Socialistisch weekblad Militaire oefenvluchten op lage hoogten boven Vlaams gewest Het congres «Europese Verkiezingen» te Aalst Het Vlaams regeerakkoord Openbaarheid van bestuur Administratief toezicht Gemeentefonds Investeringsfonds Toelichting bij het voorstel van resolutie Enig Artikel Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 24 februari 1989 51' jaargang nr. 8 Vorige week keurde de Vlaamse Raad het regeerakkoord goed dat tussen de C.V.P., S.P. en V.U. werd overeengekomen. Onze leden Herman De Loor en Jacques Timmermans kwamen in het debat tussen. Herman handelde over de opties en initiatieven inzake gemeentelijke aangelegenheden, Jacques over leefmilieu, ruimtelijke ordening en de huisvesting. Hierbij geven we een bondig overzicht van hun interventie; deze week van Herman De Loor, volgende week van Jacques Timmer mans. Het Vlaams regeerakkoord bewijst dat de SP gelijk had niet tot de nationale regering toe te treden zonder ook in de Vlaamse regering te zetelen. Hadden de socialisten deze voor waarde niet gesteld dan hadden wij ons vandaag niet kunnen verheu gen in belangrijke opties en initia- tieve o.m. inzake gemeentelijke aangelegenheden In het regeerakkoord wordt immers heel wat aandacht besteed aan de provinciale en lokale besturen met het oog op een grotere autonomie en een betere dienstverlening aan de burgers. Wij zijn blij dat in het Vlaamse regeerakkoord aandacht besteed wordt aan meer openhartigheid van bestuur, want meer openbaarheid betekent meer democratie. Nie mand zal tegenspreken dat het ge meentebeleid in ons land meestal in geslotenheid verloopt. Er bestaat immers nog geen uitgebreid en juri disch vastgelegd recht op informa tie voor de burger en plicht tot informatieverstrekking door de overheid. Sommige gemeentebe sturen hebben op dat vlak wel reeds I lovenswaardige pogingen genomen zoals het verspreiden van periodie ke infobladen, het organiseren van hoorzittingen, informatievergade ringen, opendeurdagen, tentoon stellingen, e.a. doch in het meren deel van onze besturen is er nog steeds een enorme afstand tussen de bestuurders en de bestuurden. Van een glazen huis inzake ge meentebeleid is er in de meeste gevallen helemaal geen sprake. Ook is het toe te juichen dat in het regeerakkoord sprake is van het uitvaardigen van een nieuw decreet betreffende de organisatie en het uitoefenen van het administratief toezicht, met de bedoeling deze uitoefening te doen gebeuren op het vlak van de provincies voor alle gemeenten, met mogelijkheid van beroep bij de Executieve. Dit betekent decentralisatie van be voegdheden van de Executieven naar de Provincies. Ook met de deconcentratie naar de provincies zal de Vlaamse Gemeenschap nu al van start gaan door het onderbren gen van delen van de administratie in "Huizen van de Vlaamse Ge meenschap" in de provinciehoofd plaatsen. De Vlaamse Gemeenschap beslist voortaan volledig autonoom hoe veel middelen zij ter beschikking wil stellen van gemeenten en pro vincies. Daarbij komt nog dat bij decreet een nieuw Vlaams Gemeentefonds en een Vlaams Provinciefonds zal opgericht worden. In dit verband dringt de SP aan opdat de middelen die aan het Vlaamse Gewest worden overge dragen op basis van de financie ringswet en die voorheen aan het Gemeente- en Provinciefonds toe kwamen, integraal besteed worden aan de stijving van het Vlaams Gemeente- en Provinciefonds. Ook vinden wij het positief dat een herziening van de criteria voor de verdeling van het Gemeentefonds zal gebeuren vermits de huidige regeling eerder ingewikkeld is en te weinig rekening houdt met de fi nanciële behoeften en draagkracht van de gemeenten. Het grotere gewicht dat men wil toekennen aan de fiskale draag kracht van de gemeenten zal een rechtvaardige verdeling bevorderen en bijdragen tot de realisatie van één van de belangrijkste doelstel lingen van het Gemeentefonds, nl. het