Wezenvrienden wat zwakkere afwerking k 7749 uitsluitingen werklozen Belastingsvrije giften zijn welkom 0p kinder- en jeugdboekenplank(10> De Ardennen... anders dan bil ons en toch zo dichtbij Het hoekje van onze Europarlementair Hormonenstrijd nog steeds niet beslecht De huur in 1988 Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid V* Nb», JAN ZONDER VREES C.S.C. Idegem Zaterdag 26 december 1987 17 uur. - Zaal Paraplu Grote Kinderavond Bezoek van Kerstman. Film. ATB Geraardsbergen Terug naar het «Vakantiecentrum Belle Vue» te Erezée Porlode 22-24 januari 1988 De toepassing van het nieuwe artikel 143 van de werkloos heidsreglementering heeft reeds geleid tot de uitsluiting van 7749 «abnormaal langdu rig» werklozen. De Centrale voor Socialis tisch Cultuurbeleid is erkend als een instelling die belas tingsvrije giften voor het jaar 1987 kan ontvangen. Deze giften mogen door de schen ker afgetrokken worden van zijn belastingsaangifte indien ze vóór 31 december 1987 gestort zijn. CSC Faluintjesstreek Vrijdag 25 december 1987 om 18 uur Café «Bij Freddy Annie», Kapelleommegang te Herdersem Kerstfeest C.S.C. Hene Ie Kerstfeest met tekenfilm Vlaamse tekenfilm van Jet Cassiers. Zaal RIPA te Borsbeke (Herzele) Zondag 27 december 1987 om 17u30 C.S.C. Zandbergen - Grimminge Zondag 27 december 1987 Winterwandeling "Langs de Dender van Zandbergen naar Nlnove" Vertrek aan de brug te Zandbergen om 14 uur. Een gezonde en ontspannende aktlvltelt. Van Alet Schouten besprak ik vroeger reeds Rokus en het Tiende Leven, De kikkerbruid en Zoete meisjes en een tijger en ik stel nu met bijzonder veel genoegen een nieuw poe- zenboek voor: Het erf van Roos en Lap. 6 - 25 december 1987 - «Voor Allen» De moeilijke verplaatsing ïiaar Ba- tavo Gent was beschouwd als een ontmoeting waar er een kans inzat om dit treffen in ons voordeel af te ronden, gezien wij op eigen terrein de overwinning hebben laten ont glippen in de laatste minuut. Dat die kans er dik inzet voor Wezen vrienden zag men bij de start, toen zij goed meedraaiden, alhoewel de afwerking nu en dan wel stokte en daardoor aan Batavo de gelegen heid gaf steeds op voorsprong te blijven met 12-8, 18-14 en 24-18. Toch kwam Wezenvrienden naar de rust toe op een 30-29 en alles leek opnieuw normaal te draaien. Maar een gebrek aan koncentratie kostte ons een 47-35 achterstand bij het rustsignaal. Dit gebrek aan in zet juist met een tiental punten op het scorebord prijken en liet We zenvrienden maar achterna hollen. Wij kregen een 50-42 - 59-50 en zelfs een 69-54 bij de 10" min. en door een foutenlast van 18 scheids rechterlijke ingrepen in de tweede helft, was er dan ook vlug een bres in ons basisgeheel. Vooreerst De Nayer M., dan V.D. Putten F. en de rest met 4 fouten, legde de verdediging volledig lam, zodat de achterstand wel verminderde, maar Wezenvrienden geen uitzicht meer gaf om nog aan een eindzege te geraken. Van 76-59 kregen wij nog een 80-71 stand, maar dan was het reeds te laat, want bij het eindsig naal zagen wij nog een 85-73 op het scorebord. Dus geen winst, maar met een beetje meer inzet en oplet tendheid was het gans anders uitge vallen en de achterstand bij de rust was nooit zo groot geweest en ge makkelijker te overbruggen bij de start van de tweede periode. Maar uit elke wedstrijd kunnen er lessen getrokken worden. Eindresultaat: Batavo Gent 85, Wezenvrienden 73. Puntenverdeling: V.D. Putten F. 8, Buyl M. 2, Romeyns L. 13, De Vos Dim. 10, Tummeleer L. 21, De Nayer M. 10. V.D. Smissen J.M. 5 en Spruyt R. 4 Intussen hadden de Reserven al voor de verrassing gezorgd, want met eenbasisgeheel van slechts 5 spelers, werd deze wedstrijd aange vat en daar zij eerst elkaar wat moesten zoeken, kreeg de thuis