Socialistisch weekblad OCMW-Leden aangesteld Van trippen gooien tot pinten drinken Schepencollege verveeld met S.P.-vragen Het federale België is geboren Red «Voor Allen» Verkiezing OCMW-raadsleden met perikelen Nationaal SP-Congres 5 rf Aalsterse Raad "Europese Verkiezingen Vergadering arrondissementeel SP-bestuur Kommissies adviesraden Halve advokaat illi! lllltlt Kapotte Bartholomeus wordt gratis opgelapt We hebben een Burgemeester II Van Gugte en vedette De nieuwe OCMW- raadsleden zijn verkozen De SP en hetCVP-PVV- beleidsprogramma Maideninterpellatie van Jan Wicheler Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119te Ninovc Practisch Zondag 26 februari 1988 Cultureel Centrum "De Werf", Molenstraat te Aalst Van trippengooier tot pintendrinker Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 27 januari 1989 51* jaargang nr. 4 Graag even uw aandacht! Aangezien de teksten voor Voor Allen die ietwat uitgebreid zijn, reeds de dinsdagmorgen ter redaktie moeten zijn, moet ik mij als neofiet in dit blad beperken tot een summiere weergave van wat er in de gemeenteraad besproken werd. In de toekomst zal daar uiteraard rekening mee gehouden worden, zodat de lezer een verslag krijgt, alsof hij er zelfbij was. Ook op deze raad zullen we dus nog uitvoerig terugkomen in het volgende nummer. Maar terzake! gen en meteen zijn plaats innemen op de banken van de meerderheid. De verkiezing van de leden van de Raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn en hun opvolgers, was een slopende procedure. Werden verkozen in al fabetische volgorde: Adriaensens A., Bourgeois E., Daeleman F., De Smet J., Dierickx Eddy, Heire- mans M., Jacobs Patrick, Scheer- linck F.J., Van den Broeck H., Van den Heuvel J., Van Gheit Daisy, Van Herreweghe W. en Wery Chr. Het is wel even wennen aan de nieuwe aanpak in de raad. De in trede van de burgemeester A. De Maght, zorgde alvast voor enige konsternatie op de persbanken. Eerst treden al de raadsleden en de schepen aan en pas als laatste komt: de burgemeester. Op dat ogenblik verwacht je dat iemand in de zaal plots roept: 'The Court: please rise!' M.a.w. schepen en raadsleden veren recht als de bur gemeester haar intrede doet. Het doet wel Brits aan, maar naar onze bescheiden mening biezonder uit de tijd. Het kersverse VD-raadslid Van Landuyt mocht de eed afleg- Er waren 328 stembiljetten waar van 8 blanco. Bij de opsomming van de elf kom missies drong De Kerpel (CVP) aan op een dringende installatie van de kommissies Public Relations en onthaal omdat er nogal wat onrust heerst binnen de karnaval- middens. Tijdens de bespreking van de verschillende adviesraden was er nogal wat gerommel in de oppositie. Omtrent de installatie van de Jeugdraad, replikeerde Pa trick De Smedt dat de uitbouw van deze raad toevertrouwd werd aan een deskundige van buiten de stad om tot een optimale werking te kunnen komen. Dat de samenstel ling van de adviesraden nogal ge voelig ligt bij de- CVP moest ook Gracienne Van Nieuwenborgh on dervinden. Op vraag van Kris Borms waarom de kultuurraad nog niet samenge steld was, en dat dit moest gebeu ren in de loop van de maand janua ri, stelde Gracienne Van Nieuwen borgh, dat op verzoek van de leden zélf van de kultuurraad, én omdat alle organizaties binnen de raad nog niet klaar zijn met hun dossiers de eerste vergadering zal plaats hebben op 16 februari. Op het punt van de aanstelling van tijdelijk personeel stelde Luk Wil- lems (CVP) de klassieke vragen over de depolitizering en de manier van aanstelling. SP-fraktieleider Eddy Monsieur reageerde gevat met de vraag om de lijst van de aanstelling van het tijdelijk perso neel in het laatste kwartaal (toen de CVP nog in de meerderheid zat) te mogen inzien. Met het princiepe dat de raadsleden die aangesteld worden in de diverse interkommu- nales ieder jaar daarvan