instellen van solidariteit tussen de gemeenten onderling. Het crite rium van de fiskale draagkracht weerspiegelt bovendien dikwijls faktoren als hoge of lage werkloos heidsgraad, lagere of hogere scho ling van de aktieve bevolking, tal rijke of niet talrijke aanwezigheid van migranten. Een correctie van de verdelingscriteria van het Ge meentefonds in deze zin zal dus de gemeenten die veel kansarme groe pen onder hun bevolking tellen be ter in staat stellen deze kansarmoe de te bestrijden. Verder verheugen wij ons over de aanwending voor de Vlaamse ge meenten en OCMW's van de jaar lijkse bonus van 2,3 miljard, inge volge het nationale akkoord over enerzijds de herschikking van de schulden van de grote steden tegen over het Hulpfonds tot financieel herstel van de gemeenten (K.B. nr. 208) en anderzijds de uitvoering van het Sint-Catharina-akkoord. Waar wij als S.P. ook blij mee zijn is met het feit dat het Investerings fonds zal geëvalueerd en uitgebreid worden tot andere materies, dus niet enkel meer tot kleine werken. Toen enkele jaren terug het Inves teringsfonds op initiatief van Minis ter Mare Galle het levenslicht zag, hebben wij deze innovatie met bei de handen toegejuicht en be schouwd als een eerste stap. Voordien hadden alle gemeentebe stuurders immers moeten ervaren dat het systeem van subsidiëring van gemeentelijke infrastructuur werken een zeer lange procedure vergde. Het hoeft hierbij niet onderstreept dat vaak alleen partijpolitiekge- kleurde argumenten het haalden in het al dan niet toekennen van toe lagen. Wij verheugen ons thans over het feit dat het toepassingsveld zal wor den verruimd waardoor de gemeen telijke autonomie zal worden ver sterkt en de financiële verantwoor delijkheid van de gemeenten zal worden vergroot. Het geeft de ge meenten immers meer zekerheid en de mogelijkheid tot planning. De laatste tijd is er al een en ander te doen geweest inzake militaire oefenvluchten op lage hoogte boven het Vlaamse landsgedeelte. Door de gemeentebesturen van Gavere en Merelbeke werden onlangs moties overgemaakt aan defensieminister Coëme. Ook in de Vlaamse Raad werd vorige week een voorstel van resolutie neerge legd door de leden Eric Grijp (Agalev), Johan Van Hecke (CVP), André De Nijs (PW), André De Beul (VU) en Herman De Loor (SP) in verband met de ongewenstheid van militaire oefenvluchten op lage hoogten boven het Vlaamse Gewest. "In Vlaanderen schrijven de vlie- greglementen voor dat geen vluch ten lager dan 150 meter boven het platteland en 300 meter boven woonkernen mogen gebeuren. Nochtans worden deze voorschrif ten op regelmatige tijdstippen over treden door militaire vliegtuigen. Dit soort vluchten met straaljagers op zeer lage hoogten veroorzaken een ondraaglijke geluidshinder, waarvan vooral jonge kinderen en zieken het slachtoffer zijn. Boven dien is het risico voor zware onge vallen helemaal niet denkbeeldig, zoals door de rampen in Ramstein en Remscheid in de Duitse Bonds republiek recentelijk aangetoond is. Vandaar dat bij de Duitse bevol king terecht sterk verzet gerezen is tegen dit soort vluchten. Het over brengen van het zogenaamde "Tac tical Leadership Programm" met gezamenlijke NAVO-oefenvluch- ten van de Duitse basis Jever naar België is hier zeker niet vreemd aan. Naast de reeds genoemde overtre dingen, zullen deze oefenvluchten bijkomende geluidsoverlast en vei ligheidsrisico's voor de Vlaamse be volking met zich brengen, die in dit dicht bevolkt gebied moeilijk aan vaardbaar zijn. De Vlaamse Raad, - gezien de van kracht zijnde vlieg- normen, die nu reeds oefen vluchten met militaire vlieg tuigen beneden 150 meter boven het platteland en 300 meter bo ven woongebieden in het Vlaams gewest verbieden, - gezien dit soort vluchten op zeer lage hoogte een ondraaglijke ge luidshinder veroorzaken met mo gelijke gevolgen voor de gezond heid, vooral bij jonge