Socialistisch weekblad Het Jan de Lichte-Pad: Méér dan de moeite waard! Nationaal S.P.-Congres Europese Verkiezingen Ze komen terug, wil ook! Interfederale Info "avond Openbaarheid vdn Zottegem Zondag 26 februari 1989 Cultureel Centrum, De Werf, Molenstraat 51, 9300 Aalst 35"? Jan de Lichte Het Egmontkasteel Wachtbekken Bettelhovebeek Voorzitter: Lydia Maximus. 09.30 u.: Aanvang Congres (stipt!!!). 09.45 u.: Inleiding ontwerp-programma amendementen die werden aanvaard door Marcel Colla. 10.10 u.: Tussenkomsten uit de federaties. Repliek Marcel Colla. Goedkeuring Europees programma. Gastsprekers: 11.45 u.: Karei Van Miert, Europees Commissaris. 12.00 u.: WimKok. 12.20 u.: Voorstelling van de modellijst door Freddy Willockx. Goedkeuring van de modellijst. 12.40 u.: Slottoespraak Frank Vandenbroucke. 13.00 u.: Voorstelling van alle kandidaten op de lijst (effectieven plaatsvervangers). 13.10 u.: Receptie voor de Congresdeelnemers in de benedenzaal van het Belfort (Grote Markt). Herman Van Herzeele. 2d l^bfueri 19S^ om 151 bui* Volkshuis Msrkt 8 tc Zottegem Ronse) - Johan De Wolf (kabinetschef) Begeleiding Vormingscentrum H. Vos-Instituut De Paddestraat Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. - Jaarabonnement: 720 Ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 17 februari 1989 51* jaargang nr. 7 Reeds honderden wandelaars en rekreaten konden kennismaken met het gloednieuwe en enig mooie Jan de Lichte-pad. Sinds oktober 1988 kan men nu via het pad vanuit de Egmontstede al wandelend het Zwalmalluvium met de Moriaan, de Zwalmmolen, Klein Zwitserland, de IJzerkotmolen en zovele andere idyllische plekjes aan de Zwalmboorden bereiken, een realizatie waarvan elke Zottegemnaar weet dat zij te danken is aan de inzet van de S.P.- ploeg die onder leiding van burgemeester Herman De Loor de vorige koalitie van Zottegem voortstuwde. Meer in het bijzonder was het schepen Freddy Van den Bossche die van «zijn» Jan-de-Lichte-pad een erezaak had gemaakt en die van de praktische realizatie ook een feit wist te maken. Nu is de hele Zottegemse bevolking, en ook het hele wandelende Zuidoostvlaamse volkje de S.P. daar zeer dankbaar voor. Met de komende lente in het verschiet, staan wij even stil bij de historische betekenis van het pad en eveneens bij een aantal plaatsen die het pad aandoet. Samen met de Paddestraat ontsluit het pad de historische rijkdom men van Zottegem-Centrum (Egmontkasteel) en Velzeke (Archeolo gisch Museum). Vast staat nu ook dat, ondanks de tegenkanting van één enkele onwillige plaatselijke landbouwer, het Jan-de-Lichte-pad een ver antwoorde en briljante investering is geweest. er naar uit dat het Jan de Lichte- monument, dat Roel D'Haese als hommage aan Louis Paul Boon ontwierp, een vaste plaats zou krij gen op de Velzeekse Penitenten laan, op een steenworp van Jan de Lichtes geboortehuis aan de Dries, doch uiteindelijk verhuisde het beeld naar het Middelheimpark te Antwerpen. Jan de Lichte verliet het Land van Aalst dus voorgoed! Het Jan de Lichte-pad wil daarom op dat stuk een bescheiden alterna tief bieden en een plaatselijke hul deblijk zijn aan het oeuvre van één van de allergrootsten van onze 20*"- eeuwse Nederlandse literatuur, misschien zelfs de allergrootste: Boontje. Het Jan-de-Lichte-pad ontving dus zijn naam doordat het passeert voorbij de Dries te Velzeke, de plaats waar volgens recent histo risch onderzoek Jan de Lichte ge boren werd. Het pad brengt dus ook duidelijk een hulde aan de (De oude mote of heuvel waarop de burcht gebouwd was, is nog zichtbaar in de weiden aan de rech terzijde van de Meersstraat - rich ting Velzele). Het ridderlijk site van het Egmontkasteel dateert wel licht van de 12aM3de eeuw. Hoe het kasteel er later uitzag, weten wij nauwkeurig van Sande- rus en