Socialistisch weekblad Vliegveld te Oombergen blijft gemoederen beheersen Vloert Van Heuverswijn schepencollege Frank Van Acker doet ons nadenken Interfederale Info-avond "Openbaarheid van Bestuur" S.P. bijt van zich af in Zottegemse gemeenteraad Geraardsbergen SP/CSC-Federatle Aalst SP/CSC-Federatie Oudenaarde-Ronse V_ Begrotingswijziging 1988 van het OCMW Begroting 1989 van de v.z.w. Sport en Recreatie Beleidsverklaring 1989/ 1994 1. HetOCMW- Geraardsbergen in cijfers 2. OCMW-voorzitter- College eerste ronde 3. 0e tweede ronde Woensdag Volkshuis, om 20 uur N.B.: Federale Werkgroep Amendementen Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST 053/70.51.51 ostrekeningnr. 870-0002726-73 [aandabonnement: 60 Ir. - Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 10 februari 1989 51' jaargang nr. 6 Op maandag 30 januari kwam de gemeenteraad samen in de eerste plaats om de O.C.M.W.-leden te verkiezen. Doch ook heel wat andere punten stonden aan de agenda ingevolge het feit dat de V.O.P.-C.V.P.-leden afwezig bleven op de raad van 12 december 1988 en zij eveneens weigerden tijdens de installatievergadering van 9 januari 1989 andere onderwerpen te behandelen. De S.P.-leden hadden deze raadszitting duidelijk in handen en koncentreerden zich op de begrotingswijziging 1988 van het O.C.M.W., op de begroting 1989 van de v.z.w. Sport en Recreatie, op de beleidsverklaring en op de aanleg van het vliegveld te Oombergen. Roger Serbruyns (S.P.) deelde me de dat de S.P.-fraktie fundamentele principiële bezwaren heeft tegen de begrotingswijziging voor het dienst jaar 1988. In de gewone dienst werd geen rekening gehouden met de uitbeta- lingsproblematiek van de schade loosstelling voor de sluiting van de vroegere kliniek Dr. Goffaerts. In derdaad, zei hij, in de begroting 1988 werd onder het artikel "scha deloosstelling ziekenhuis" bij de ontvangsten een bedrag van 35.640.000 fr. ingeschreven. Hiervan werd in het jaar 1988 slechts de som van 12.500.000 fr. ontvangen en wel onder de vorm van het door het A.Z. Sint-Elisa- beth bedongen en betaalde bedrag. De overige overeengekomen scha deloosstellingen met name 23.318.353 fr. voor het OCMW- Wetteren en 11.804.764 fr. voor de Staat werden in 1988 niet ontvan gen. Slechts zeer recent, nl. op 17 januari 1989, werd door het OCMW een eerste schijf, zijnde 5.318.353 fr. op de rekening van het O.C.M.W. Zottegem overge schreven. Rekening houdend met hetgeen voorafgaat meent de S.P.-fraktie dan ook, zei kd. Serbruyns, geen goedkeuring te kunnen hechten aan de voorgestelde begrotingswijzi ging. De op het gemeentelijk aan deel voor 1989 en volgende jaren gelegde hypotheek, lijkt ons im mers te zwaar om een ja-stem te kunnen uitbrengen. De begrotings wijziging voor de buitengewone dienst kan evenmin worden goed gekeurd, zei hij, omdat daarbij o.m. de bijkomende aankoop van een wasautomaat tot beloop van ruim 200.000 fr. wordt voorzien, zonder dat de wettelijke procedure inzake aanneming van leveringen werd gevolgd. Roger Serbruyns vestigde de aan dacht op de aanzienlijke stijging van de personeelskosten in de be groting 1989. Inderdaad, zei hij, als we de verge lijking maken tussen de ingediende begroting 1989 en de effectieve re kening 1987 - wat trouwens de enig realistische vergelijking is - zien we dat de uitgaven voor personeel zo maar eventjes gestegen zijn van 11.619.359 fr. naar 14.924.208 fr., of een meer-uitgave van 3.304.849 fr. hetzij plus 28,4%. Hierbij stelt de S.P. zich de vraag of een dergelijke stijging aangewe zen, laat staan verantwoord is. Betekent de aangekondigde stij ging dat de verhoogde uitgaven voor de sport zullen gebeuren ten koste van de andere sectoren van het gemeentebeleid? Hierbij den ken wij bijvoorbeeld aan de cultu rele, de onderwijs-, de milieu-, de sociale-, de huisvestings- en de te werkstellingssectoren. Zullen de in de voorbije zes jaar - voornamelijk