De Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid (C.S.C.-Koepel) Jamais vu Le Grand Hornu Mijn Boon-cahier Fietsen en wandelen Video-kursus (1) Project 84 «Voor Allen» 29 mei 1987 -5 door C.S.C.-Vormingswerk Gewest Aalst In 1986 was het precies 75 jaar 'geleden dat de Centrale vóór Arbeidersopvoeding (voorloper van de CSC) werd opgericht. Als bundeling van de kulturele aktie van de vier takken van de socialistische beweging wil de C.S.C.-koe pel zich blijvend inzetten om aan de brede lagen van de bevolking grotere kansen op emancipatie te bieden. Coördinatie Beleidsvoorbereidende rol Vorming illlli De CSC organiseert met me dewerking van het ministerie voor de Franse cultuur een kadervorming over het cul tuurbeleid in Wallonië. GRAND-HORNU Praktische Informatie Het Fonds Leo Magits wil het leren werken met audio-vi- suele middelen bevorderen. Het succes bij het inschakelen van audio-visuele apparatuur in vormingssessies hangt im mers grotendeels af van de deskundigheid in het gebruik ervan. Programma Praktisch 1986 was een goed Boon jaar. Bij uitgeverij Gerards en Schreurs, Maastricht, ver scheen "Hij was een zwarte en andere reportages"jour nalistiek werk uit Boons Ro de Vaan-periode, en bij Que- rido, Amsterdam, verscheen een nieuwe druk van "Mijn kleine oorlog" (naar de eerste druk). Ook 1987 is vol belof ten: "Voor Allen" bracht een "Dossier Boon" en bij de Ar beiderspers verscheen in maart als Grote ABC nr. 578 "De bende van Jan de Lichtel De zoon van Jan de Lichte". C.S.C.-S.V.V.-OnKerzele Gesonoriseertie diamontage: Toeristisch Frankrijk Je houdt van fietsen en van wandelen? Dan kun je op een zeer prettige manier in bewe ging blijven door aan land- schapstoerisme te doen. Bij Gottmer (Haarlem) versche nen enkele praktische gidsen voor landschapstoerisme in Nederland. Ook voor ons, beneden de grote rivieren, zijn het aardige en bruikbare gidsen. Weinig mensen weten het, maar de FONTEINTJES, tussen Zeebrugge en Blan- kenberge, is één van de mooiste natuurreservaten van onze kust. Vooral in juni, de maand die Project 84 voor u uit koos, is de natuur er prachtig. De CSC-Koepel groepeert momen teel 30 organisaties die zich ver dienstelijk maken op de diverse terreinen van het ruime socio-cultu- reje veld. De vier takken van de beweging: partij, vakbond, mutua liteit en coöperatieve zijn met hun vormingsorganisaties binnen deze strijiktuur vertegenwoordigd. Het is een. bijna onmogelijke, taak het be reikte publiek in cijfers uit te druk ken. Bij de C.S.C.-Koepel zijn 2li8 afdelingen en naar schatting 800.000 leden betrokken. De dertig aangesloten organisaties van de C.S.C.-Koepel hebben in totaal 170 vaste personeelsleden in dienst en een ongeveer gelijk aantal in tijde lijke statuten (BTK en DAC). Meer dan de helft van de CSC- organisaties houdt zich bezig met vorming. Weliswaar heeft de vor ming zich steeds aan de wisselende tijdsomstandigheden aangepast. Anno 1987 bestaat het aktieterrein vooral uit algemene politiserende, pplitieke en syndikale vorming. De grote en lokaal stevig uitgebouwde verenigingen werken in de richting van de politiserende vorming naar h,e(. grote publiek toe: de Socialisti sche Vooruitziende Vrouwen, C.S.C.-Vormingswerk, de Culture le Centrale, de Koöperatieve Vrou wenbeweging, de Federatie van Naamse--Socialistische Gepensio neerden en de Vlaamse Federatie voor Gehandicaptenzorg. Ook Kul- 'tuuropbouw, zij het in iets be scheidener vorm, behoort tot deze kategorie. 'Het Vermeylenfonds is één van de "kultuurfondsen die onder invloed van de Vlaamse Beweging zijn ont staan. Het heeft daarbij de verdien ste naast het kulturele aspekt ook de sociale en ekonomische aspek- ten van de Vlaamse Beweging te "onderscheiden en met elkaar te verbinden. Pe syndikale vorming heeft binnen jde beweging een lange traditie. 