AALST Senator De Kerpel wordt burgemeester van Aalst Met bloembakken wordt ons leefmilieu niet gered Rouwhulde aan de burgemeester Él Houtmarkt boven Gratis fietsgravering M. I Roger D'Hondt Gemeenteraadslid 2 - 3 april 1987 - «Voor Allen» Na veel moeilijkheden in de CVP... De CVP zal senator Maurice De Kerpel voordragen als burgemeester van Aalst in op volging van Raymond Uytter- sprot die na een slepende ziekte is overleden. Het ver dikt is maandagnacht geval len nadat tijdens het weekend de ene vergadering na de an dere was gehouden. Rouwhulde uitgesproken door E. Hooghuys, fraktie- leider SP, ter gelegenheid van de rouwzitting ter nage dachtenis van de burge meester. Werklozenwerking Aalst Menselijke belangen Bloembakken De wet Burgerinitiatieven Rode Roos dan toch vice- kampioen r> Vredeshuis Voor de burgemeestersjerp scho ven zowel het ACW (De Kerpel) als het NCMV (Ghis Willems) een kandidaat naar voor. De uiteinde lijke beslissing viel na een woelige en nachtelijke vergadering in het AC V-lokaal Groen Kruis. Volksvertegenwoordiger Willems, reeds 19 jaar gemeenteraadslid en voormalig CVP-fraktieleider, deed op de vergadering een kompromis- voorstel. De Kerpel zou daarin bur gemeester worden tot de volgende gemeenteraadsverkiezingen, eind volgend jaar, en in geval van een nieuwe koalitiemeerderheid zou hij ook de eerstvolgende drie jaar bur gemeester blijven. Vervolgens zou Willems het mandaat overnemen. Bovendien zou De Kerpel de CVP- lijst aanvoeren met op de tweede plaats Willems. Noch het ACW, noch De Kerpel zelf, waren echter bereid tot enige toegeving ten op zichte van de NCMV-kandidaat. Na afloop van de vergadering ver klaarde Willems zichzelf op non- aktief te plaatsen al wenst hij eerst nog zijn achterban te raadplegen. Het woord "breuk" zo verklaarde Willems, "is evenwel door mij niet in de mond genomen", al is de volksvertegenwoordiger er nog niet zeker van dat hij de voordracht van De Kerpel zal steunen. De Kerpel maakt tot op heden geen deel uit van de gemeenteraad. Het is pas door het overlijden van Uyt- tersprot dat hij op 14 april als opvolger zijn entree zal maken. De Kerpel is een RTT-direkteur die sinds vele jaren gedetacheerd is bij de kristelijke overheidsvakbond. Door de steun van deze CVP-vleu- gel is hij sinds 2 parlementsverkie zingen gekoöpteerd als provinciaal senator. Hij slaagde er evenwel niet in om zich tijdens de gemeen teraadsverkiezingen van 1982 rechtstreeks te laten verkiezen en werd derde opvolger. De Kerpel wordt in augustus 60 jaar en woont in de Ploegstraat. (Uit R.D 'De Morgen") "Ik spreek in opdracht van de S.P. en uit naam van de SP- raadsleden. Het verscheiden van de burge meester heeft ons allen zeer ge schokt, temeer omdat wij als het ware getuige zijn geweest van een met onvoorstelbare moed gestre den strijd tegen een kwaal die uiteindelijk een robuust man in enkele maanden tijd zou vellen. Hij stierf aan de kwaal die wij allen vrezen en waartegenover wij onze machteloosheid moeten toe geven. Vandaar dat wij ons afvragen - met bitterheid trouwens - waar om wetenschappers in hun onder zoek naar afdoende remedie wor den gestuit door het gestadig in krimpen van toelagen. Vandaar ook dat wij ons met bitterheid afvragen hoe het in he melsnaam mogelijk is dat men aan afbouw doet in de hospitaal- sektor terwijl men voor het vor sen naar de verfijndste middelen om de mens te kunnen vernieti gen, zo vele miljarden ter be schikking stelt. Toen ik het nieuws van het over lijden van de burgemeester ver nam, dacht ik terug aan de laatste gemeenteraad die hij voorzat - het was de eerste zitting van