteur Norbert De Batselier in een opmerkelijk editoriaal "Glasnost in de linkse beweging" wil het tijdschrift de de batangst ter linkerzijde doorbreken door het lanceren, stimuleren en richting geven van diskussies over aktuele maatschappelijke en socia le thema's. Socialistische Standpunten richt zich vooreerst tot de socialistische beweging (partij, vakbond, zieken fonds) en ook tot de hele linkerzij de in Vlaanderen. In het kader van Socialistische Standpunten zullen open diskussiegroepen opgericht worden samengesteld uit redaktie- leden en alle belangstellenden uit de progressieve beweging. Een eer ste groep is reeds gestart rond het thema "Strategie in de Westeuro- pese linkerzijde". Jaarijks zal een kolloquium worden opgezet. In het eerste "vernieuwde" num mer van Socialistische Standpunten bespreekt Agalev-sekretaris Jos Geysels het socialisme in Neder land. Anderzijds maakt SP-fraktie- leider Louis Tobback een evaluatie van de werking van de SP in de oppositie. Volgens Louis Tobback kan de nieuwe formule van Sociali stische Standpunten bijdragen tot de ideologische fundering van de politieke aktie als weerwerk tegen het neo-liberaal offensief. Verder bevat het jongste nummer van So cialistische Standpunten bijdragen over de vakbond in krisis, de socia le zekerheid, de openbare sektor in de jaren 90, arbeidsduurverkorting, Eurolinks en 100 jaar ACV. Socialistische Standpunten is een uitgave van de v.z.w. Emile Vande- velde Instituut, Grasmarkt 105 bus 51, 1000 Brussel. Abonnements- voorwaarden: jaarabonnement 600 fr., steunabonnement 1.000 fr., ge pensioneerden en jongeren 450 fr. Afzonderlijk nummer 120 fr. en buitenlands abonnement 650 fr. Bankrekening 870-0000854-14 of 001-1182004-38 en PCR 000- 0529429-03. (l.d.m.) stallaties voor verwijdering van toxisch afval, kerncentrales en op slagplaatsen en verwerkingsinstal laties voor kernafval. De Vlaamse socialisten willen dan ook een uniforme regeling voor alle programma's en projekten en har monisering van de onderscheiden nationale wetgevingen in de EEG- lidstaten inzake milieuvergunning, waarbij moet gestreefd worden naar openbaarheid en maximale betrokkenheid van de bevolking. (l.d.m.) In een reeks studies over het natio naal vakbondswezen van het Euro pees Vakbondsinstituut (EVT) pu bliceerde adjunkt-direkteur partij genoot Martin Hutsebaut zopas een analyse van de vakbeweging in Bel gië. Vooreerst schetst de auteur de historiek van de drie Belgische va kverenigingen. Daarnaast worden de doelstellingen en de taken van de vakbeweging uiteengezet. De EVI-brochure over de Belgische vakverenigingen bevat verder een overzicht van de vakbondsstruktu- ren, de financiering en de program ma's van de drie vakbonden, de kollektieve onderhandelingen, de betrekkingen met de politieke par tijen en het internationaal lidmaat schap. Tenslotte worden de bijzon dere kenmerken van de vakbewe ging in België met een hoge syndi- kalisatiegraad van 70 procent ont leed. De EVI-brochure over de vakbeweging in België is gratis te verkrijgen bij het Europees Vak bondsinstituut, Keizerinlaan 66, bus 4, 1000 Brussel of bij de auteur Martin Hutsebaut, Kruisveldstraat 21, 9300 Aalst. (l.d.m.) De Quaestuur van de Senaat organi seert een opleidingskursus voor neder- landstalige of franstalige parlementaire stenografen (m/v). Deze opleiding, die in principe over twee jaar zal lopen, is toegankelijk voor kandidaten die voldoen aan volgende voorwaarden: 1Belg zijn 2. De burgerlijke en politieke rechten genieten 3. Vrij zijn van militaire dienstplicht 4. Tenminste 21 jaar oud zijn en de leeftijd van 42 jaar niet bereikt heb ben op 1 januari 1987 5. Houder zijn van een diploma of getuigschrift van hoger secundair on derwijs 6. Slagen bij een toelatingsexamen De geslaagde kandidaten zullen voor een periode van drie maanden tot de volledig kosteloze opleiding worden toegelaten, met mogelijke verlenging van telkens drie maanden indien zij voldoen aan de deeltijdse proeven. Tijdens de opleiding kunnen de kursis- ten worden ingeschakeld in de