Socialistisch weekblad Succesvol nationaal SP-werkingscongres Afscheid van Karei Van Miert - Frank Vandenbroucke nieuwe voorzitter Jacques Timmermans pleit op nationaal congres voor betere partijwerking en milieubeleid V.D.V.j)£oo weg ermee Red «Voor Allen» ZS7 Zaterdag laatstleden greep in het ACOD-gebouw op het Fontainasplein te Brussel het tweejaarlijks nationaal SP- werkings- en politiek actuali teitscongres plaats. Resoluties Na de inleidende politieke beschouwingen van Kd. Freddy Willockx was het de beurt - traditioneel op congressen - aan de tussenkomsten van gemandateerde sprekers uit de federa ties met opmerkingen, kritiek, suggesties en toekomstige opties, enz. Onze federatie had op de laatste bijeenkomst van het arrondissementeel SP-Bestuur (0510111989) Volksverte genwoordiger Jacques Timmermans met deze taak belast, opdracht waarvan hij zich uitstekend heeft gekweten. De vaststellingen en suggesties door hem geuit o.m. op het vlak van partijwerking, de respons ervan naar buitenuit en zeker op het vlak van milieu- en defensiepolitiek vielen niet in dove mansoren en werden door de talrijke aandachtige congresgan gers fel gewaardeerd. Onderstaand vindt men de weergave van de belangrijkste accenten uit de toespraak van Kd. Timmer mans. Werking nieuwe, jonge kiezers - mannen en vrouwen - in afdelingen betrekken Hulp aan gemeenteverkozenen Tegen de cumul Positief werk in regering Breekpunt voor regering: geen nieuwe kernraketten Practisch Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 20 januari 1989 51* jaargang nr. 3 De zaal was barstensvol, onder wie ruim een dertigtal militanten uit onze federatie, toen congresvoor- zitter Frank Van Acker op de hem typische monkelende en joviale wijze de debatten opende. Uiteraard de normale geplogenhe den van een werkingscongres met het bondig overzicht van het wer- kingsverslag door nationaal partij secretaris Carla Galle. Het dient gezegd dat de SP-federatie Aalst op meerdere vlakken geenszins een mal figuur sloeg (o.m. wat betreft het aantal leden waarbij de eerder normale verliezen gezien de jaren lange oppositie in tegenstelling tot vele andere federaties zeker binnen de perken gehouden blijven; ook wat betreft o.m. verkiezingsuitsla gen, activiteiten van onze parle mentairen in Kamer en Senaat en practische organisatie-aspecten als tombola E. Vandervelde en leden blad «Doorbraak» doet onze fede ratie het allesbehalve slecht. De politieke inleiding gebeurde door Freddy Willockx die een posi tieve balans maakte van acht maan den regeringsdeelname. De over gang van konstruktieve oppositie naar beleidsverantwoordelijkheid verliep uitstekend en tastte de ge loofwaardigheid van de partij op geen enkel vlak aan. De slogan die de zaal opsmukte «Met vertrouwen de toekomst tegemoet», is dan ook zeker niet irrationeel. Tijd voor verkiezingen dan. Over de kandidatuur van de jonge Leu vense economist en volksvertegen woordiger Frank Vandenbroucke bestond al niet meer de minste twijfel. Ook het Partijbureau had hem als kandidaat-voorzitter voor gedragen, daarin bijgetreden door alle federaties. Verkiezing door handgeklap was dan ook het logi sche besluit. Komen en gaan als voorzitter. Na bijna twaalf jaar voorzitterschap ruilde Karei Van Miert dit mandaat voor de niet minder belangrijke verantwoordelijkheid van Euro pees Commissaris. Het werd dan ook een magistrale en vaak ontroe rende huldiging met toespraken, geschenken en attenties van de di verse partij-organisaties en ook van alle andere takken van de Socialis tische Gemeenschappelijke Actie, incluis ook van PS-voorzitter Guy Spitaels. Een gebaar dat door de congresgangers naar waarde werd geschat. Traditioneel dienen op het twee jaarlijks werkingscongres ook de mandaten in Partijbureau en Admi nistratieve Commissie hernieuwd. De door de federatie Aalst voorge stelde kandidaten Mare Galle (Par tijbureau) en Rudy De Leeuw (Ad ministratieve