het nieuwe jaar- wij wisselden onze wensen voor een goede gezond heid en zijn woorden troffen mij diep. In naam van de SP-fraktieleden betuigde ik hem onze bijzondere waardering en toen ik daarbij het glas hief, bekeken wij elkaar, en zag toen dat hij het wist en hij zal gezien hebben dat ik het besefte. De vrienden van mijn fraktie mo gen mij niet ten kwade duiden dat ik nu enigszins persoonlijk word. Waarde collega's, het toeval heeft het geschikt dat Raymond en ik, tijdens de vele jaren dat wij el kaar hebben gekend, steeds in het tegengestelde kamp hebben gestaan. Ik heb hem leren kennen halver wege de jaren 70 in een Berend Boudewijnkwis waarbij verschil lende burgemeesters het, samen met hun echtgenote, tegen elkaar opnamen. Het waren de burgemeesters van Aalst, Baardegem, Haaltert, Her- dersem, Moorsel en Nieuwerker- ken. Het was toen de eerste keer dat wij, weliswaar in volle vriend schap, tegenover elkaar stonden. Later, tijdens de fusieperikelen, zou hij samen met zijn collega's van Baardegem en Herdersem de fusie voorstaan -van de Faluintjes- gemeenten. Ik, voor Nieuwerkerken, was te gen elke vorm van fusie gekant. En weer stonden wij tegenover elkaar. Toen bleek dat de Faluintjesfusie niet zou doorgaan en zijn Faluin- tjes zouden fusioneren met Aalst, was hij dermate ontgoocheld dat hij, achter de zwarte vlag opstap pend, in de straten van Aalst, zijn misnoegdheid demonstratief kwam tonen. Na de fusie en de verkiezing van 1976 kwam hij in Groot-Aalst in de oppositie terecht - ik zat in de meerderheid. Het is niet te tellen hoe vaak hij vanuit de oppositie mijn beleid heeft bekritiseerd, waarop ik hem even vaak antwoordde dat - wat hij beleid noemde ik niet als be leid aanzag - doch wel als het vervullen van een door de wet opgelegde taak. Na de verkiezing van 1982 werd hij burgemeester van onze stad - een ambt dat hijvolgens mij althans, te vroeg waarnam en waardoor hij enkele weken hoe paradoxaal ook, de uittredende raad en het college voorzat. Vanaf 1 maart 1983 kwam ik in de oppositie terecht en het is even min te tellen hoe vaak ik dan, vanuit de oppositie, zijn beleid heb bekritiseerd. Daarbij antwoordde hij mij tel kens dat, wat ik beleid noemde, hij eerder aanzag als het vervullen van een door de wet opgelegde taak. Een taak die hij, zoals wij moch ten ervaren, met bekwaamheid uitvoerde. Zo ziet men, waarde collega's, dat de visie over bestuurszaken kan verschillen naargelang men vóór of achter de tafel zit. Daarom betreur ik het dat wij nooit samen langs dezelfde kant van de tafel konden zitten. Het toeval heeft het zo gewild. Raymond was een goed burge meester, niet alleen omdat hij een goed bestuurder was, maar ook omdat hij zowel het college als de raad op uitstekende wijze kon leiden, waarbij hij - wetende hoe onvruchtbaar het oppositievoeren wel is - de leden van de minder heid en zeker de jongeren, zoals collega De Smedt mij liet opmer ken, met de passende welvoeg lijkheid bejegende. Daarom verheugt het mij uiter mate, waarde collega's, dat ik hem tijdens zijn laatste gemeen teraad vanuit de oppositie, in naam van de SP-fraktie onze be wondering en erkentelijkheid nog heb kunnen betuigen. Een hommage tot Raymond Uyt- tersprot wil ik besluiten met een gebruik van outre-manche, waar men als afscheid over een fijn mens zegt: "For he was a jolly good fellow - and so say all of us". En zo zeg ik, in naam van de SP en de collega's van onze fraktie. De Stedelijke Werklozenwerking startte onlangs met een nieuwe taalkursus Engels voor gevorder den. De kursus loopt op dinsdag en donderdagvoormiddag van 9 tot 12 u en is