'Koploper is de Culturele Centrale der Metaalbewerkers die het héle jaar door residentiële vormingswe rken organiseert voor de arbeiders Mit de metaalsektor. Het overkoe- elend orgaan van de syndikale orming is het Syndikaal Vormings- nStituüt, dat ten dienste staat van verschillende beroepscentrales Van het ABW. Ook de Culturele Centrale van het ABW organi seert jaarlijks talrijke syndikale jvormingsaktiviteiten. ;Naast het Herman Vos-Instituut, dat zich inzet voor de politieke vorming van de partijleden en - ikaders, werd in 1985 een specifieke vormingsinstelling voor de SV, de politieke vrouwenbeweging van de ipartij, opgericht. Daarnaast zet het HTS KW A (Hoger Instituut voor ^Sociaal en Kultureel Werk) het vor mingswerk voort van de Arbeids- ogeschool, die nu is uitgebouwd ot èen dagschool voor Sociaal Ho er Onderwijs van het Korte Type. en tweede groep organisaties oals Socialistische Solidariteit werkt vooral rond ontwikkelingssa menwerking. Op het vlak van kuituurversprei ding en media zijn vooral het Fonds ILeo Magits en het Socialistische (Instituut voor Radio en Televisie S.I.R.T.) aktief. Het studiecen trum Achilles Mussche is een Jiieuwkomer en verricht studie- en ontwikkelingswerk rond kultuurbe leid. Ook de socialistische filmorga- hisaties - de Socialistische Federa tie van Filmklubs en de Socialisti sche Filmaktie - behoren tot deze kektor. jDe amateuristische kunstbeoefe ning heeft reeds een rijke traditie en omvat vier grote federaties die op hun beurt een aantal plaatselijke groepen overkoepelen: de Federa tie van Vlaamse Socialistische To neelverenigingen, de Vlaamse Fe deratie van Socialistische Toneel- Verenigingen, de Vlaamse Federa tie van Socialistische Muziekkor psen en Zangkringen, de Federatie van Arbeiders, Foto- en Kinokrin- jgen en de Federatie van Vlaamse Socialistische Volkskunstgroepen. Het Socialistisch Centrum voor Amateuristische Kunstbeoefening (SOCAK) koördineert en onder steunt het geheel. De socialistische beweging heeft steeds hard gestreden voor het bi bliotheekwezen. Het Nationaal Bi bliotheekfonds ijvert voor de ver dere uitbouw van de openbare bi bliotheken en het AMSAB, het archief- en dokumentatiecentrum, inventariseert de historiek van de socialistische beweging. Inzake vrijetijdsbesteding bevor dert de ATB, de Arbeiderstoeri stenbond-De Natuurvrienden, via haar talrijke afdelingen het sociaal en kultureel toerisme. De Federa tie van Socialistische Postzegelver zamelaars verzekert een ruildienst in meer dan 20 kringen. De Sport- centrale bestaat uit de Vlaamse Arbeiders-sportcentrale en de stu diedienst voor de sport, de Socialis tische Centrale voor Sportbeleid. Ze koördineert de sportaktiviteiten van de aangesloten autonome sportfederaties. Het Socialistisch Cultureel Cen trum voor Zelfstandig Werkenden behartigt de algemene kultuurbe- langen en de vervolmaking van de beroepsbekwaamheid van de zelf standig werkenden. Naast de koördinatie van het kultu reel werk binnen de socialistische beweging vervult de Centrale voor Socialistisch Kultuurbeleid ten aan zien van de overheid een beleids voorbereidende rol. Daardoor be schikt de C.S.C.-Koepel over een aantal werkgroepen en kommissies die de kulturele aktualiteit op de voet volgen. Deze werkgroepen stellen de koepel in staat de proble men uit te diepen en konkrete al ternatieven te ontwikkelen. De no den en behoeften-van de diverse- sektoren binnen het sociaal-kultu- reel veld worden- aldus' vertaald naar het beleid toe. Tevens beteke nen zij een ondersteuning voor de parlementsleden in de Vlaamse Raad en de socialistische afgevaar digden in de diverse adviesorganen zoals de Hoge Raad voor de Volks ontwikkeling, de Hoge Raad voor de Samenoplevingsopbouw. Deze kommissies en werkgroepen zijn aktief op volgende terreinen: me dia, toneel, muziekonderwijs, mu ziek, letteren, ballet, Opera voor Vlaanderen, basisedukatie, vijfde dekreet, betaald edukatief verlof, samenoplevingsopbouw, kuituur centra en bibliotheken, kuituur