Socialistisch weekblad De socialisten maken het verschil S.P. niet akkoord met verhoging sociale huurnrnzen 1992 dringend voorbereiden Oiljst viert karnaval Bilan van het S.P. werk in de regering Interfederale Info-avond "Openbaarheid van Bestuur" Eddie Monsieur Vergadering Arrondissementeel SP-Bestuur SP/CSC-Federatle Aalst SP/CSC-Federatie Oudenaarde-Ronse Van een partij die in haar kieskampagne zegde dat "Wij er met z'n allen willen vooruitgaan" mocht worden verwacht dat ze - eens aan regeringsdeelname toe - een einde zou stellen aan de sociale afbraak, die de vorige regeringen gedurende zes jaar hadden gevoerd. De S.P. heeft in dat opzicht niet alleen woord gehouden, ze heeft bovendien werk gemaakt van een aantal sociale korrek- ties ten voordele van de minstbedeelden. Reeds in het regeerakkoord heeft de S. P. getracht aan te tonen dat, zonder het financieel herstel uit de weg te gaan, een ander sociaal beleid mogelijk is. o nn%^ Woensdag 15 februari 1989 om 20 uur Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove N.B.: Federale Werkgroep Amendementen Maandag 20 februari 1989 om 19.30 uur Volkshuis, Markt 8 te Zottegem Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 Ir. - Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 3 februari 1989 51' jaargang nr. 5 In de regeringsverklaring werd dan ook duidelijk gesteld dat het on aanvaardbaar niveau van de werk loosheid één van de meest dringen de sociaal-ekonomische problemen was. Er werd een voluntaristisch werkgelegenheidsbeleid in het vooruitzicht gesteld in samenwer king met de sociale partners. De sociale uitkeringen zouden voor al le gerechtigden worden gevrij waard en selektieve verbeteringen zouden aangebracht worden voor de laagste uitkeringen. Het verschil tussen de liberale en de socialistische aanpak is reeds duidelijk tot uiting gekomen bij het opstellen van de begroting 1988. Toen de S.P. in mei 1988 in de regering kwam, moest men vast stellen dat de begroting voor 1988 volledig ontspoord was: zonder bij komende maatregelen zou het be grotingstekort 64 miljard hoger lig gen dan door de vorige regering was vooropgezet. Dit was trouwens reeds gekonstateerd tijdens de re geringsonderhandelingen door een werkgroep van experten onder de leiding van informateur Dehaene. Voornaamste oorzaak van deze budgettaire ontsporing was de niet- uitvoering van een hele reeks maat regelen die in het kader van het Sint-Annaplan waren beslist, o.a. op het vlak van medische uitgaven. Daarnaast werden ook tal van uit gaven bewust te laag of niet-realis- tisch ingeschat door Verhofstadt, zoals bijvoorbeeld in verband met de evolutie van de werkloosheid en de tewerkstellingsprogramma's. Trouwens ook na de opmaak van de begrotingen 1988 en 1989 zijn nog heel wat "lijken" van de vorige koalitie uit de kast gevallen. Zo werd de regering gekonfronteerd met een miljardenput van de grote steden: in de periode 1984-1988 werden vooral door Luik en Brus sel in totaal bijna 154 miljard ge leend (waaronder bijna 51 miljard onder Verhofstadt) met staatswaar borg - terwijl men nochtans wist dat deze steden deze schulden gro tendeels niet zouden kunnen terug betalen. Uiteindelijk kon, onder impuls van L. Tobback in het kader van de financiering van de staatshervor ming ook de hypotheek van dit dossier gelicht worden, zij het dat de gevolgen ervan voor het netto te financieren saldo onvermijdelijk nog ter sprake zullen komen tijdens de komende budgetkontrole. Hoewel ook de socialisten zich tot doel stelden het netto te financie ren saldo in 1989 te verminderen tot 7% van het BNP, vertoont deze begroting in tegenstelling tot de vorige jaren een meer uitgesproken sociaal karakter. De beperking van het overheidstekort zal gebeuren zonder inlevering. Integendeel worden voor bijna zes miljard sociale korrekties doorge voerd. De laagste pensioenen, ver goedingen voor gehandicapten, het gewaarborgd minimum-inkomen zullen met 2% worden verhoogd en de regering heeft principieel beslist tijdens de volgende twee jaar een zelfde verhoging toe te passen. De situatie van de oudere werklozen wordt merkelijk verbeterd. Ondanks de krappe financiële mid delen zullen in de tewerkstellings programma's voor 1989 3.000 4.000 extra arbeidsplaatsen voor zien worden voor langdurig werklo zen. Door specifieke lastenvermin deringen mikt de regering op een toename van 10.000 jobs in de K.M.O.'s. Bovendien werd een se- lektief relanceplan ten belope van 8 miljard goedgekeurd. De afbouw in het onderwijs werd stopgezet. Voor het eerst sinds vele jaren zal