grondig verslag zouden uitbrengen aan de raad, kon iedereen zich akkoord verklaren. Rony Boonen. De gemeenteraad is reeds aan zijn derde zitting toe in deze januari maand. Opnieuw wordt slechts één punt behandeld: de raad is immers nog samengeroepen door het uit tredend schepencollege, doch wordt reeds voorgezeten door de nieuwe schepenen onder leiding van burgemeester De Lat - de be noeming van de nieuwe burgemees ter laat immers op zich wachten. Na de goedkeuring van het verslag van de vorige zitting wordt het bureau samengesteld: de 2 jongste raadsle den worden opgeroepen om samen met de gemeentesekretaris de ver kiezing van de leden van de raad voor maatschappelijk welzijn vpl- gens de wet te laten verlopen. De verkiezing zelf is een saaie be doening: één na één roept de bur gemeester de raadsleden op om in het stemhokje hun 6 stemmen uit te brengen. Ook het tellen duurt wel even: 150 geldige stembiljetten geven de vol gende uitslag: R. De Langhe - D. De Rouck - P. D'Haese en M. Hendrickx, allen CVP, bekomen 13 stemmen en zijn dus verkozen. L. Cosyn en E. De Temmerman, PW, bekomen eveneens 13 stem men en zijn dus ook verkozen. De meerderheid beschikt aldus over de 6 verkozenen op een totaal van 11. De verenigde oppositie, SP-LVB- VU, stellen ook 6 kandidaten voor, die elk 12 stemmen bekomen. Om dat de raad slechts uit 11 leden besstaat, kunnen slechts 5 van deze 6 verkozen zijn. Voor de SP zijn Norbert Uyttersprot en Jacqueline Meuleman verkozen, voor de VU W. Van der Eist en voor de LVB Marcel De Lat en L. Van Pollaert. A. De Windt (LVB) bekomt ook 12 stemmen, doch valt weg op basis van art. 15: bij gelijkheid van stem men en gelijke dienstanciënniteit valt de jongste uit. In tegenstelling tot een gewone zit ting van de gemeenteraad, waar de gemeentesekretaris het verslag la ter maakt, moet nu het verslag gemaakt worden «staande de ver gadering», d.w.z. onmiddellijk tij dens de vergadering zelf. En hier ontspoort deze tot nog toe rustige vergadering. Raadslid Vindevoghel (CVP), die zich ooit aan de kiezer presenteer de als «half advokaat», leest het verslag van de gemeentesekretaris na en beveelt hem in het verslag op te nemen, welk verkozen lid van het OCMW, die tevens gemeen teraadslid is, niet zal kunnen zete len. Er zijn immers 4 gemeen teraadsleden verkozen, terwijl de gemeentewet stipuleert dat het er maximaal 3 mogen zijn. Plots wil iedereen zijn zegje doen zodat de burgemeester de zitting schorst. Na de schorsing vraagt Johan De Wolf (SP) het woord. Hij stelt dat het opstellen van het verslag de verantwoordelijkheid is van de ge meentesekretaris en dat een raads lid op eigen houtje aan het verslag niets kan wijzigen. Alleen de raad is daarvoor bevoegd. Na nog enig geruzie gaat men uit eindelijk over tot de stemming over de voorgestelde tekst van raadslid Vindevoghel: met 13 ja en 12 ont houdingen wordt de tekst aange nomen. J. De Wolf motiveert de onthou dingen. De onverenigbaarheid ge- meenteraadslid-werkend lid van het OCMW onstaat niet bij de verkiezing, doch bij de eedafleg ging. De door Vindevoghel voorge stelde toevoeging aan het verslag, is dus onwettig. In de grootste verwarring gaat de gemeenteraad uiteen. Als het zo iedere keer zal verlopen, zal het nog plezierig worden. J.V.M. xSSsiMi Vóór de eigenlijke raadszitting, legde Mevrouw Borremans, die tijdens de installatievergadering afwezig was, de eed af als ge meenteraadslid. Ze zetelt als eni ge verkozene van de V. U. Nadien gaf de sekretaris lezing van het verslag van de vorige raadszitting. De S.P.