Commissie) werden verkozen. Voor de plaatsvervan gende Bureauleden diende de fede ratie geen kandidaturen in. In de goedgekeurde resoluties wer den een aantal standpunten van de partij herbevestigd, o.m.: geen mo dernisering van de kernwapens voor de korte afstand, geen TGV in eigen bedding, het onverwijld toe passen van de Europese richtlijnen inzake milieu, het dringend behan delen in de Senaat van ontwerp op statuut en diensttijd gewetensbe zwaarden, betere bescherming van de vakbondsvertegenwoordigers, afschaffen van de dagelijkse stem pelcontrole en het ten goede ko men van gelden voor ontwikke- lingsssamenwerking uitsluitend aan de bevolking. Het pleit voor het denkwerk binnen onze federatie dat de meeste amen dementen ingediend na de discus sies op federaal bestuur en congres werden aanvaard. Zo o.m. over de aandacht voor betere partijstructuren, jongeren werking, het blad «Socialistische Standpunten» als discussieforum, de electorale afstand tussen SP en CVP in Vlaanderen, de richtlijnen inzake leefmilieu, fiscale fraude en gelijkheid tussen man en vrouw. Jacques Timmermans en Chris Vancoppenolle verdedigden deze amendementen in de resolutiecom missie. Op basis hiervan, aangevuld met een aantal andere actuele themata hield Jacques Timmermans een op gemerkte tussenkomst. Chris Vancoppenolle "Voortploegen" titelt uittredend Voorzitter Karei Van Miert zijn analyse en boodschap bij het wer- kingsverslag. Het verraadt inder daad de moeizame, lange weg die is afgelegd, maar die toch "bergop" ging. Het is inderdaad ook allemaal geen rozegeur en maneschijn. Maar wij komen van ver terug. Onze betere verkiezingsuitslagen zijn er het uitwendige teken van. Dank hiervoor aan Karei en zijn ploeg medewerkers. Als wij daarin dieper spitten ontdekken wij een groot percentage jonge kiezers. Dit vooral moet ons hoopvol stem men. Maar tegelijk geeft dit een grote verantwoordelijkheid om met deze jonge mensen de socialistische basis te verbreden, hen geen één malige of accidentele kiezers te la ten. Hen blijvend overtuigen en liefst nog, hen opnemen in aktieve militantenkernen ten voordele van onze socialistische ideeën, is onze eerste boodschap. Daarom dient op arrondissemen teel en afdelingsvlak nog meer aan dacht geschonken aan politieke werking en vooral vorming. Wij mogen ons niet laten ontmoedigen zo er bij de eerste aktiviteiten min der belangstelling is. Het is een voortdurend herbeginnen, zoals ook voor het politiek jongeren werk. Spectaculaire resultaten kun je van deze initiatieven niet ver wachten maar het werkt in de diep te. Het bestendig hameren vanuit de partijtop op de noodzaak van aktieve, vrouwelijke militanten en mandatarissen geeft niet dadelijk hoopvolle resultaten, maar het ver snelt de mentaliteitswijziging in de goede richting. De SP-federatie Aalst zegt hiervoor de nodige medewerking en steun toe. De federatie Aalst is de me ning toegedaan dat de SP-verant- woordelijken niet alleen speciaal aandacht moeten hebben voor het specifieke afdelingswerk in de kleine landelijke gemeenten. Wil len wij verder positief blijven sco ren, dan dient de achteruitgang in vele stedelijke kernen omgebogen, minstens gestopt. Wij moeten kunnen toegeven dat de uitslagen van de gemeenteraads verkiezingen in het algemeen bene den onze verwachtingen zijn geble ven. De mening wint veld dat de oorzaak hiervan te zoeken is in te weinig voorbereide kandidaten op Jacques Timmermans op de congrestribune namens de SP- federatie Aalst. vele SP-lijsten. Er is naast de poli tieke vorming ook de verwevenheid met het maatschappelijk leven in de gemeente. Willen wij de ge meenteraadsverkiezingen van 1994 winnen, dan moeten wij nu reeds aan de slag, met jonge mannen en vrouwen die de zware taak op zich willen nemen dan kandidaat te zijn. Tenslotte geeft de partij ook te weinig bijstand aan haar verkoze- nen op gemeentelijk en/of provin ciaal vlak. Waar kunnen zij terecht