kinderen en zieken, - gezien het risico voor zware on gevallen hierdoor in die mate verhoogd wordt dat zulks voor een dicht bevolkt gebied zoals het Vlaams Gewest onaanvaard baar is, - verzoekt de Vlaamse Executieve om bij de Nationale Regering tussen te komen, teneinde een absoluut verbod op vluchten be neden 150 meter in het Vlaams Gewest te handhaven, ook voor wat eventuele oefenvluchten, uit gevoerd binnen het kader van het zogenaamde "Tactical Leader ship Programm" van de NAVO betreft, en om de nodige maatre gelen te treffen om dit verbod door zowel de Belgische als bui tenlandse militaire vliegtuigen te doen naleven." Dit voorstel van resolutie zal in de komende weken in de Vlaamse Raad worden besproken. België kent tot nog toe geen open baarheid van bestuur. Integendeel, meestal is beslotenheid troef. Er bestaat immers geen uitgebreid en juridisch vastgelegd recht op informatie voor de burger en plicht tot informatieverstrekking door de overheid. Als inwoner van een gemeente heb je dan ook weinig zicht op het beleid van het gemeentebestuur, loop je verloren in de ingewikkelde reglementeringen, is er een gebrek aan communicatie. Kortom, de af stand burger-gemeentebestuur ver groot. Er ontstaan bij een groot aantal inwoners gevoelens van arg waan, machteloosheid en wantrou wen. Temeer daar men vaak tegen over een complex, ondoorzichtig, onpersoonlijk en log bureaucra tisch apparaat komt te staan. Pe SP gaat er van uit dat de demo- «jratie best gediend is als de burger écht en direct bij het beleid wordt betrokken. Grotere openbaarheid draagt hier ongetwijfeld in belang rijke mate toe bij. Met de SP in gemeentelijke bestuurscoalities wa ren in deze optiek in ons arrondis sement Aalst al een aantal initiatie ven merkbaar, zoals o.m. te Zotte- gem waar het systeem van heza- rings, zelfs open gemeenteraden, ophef maakte. In Oudenaarde (eventjes verder) ontstond op SP- initiatief zelfs een gemeentelijke informatiedienst met een heuse verantwoordelijke ambtenaar. Er kan echter meer en bovendien kan het beter gestructureerd. Op initiatief van de SP-ministers Louis Tobback en Luc Van den Bossche werd dan ook recentelijk het «Ge meentelijk reglement openbaar heid van bestuur» voorgesteld. Dit regelement impliceert een meer open verhouding burger-gemeen tebestuur. Hierbij hoort een ge meentelijke sensibiliseringscam- pagne waarbij de gemeentebestu ren worden aangespoord om een gemeentelijk reglement op de openbaarheid goed te keuren. Het initiatief vond alleszins een ruime weerklank in de pers en het leverde onze partij bij de publieke opinie vast en zeker ettelijke plus punten op. Nu komt het er op aan dit elan verder te zetten op plaatselijk vlak. We zijn er ons echter terdege van bewust dat er nog heel wat beleids- voorbereidend werk om het hoekje zal komen kijken, maar het regle ment vormt daartoe gegarandeerd een eerste aanzet. Trouwens, het voorstel sluit aan bij het oude, maar nog steeds actuele streven van de SP naar meer demo cratie. Denken we maar bvb. aan de enorme mobilisatie en aantrek kingskracht die uitging van de eis van het algemeen enkelvludig stem recht. Zo kan ook nu nog de SP een pioniersrol spelen in de beweging naar meer openheid en participatie van de burger bij zijn bestuur. Tegelijkertijd maken we als partij duidelijk dat het programma, bij de gemeenteraadsverkiezingen in onze tien afdelingen voorgelegd, daad werkelijk zal uitgevoerd worden. Bovendien sluit dit voorstel aan bij de klemtonen die Frank Vanden- broucke in zijn maidenspeech als nieuwe SP-voorzitter legde, met name het herwaarderen van de lo kale besturen en mandatarissen evenals de uitbouw van een stevige lokale werking. Inmiddels greep maandag 11. een Geen toespraak wordt gehouden, geen programma wordt opgesteld, of het enorme belang van Europa wordt met grote klemtoon benadrukt. Niettegenstaande dat is er niet