Blaeu. Dit fraaie hof kwam in 1530 in handen van de familie van Egmont. Lamoraal erfde het in 1541. Na zijn terechtstelling werd het aangeslagen en onder Spaans beheer geplaatst. In 1576 werd het aan Sabina van Beieren terugge geven. Van de Egmonts ging het kasteel over naar de Pignatelli's. Na tal van andere eigenaars te hebben gekend, werd het kasteel inl957 en 1965 gemeentelijk patri monium. Het kasteel ligt in een prachtig park. Merkwaardig is de fraaie renaissan- Jan de Lichte werd geboren te Velzeke op 7.4.1723 en werd te Aalst, na er eerst met foltering, geseling en levenslange verbanning bestraft te zijn geweest, publiek geradbraakt op 14.11.1748. Hij was dus amper 25 jaar oud toen hij op deze wijze aan zijn einde kwam. In de volksmond was steeds sprake van de 'bende van Jan de Lichte'. Historisch onderzoek heeft even wel aan het licht gebracht dat Jan de Lichte nooit een bende gesticht heeft. Het zijn de latere volksboe ken die dit vertekend beeld onder de plaatselijke bevolking hebben verspreid. Jan de Lichte was niet meer dan een der allerbrutaalsten van een grote groep kriminele armoezaaiers waarvan de meesten als slachtoffer van hun tijd, de eerste helft van de 18dt eeuw, kunnen worden be stempeld. In Louis Paul Boons 'De bende van Jan de Lichte' verschijnt Jan de Lichte evenwel als de sociale strijder die de rijke uitbuiters be steelt om een eerlijke herverdeling te kunnen realiseren. Uiteindelijk gaat de held echter fataal ten onder ten gevolge van het universele men selijk egoïsme. Een tijdlang zag het historische ontvoogdingsstrijd die de lagere klassen dienden te voeren en die zo voortreffelijk gesymboli- zeerd wordt door de Jan de Lichte- figuur in het werk van Louis Paul Boon. De oorsprong van het Egmontkas teel gaat terug tot de 10dt-ll'le eeuw. Zoals alle feodale versterkingen was het een waterburcht, die even wel westwaartser dan nu lag: te Beisloven, wat dan verklaart waar om de oudste charters van de heren van Zottegem 'te Strijpen' ver melden. ce-erker op Tudorbogen aan de oostgevel. Binnenin strelen de ge restaureerde ridderzaal en de roco- co-trap het oog. Het kasteel heeft als centrale stedelijke bibliotheek zijn definitieve bestemming ge kregen. De aanleg van de «afwateringskol- lektor Bettelhovebeek» werd vol gens de toenmalige benadering ge combineerd met de gedeeltelijke rechttrekking en herprofilering van de beek. Daarbij werd de bodem volledig Muzikale omlijsting bij begin en einde Congres door de «Big Band» o.l. v. Odilon Mortier. Alle SP-mandatarissen en -bestuursleden worden verwacht aanwezig te zijn. Op 18 en 19 april vergadert de Nucleaire Plangroep van de NAVO. Men moet niet twijfelen aan de intenties. Het is de bedoeling beslissingen te treffen inzake de «modernisering» van de kernwapens voor de korte afstand. Alhoewel men de vraag kan stellen in hoever het aangewezen is nu ons kernwapenarsenaal te moderniserenmoet men weten dat de inzichten van de NAVO-tenoren veel verder reiken dan het «alleen maar moderniseren van het bestaande wapenarsenaal». Het gaat om de ontwikkeling van nieuwe wapensystemen waarvan sommige indruisen tegen het I.N.F.- akkoord: korte afstandsraketten ter vervanging van de Lance, luchtlandraketten die ver op vijandelijk gebied kunnen door dringen, nieuwe vliegtuigen met kernwapens en nieuwe nu cleaire artillerie en kernraketten op schepen en onderzeeërs. Het is nu duidelijk: het zijn de Amerikanen die een nieuwe bewapeningsgolf willen doordrukken en op gang brengen. De kans op een nieuwe bewapeningswedloop wordt aldus reëel. Het is immers te verwachten dat de Sovjet-Unie deze Westerse nucleaire Navobewapening zal beantwoorden met het «aan passen» van de eigen kernbewapening. Zijn we klaar voor een nieuwe en gevaarlijke koude oorlog? Vandaag moet