het Vlaams Onderwijs nu over méér middelen kunnen be schikken. Ook het budget voor we tenschappelijk onderzoek stijgt met 400 miljoen. Voor ontwikkelingssa menwerking komt er reeds een lich te verhoging van de kredieten en worden grotere inspanningen voor de volgende jaren in het vooruit zicht gesteld om zo de voorziene 0,7% van het B.N.P. te bereiken. "Ontwapenen om te ontwikkelen" is voor de S.P. geen loze slogan. Een deel van de bezuinigingen die deze moeilijke begrotingsopdracht mogelijk moest maken zijn immers te vinden in de sektor landsverdedi ging: de aankoopprogramma's wor den met 14% verminderd! Een belangrijke bezuiniging ge beurt ook in de medische sektor, waar door een reeks maatregelen een einde zal gesteld worden aan de wildgroei in de uitgaven. Men kan dus met een gerust hart stellen: de socialisten maken het verschil In ons blad van 20 januari jl. heb ben wij medegedeeld dat er bij de S.P. ongerustheid bestaat over de aanpassing van de sociale huurprij zen op 1 januari 1989. Deze aanpassing is immers het ge volg van het besluit van de Vlaamse Exekutieve van 12 oktober 1988, dus nog vóór de S.P. tot deze Vlaamse Exekutieve toetrad. Dit besluit bepaalt dat de reële huurprijs niet mag stijgen in verge lijking met december van het voor gaande jaar, wanneer het inkomen in vergelijking met het voorgaande jaar niet is gestegen. Doch, heel wat inkomens stegen gewoon ten gevolge van de in dexaanpassing, zodat de vraag zich stelt of in die omstandigheden de huurprijs wel mag aangepast worden. Verder voorziet dit besluit dat een verhoging van de reële huurprijs mag doorgevoerd worden bij ver andering in de gezinstoestand of bij een verhoging van de basishuur. Ook hieromtrent kan de vraag wor den gesteld of enerzijds bij afgeno men kinderlast en anderzijds zelfs bij een beperkte stijging van de basishuur elke vorm van beperking van de huurprijs wegvalt, zoals de ze sinds jaren bestaat. Senator He- man De Loor stelde terzake vragen om verduidelijking aan Gemeen schapsminister van Ruimtelijke Or dening en Huisvesting, de heer Waltniel. Laatstgenoemde verstrekte navol gende precisering bij het besluit van de Vlaamse Exekutieve van 12 oktober 1988: "De wijzigingen aangebracht door het Besluit van 12 oktober 1988 aan de huurreglementering voor de volkswoningen gelegen in het Vlaamse Gewest beantwoorden aan een algemene wens om de ingewikkelde berekening van de huishuur veel eenvoudiger en door zichtiger te maken. In de praktijk is het echter zo dat een kleine stijging van het inkomen gedurende het referentiejaar inder daad voor gevolg heeft dat de se dert drie jaar aangehouden beper kingen op de reële huurprijs op 1 januari 1989 totaal wegvallen. Ik ben van mening dat het nog langer aanhouden van deze beperkingen niet verantwoord is. Immers, hoe langer daarmede gewacht wordt hoe groter de stijging is bij de afschaffing ervan. Bovendien her stelt deze maatregel de gelijkheid van behandeling tussen de zittende huurders en de nieuwe huurders. Bij afgenomen kinderlast of bij een (beperkte) stijging van de basis huurprijs vallen die beperkingen inderdaad ook weg. Het is mij niet bekend of dit voor sommige ven- nootschappen een aansporing zou geweest zijn om de basishuurprij zen te verhogen. De ondervinding heeft evenwel ge leerd dat een verhoging van de basishuurprijzen meestal wordt toegepast na het invoeren van be perkingen op de reële huurprijs. Het ligt in de lijn der verwachtin gen dat de basishuurprijzen de vol gende jaren zeer stabiel zullen blijven." Het spreekt vanzelf dat de S.P. hiermede niet kan instemmen en dat Herman De Loor Gemeen schapsminister Waltniel in de Vlaamse Raad terzake zal interpel leren. Langzamerhand begint het bij de politieke en ekonomisch- financiële kaders van dit land door te dringen dat de Europese realiteit voor 1992 met rasse schreden nadert. Bij de gewone burger, helaas, is dit nieuw gegeven nog in het geheel niet tot zijn bewustzijn doorgedrongen. De grenzen van 12 staten opengooien, kan niet zonder gevolgen blijven op de ekonomische en sociale situatie van elke natie afzonderlijk. Vanuit de syndikale beweging is bovenal uiterste waakzaam heid geboden, wil men de sociale statuten van de "rijkere" landen-leden niet in het gedrang brengen. In dit verband was de door Delors ontwikkelde toekomstvisie - één jaar geleden tijdens het Nationaal Comité van het ABW - een zekere geruststelling, omdat volgens de huidige EEG-voorzitter, enkel en alleen een nivellering naar boven realistisch is voor het sociale Europa. Voor de Europese vakbeweging