onder SP-impuls - gedane inspan ningen ten voordele van deze secto ren in de komende legislatuur afge broken worden? Er zullen hoe dan ook prioriteiten moeten vastgelegd worden. Verhoogde uitgaven voor de v.z.w. Sport en Recreatie zullen ongetwijfeld in het nadeel uitvallen van andere sectoren. De stadskas is immers niet onuit puttelijk. De S.P. zal op zijn hoede zijn. Het eerste bewijs willen wij leveren door te wijzen op het gevaar dat verbonden is aan deze verhoogde begroting voor de sportsector. Een sportsector die ongetwijfeld steeds stijgende behoeften kent. Dit is echter ook het geval voor de andere takken van het gemeentebeleid. Wij menen dat moet gestreefd wor den naar de nodige evenwichten, derwijze dat een billijke spreiding bekomen wordt van de stadsuitga- ven voor de verschillende deelse ctoren. De voorgestelde begroting van de v.z.w. Sport en Recreatie komt hieraan geenszins tegemoet. Dit is dan ook de reden waarom de S.P.-fractie haar goedkeuring niet kan hechten aan de voorgestelde begroting, besloot Roger Ser bruyns. De nieuw benoemde burgemeester las de beleidsverklaring voor, die in een eerste reactie volgende opmer kingen ontlokte bij Herman De Loor. Uw beleidsverklaring is een gewo ne literaire bedoening, zei hij. Mooie onsamenhangende woorden en zinnen die in de eerste plaats de bedoeling hebben uw facade op te poetsen, welke sinds de verkiezing van 9 oktober 1988 geweldig is besmeurd. Maar gij hebt die zelf bevuild door als verliezende partijen de handen in mekaar te slaan en dit reeds jaren voor de stembusgang van 9 oktober. U bent dus overijld te werk gegaan door zolang op voor hand een koalitie aan te gaan, dus jaren vóór de kiezer zich had uit gesproken, waardoor u zijn wil to taal negeerde. Maar gij hebt de Zottegemse kie zers dit onrecht aangedaan omdat ge de S.P. ten allen prijze wou beletten haar succesvol beleid van de voorbije jaren verder te zetten. De Zottegemse bevolking is over deze smerige poets gedegouteerd en niet te spreken. Aldus zijt U, C.V.P. en V.O.P., er de oorzaak van dat onze demokratie niet meer werkt zoals het hoort. En morgen horen we op vergade ringen, bijeenkomsten, colloquia, debatten enz... de politici klagen over de politieke desinteresse van de bevolking en over de groei met de dag van de ontstentenis aan motivatie bij de kiezer. Door uw handelwijze hebt gij nog meer voedsel gegeven aan dit feno meen en er voor gezorgd dat de achting van de bevolking voor de politieke klasse, voor ons dus, on der nul is gedaald. Gij hebt geen respekt opgebracht voor de kiezer. Als de kiezer een of meer partijen afstraft, dan mag het niet zijn dat zij achteraf toch de lakens blijft uitdelen. Zo eerlijk zou u toch moeten geweest zijn! Gij hebt de partij die de grootste elektorale vooruitgang boekte en aan wie de kiezer op 9 oktober een Vervolg op blz. 4 De bespreking van de O.C.M. W. -begroting op de gemeenteraad is een jaarlijks hoogtepunt in de debatten. Telkens opnieuw vindt er een confrontatie plaats tussen op positie en de OCMW-voorzit- ter die grondig met elkaar verschillen in beleidsvisies. Daarenboven vindt er telken- jare opnieuw een strijd plaats binnen de CVP-PVV-meer- derheid. De OCMW-voorzitter vraagt een telkens hogere stadssubsidie en het College van Burgemeester en Sche penen probeert (meestal vruchte loos) die toelage te verlagen. Dit jaar dreigt het debat in de gemeen teraad zinloos te worden want als een sluwe vos probeert de OCMW- voorzitter het schepenkollege "in de zak te zetten". Niemand - behalve de OCMW- voorzitter natuurlijk - kan ontken nen dat Geraardsbergen met een zeer duur OCMW-beleid opgeza deld zit. Enkele cijfers? In 1979 bedroeg de stadstoelage afgerond 29 miljoen frank. Voor 1988 is dit opgelopen tot 78 miljoen frank en voor 1989 vraagt de OCMW-voorzitter een bijpassing van de stad voor niet minder dan 91,3 miljoen frank. Wil je eens vergelijken