dienst van het Stenografisch Verslag. Na de opleiding legt de kandidaat een examenproef af, die bestaat in een ste nografische test. De gunstig gerangschikte kandidaten komen in geval van vakature, in aan merking voor een benoeming tot steno graaf. Het betreft een niet-permanente funktie, waarbij het personeel werkt op dagen van de vergadering (plenaire en eventueel kommissievergaderingen) van de Senaat (gemiddeld 75 dagen per jaar). De bruto-aanvangswedde van steno graaf bedraagt 48.365 fr. per maand (aan de huidige index). Kandidaturen met curriculum vitae die nen voor 15 april gericht te worden aan de Quaestuur van de Senaat, Paleis der Natie, Natieplein 1, 1000 Brussel. Ben jij nog één van de weinigen die konsekwent kiest voor het statuut van gewetensbezwaarde? Beschik je over een gezonde dosis inzet en een paar gram van die grijze hersenmassa in je brein? Heb je een paar mouwen waar je de handen kan uitsteken? Dan ben jij de man die we zoeken. Tenminste als... "Vormingswerk met fysisch gehandicapten" of "Vrijetijdsbesteding en sport" za ken zijn waar je al jaren van droomde.... (hmmm) U zegt wij draaien! Meer info: Vlaamse Fedeatie van Gehandicap ten De Colfmaeckerstraat 11 9620 Zottegem Tel.: 091/60.13.95 Bp. 18 In "De Morgen" van 24 maart 1987 werd Mare Galle "figuur van de dag". Hieronder het uittreksel. Niet alleen Happart is stilaan een specialist in carroussels. Ook SP-Kamerlid Mark Galle heeft zich de laatste tijd noodgedwongen in deze materie, die voor de ex-BRT-taalman mallemolen"moet heten, moeten sPe"a',seren Met een minstens even grote verbetenheid als Happart, heeft Mark Galle zijn wetsvoorstel over de talenkennis van gemeentelijke a™b'enare" d°' al dateert van 1983. dus nog voor de benoeming van Happart tot burgemeester, voor de zoveelste keer van onder het stof gehaald. f y ft V' GALLE zal vandaag aan Kamervoorzitter Defraignc schriftelijk vragen dal zijn wetsvoorstel op de agenda van dc plenaire zitting van de Kamer wordt geplaatst Galle heeft zijn voorstel in dc loop der jaren herhaaldelijk aangepast om tegemoet te komen aan al dan niet terechte kritiek van CVP zijde. Zonder evenwel te raken aan dc essentie, dat gemeentelijke mandatarissen niet kunnen benoemd worden indien ze dc taal van de streek met kennen. Volgens de laatste versie van het voorstel Galle mogen alleen kollcga's klacht indienen, en mag de aangeklaagde met alle middelen wjn taalkennis bewijzen. Het is dus geen c verkiesbaarhcidsverciste aldus Galle. "iedereen kan verkozen worden. Maar vóór ze kunnen benoemd worden, moeten ze Nederlands of Frans leren. De Raad van State noemde het voorstel Galle destijds overbodig omdat die taalkennis zo al in de grondwet en in de taalwetten besloten ligt Toen dat ten gevolge ondermeer van de rechtspraak van het Arbitragehof niet langer evident was. en Galle in juni '86 zijn voorstel opnieuw indiende, stuitte het nog altijd op het verzet van CVP en PW die zich m dc Kamerkommissic onthielden met het argument dat de Raad van State nog geen uitspraak had gedaan in dc zaak Happart Dc toenmalige minister van Binnenlandse Zaken Nothomb. die zoals bekend gestruikeld is over de zaak Happart, beloofde bij die gelegenheid "de grondwet, alle wetten en alle arresten van de Raad van State" te zullen naleven. Toen dat uiteindelijk toch gebeurde, en Nothomb in beroep ging bij het Hof van Kassatie. kwam Galle opnieuw aandraven met zijn voorstel. Maar PVV en CVP bleven dwars liggen. "Ik heb werkelijk alles gedaan om rekening te houden met de opmerkingen van Suykerbuyk van de CVP om hen toch maar mee te krijgen, maar dat is tot nu toe altijd mislukt." zo zegt Galle "Blijkbaar heeft de CVP nu begrepen dal mijn voorstel met overbodig is." aldus Galle. indien ze nu weer afVomen met uitvluchten om het voorstel toch met te moeten goedkeuren, dan steunt de CVP in feite de Voerense mallemolen. Dan zullen ze het bew ijs geleverd hebben dat hun stoere woorden alleen u.nd zijn." aldus nog lijn eigen mallemolenboven gehaald. Galle 1PUt'

Voor Allen | 1987 | | pagina 5