Socialistisch weekblad Toch een vliegveld te Zottegem-Oombergen Door si ihuld van .P. en 1 1.0.1 p, kwami motie te 1 laat i De nieuwe bestuursploeg geïnstalleerd Werkinstrumenten aangepast Kan er nog sprake zijn van een gemeentebeleid te Geraardsbergen Willy Vernimmen 20 jaar parlementair Nationaal SP Werkings- en Politiek Congres Zottegem Jacques Timmermans De aap komt uit de mouw 3S7 Aandacht - Aandacht - Aandacht Reeds geruime tijd is in de Egmontstede en ook erbuiten heel wat deining ontstaan om trent het inplanten van een privé-luchtvaartterrein dat meer bepaald te Oombergen, een deelgemeente van Zotte gem, zou (of zalj worden aangelegd. In Oombergen zelf heeft dit voornemen al heel wat kwaad bloed gezet, overigens terecht en nog eens terecht. De Zottegemse SP heeft zich steeds als een fervent tegen stander van dat projekt opge steld. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het hele opzet dik de mist zou ingaan. Een parlementaire vraag on langs door onze senator Her man De Loor gesteld aan de vice-eerste minister en minis ter van Verkeerswezen De- haene lokte evenwel een ant woord uit dat in de andere richting wijst. Het kapitaal en de elitaire lobby's rond de genoemde minister dreigen er - tot overmaat van ramp - anders te zullen over beslis sen. Een dringend verslag daarom van de feiten en re cente ontwikkelingen van het Oombergse "vliegpleindos- sier". Promotor Claeys Op maandagavond 2 januari 1.1. installeerde Aalst zijn nieuwe gemeenteraad en verkoos de 8 schepenen die de komende 6 jaar onze stad zullen dirigeren. Voor de nieuwe meerderheid, die bestaat uit 11 SP'ers, 11 PW'ers en 3 Vrije Democraten, een moeilijke doch ambitieu ze opdracht. Voor de nieuwe oppositie, samengesteld uit 11 CVP'ers, 4 VU'ers en 1 Agalev-man een tijd om de wonden te likken of een eerste intrede waar te maken. Door de diverse fractieleiders werd als afronding van de installatieprocedure, vervolgens een toespraak gehouden. Namens de SP, sprak fractieleider en oud-schepen Eddie Monsieur volgende rede uit, die wij in extenso afdrukken: Vervolg op blz. 2 Vervolg op blz. 4 V olks vertegenwoordiger Zaterdag 14 januari 1989 om 10 uur ACOD-gebouw, Fontainasplein te Brussel Deelnemingskaar ten kunnen bekomen worden bij federaal secretaris Chris Vuncoppenolle, tel. 053/ 70.51.51 of054/33.00.00; eventueel af te halen op het SP/ CSC-secretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst. Op de installatievergadering van de nieuwe gemeenteraad van maandag 2 januari 11. gaf burgemeester De Munter lezing van het beleidsprogramma van de CVP-PW-coalitie. We willen u de inhoud van die verkiezing niet onthouden en geven er commentaar op. Nietszeggende inleiding en vijgen na Pasen De klemtonen Vervolg op blz. 3 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 19300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 13 januari 1989 51* jaargang nr. 2 c.v CttfTRM-E- LU \Katte-tfacrt^ Op 2é juni 1986 diende de "V.z.w. Flanders Wing" een aanvraag in met het oog op het mogen aanleg gen van een privé-luchtvaartterrein 2de klasse te Zottegem-Oomber- Mevrouw de Burgemeester, Mevrouw en Heren Schepenen, Mevrouwen en Heren Gemeen teraadsleden, In de eerste plaats houd ik eraan U namens de S.P. allen hartelijk te feliciteren voor uw respectieve ver kiezing en in het bijzonder voor de aanstelling door de Koning van Me vrouw De Maght, als burge meester. Bovendien graag onze gelukwensen evenzeer aan de plaatsvervangers en aan hen die de moed hadden de kandideren. Wegens het politiek feit van de terugkeer van de S.P. in het be stuur van onze geliefde stad, zult U mij vooreerst toestaan een terug blik te wijden aan de verlopen zes jaar. De gemeenteraadsverkiezin gen van 1982 brachten immers voor de S.P. een bijzonder succesvolle stembusuitslag op, resultaat dat on gelukkig genoeg met een oppositie rol werd bekroond. Een voorak koord tussen CVP en PW leverde eigenaardig genoeg een coalitie van de verkiezers op, daar beide par tijen 2 zetels verloren. Financieel kenden zij echter on middellijk een grote meevaller. Onder impuls van de toenmalige Gemeenschapsminister van Bin nenlandse Aangelegenheden, onze vriend en collega Mare Galle, kon Aalst dadelijk gebruik maken van de "saneringslening". Los van alle kortzichtigheid en sectarisme, viel het manna als het ware uit de hemel. Bijzonder