spreiding, gemeentelijke participa tie, internationale kulturele betrek kingen en de evaluatie van de de kreten voor volksontwikkeling. De themabesprekingen van de diverse werkgroepen in de kommissie kul tuurbeleid of in het dagelijks be stuur van de CSC leiden tot stand puntbepaling en beleidsvoorstellen in de diverse adviesorganen waarin de SP/CSC vertegenwoordigd is zoals: de Vaste Nationale Cultuur- paktcommissie, de Hoge Raad voor de Volksontwikkeling, het Vlaams Centrum voor Volksontwikkeling, de Hoge Raad voor de Samenle vingsopbouw, het Vlaams Instituut ter Bevordering en Ondersteuning van de Samenoplevingsopbouw, het Platformoverleg Basisedukatie, de Commissie voor Vormingscen tra voor werknemers, de Hoge Raad voor de Openbare Bibliothe ken, de Vlaamse Bibliotheek Cen trale, het College van Advies voor Nederlandstalige culturele centra, de Commissie van Advies inzake Nederlandstalige kuituurcentra, de Vaste Nationale Cultuurpactkom- missie, de Raad van Advies voor de toneelkunst, de Filmkeuringscom missie, de Selektiecommissie cultu rele films, het comité van Advies inzake Toerisme voor de Neder landse Cultuurgemeenschap, de Koninklijke Belgische Commissie voor Volkskunde, de Commissie van Advies voor Plaatsnaamgeving, de Commissie voor Advies ter Be vordering van de Nederlandse Let terkunde in België, de Koninklijke Commissie voor Monumenten en Landschappen, de Commissie van Advies voor de Beeldende Kunst, de Raad van Beheer van het Paleis voor Schone Kunsten, de v.z.w. Paleis (de Vlaamse Vereniging bin nen het Paleis voor Schone Kun sten), het Ballet van Vlaanderen, de Opera voor Vlaanderen en de Philharmonie van Vlaanderen. De C.S.C.-Koepel organiseert re gelmatig kadervorming voor de personeelsleden van de aangesloten organisaties. Daarnaast worden studiedagen opgezet voor de vor ming van de leden van de socialisti sche beweging. Ook nam het C.S.C. deel aan bijzondere akties en manifestaties in de sociaal-kultu- rele sektor zoals de protestakties tegen de nieuwe regeringsmaatre gelen inzake BTK-DAC en de ge wetensbezwaarden Het tijdschrift "Opvoeding" ver schijnt viermaal per jaar. Naast de vaste rubrieken over film, theater, muziek, zang en bibliotheken wor den bijdragen over aktuele kulture le onderwerpen opgenomen. In 1985 en 1986 verschenen artikels over het CSC-Congres van 24 no vember 1984, de Vlaamse admini stratie en het kultuurbeleid, perma nente vorming: stempelen en stude ren, het Vlaams Centrum voor Volksontwikkeling, het Vijfde De kreet, basisedukatie, betaald edu katief verlof, de ekonomische im- pakt van kuituur, kuituur en spon soring, vijf jaar Taalunie, de witte produkten van de Arbeidsmarkt, de kuituurbegroting, de vaste boe kenprijs en kuituur in Wallonië. In 1985 verscheen voor het eerst "Cultureel Journaal", een twee maandelijks ledenblad met infor matie over de werking van de koe pel en van de aangesloten vereni gingen. Naar aanleiding van de vie ring van 75 jaar Centrale voor Ar- beidsopvoeding (CAO) versheen een brochure over de geschiedenis van de CAO. In samenwerking met het Fonds Leo Magits kwam nog een andere publikatie van de pers nl. het boek "Socialistische Getui genissen" van Leo Magits. Even eens in samenwerking met het Leo Magits-fonds en ook met de uitge verij Kritak werden de Memoires van Nic Bal (De mens is wat hij doet - BRT-memoires en Mijn wankele wereld - Vier jaar in het socialistisch verzet) en van Piet Vermeylen (Een gulzig leven) uit gegeven. Het sekretariaat van de C.S.C.