voor hulp of informatie bij de ver schillende gemeentelijke probleme- n? De studiedienst van de partij is hiervoor niet uitgebouwd. Finan ciële middelen en mankracht zoe ken langs bv. een federatie van verkozenen zou hiertoe een aanzet kunnen zijn. Voor vele militanten in de partij is de trend naar cumulatie van man daten een doorn in het oog en ook naar buiten toe laat dit absoluut een slechte indruk en zijn de ver wijten legio. De partijtop voelt dit trouwens ook aan en heeft deze terechte kritiek trachten te onder vangen door zelf aan te geven dat de statuten aan een nieuw onder zoek zullen worden onderworpen. Dit is gewoon het probleem voor ons uitduwen om thans erge over tredingen (zoals cumulatie van drie mandaten) te gedogen en dus oog luikend goed te keuren en de statu taire uitzonderingen tot regel te verheffen. Om onze geloofwaardig heid te dienen is ook in het politie ke milieu "één man, één job" uiter mate van toepassing. De SP mag er zich over verheugen dat door de regeringsdeelname haar positief imago niet werd aan getast. Het strekt onze verantwoor delijken en ministers tot eer, dat zij in uiterst moeilijke omstandighe den onze inbreng en verwachtingen gestalte hebben gegeven. De posi tieve elementen werden in de ont- werp-resolutie aangegeven, ik moet ze niet herhalen. 1989 dient zich evenwel aan als bijzonder moeilijk op vele vlakken, waarbij onze ge loofwaardigheid wel eens op 't spel zou kunnen komen te staan: 1. het aanhouden van de "budget taire orthodoxie" met waar schijnlijk 30 miljard nieuwe be zuinigingen op een nationale be groting die door de staatshervor ming sterk gereduceerd is en waarbij slechts nog enkele de- partmenten als o.a. sociale ze kerheid en landsverdediging toe behoren. Wat betekent, dat dui delijk politieke keuzen daad werkelijk zullen moeten worden gemaakt en dat de bestrijding van de fiskale fraude, ontzuiling en forse bezuinigingen in de mi litaire uitgaven een strijd op le ven of dood wordt. 2. het departement van landsver dediging zal onze geloofwaar digheid trouwens, meer dan ons lief is, testen: Vervolg op blz. 5 Deze slogan heeft verscheidene tienduizenden ir, gelegen toen V.D.B., destijds als minister van Landsverdediging, beslist had om voor 30 miljard nieuwe legervliegtuigen aan te kopen. Net zoals nu de kernraketten, was toen de affaire van de "30 miljard" reden voor pacifistisch Vlaanderen om massaal op straat te komen met de slogan "V. D.B.... weg ermee!!!" Nu is V.D.B. weg, echter niet zoals de betogers van toen het zich hadden voorgesteld. Politieke ontvoering? Stunt? Naarmate er duidelijkheid komt blijkt steeds meer en meer uit het gerechtelijk onderzoek dat het inderdaad om een goed voorbereide ontvoering zou gaan. De onbekende organisatie "socialistische revolutionaire brigade" die de ontvoering opeist, dreigt ermee om V.D.B. definitief van het toneel te doen verdwijnen, dit nadat V. D. B. nu van het politieke toneel is verdwenen na de intrekking van zijn kandidatuur als burgemeester van Brussel. Hoe men ook denkt over V.D.B., feit is dat dergelijke politieke ontvoeringen zeker niet kunnen uitgevoerd worden door échte "socialisten". De trieste voorbeelden van gelijkaardige zinloze akties in andere Europese landen hebben aangetoond dat hiermee zeker niet onze westerse kapitalistische maatschappij enige verandering heeft ondergaan. Integendeel zijn dergelijke akties steeds van die aard om de "linkse" bewegingen in diskrediet te brengen. Wij kunnen dan ook niet anders als socialistische beweging dergelijke onzinnige akties in naam van "hetsocialisme" te veroordelen. René Stabel Ondervoorzitter A.B.V.V. De fusie van «De Morgen» met de liberale uitgeverij Hoste (Het Laatste Nieuws) is een reden te meer om te vechten voor het behoud van ons socialistisch weekblad «Voor Allen». De beschikking hebben over een politieke spreekbuis is een «must». Dat er een onafhankelijke linkse redactie