-fractieleider Freddy De Chou, vroeg na de voorlezing van het verslag het woord om te weten wie het toch in zijn hoofd gehaald had, om het 17de eeuwse houten barokbeeld, voorstelling Sint-Bar- tholomeus en staande in de hal van het stadhuis, door een stadsschilder te laten vernielen. Inderdaad, want dat is wat gebeurde met het Gru- pellobeeld. Schepen Vernaillen beweerde dat zij van niets wist maar dat ze de werken had laten stilleggen en het Kunstpatrimonium te Brussel ge- kontakteerd had om naar Ge- raardsbergen te komen. De experts uit Brussel zijn dan ook op maandag 23 januari naar hier geweest en verklaarden het beeld onherstelbaar beschadigd. Vernaillen zei verder dat de opka lefatering gratis zal gebeuren. On dertussen is het kwaad geschied en weten we nog altijd niet wie de opdracht gaf om dit vernielend werk uit te voeren. De SP-fraktie volgt het dossier op de voet!! Bij het tweede punt werd de raad in kennis gesteld van de eedaflegging van Mevrouw De Munter, als bur gemeester van de stad. Agnes vol hardt in de boosheid en wil on danks haar zware ziekte eerste bur ger blijven, spijts het steeds onge duldiger worden van Remi en Cie. Van deze historie hebben we het einde nog lang niet in zicht. Punt 3 aangaande de erkenning van een protestantse parochie werd una niem goedgekeurd. Punt 4, over een lening van 367.000 fr. op 10 jaar, voor ereloon voorontwerp voor de bouw van een sporthal te Nederboelare, was de aanzet voor een nummertje van Schepen Van Gugte, bevoegd voor de sport. SP-er Franceus vroeg wanneer de coalitie dacht deze sporthal te reali seren. Dréken antwoordde naast de kwes tie en poogde de Voor Allen te gebruiken om te beweren dat de SP tegen een nieuwe sporthal is. De schepen van Sport moet echter weten dat de persartikelen in de Voor allen, geschreven door een ondertekenend medewerker, ver schijnen onder diens verantwoor delijkheid. Dat de SP Geraardsbergen wel de gelijk achter een nieuwe sporthal staat, werd bewezen door de stem ming die Dirk Van Der Maelen hierover vroeg. Op uitzondering van Borremans, die zich onthield, stemde iedereen ja. Van Gugte was eraan voor zijn moeite en sloeg een mal figuur. Nog nooit gehoord van vrije meningsuiting, Dré??? Bij de SP mag men nog zijn mening zeg gen. We hebben nog geen diktators in onze rangen, zoals bij de PW- Geraardsbergen De eindafrekening voor het por tiershuis van het centraal container park en het geven van legaten aan de kerkfabrieken van Goeferdinge en Zarlardinge werden unaniem goedgekeurd. Punt 7 behelsde de verkiezing van de 11 raadsleden voor het OCMW. De verkozenen zijn: Prosper De Moyer, Marcel Rokegem en Guido Van Den Berghe voor de PW; Joseph De Smet, Gilbert Deur- broeck, Willy Devos, Adrien Van Heuverswyn en Ronny Van Ker- ckem voor de CVP en Eddy De Taeye, Marc Panis en Francine Van der Maelen voor de SP. Aan de SP- verkozenen wensen we van harte proficiat. De interpellatie, namens de SP door de kameraden De Chou en Van der Maelen vertolkt, deed de koalitie schrikken en beven. De talrijke vragen die door onze fraktie werden gesteld zullen het college en de meerderheid veel werk bezorgen. De SP kon toch de schepenen doen beloven dat ze elk voor hun depar tement een aparte beleidsnota zul len opstellen, commissies zullen sa menroepen en laten debatteren tij dens de openbare zittingen. De SP-fraktie had er werk van gemaakt en de meerderheid zal weten wat te doen. Of er zal geant woord worden, is een ander paar mouwen, maar we geven de koali tie nog wat tijd. Door zijn kabinetsfunktie bij Mi nister Tobback is kameraad Wiche- Sinds een paar weken leven we in een nieuw België, een federaal België. De biezondere wet van 16 januari 1989 inzake de financiering van de gewesten en de gemeenschappen heeft er voor gezorgd dat de tweede fase van de staatshervorming is uitgevoerd. Aan de gewesten en de gemeenschappen worden thans 610 miljard frank nationaal geïnde belastingen overgedragen. De gemeenschappen zijn nu bevoegd voor het onderwijsbeleid, terwijl de gewesten openbare werken en verkeer als nieuwe bevoegdheden kregen toegespeeld, alsook het ekonomisch beleid. Ruim 260.000 