met de andere steden? Bijpassing per in woner bijvoorbeeld in de ons om ringende steden in 1988. Ninove: 706 fr./inw. Zottegem 1.862 fr./inw. Ronse 1.382 fr./inw. Wetteren 1.004 fr./inw. Deinze 787 fr./inw. Geraardsbergen 2.607 fr./inw. V Als de OCMW-voorzitter voor 1989 zijn zin krijgt, zal elke inwo ner in onze stad meer dan 3.000 fr. bijpassen! Alhoewel ik actueel niet beschik over de cijfers voor de andere gemeenten zou het mij niet verbazen dat we hiermee koploper in Vlaanderen zijn! Geconfronteerd met de vraag naar 91 miljoen frank bijpassing vanwe ge de stad heeft het College op de regelmatige vergaderingen met het OCMW zich verzet tegen zo'n hoge bijpassing. Begrijpelijk zou ik zeggen. De da mes en heren van het College krij gen de rekening gepresenteerd van hun operatie "geld langs ramen en deuren buitengooien om de kiezer te behagen" en zullen U heel bin nenkort een dikke belastingsverho ging presenteren. Als de OCMW- voorzitter nu ook nog eens 13 mil joen meer dan in 1988 wil hebben, zullen ze de belastingen nog sterker moeten verhogen. Daarenboven hebben diverse schepenen ambi tieuze plannen bekend gemaakt en dat kost geld. Maar... geld dat het OCMW krijgt kan het schepencol lege niet gebruiken om zelf plannen te realiseren. Je begrijpt dus dat de vraag van de OCMW-voorzitter op een straf "njet" van het College gebotst is. Op de vergadering met de OCMW- voorzitter heeft het College ferme taal gesproken en aangekondigd dat op de gemeenteraadszitting het College de begroting van het OCMW zou wijzigen en o.m. de stedelijke bijpassing zou verlagen. Tot op vandaag leeft het College in de overtuiging dat dit zal gebeuren op de raadszitting van 20 februari aanstaande. De OCMW-voorzitter weet echter beter en lacht in zijn vuistje want... op de raadszitting van 20 februari aanstaande kan het College niets meer wijzigen aan zijn begroting! Inderdaad, andermaal bewijst de OCMW-voorzitter dat hij het Col lege te vlug af is. Hoe heeft het College zich deze maal laten pak ken vraagt U zich af. Wel, heel eenvoudig uitgelegd zit het als volgt: Er is een nieuwe wet (van 29/12/ 1988) die voorschrijft dat een OCMW-begroting geacht wordt goedgekeurd te zijn door de ge meenteraad indien die binnen de 40 dagen na toezending aan het Colle ge niet werd afgekeurd of gewij zigd. De OCMW-voorzitter weet dit klaarblijkelijk wél en het schepen college niet Dit wordt door de OCMW-voorzit ter handig uitgebuit want hij heeft zijn begroting ingediend op 11 ja nuari en sindsdien houdt hij het College "aan de klap" om die ter mijn van 40 dagen te laten ver strijken. Zijn plannetje leek te lukken want het schepencollege heeft de eerst volgende gemeenteraadszitting ge pland voor 20 februari aanstaande, d.w.z. nè het verstrijken van de periode van 40 dagen. Wat de ge meenteraad ook moge beslissen op 20 februari aanstaande de OCMW-begroting is goedgekeurd als er niet voor die datum een raadszitting samengeroepen wordt! Waakzame oppositie als we zijn heeft de SP-fraktie de aandacht van het College gevestigd op de "val strik" gespannen door de OCMW- voorzitter en gevraagd de gemeen teraad vóór 20 februari a.s. samen te roepen. Als het College werkelijk zinnens is de uitgaven in bedwang te houden dan doet ze er het best aan de S.P. te volgen en vóór 20 februari de OCMW-begroting bij te sturen. Wij zullen met volle aandacht de tweede ronde in de strijd tussen de OCMW-voorzitter en het schepen college volgen want U en ik zullen er de (belastings)gevolgen van dragen. D. Van der Maelen Ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag - wat gaat de tijd snel - heeft onze partijgenoot, burgemeester van Brugge en Minister van State, Frank Van Acker, enkele verklaringen weggegeven waarover wij, Socialisten in Europa, toch moeten kunnen nadenken en wellicht een bredere dialoog tot stand kunnen brengen. De gegevens waarvan Kd. Van Acker vertrekt