ploeg wel de kans om uit te lopen tot 9-3, en 16-9. Bij de 10" min. was het zelf 22-13 en scheen alles verlo ren, maar het vijftal zette door en van 30-23 kwamen zij snel terug naar 34-28 en met de twee driepun ters van De Vos Luc, werd de rust geblazen op een 34-34 stand. Alles terug te herbeginnen en een prachtige remonte van onze Reser ven, die tevens de hoeksteen bleek te zijn van een betere inzet in de 2d' helft. Want nu was het Wezen vrienden die het initiatief nam en hierdoor ook de leiding met een 36- 42 en 39-48 bij de 10* min. Stilaan kwam de thuisploeg echter terug naar 52-56, maar opnieuw een vruchtbaar offensief van onze Re serven gaf hen de gelegenheid Ba tavo op een 53-62 te plaatsen in de laatste drie minuten. Met vier spe lers op vijf met 4 fouten, was het nu oppassen geblazen, want de minste fout was een verzwakking in dit vijftal. Gelukkig waren de snelle uitbraken van Wezenvrienden doeltreffend genoeg om zelf tot het laatst stand te houden en zelf een ruime overwinning te bevechten met als eindresultaat 60-74. Proficiat voor dit vijftal, die nooit verzwakte en er steeds in geloofde. Het succes was des te opvallender voor dit vijftal en schonk voldoe ning aan alle spelers. De punten verdeling: De Neyer J. 13, Duwijn A. 8, De Vos L., 13. Goessens P. 22, De Jonge G. 11. De kadetten waren ook maar met een zestal afgereisd naar Juventus Zottegem en niettegenstaande een zware uit gangsavond was het begin toch nog succesvol afgerond, want zij plaat sten Juventus op een 3-22 en een 11-30 achterstand. Dit tempo hiel den zij vol tot het einde van de 1"° helft en sloten af met een 26-53 winst. In de tweede helft daalde het tempo ziender ogen bij Wezen vrienden en Juventus geraakte wel wat uit het slop met 36-60 en 47-70 standen. Toen er een 49-80 op het scorebord verscheen bij de 15' min. scheen dit voldoende voor onze Kadetten, want een volledig gebrek aan afwerking bleef het bij het eindsignaal toch nog 59-82. Een overwinning dus voor onze Kadet ten, maar zij waren tevreden dat het eindsignaal hen verlostte en zij zich konden gaan verfrissen. Eind stand Juventus Zottegem 59 - We zenvrienden 82. Puntenverdeling: Waegeman Ste ven 8, Brodelet Frank 20, Segers Gunther 15, De Clercq Marnix 21, Goessens Peter 16 en De Schauwer Joeri 2. Met de feestdagen in het zicht is er wat rust voorzien en herneemt de kompetitie pas op 9 januari en dat tegen een van de laatst geklasseer- den Velzeke. Het wordt slechts één wedstrijd op ons terrein om 19.30 u., want Velzeke speelt zonder Re serven. Dus een rustig weekend, maar met volle inzet voor de winst punten en een betere klassering. Roger. Programma: Vrijdag 22 januari 18u30 vertrek (Markt Geraardsbergen) 21u30 aankomst, kamerverdeling. Zaterdag 23 januari 09u00 ontbijt verkenning omgeving 12u30 middagmaal 14u00 langlauf/skipret op de Baraque Fraiture 19u00 gastronomisch avondmaal dans en vermaak. Zondag 24 januari 09u00 ontbijt geleide wandeling 12u00 middagmaal 14u00 uitstap naar Hotton 18u00 avondmaal, inpakken 21u30 terugkomst te Geraardsbergen. Deelnameprijs: - leden ATB (volwassenen: 2.700fr., kinderen 11 jaar: 2.300fr.); - niet-leden (volwassenen 3.150fr., kinderen 11 jaar: 2.430fr.). Inlichtingen en inschrijvingen in het ATB-kantoor, Brugstraat 9 te Geraardsbergen (tel. 054/41.42.83). 