toegankelijk voor werk zoekenden en andere personen, die hun kennis van het Engels wensen bij te schaven. Voor meer inlichtin gen kan men tijdens de kantoor uren terecht op het sekretariaat van de Stedelijke Werklozenwerking, Kapellestraat 17, 9300 Aalst. Tel.: 053/77.11.11, binnentoestel 313. V- Natuurbeheerswerken in het "Osbroek": burgers rapen de rommel van anderen bij elkaar. Vervolg van pag. 1 In Aalst zijn we al jaren bezig met een kampagne welke tot op heden weinig of niets aan resul taten heeft opgeleverd. De indruk wordt integendeel gewekt dat der gelijke kampagnes worden op het getouw gezet om bevoegde politie ke figuren toe te laten zich te lau weren. De overheid zou in deze volgens ons moeten uitgaan van een plan ning gespreid over tientallen jaren waarbij men op wetenschappelijke basis enerzijds rekening houdt met ekonomische faktoren "maar voor al" met de menselijke belangen. Dat het milieubewustzijn groeit on der de bevolking is een gunstig feit. Dat het zijn invloed heeft op het "politiek gedrag" evenzeer. Er gaat geen gemeenteraad meer voorbij of er wordt een milieuaspekt te berde gebracht. Wij hebben geen gerust milieugeweten meer! Alhoewel het teloorgaan van ons natuurlijke milieu sinds verschillen de jaren inslaat als een bom, en een politieke partij er zelfs haar grond beginselen aan dankt, ontbreekt een adekwaat beleid. Nog tijdens een vorige gemeenteraad bena drukte de SP-fraktie in de gemeen teraad van Aalst het gebrek aan planmatige aanpak voor het rooien van "openbaar groen", blijft schaalverbreking deze stad onge meen hard teisteren en blijven zo veel andere aspekten van milieube houd en herwaardering in de lade van de bureaukratische rompslomp slenteren. Het departement "leefmilieu" zou een uitgesproken autonoom be staan moeten leiden. Een bevoegd heidsherverdeling met de dienst "openbare werken" dringt zich op. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd dat mits het aan de dag leggen van de nodige kreativiteit en durvende aanpak deze dienst zelfbeherend kan werken. Ik denk hier aan pro- jekten van kollektieve verzorging en aan de ideeën van de Duitse wetenschapper Johannes Berger die een tijdelijke ekonomische nul groei bepleit waardoor het milieu zijn achterstand op de industriële evolutie kan inlopen. Dit laatste veronderstelt evenwel een ander maatschappijsysteem en uiteraard een Europese aanpak. Ik vrees integendeel dat de private industrie op de loer ligt om - ja wel - financieel gunstige aspekten van de milieusanering in te palmen en te exploiteren. Als voorbeeld in deze stad stel ik de privatisering van de selektieve ophaling van glas. Een firma uit het verre Limburg werd bereid gevonden gratis contai ners te leveren mits het verwerven van het glasafval. Voor glas, pa pier, batterijen en andere afvalpro- dukten wordt door de recyclage- nijverheid veel geld geboden. Bij de invoering van de containers was de SP van oordeel dat de stad dit zelf diende te beheren omdat dit inkomsten kan opleveren. De hui dige situatie en de toekomst zullen ons daarin gelijk geven. Het beheer van het leefmilieu mag ons inziens niet in handen worden gegeven van private poenpakkers maar moet deel uitmaken van over heidsinitiatieven onder kontrole van de gemeenschap. De bloembakken-politiek ver schoont wellicht het beeld dat men heeft van een bepaalde omgeving maar verdoezelt in werkelijkheid de onleefbaarheid van het natuur lijke milieu. De Grote Markt van Aalst is daar een voorbeeld van. Her en der staan bloembakken en in één ervan groeit zelfs een boompje. Maar een poging om op nieuw bomen te laten groeien in