zag hij tevens een aantal gemeenschappelijke krachtlijnen, die algemeen een streefdoel konden zijn. Ekonomisch bekeken zal echter ook elk land zich moeten instellen op een verbruikerspotentieel van meer dan 350 mil joen! Vergeten wij zeker niet dat zelfs voor belangrijke gemeentelijke opdrachten het in de toekomst mogelijk is dat ook buitenlandse firma's aan aanbestedingen zullen kunnen deelnemen... Meertalenkennis zal zonder twijfel in de toe komst nog beter bezoldigd worden. Voor België, als klein centraal gelegen land, is het bijgevolg niet uitgesloten dat bouwfirma's uit de ons omringende landen hier ten tonele zouden kunnen verschijnen en dat zeer grote overheidsbestellingen aan "vreemde" landen zouden moeten toegewezen worden. Ons land heeft echter ook een zeer belangrijke troef, nl. het uitverkoren zijn van Brussel als Europese hoofdstad. Nu ook het Europees Parlement - misschien met nog veel weerwerk - Brussel als zijn nieuwe thuishaven verkoos, lijdt het geen twijfel dat de ganse kapitalistische wereld in Brussel zal willen aanwezig zijn, wat een explosie van kantoorgebouwen en een aangroei van de horecasector, voor de komende jaren in het uitzicht stelt. Wellicht biedt deze trend kans op veel nieuwe arbeidsplaatsen. Op 18 juni 1989 worden wij voor de derde keer geroepen onze stem uit te brengen (uiteraard voor de S.P.) ter verkiezing van het Europese Parlement. Bleef de rol van dit parlement qua zeggingskracht nog te bescheiden, dan lijkt de toekomst veelbelovend en is er zeker geen weg terug. Vanzelfsprekend is het van uitzonderlijk belang dat de Euro pese socialistische fraktie nog versterkt uit deze stembusuitslag zou komen. Alhoewel de socialisten nu reeds de grootste fraktie vormen, die trouwens als enige in elk land vertegen woordigd is, dient zij nog aan te groeien. Tot nu toe werd immers veel te weinig aandacht besteed aan de kreatie van het sociale Europa en ons inziens - budgettair - té veel aan de landbouwpolitiek. Voor alle socialistische en syndikale militanten is het dan ook geboden om van heden af zich meer en meer in te leven in een nieuwe Europese realiteit, een samenleving waarmee wij de 21ste eeuw zullen instappen Agenda 1. Verslag vergadering 5/01/1989 2. Politieke toestand (inleiding: J. Timmermans) 3. Europese Verkiezingen - Programma (inleiding: M. Galle) - Bespreking amendementen - Nationaal Congres - Verkiezingscampagne 4. Financiële situatie 5. Actie "Openbaarheid van Bestuur" 6. Allerlei - rondvraag De Voorzitter De Secretaris H. De Loor C. Vancoffenoixe Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als dusdanig te beschouwen. Ter voorbereiding van dit federaal bestuur zal een werkgroep vooraf de afdelingsamendementen bespre ken en in een werknota ordenen. De afdelingen worden verzocht een afgevaardigde aan te duiden. De werkgroep komt samen op maandag 13 februari om 19u.30 in het Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst. Inleidingen - Herman De Loor senator - Orphale Crucke (senator-burgemeester Ronse) - Johan De Wolf (kabinetschef) Begeleiding Vormingscentrum H. Vos-Instituut Alle gemeentemandatarissen (gemeenteraad en OCMW), leden van het Arrondissementeel SP-Bestuur en belangstellenden worden verwacht. "Ik heb na karnaval altijd zo'n bier- en frietlucht in mijn kleren zitten, die snuif ik dan op en denk: "WAT WAS DAT LEKKER Het is weer zover. Wanneer je deze Voor Allen in de bus vindt, maken de échte zich al op om naar het Katrienenbal te gaan. De start van ons aller Karnaval, zoals die alleen in ons lenig Oiljst te beleven is! Een échte karnavalist gaat dan ook drie dagen uit de bol, kaffeeken in en kaffeeken uit, zingend, lallend op Keizer Kamiel's traditionele liedjes... "Oiljst getj men hert gestoelen, Oiljst door goot toch niks boeven. Toevallig heb ik hier zo'n luxueus boek voor me liggen. Een boek uitgegeven op glanspapier en in vierkleurendruk: "Destination Bel gium" of "Bestemming België". Een pracht van een uitgave, met de bedoeling ons land over de ganse wereld voor te stellen. Prachtige foto's van alle steden en gemeen ten, enorme wijdse landschappen, maar ook bedrijven in volle bloei met alleen zeer hoog geschoold personeel, dat duidelijk zeer veel moet verdienen. Kortom, in dit boek is België het rijkste en mooiste land ter wereld. Aalst staat er ook in... het Belfort en een minuskule kleurenfoto van een geschminkt iemand. Ik twijfel of het wel een Aalstenaar is, verder geen woord. Maar karnaval in Bel gië krijgt wel één volle bladzijde: Vervolg op blz. 3

Voor Allen | 1989 | | pagina 1