-Koepel is gevestigd in de Keizerslaan 13 te 1000 Brussel, tel.: 02/513.26.12. Dat dit beleid jaren in handen is geweest van socialisten merk je: er is bijvoorbeeld aandacht voor per manente vorming en er is aandacht voor de migranten. Met de CSC kan je dit ter plaatse gaan bekijken en beluisteren in de schitterende omgeving van Le Grand Hornu, een prachtig voorbeeld van indus triële archeologie. Deze oude mijn met sociale woningen er rond is vandaag het opmerkelijke culturele centrum van Henegouwen. Het is daar dat we eerst een alge mene uiteenzetting krijgen over hoe men met cultuur omgaat aan de andere zijde van de taalgrens en daarna over 10 jaar experimenteren met lokale televisie in Wallonië. Plaats is Le Grand Hornu, 82 rue Ste. Louise, 7320 Boussu Datum: maandag 15 juni 1987. De CSC organiseert het vervoer per auto (wie inschrijft krijgt pre ciezere inlichtingen). Voor verplaatsing en documenta tiemap betaal je 350 fr. te storten op rek. nr. 870-0001108-07 van CSC. Inlichtingen: 02/513.26.12. Niets is zo fataal voor de vormings werker als dia's die op hun kop verschijnen, niets is zo vernietigend voor een gezellige vormingsavond als een video-cassette die onver wachts niet bij de video in kwestie past. De tijd dat de nijvere vor mingswerker de avond nog kon redden met een Vlaamse zangston- de, is lang voorbij. Daarom richt het FLM een video- kursus in. Naast de praktische ini tiatie in de bediening en het ge bruik van apparatuur en een over zicht van het bestaand aanbod van audio-visueel materiaal, zal aan dacht besteed worden aan de ver werking van audio-visuele pro gramma's in groep. Donderdag 11 juni: Deel 1: - Praktische initiatie in de bedie ning en het gebruik van de appara tuur - opstelling van de toestellen, in richting van het lokaal - informatie over huren/ontlening van programma's en apparatuur - camerastanden, beeldkader, montage Vrijdag 12 mei Deel 2: - gespreksmethodieken bij audio visuele produkten - niet-verbale verwerking bij au dio-visuele produkten - vertonen en bespreken van enke le fragmenten uit de produktie. Begeleider van deze tweedaagse is Bertil Emand, produktieleider bij "De Kleine Televisie". De video-tweedaagse gaat door in het gebouw van de SP, parlemen taire zaal, Keizerslaan 13 te 1000 Brussel. Inschrijvingen: dienen telefonisch te gebeuren op nr. 02/513.26.12, post 186, ten laatste op 5 juni! De bijdrage in de kosten is 750 fr. voor de twee dagen. Er zijn echter nog meer positieve berichten uit Boon-land: als grote ABC nr. 220 verscheen eveneens in maart "Menuet" en in oktober ver schijnt "De voorstad groeit" als Salamanderpocket. In oktober or ganiseren het Boon Genootschap en de Vrije Universiteit Brussel een symposium waarvan het thema luidt: "Het werk van Louis Paul Boon, tussen socialisme en nihi lisme". In deze eerste cahierbijdrage be spreek ik "Mijn kleine oorlog" (ISBN 90 214 5343 6, 140 blz., 710 fr.); het werk werd ingeleid door Elsschot en Bert Vanheste verzorgde het nawoord waarin de ontstaans- en drukgeschiedenis van Boons collageboek wordt belicht. Dit "diplomatisch" herdrukte boek is in de spelling van destijds en wat in de tweede en latere drukken werd weggeknipt - "het schoon ste", beweerde mevrouw Boon in 1960 - werd in de nieuwe druk onverkort opgenomen. Alleen de ontzettend hoge prijs valt wat te gen, hoewel ik graag toegeef dat het een juweeltje van een uitgave is. Het collageboek is één grote aan klacht tegen het opportunisme van kleine en grote collaborateurs, te gen de kortzichtigheid van de kleine man, tegen de industriëlen die met de bezetter meeheulen en na de oorlog met de Belgische drie kleur in de straat verschijnen. Boons 'kleine oorlog' is bevolkt met tientallen "Charelkes Dop" en ze hebben allemaal een even vul gaire geschiedenis achter de rug. Maar de schrijver, die met zijn woorden striemend de wandaden aan de kaak stelt, is ook de eerste om te zalven, en wie daaraan mocht twijfelen herleze 'Objektief F-I-8' (p. 114-116). "Het is juist hen wakker maken wat men in een boek moet doen", schrijft Boon (p. 47) en dat is een boodschap, die ook vandaag nog geldig is. Het boek bevat een pro grammapunt voor een strijdbaar socialisme, Boon pleit onrecht streeks voor een hechtere solidari teit: "Ik, daar de wereld altijd be gint met ik en ik vraag mij af waarom johannes