de vredesbeweging durven de militaire Navo- maniakken met de vinger wijzen. De verantwoordelijkheid voor een nieuwe bewapeningswedloop kan men nu zeker niet in de schoenen van de Sovjets schuiven. De grote verantwoor delijken zitten in de Verenigde Staten. Daarover kan geen twijfel bestaan. Het volk, wij in België, in Europa, we moeten de Navo- havikken stoppen. We moeten gehoor geven aan de oproep van de vredesbewegingen om op 16 april te betogen. De belgische regering moet weigeren mee te werken aan deze hernieuwde kernbewapening. Op 16 april zullen we er weer zijn. Ontgoocheld en een beetje verbitterd maar des te vastberadener. «ZE», de raketten, komen terug - WIJ OOK! llPnn/l/zJ f f-j i/* Ir/; \sistc\tr^v r IA -rvC .5CTlilt(Ji "t'Uf SlC-f met beton toegedekt en werden de taluds met schanskorven verste vigd. Om de sterke stroomsnelheid op tevangen en uitspoeling van de taluds te verhinderen werden in de beek vervallen geplaatst. Aldus is de Bettelhovebeek in feite opge bouwd uit een reeks ondiepe bassins. Aan de monding van de Bettelho vebeek werd een wachtbekken ge bouwd. Hiermee kan het waterpeil van de Molenbeek worden geregeld bij sterke regenval via een kon- struktie met debietregelaars. De bedoeling was eertijds om op de Zwalm en haar zijbeken een aantal wachtbekkens in te planten om de snelle afvoer van de neerslag (ten gevolge van de sterke helling van het gebied) af te remmen en aldus enerzijds uitschuring en verzakking van de taluds te vermijden en an derzijds de wateroverlast in de woonzones langs de Zwalm te be perken. De toenemende uitbrei ding van woonzones en verharde oppervlaktes (aanleg van wegen en parkings) evenals de aanleg van rioleringen die rechtstreeks in de beken uitmonden stellen deze pro blemen steeds scherper. Langs de Bettelhovebeek werd de afvalwaterkollektor aangelegd die verbonden is met de koliektor langs de Molenbeek. Aldus wordt het afvalwater van Grotenberge, Leeu- wergem, Zottegem-centrum en Velzeke (gedeeltelijk) gravitair naar het zuiveringsstation te Zwalm getransporteerd. Het afvalwater van Elene dient nog gekollekteerd te worden via latere doortrekking van de koliektor Molenbeek vanaf de Velzekestraat tot in het centrum van Elene. In het verloop van de huidige Pad destraat dienen voor een goed be grip niet minder dan drie in oor sprong verschillende delen te wor den onderscheiden: het deel Ro meins Plein tot Kruis-Lieve-Heer, het deel Kruis-Lieve-Heer tot (ver dwenen) watermolen Van Them- sche en het deel watermolen Van Themsche tot Moriaan. Terwijl de twee laatste delen slechts opklimmen tot de middel eeuwen en vooral een funktie had den in het ontsluiten van de heer lijkheid Ruddershove, tot 1825 nog een afzonderlijke gemeente, kan het eerste deel bogen op een vroeg- Romeins en zelfs prehistorisch ver leden. Het was een onderdeel van de antieke weg Boulogne-sur-Mer, Cassel, Kortrijk, Velzeke, Tonge ren, Keulen. Precies langs deze weg heeft zich de Gallo-Romeinse han delsnederzetting Velzeke ontwik keld. Hierop wijst de langgerekte vorm (oost-west) van deze nederzetting. Merkwaardigheden in de Padde straat zijn: het stedelijk Archeolo gisch Museum van Zuid-Oost- Vlaanderen (1986), het Schaliënhof (datumsteen 1661), een zicht op het Klooster van de Grauwzusters-Pe nitenten (1585) en de Moriaan (eind 17dc eeuw). Ter informatie delen wij onze le zers ook mee dat de Paddestraat momenteel bijna volledig geherkas- seid is. Zoals op het kaartje te zien is, sluit het Jan de Lichte-pad op een drie tal plaatsen aan op die beruchte antieke weg. Het loont alvast de moeite met dit wandelaanbod zo vlug mogelijk kennis te maken! Het Jan de Lichte-beeld van Roel D'Haese in wording. STAD ZOTTEGEM aam»***?***1" vfe U VtXtt 'vBMmtr €£>suti. J tffMt tMim

Voor Allen | 1989 | | pagina 1