0aam Slechts enige dagen nadat de Ministerraad van de Europese Gemeenschap besloten had het verbod op invoer en verkoop van vlees afkomstig van met hormonen gemeste dieren een jaar uit te stellen zijn de Verenigde Staten opnieuw in de aanval gegaan. President Reagan heeft namelijk aangekondigd dat de VS overwe gen om per 1 januari 1988 de invoerrechten op produkten afkomstig uit de Gemeenschap te verhogen met een bedrag dat gelijk is aan de Amerikaanse vleesuitvoer naar de EG. De president heeft er echter bij gezegd dat de maatregel niet zal worden toegepast zolang de Gemeenshap het hormonenvlees ongehinderd toelaat. Dit neemt echter niet weg dat er aan de hormonenstrijd nog steeds geen einde is gekomen. Na de concessies van de Europese Ministerraad had men op zijn minst een wapenstilstand verwacht. Overigens hebben die concessies nogal wat kritiek gekregen van het publiek in de Gemeenschap. De Amerikanen, die beweren kieskeurige eters te zijn en daarom al hun levensmiddelen aan scherpe overheidskontrole onderwerpen, houden stug vol dat hormonenvlees helemaal niet ongezond is, zoals wij Europeanen beweren. In een eerste reactie op de presidentiële aankondiging heeft de woordvoerder van de Europese Commissie gezegd de Amerikaanse houding te betreuren. Hij herinnerde eraan dat het verbod op het gebruik van hormonen bij het mesten van vee in de eerste plaats voor veehouders binnen de Gemeenschap geldt en daarom dus geen discriminatie kan genoemd worden. Daarbij heeft de EG aan derde landen een jaar uitstel toegestaan juist om te voorkomen dat de schok voor de veehouders in die landen te abrupt zouden zijn. Ook hebben zij door dit uitstel de gelegenheid bestaande voorraden weg te werken. Landbouwcommissaris Frans Andriessen en zijn collega van buiten landse betrekkingen Willy De Clercq hebben beiden verklaard dat indien de VS inderdaad hun woorden in daden omzetten de Ge meenschap geen andere keuze heeft dan het nemen van vergeldings maatregelen tegen Amerikaanse invoer. Eind augustus 1987 kregen 20.245 langdurige werklozen een «waar schuwingsbrief» in de bus. Volgens de ABW-werklozenwerking spre ken deze cijfers duidelijke taal. Ruim 63 procent van de geviseerde werklozen behouden hun uitkering omdat hun gezinsinkomen zeer laag is. Uit deze cijfers blijkt ook dat de hele operatie meer kost dan ze opbrengt. Circa 90 tewerkgestelde werklozen werden speciaal voor de toepassing van artikel 143 aange worven, in elk van de 30 RVA- gewesten was minstens 1 perso neelslid belast met het verhoor en de koördinatie om over de hoge administratiekosten (elke werkloze kreeg minimum twee aangetekende brieven in de bus) nog te zwijgen. Het standpunt van de ABW-werk- lozen werking blijft duidelijk nie mand mag zijn uitkering verliezen louter en alleen omdat hij/zij lang durig werkloos is. Het artikel 143 van de werkloosheidsreglemente ring moet dan ook afgeschaft wor den. (LDM) Er heerst grote verwarring omtrent de wijze waarop de huurprijzen in 1988 mogen aangepast worden. Hoe dient de huurverhoging bere kend en wanneer mag de huuraan- passing doorgevoerd? Het Algemeen Eigenaars Syndi- kaat (A.E.S.) geeft ten behoeve van huurders een brochure uit die duidelijk antwoord geeft op deze vraag. De brochure wordt toegelicht met heel wat voorbeelden uit de prak tijk. Zij bevat tevens een zestal modelbrieven. Deze brochure kan bekomen wor den door een briefje van 100 fr. onder gesloten omslag te zenden naar A.E.S.Amerikalei 5, 2000 Antwerpen of door voorafgaande- lijke storting van dit bedrag op rekening 860-0034719-72 van A.E.S. De procedure gebeurt op de vol gende wijze: een gift die aan de CSC wordt gedaan mag van de gezamelijke netto-inkomsten van de schenker worden afgetrokken, op voorwaarde dat het bedrag of de waarde van die gift (wanneer het een schenking of een legaat in natu- ra betreft) ten minste 1.000 fr. bereikt. De Centrale voor Socialis tisch Cultuurbeleid zal dan na ken nisneming een ontvangstbewijs uit reiken. De aftrek van de gift wordt door de belastingen slechts toegestaan in de mate dat het totale bedrag van de giften, noch 10% van het gezame- lijk