enkel bij de publieke opinie, maar ook in de politieke wereld een gebrek aan belangstelling voor Europa vast te stellen. Het dient erkend, ook onze socialistische beweging heeft de Europese eenwording misschien te lang van op afstand gadegeslagen. In een aantal middens, helaas ook bij een aantal SP-basismilitan ten, wordt «Europa» nog beschouwd als een soort «ver-van- mijn-bed-show». Dit is merkwaardig, ongelukkig, zelfs ge vaarlijk. Historische, politieke en economische redenen moeten ieder een aansporen om zich actief in te zetten voor de Europese integratie. Slechts via een globaal Europese strategie kunnen we blijvende conflicten weren, vrede bewaren en het algemeen welzijn van de bevolking verzekeren. Inzonderheid de socialistische beweging dient met volle over tuiging haar aandacht op Europa toe te spitsen. Het is in een groeiend, economisch georiënteerd Europa dat haar principes en de belangen die zij te verdedigen heeft t.a.v. de gehele werkende bevolking, de vrouwen, de jongeren, de senioren en de minderheidsgroepen, ten volle moeten aan bod komen. Het is bijgevolg evident dat een eerste opdracht bij de bestaande rechtstreekse verkiezingen van het Europees Parle ment erin bestaat te informeren, te overtuigen en aan allen duidelijk te maken dat ook op Europees vlak wezenlijke politieke keuzen moeten gemaakt worden. Te pas en te onpas heeft men het over «1992». Het jaartal heeft als het ware iets magisch gekregen. Allicht terecht want de vorming van één interne markt zal belangrijke gevolgen hebben. Nochtans kan de versterking van de Europese integra tie via de realisatie van die interne markt niet zonder gevolgen blijven voor het functioneren van de Europese instellingen. Europa is méér dan een markt, ook sterke en uiteraard democratisch functionerende instellingen zijn vereist. Sterke instellingen zijn vereist om de nodige politieke kontrole uit te oefenen op de krachten van de vrije markt en om waar nodig bij te sturen. Ook hierop dient de SP waakzaam toe te zien. Met Willy Vernimmen had onze federatie sinds 1979 onafge broken een uitstekende vertegenwoordiger in het Europees Parlement. Vandaar dat binnen het arrondissement de Euro pese ideeën altijd ruimschoots aan bod zijn gekomen. Dit zal geenszins veranderen, integendeel. Nu Mare Galle de SP-lijst zal aanvoeren in de stembusslag van 18 juni e.k. zal de aandacht allicht nog méér toegespitst worden. Naast de lijsttrekker geniet onze federatie nog van een andere, niet te onderschatten primeur: inderdaad wordt voor de eerste maal hier een nationaal partijcongres georganiseerd. Voor onze talrijke bestuursleden, militanten en mandatarissen dan ook een must hierop aanwezig te zijn. De federatie kan het zich eenvoudigweg niet veranderen in het aangezicht van de nationale persmedia organisatorisch een mal figuur te slaan. Het congres keurt programma en lijstvorming definitief goed en gasttoespraken van o.m. Karei Van Miert en daarenboven van het Nederlandse PVDA-boegbeeld Wim Kok kunnen de impact en de belangstelling enkel maar aanzwengelen. En voor de deelnemers is er trouwens een leuk toemaatje te voorzien in de vorm van een receptie aangeboden door onze lijsttrekker. Afspraak aan elkeen op zondag 26 februari om 9u30 stipt in het Cultureel Centrum «De Werf», Molenstraat te Aalst. Tot dan. Chris VANCOPPENOLLE Federaal SP-Secretaris interfederale (Aalst Oudenaar- de-Ronse) vormingsavond rond het thema. Herman De Loor, Johan De Wolf (gemeenteraadslid te Er- pe-Mere en thans adjunct-kabinets chef van minister Luc Van den Bossche) en Frank Beke (vormigs- instituut Herman Voscentrum licht ten voor een veertigtal belangstel lenden een en ander toe. De SP- federatie zal niet bij de pakken blijven zitten, er is immers reden te over om werk te maken van het verder konkreet invullen van dit initiatief. Chris Vancoppenolle

Voor Allen | 1989 | | pagina 1