niet gezegd heeft 'in den beginne was ik'..." (p. 57). En voor wie aan Boons politieke sympathieën twijfelt - dat is im mers een twistpunt geworden -, hij heeft het over de Daily Worker en de groet met opgestoken vuist en dat is, voor zover me bekend, een socialistische groet. Dat onthutsend boek vol rauwe poëzie en teder realisme, vol bru taal ongenoegen en opgekropte woede, die stormwind in het vlakke land der Vlaamse oorlogsliteratuur, behoort tot het beste van wat Boon ooit geschreven heeft. Zijn verlan gen naar l'age d'or is ook ons verlangen en Boons schop in het verloren geweten van een generatie die nu vergrijsd is, blijft een oproep' voor een humanitaire wereld waar in de zon voor iedereen schijnt. R.J. VAN DE MaELE Zondag 31 mei 1987 om 15 uur Volkshuis, Onkerzelestraat te Onkerzele door Hugo Van den Broeck (ATB-Aalst) Tussen IJ en Waterweg werd ge schreven door Thale Hadderingh (ISBN 90 257 2036 6, 160 blz., 490 fr.) en het is het tweede deel in de reeks. In dat voortreffelijk boek wordt het Hollandse landschap be sproken; dat landschap wordt ge kenmerkt door de kust en het daar- achterliggend polderland. De au teur heeft op een zeer bevattelijke wijze het ontstaan van de kust en de duinen beschreven en op de gevaren gewezen die het duinland schap bedreigen - zo o.a. op het gevaar van de drinkwaterwinning in de duinen. Duinen blijken zeer gro te waterreservoirs te zijn, maar men kan ze niet ongestraft leeg pompen en daarom wordt in Ne derland getracht het evenwicht te bewaren door de toevoer van ri vierwater dat na insijpeling de hoe veelheid weggepompt regenwater ten dele vervangt. Dit heeft dan weer gevolgen voor de plantengroei (rivierwater bevat meer voedings stoffen dan regenwater), maar het is alleszins een compromisoplossing die erger voorkomt. De duinen zijn in Nederland trouwens veel beter beschermd dan in België, maar de fiets- en wandelpaden door het na tuurgebied zijn uitstekend en de duinen die men wel mag beklim men zijn echt zeer goede uitkijk- toppen. Ik heb dat nog niet ervaren in het door Hadderingh beschreven landschap, maar weet uit lange wandeltochten op Texel dat dit in derdaad zo is. Na het algemene gedeelte stelt de auteur een aantal routes voor; de voorstelling is zeer gedetailleerd voor elke route en er worden telkens ook praktische raadgevingen vermeld. Zoals het ontstaan van de duinen werd beschreven wordt ook de ont staansgeschiedenis van het polder land verklaard en ook voor het polderland heeft de auteur een aan tal routes uitgewerkt. Men mag ook niet vergeten dat precies in Holland de bollenvelden worden aangetroffen (rond Lisse en Hillegom) en dat het "kroonju weel" van de bollenteelt, "Keuken hof', in dit gebied ligt. Voor een aktieve vakantie dicht bij huis is het gebied tussen IJ en Waterweg zeker een aanlokkelijk reisdoel en de gids van Hadderingh kan daarbij een handige hulp zijn. R.J. VAN DE MAELE Dirk Content, de verantwoor delijke van de Duinenwerk groep (een v.z.w. van de Belgi sche Natuur- en Vogelreserva ten) opent voor u op woensdag 3 en woensdag 10 juni de poor ten van het reservaat. Onder zijn deskundige leiding kunnen we dan een tocht maken door 20 ha natuurlijke pracht. Een uniek domein waar zeldzame planten en vogels nog bloeien en broeden. Vlug inschrijven dus, want Dirk houdt niet van té grote groepen. Hij wil zijn bezorgdheid om dit laatste stukje bruisende natuur persoonlijk met u delen...! Samenkomst en inleiding in de cafetaria van het speelterrein NORDIC (op de Koninklijke Baan, tussen Zeebrugge en Blankenberge, tegenover va kantieoord Duinse Polders) om 13u30. U kunt zowel individueel als in groep inschrijven. De prijs bedraagt 100 fr. per persoon (begeleiding, docu mentatie, koffie bij de nabe spreking). Voor alle verdere inlichtingen kunt U terecht bij: Vera Claes, Project 84, Keizerslaan 13, 1000 Brussel. Tel.: 02/513.28.78 (197).

Voor Allen | 1987 | | pagina 5