leerkrachten werden aldus overgeheveld naar de gemeenschappen en gewesten. Ook de staatsbezittingen, zoals rijkswegen en havens gingen over in handen van de gewesten. Deze fundamentele veranderingen hebben de man in de straat in het geheel niet beroerd. Zoals met vele andere zaken is deze tweede fase van de staatshervorming geruisloos voorbij getrokken. Nochtans heeft hij ongelijk zich hiervoor niet te interesseren. Het politiek bedrijf is immers een zaak van iedere dag. Doch het is allemaal zo ingewikkeld en komplex geworden dat een gewone sterveling er hoegenaamd niets meer van begrijpt. Voor de socialistische beweging is het bijgevolg een moeilijke en zware opdracht haar militanten te scholen en wegwijs te maken in deze doolhof van wetten, decreten en instellingen. Om de staatshervorming volledig rond te maken dient nu nog de derde fase te worden tot stand gebracht. Hierbij is het vooral de bedoeling tot de afschaffing over te gaan van het dubbel mandaat, waardoor parlementsleden nu nog steeds tegelijkertijd lid zijn van gewestelijke en gemeenschapsraden. Alles laat voorzien dat deze aanpassing niet van een leien dakje zal lopen. Ook hier zal de socialistischebeweging op haar hoede moeten zijn, zoals altijd trouwens. Herman De Loor zo - Vanaf 1 februari 1989 bedraagt de prijs van «Voor Allen» 60 frank per maand en de prijs van het jaarabonnement 720 frank. - De lezers die na 1 februari 1989 hun jaarabonnement voor 1989 willen regelen dienen te betalen: 50 frank voor januari en 11 X 60 frank voor de andere maanden, dit is samen 710 frank. - De lezers die vóór 1 februari reeds hun abonnementsgeld 1989 betaalden (600 F) zullen de hogere abonnementsprijs betalen vanaf 1990. - De abonnementsgelden dienen gestort te worden op rekeningnummer 870-0002726-73 - «Voor AUen» - A.B.V.V. - 9300 Aalst. - Abonnementsgelden kunnen ook, zoals gewoonlijk, betaald worden aan de boden S.P./«Voor Allen». Eveneens kan men terecht op de kantoren van het A.B.V.V. en bij de bojien van het A.B.V.V. Gezien de eerste maal in onze federatie een nationaal partij congres plaats grijpt en daarenboven Kd. Mare Galle als lijsttrekker voor deze Europese Verkiezingen zal fungeren, is een maximale mobilisatie en deelname van onze afdelingen en militanten vereist. Noteer alvast deze datum Ier begaan met de problemen van de stedelijke politie. De grieven van de politieagenten van Geraardsbergen, in verband met nachtpremie, zondagprestaties en gevarenpremie, waren voor Jan de gelegenheid om het college te vragen wat zij zinnens waren te doen. Ook de vraag naar de maximale bezetting van het kader werd door Wicheler aangekaart en de Burgemeester beloofde in te gaan op de voorstellen. Jan Wiche ler verzekerde de burgemeester dat hij de zaak nauwlettend op de voet zal volgen. Het slot van de vergadering was voor Freddy De Chou, die van Schepen De Padt de programmatie van de openbare werken voor 1989 wou kennen. De Chou vroeg hoe veel er gebudgetteerd was, welke prioriteiten in de planning gelegd zouden worden en of de werken in de Jonkersstraat zouden voorzien zijn in 1989. Het antwoord van de schepen was een prachtexemplaar van onkunde en naast de kwestie. Toen schepen Spitaels dan ook in de arena ver scheen, ging het over "trippengooi er en pintenpakker". Spitaels zei namelijk, op de Anto- niusviering te Zarlardinge, dat hij 10% wou van de 20 miljoen van zijn blauwe collega De Padt. Met Eric heeft De Padt nog niet gedaan. De volgende gemeenteraad zal hoogstwaarschijnlijk, eindelijk de stadsbegroting behandelen en ho pelijk is de zitting dan van een hoger niveau want we kunnen ons niet van de indruk ontdoen dat het nieuwe bestuurscollege niet op de lastige vragen van de SP-oppositie zal antwoorden. Toch doen onze SP-vrienden hun best en dat is onze steun waard. Daniël De Jonge

Voor Allen | 1989 | | pagina 1