de bodem op de Markt is mislukt. De bloembakkenpolitiek kan je verge lijken met de plastic bloemen die de salontafel sieren. De ganse leef- milieu-kampagne is een oplapmid- del voor een teniet gegaan milieu. Het naleven door de overheid en partikulieren van de gewestplan nen, Bijzondere Plannen van Aan leg (BPA's), stedebouwwetten, ruimtelijke ordening en schaalver houdingen is een absolute must om enigszins de verkeerd gelopen evo lutie te herstellen. Een runderstal of varkenshouderij van 300 tot soms duizenden dieren was jaren geleden niet denkbaar of ten uit zonderlijken titel. De industriële uitbouw van dergelijke bedrijven heeft milieuhinder teweeg ge bracht. Het begrip landbouwer be staat niet meer. De talrijke verbre kingen van huizenrijen door archi tectonische miskleunen in de stad bewijzen het tegenovergestelde van een degelijke stedebouwplanning. Tegenover de bestaande wetgeving zijn achterpoortjes gekreëerd en opengezet (zoals het mini-dekreet), waardoor men tot misbruiken kan overgaan en in feite een andere werkelijkheid realiseert. De affaire COPAL in Erembode- gem/Terjoden is een schoolvoor beeld van hoe wettelijke regels door andere machten buitenspel worden gezet. Dit is gewoon on aanvaardbaar. Een fundamentele eis is het recht van elke betrokkene op informatie. Openbaarmaking van milieudelik- ten moet een garantie zijn voor de bevolking en een plicht voor de overheid en de partikuliere onder nemer. Een verplicht systeem van milieueffekten-rapporten dient te worden ingevoerd. Dit kan ook op stedelijk niveau uitgewerkt wor den. Ik zou de wens van Raldes bewaar heid willen zien waardoor er geen enkele vergunning meer zou wor den afgeleverd die een schending van de gewestplannen inhoudt. Sa men met deze milieuorganisatie vragen wij ons af in welke lade het beplantingsreglement is terechtge komen en om welke reden en waar om een voetwegenbeleid niet wordt uitgevoerd. Opportuun lijkt ons ook de Raldes-eis om de stedelijke adviesraden voor leefmilieu en ruimtelijke ordening daadwerkelijk te betrekken bij de afspraken en planning met Amylum. De ge meenteraad heeft recht op deskun dige voorlichting. Tot slot zou ik van de gelegenheid gebruik willen maken om te herin neren aan een stedebouwkundig projekt voor een "tangentweg", in dertijd uitgewerkt door de werk groep stadsherwaardering. Het fu turistische ontwerp waarbij de la nen van de "grote ring" ten dele ondergronds zouden lopen en waardoor wijkkernen als Mijlbeek, H. Hart en de Boudewijnlaan zou den kunnen herleven is nooit vol doende onderzocht geworden. Nooit heeft de stad op deze voor stellen van een urbanist een des kundig antwoord gegeven. Initia tieven van bevolkingsgroepen moe ten met grote aandacht worden op gevolgd. i T V De regel van onwettigheidsinds jaren vecht mevr. Louisa Tas in Erembodegem-Terjoden tegen de lozing van olie in haar tuin. De olie is afkomstig van een bedrijf waarvan de eigenaar beweert dat zijn relaties meer waard zijn dan de wet. Adelaars - Rode Roos 1-2 Rode Roos en Adelaars, twee ploe gen met klublokaal op de Hout markt, hebben er geen hoogstaand maar wel een boeiend spektakel van gemaakt. In de eerste helft was Rode Roos de betere ploeg alhoewel ook Ade laars diverse malen gevaarlijk kwam opzetten, doch strandde op een gemotiveerde Van den Steen. Nadat reeds een doelpunt wegens fout op de doelman was afgekeurd kreeg Geert Bombeeck de bal goed op de slof, en dan weet iedereen hoe laat het is (0-1). Juist voor rusten, verdubbelde Guy Cornand de stand door een lage schuiver voorbij de Adelaar-doelman te plaatsen na een mooi uitgevoerde