welgekomen, die "sane ringslening" op dat ogenblik, moest de stad echter een aantal zware doch noodzakelijke verplichtingen op zich nemen, als budgettair even wicht, personeelsafslanking of sta tutaire terugval en een serieuze beperking van het investeringspro gramma. Een enorme verzwaring van de fis- kaliteit, nl. met circa 50%, naar de laatste verkiezingen toe weliswaar teruggeschroefd, viel de bevolking te beurt. Vooral de CVP, die in het college numeriek absoluut de baas was en de belangrijke departemen ten van Personeel en Financiën be heerde kan verweten worden, dat zij de gestelde voorwaarden steeds meer aan haar laars lapte. Vooral op personeeisvlak ontbrak elke planning. D.A.C.-projekten werden opgezet a la carte, om par- tijpolitiek-bevriende werknemers een nepstatuut aan de hand te doen. Zo erg zelfs dat er thans tegenover 800 vastbenoemden reeds 464 "onzeker" tewerkgestel- den zijn. Willy Vernimmen: sinds 1969 onafgebroken parlementair, een prestatie van jewelste Een niet alledaagse jubileumviering binnen de SP-Arrondissements- federatie Aalst. Deze week vierde Willy Vernimmen immers zijn twintigste parlementaire verjaardag. Zoiets kan uiteraard niet onopgemerkt blijven. Het was inderdaad op dinsdag 9 januari 1969 dat Willy als eerste plaatsvervanger in de Kamer de grondwettelijke eed aflegde, dit in opvolging van de betreurde Denderleeuwse volksvertegenwoordiger Armand De Pelsmaecker. Het werd een hele carrière voor Willy in onze parlementaire instellingen. Achter eenvolgens werd hij verkozen tot Volksvertegenwoordiger, Senator (daar was hij zelfs SP-fractieleider), waarna hij in 1979 en 1984 de SP in het Europees Parlement vertegenwoordigde. Een rijkgevulde politieke loopbaan, met daarenboven ook niet te onderschatten verdiensten en mandaten op gemeentelijk vlak. Kortelings brengen wij in "Voor Allen" een uitgebreid interview met onze parlementaire jubilaris. Inmiddels houden wij eraan hem namens het Arrondissementeel SP-bestuur van harte proficiat te wensen. Nu hijzelf te kennen heeft gegeven de fakkel op hoog niveau door te geven aan anderen (zo zal Mare Galle hem in het Europarlement vervangen), past het onze waardering, reeds eerder geuit door diverse sprekers op het recente federaal congres, te laten blijken. Nogmaals proficiat, Willy, en nog vele jaren. gen, meer bepaald op de wijk d'Eecke. Als men weet dat het adres van Flanders Wing, Heldenlaan 12-14 luidt, dan moet men blinde ziend zijn om niet te beseffen dat hierach ter de hand zit van grondspeculant- opticien Claeys uit de Egmontste de, die zijn terreinen te Oomber gen aldus op een nuttige en aange name wijze wil verzilverd zien. Inmiddels werd op zijn gronden overigens reeds een quasi-bruikba- re startbaan met een lengte van 740 meter aangelegd. Tevens blijkt uit de plaatselijke pers dat de opgerichte v.z.w. "Vlaams Zweefcentrum Phoenix" (Belgisch Staatsblad van 2 juni 1988) op 9 december te Oombergen reeds startte met teoretische lessen. De zogenaamde "lste en 2de fase" van de staatshervorming werden gerealiseerd. De Senaat dient enkel nog de financieringswet voor gemeenschappen en gewesten goed te keuren, nadat de Kamer dit begin deze week had gedaan. De 3de en laatste fase zal dan o.a. de afschaffing zijn van het dubbel mandaat. Het zal wel zo zijn dat de meeste mensen daar niet van wakker liggen. Het is trouwens ook geen doel op zichzelf. Het verheugt ons als socialisten wel dat gewesten en gemeenschappen maximale bevoegdheden krijgen, omdat aldus de aard en eigenheid van elk gewest beter kan vertaald worden in eigen wetten, reglementen en besluiten en het bestuur ook zo dicht mogelijk bij de bestuurde wordt geplaatst. Duidelijker bevoegdheidspakketten met eigen financiële verantwoordelijkheid voor de gewesten moeten ook leiden tot een communautaire vrede, waarbij op de eerste plaats alle werknemers baat vinden. Een communautair verdeelde arbeidersbeweging speelt immers enkel in de kaart van de kapitaalkrachtige groepen, die internationaal verweven zijn. In de goedgekeurde financieringsregeling zit trouwens een omkeerbare solidariteit vervat tussen rijke en arme gewesten. En voornamelijk als socialisten hebben wij er op gestaan dat ook de sociale zekerheid nationaal bleef: ook deze solidariteit tussen het Noorden en het Zuiden van dit land moet volledig gehandhaafd