netto-inkomen, noch 10 mil joen frank overtreft. De afschriften van de ontvangstbe wijzen die de CSC naar de Admini stratie der Belastingen dient te zen den, worden doorgezonden naar de taxatiediensten van het gebied waar de schenker zijn domicile heeft. Dit afschrift is het enige stuk dat deze dienst als bewijs van de verleende gift in aanmerking mag nemen. Praktisch: U kan een gift doen door storting van een bedrag van min stens 1.000 fr. op rekening 870- 0001108-07 van de Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid te Brus sel. Na ontvangst van de storting zal u een ontvangstbewijs overge maakt worden. Verder zal de CSC alle nodige stukken treffen om de belastingen in kennis te stellen van uw gift. - koffietafel - gelegenheidstoespraak door volksvertegenwoordiger Mare Galle - geschenken van de Kerstman. Deelname is gratis - inschrijven bij Albert Pieters. Dieren doen het nog steeds goed in verhalen voor kinderen en vooral Alet Schouten gaat in ons taalge bied bijzonder vaardig om met die nog steeds boeiende materie. In Het erf van Roos en Lap (Fontein, Baarn, ISBN 90 261 0280 1, geïl lustreerd door Dick van der Maat) hebben Roos en Lap hun intrek genomen in een oude dorpsschool en daar ontmoeten ze de uilenfami lie, een torenvalk en andere dieren. En misschien had je het reeds gera den, bij die andere dieren zijn nog katten - zo o.a. de kater Kromme- tie, maar dit boek is geen 'animal farm', er spelen ook mensen mee in het verhaal. Het boek bestaat uit relatief korte hoofdstukken en kan als lees- en voorleesboek in de geschenkenkorf worden gestopt. Ook grootouders doen het nog steeds goed, misschien zelfs beter dan ooit. In deze jachtige tijd waar in man en vrouw samen uit werken gaan, zijn zij het die zich vaak inzetten voor de kleinkinderen, maar dat was vroeger ook reeds het geval... Christine Nöstlinger schreef een prachtig boek over haar grootvader: Mijn geheime opa (Averbode, Altiora, ISBN 90 317 0670 1, geïllustreerd door Anne- mie Heymans) dat in 1987 met de Oostenrijkse Kinderboekenprijs werd bekroond. Haar geheime opa zorgde voor haar tijdens de oor logsjaren en zo wordt de romanti sche herinnering gekoppeld aan een stukje geschiedkundige reali teit. Problemen als benzinetekort, de absolute noodzaak om zuinig te zijn met kolen, enz. worden bijzon der treffend beschreven. En dan is er de 'kindersmokkel' naar het kin derdal, waarbij de geheime groot vader en Albicoco in actie treden! Ook het 'rassenprobleem' wordt aangekaart en in heel eenvoudige gesprekken wordt aangetoond hoe slordig we met de taal omspringen. Als grootmoeder het over een joodse neus heeft wordt de moeder van het meisje dat het verhaal ver telt heel boos en zegt ze: "Ik zeg toch ook niet dat jij een Boheemse gok hebt!". Er wordt op een subtie le manier verwezen naar de voor oordelen die zich in de dagdagelijk se taal manifesteren en misschien leren kinderen zo wel minder kwet sende uitdrukkingen te gebruiken. Bij Gottmer verschijnt een nieuwe serie, waarin een beertje de hoofd rol speelt en omdat het beertje alleen in het station Paddington aankomt wordt hij vanaf dat ogen blik Paddington genoemd. Het eer ste deel heet Beertje Paddington en bevat 8 hoofdstukjes (ISBN 90 257 2066 8). Paddington is een station in Londen, een nogal drukke hoofdstad en gelukkig wordt het beertje liefdevol opgenomen door meneer en mevrouw de Bruin, maar als er beren in de buurt zijn verloopt niets zoals gepland: een bezoek aan de schouwburg, een dagje aan het strand, met de onder grondse sporen... het wordt plots allemaal veel avontuurlijker, veel leuker eigenlijk... een beetje zoals in De kluizenaar en de beer van John Yeoman. R.J. VAN DE MaELE

Voor Allen | 1987 | | pagina 6