lijken ons persoonlijk korrekt. Sedert 30 a 40 jaar ontwikkelt zich in Europa een nieuwe "klasse", vroeger in onze termen "de arbeidende klasse" genoemd. Daarop zijn nog steeds de strukturen van onze politieke partijen geënt. Voor ons land werd alles daarenboven doorkruist met het aspekt van het al of niet gelovig zijn. De verhoogde welvaart heeft echter voor gevolg dat een groot deel van de vroegere arbeidende klasse zich niet meer kan of wil vereenzelvigen met deze terminologie en dus andere politieke uitwegen tracht te vinden. In het recente verleden kon bvb. de Volksunie tijdelijk uit deze mentaliteitswijziging enig profijt halen. Dit gold voor een aantal middenstanders en kaderleden. Deze partij zinkt echter thans steeds meer weg en zal wellicht nog meer vervangen worden door het Vlaams Blok, dat steeds meer de nationalistische en fascistische toer opgaat. En wat waar is voor het verleden zal ongetwijfeld herbevestigd worden met Agalev en andere groene bewegingen. De grote partijen kunnen ook vandaag niet meer negeren dat de kwaliteit van het leven in onze beschaving prioriteit zal vergen. Dit zijn exact de topprioriteiten van de groene jongens en derhalve gemakkelijk te verwerken in de programma's van progressieve partijen. Trouwens, kwaliteit van het leven zal zich niet enkel moeten richten naar milieuprogramma's (vaak slecht benaderd) maar vooral ook naar o.m. de zorg voor verantwoord werk, volksgezondheid in de brede betekenis van de term, en ook naar een ander cultureel patroon. Zo beschouwd heeft Frank Van Acker allicht gelijk wanneer hij herhaalt dat voor de komende generaties slechts twee bewegingen mogelijk zijn: een die progressief denkt en een andere voor hen die blijven zweren bij het gekende conserva tisme. Cruciale vraag blijft echter: hoe kunnen de diverse progressie ven een gezamenlijk platform vinden om met succes te bouwen aan de wereld van de volgende eeuw. Het doorbreken van bepaalde filosofische ideeën zal een bepaalde politieke herver deling teweegbrengen. Het zou wellicht eens interessant zijn over bepaalde gegevens te beschikken, in de zin van bvb. "hoe reageren kaders van nu i.v.m. 20 jaar geleden op de vak bonden" of "hoe ziet het lezersbestand van een progressieve krant als 'De Morgen' er werkelijk uit", om daaruit enkele, nu reeds, conclusies te trekken die de discussies kunnen verrijken en de progressieve weg kunnen accentueren. In ieder geval heeft Frank Van Acker met zijn verklaringen een verstandige daad gesteld. Aan ons nu om erover verder te denken én te handelen. Misschien krijgen wij dan een nieuw beleid van wat "progressief" wel kan betekenen. WlLLY VERNIMMEN Lid Europees Parlement Agenda Verslag vergadering 5/01/1989 2. Politieke toestand (inleiding: J. Timmermans) 3. Europese Verkiezingen - Programma (inleiding: M. Gaiie) - Bespreking amendementen - Nationaal Congres - Verkiezingscampagne 4. Financiële situatie 5. Actie "Openbaarheid van Bestuur" 6. Allerlei - rondvraag De Voorzitter H. De Loor De Secretaris C. Vancoppenolle Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als dusdanig te beschouwen. Ter voorbereiding van dit federaal bestuur zal een werkgroep vooraf de afdelingsamendementen bespre ken en in een werknota ordenen. De afdelingen worden verzocht een afgevaardigde aan te duiden. De werkgroep komt samen op maandag 13 februari om 19u.30 in het Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aaist. Voor deze vergadering worden geen persoonlijke uitnodigin gen verstuurd. Maandag 20 februari 1989 om 19.30 uur Volkshuis, Markt 8 te Zottegem Inleidingen - Herman De Loor (senator) - Orphale Crucke (senator-burgemeester Ronse) v. - Johan De Wolf (kabinetschef) Begeleiding Vormingscentrum H. Vos-Instituut Alle gemeentemandatarissen (gemeenteraad en OCMW), leden van het Arrondissementeel SP-Bestuur en belangstellenden worden verwacht. i

Voor Allen | 1989 | | pagina 1