blijven. Wij zijn dus verheugd over de aanpassing van onze werkmethoden, voor ons socialisten alleen met de bedoeling om met de grootste efficiëntie de taak van de overheid te doen slagen: de bescherming van de zwakke medeburgers in onze maatschappij door o. a. het scheppen van de nodige opvangstructuren. De sociale rol van een beter gestructureerde overheid kan dus meer tot zijn recht komen door correcte aanwending van de financiële middelen. Dat is de taak van de socialistische beweging in onze maatschappij. (deel 1) In de inleiding zei De Munter dat de voorbije legislatuur van CVP- PW-coalitie geopteerd had voor een besparingsbeleid, een financië le beleidskeuze, die begrotingstech nisch verdedigbaar was, maar aan de verouderde bevolking, het te beperkt industrieel karakter, de ontvolking en de ligging buiten de interessante verkeersaders van Ge raardsbergen geen oplossing kan bieden. De "nieuwe" CVP-PW-coalitie beseft op een splitsing te staan van keuzewegen, die belangrijk zijn voor de verdere ontwikkeling van de stad. Er zal moeten gekozen worden tus sen een niets ontziend besparings beleid wat impliceert dat de stad zal afglijden naar het geloste peloton van dode provinciestadjes ofwel voor een creatief beleid op econo misch, sociaal, recreatief, cultureel en toeristisch vlak zodat Geraards bergen weer een waardig niveau zal halen. Dit zal echter financiële inspannin gen vergen. Toch, zo zegt de meer derheid, zal er gekozen worden voor de laatste optie maar er mo gen onder geen enkel beding begro tingsontsporingen gebeuren. En nu, beste lezers, komt de aap uit de mouw of liever gans het verdere verhaal wordt er één van apen en andere beesten!!! De CVP-PW-coalitie zegt dat de uitgavenstructuur moet herzien worden, de vaste kosten dienen verminderd om beleidsinitiatieven op te drijven. Dit zal impact heb ben op de personeelsstructuur en de uitgaven voor het personeel en... wanneer dat niet het geval is dan moeten er inkomstenverhogin gen gebeuren ten laste van de ganse bevolking. Het stadspersoneel weze dan ook gewaarschuwd en moet weten dat ontslagen en zogezegde afvloeiin gen niet uitgesloten zijn. De CVP en zeker de PW slikken hun beloften van 9 oktober in en zijn blijkbaar niet aan het blozen te krijgen. De dieverij gaat dus verder en de geschiedenis zal zich herhalen maar met andere middelen zal men de inwoners weer doen betalen voor het corrupt wanbeleid van onbe- kwamen, cumulards en zondagspo litici. Deze mensen schijnen nog altijd niet begrepen te hebben dat Geraardsbergen een stad is met 30.000 inwoners, met een uitge strekt grondgebied en met een hun kering naar daadwerkelijk beleid. Men kan zich afvragen hoelang men eigenlijk nog, ongestraft, der gelijk niet-beleid kan blijven voe ren. De hogere overheidsinstanties zouden moeten ingrijpen. De S.P.-Geraardsbergen heeft zes jaar lang gewaarschuwd voor wat er ging gebeuren. De meerderheid van de bevolking versterkte op 9 oktober 1988 de CVP en de PW en zal nu de gevolgen dragen van haar keuze. De CVP-PW-nota zegt dat de stad naar buiten dient gebracht, dat er een goede ontsluiting langs weg en spoor moet zijn en dat de volwaar dige uitbouw van verbindingswegen met Gent, Aalst en Brussel, streef doel moet zijn. De initiatieven met betrekking tot de Rijksweg Ge- raardsbergen-Gent zullen wat de uitvoering betreft, op de voet ge volgd worden. Richting Ninove- Aalst zal de koalitie blijven aan dringen op een snelle uitvoering van het stuk Voorde-Denderhou- tem. Een degelijke ontsluiting langs in terregionale wegen en het spoor is voor de stad een essentieel element om de regio Geraardsbergen en de Euregio Vlaamse Ardennen buiten de grenzen beter aan zijn trekken te laten komen. Van die ontslui- tingsproblematiek hangt een groot deel van het wellukken van het te voeren tewerkstellingsbeleid af. Er zal dan ook binnen de stadsad ministratie een economische cel op gericht worden die de schepenen van streekeconomie en midden stand zal bijstaan. De cel zal in verbinding dienen te staan met de hogere overheden en de bedrijven- sector. Het aantrekken van milieuvriende lijke investeerders zal centraal staan. Om nieuwe vestigingen te vergemakkelijken zal onderzocht worden op welke meest efficiënte en goedkoopste manier een opvang voor beginnende KMO'ers kan voorzien worden.

Voor Allen | 1989 | | pagina 1