één-twee. Een doelpunt uit het leerboekje. Waar niemand nog de terugkeer van Adelaars had vooropgesteld, waren het inderdaad de gastheren die in de tweede helft beter en gevaarlijker in de wedstrijd kwa men. Het resultaat bleef dan ook niet lang uit. Vanuit een vrijschop belandde de bal bij de alleenstaan de Adelaarsmidvoor die ondanks een eerste tussenkomst van onze doelman Van Den Steen toch de bal in het net kon plaatsen. Voor Rode Roos kwamen er nog kansen via Schalck en Hulsbosch doch deze werden niet benut. Merken we nog de goeie prestatie op van Patrick Hulsbosch in de verdediging. Rode Roos-Pano 4-0 Op drie wedstrijden van het einde van de kompetitie is Rode Roos erin geslaagd op te rukken naar de tweede plaats in de kompetitie. Volgende week wordt het duel om deze tweede plaats definitief uitge vochten op het terrein van Real Familial. In de huidige wedstrijd was Pano in de eerste helft in alle linies niet opgewassen tegen Rode Roos dat driemaal wist te scoren via René Schorreel vanop eigen speelhelft; Benny Schalck bij een schot vanuit de tweede lijn, via Leo Van den Steen op strafschop. In de tweede helft werd aan ieder een speelgelegenheid gegeven en ook Gerrit Arijs kon gedurende 15 minuten het veld opdraven. Met een geplaatste kopbal wist hij de Pano-doelman te verslaan doch de bal keerde zich terug naar het veld via de binnenkant van de staak. Dankzij een own goal werd het tenslotte nog 4-0. Volgende wedstrijd: 5 april 1987: Real Familial-Rode Roos, 10 u., terrein Moorsel. In Aalst zijn de fietsdiefstallen uit gegroeid tot een ware plaat. Vooral in de weekends is het aantal gesto len fietsen hoog. Vooreerst kunnen fietsdiefstallen vermeden worden door het slotvast achterlaten van fietsen. De politie stelde vast dat 90% van de gestolen fietsen op het ogenblik van de wegname niet slot vast was. Daarnaast is een slotvaste en ge nummerde fiets een belangrijke schakel in de fietsdiefstalpreventie. Steden die reeds tot fietsgravering overgingen, stelden een daling - soms tot 30% - van het aantal diefstallen vast. Het nummer wordt door middel van een speciaal toesten in het fietsframe gegraveerd. Dit gebruik te nummer is het nummer van de identiteitskaart. Bij de gemarkeerde fiets hoort een fietspas die de belangrijke gegevens over de fiets bevat en een soort eigendomsbewijs is. Bij de aangifte van de diefstal kan aan de hand van de fietspas de juiste beschrijving gegeven worden. Op de gemarkeerde fiets wordt een zelfklever "Handen af, gemerkte fiets" gebracht. Het graveren is geen verplichting en gebeurt volledig gratis. Om technische redenen kunnen BMX- fietsen en minifietsen niet gegra veerd worden, kinderfietsen evenmin. Voor meer inlichtingen kan de be volking tijdens de kantooruren te recht bij de dienst verkeersveilig heid van de stedelijke politie, aan het Kanunnik Colinetplein 7 te Aalst op tel.: 053/21.34.56. Het Aalsterse Vredeshuis aan de Esplanadestraat 8 is een ontmoe tingsplaats voor mensen die begaan zijn met vrede, ongeacht hun levensbeschouwelijke of politieke overtuiging. De Aalsterse scholieren worden re gelmatig uitgenodigd om te praten over een bepaald thema. In het kader van de zondagse aperitiefge- sprekken worden aktuele sociale en maatschappelijke thema's bespro ken. Ook worden er regelmatig tentoonstellingen opgezet. De stuurgroep zoekt vrijwilligers, eventueel met vrijstelling van stem- pelkontrole, om enkele dagen per week het Vredeshuis open te houden. Wie belangstelling heeft kan te recht in het sekretariaat van het Aalsterse Vredeshuis op tel.: 053/ 21.33.00 en 77.03.39.

Voor Allen | 1987 | | pagina 2