blijft biedt socialistisch Vlaanderen nog «iets». Maar wat in de toekomst? Welke invloed zal er de komende jaren uitgaan van de uitgeverij Hoste op de redactie en haar samenstelling? Voor de socialisten in Vlaanderen blijven er redenen te over voor ernstige bezorgdheid inzake het voortbestaan van een linkse pers. Het is een kenmerk van de socialistische beweging van deze tijd dat men te weinig aandacht besteedt aan de politieke en ideologische vorming van het volk. Meer nog, intern de beweging heerst er verwarring rond de inhoud, de betekenis van het socialisme. Sommigen stellen zich de vraag in hoeverre een politieke en ideologische vorming nuttig is. Men wijst er op dat het volk hedentendage weinig belangstelling heeft voor ideologische discus sies. Maar daar gaat het nu juist om! Het is een fundamentele opdracht van de socialistische organisaties het volk ideologisch en politiek op te voeden. Slechts langs die weg kan er een meer socialistische samenleving tot stand komen. Voor ons arrondisse ment kan «Voor Allen» een instrument worden van socialistische vorming en de plaats bieden voor een onderling debat over «wat is dat, socialisme?», «welk socialisme willen we?». Een tweede taak van «Voor Allen» is de politieke informatie. Hoe kijken de socialisten aan tegenover het wereldgebeuren. Wat is de socialistische visie op het politiek beleid van dit land en zijn gewesten. Hoe verloopt het politieke- en partijleven in de steden en de gemeenten van ons arrondissement. Ook wat er op de bedrijven gebeurt, welke vakbondsacties men voert, welke de visies en standpunten zijn van de socialistische vakbond, zijn dingen die ons allemaal aangaan. Om de militanten en de bevolking over al deze zaken te informeren hebben we «Voor Allen» nodig. Het moet wel duidelijk zijn: vinden dat we «Voor Allen» nodig hebben volstaat niet. «Voor Allen» redden betekent «iets doen». Concreet kunnen we helpen door: - te begrijpen dat de prijs van «Voor Allen» moet aangepast worden. Om de kostprijs (drukken en port) te dekken zou men de prijs per maand met ruim twintig frank moeten verhogen. Dat kan niet. Maar de zaken op hun beloop laten kan evenmin. Dit zou spoedig het einde van «Voor Allen» betekenen. De regeling die zal toegepast worden bestaat er in dat de prijs per maand met tien frank zal verhogen. - «Voor Allen» moet opnieuw naar acht, en later naar twaalf bladzijden. Voorlopig kan dit niet maar meer lezers en meer publiciteit kunnen dit mogelijk maken. - In afwachting dat «Voor Allen» op meer bladzijden verschijnt, zal men moeten instemmen met de noodzaak te zorgen voor «bondi ger» artikels, vooral qua het plaatselijk nieuws. Ieder moet eens aan bod kunnen komen. Er moet ook meer ruimte komen voor syndicale standpunten en berichtgeving, willen we er in slagen bij de vakbondsdelegees en vakbondsleden een grotere interesse voor «Voor Allen» op te wekken. De redding van «Voor Allen» zal een moeilijke weg zijn. Het moet kunnen. De reacties van vele lezers en militanten betekenen voor ons een aanmoediging om door te zetten. Laten we samen ons best doen. «Voor Allen» moet blijven! Herman Van Herzeele. - Vanaf 1 februari 1989 bedraagt de prijs van «Voor Allen» 60 frank per maand en de prijs van het jaarabonnement 720 frank. - De lezers die na 1 februari 1989 hun jaarabonnement voor 1989 willen regelen dienen te betalen: 50 frank voor januari en 11 X 60 frank voor de andere maanden, dit is samen 710 frank. - De lezers die vóór 1 februari reeds hun abonnementsgeld 1989 betaalden (600 F) zullen de hogere abonnementsprijs betalen vanaf 1990. - De abonnementsgelden dienen gestort te worden op rekeningnummer 870-0002726-73 - «Voor Allen» - A.B.V.V. - 9300 Aalst. - Abonnementsgelden kunnen ook, zoals gewoonlijk, betaald worden aan de boden S.P./«Voor Allen». Eveneens kan men terecht op de kantoren van het A.B.V.V. en bij de boden van het A.B.V.V.

Voor Allen | 1989 | | pagina 1