Socialistisch weekblad «Voor een sociaal en groen Europa» Schitterend SP^Congres als start van Europese Verkiezingen Va Fanatisme! Voor de arbeidersklasse heeft de staatshervorming ook negatieve kanten 3S~? Programma: Groen en sociaal Een evenwichtige lijst Aan de slag Het Aalsters cultureel centrum «De Werf» was zondag laatstle den het mooie decor voor een echt schitterend partijcongres ter voorbereiding van de Europese verkiezingen op 18 juni e.k. Zowel organisatorisch, inhoudelijk als qua belangstelling werd het een echte voltreffer. Zowel het grote auditorium als de balkons, samen ruim 600 aanwezigen, zaten afgeladen vol toen congresvoorzitter Lydia Maximus het startsein gaf tot de werkzaamheden. René Stabel De Sociale Zekerheid De ionen en de arbeidsvoorwaarden Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 3 maart 1989 51* jaargang nr. 9 Een zéér klein gedeelte van een bomvol Aalsters Cultureel Centrum, (ca. 600 deelnemers) Minister van PTT Marcel Colla gaf de aanwezigen toelichting bij het 55 pagina's tellende ontwerpprogram ma. Dit programma beantwoordt trouwens volledig aan het eerder door de Unie der Socialistische Par tijen van de Europese Gemeen schap aangenomen Manifest. Belangrijkste klemtonen liggen op een sociaal rechtvaardig en milieu vriendelijk Europa. Accenten die steeds terugkwamen in diverse tus senkomsten vanuit de federaties en in de gelegenheidstoespraken van Karei Van Miert, Wim Kok en Frank Vandenbroucke. Zo wil men o.m. een verdere de mocratisering van de Europese In stellingen. Op politiek vlak kan dat best door o.a. de milieu-organisa ties nauwer bij het beleid te betrek ken (de SP-federatie Aalst had rond die problematiek trouwens nogal wat tekstamendementen in petto), de Europese Commissie te versterken en door het Europarle ment meer bevoegdheden en kon- trolemogelijkheden te verschaffen. Op economisch vlak krijgt de socia le korrektie van de interne markt absolute prioriteit. Met de zin «Eu ropa is méér dan een supermarkt» vatte lijsttrekker, onze volksverte- genwoördiger Mare Galle trouwens die programmaklemtoon kernach tig samen. De SP pleit anderzijds eveneens voor de 35 urenweek, een gemeen schappelijke economische stimule- ringspolitiek en een zog. «charter van sociale rechten», waaronder het recht op arbeid en sociale ze kerheid. Ook dient het sociaal overleg tussen werkgevers en werk nemers georganiseerd te worden zodat Europese CAO's kunnen af gesloten worden. Ook centraal staat de bescherming van vak bondsafgevaardigden. Belangrijk luik in het programma is de kultu- rele dimensie, met eerbied voor de verschillende talen en culturen in Europa (treffend verwoord door Kd. Mare Galle), maar ook met de verdediging van fundamentele waarden als verwerping van elke vorm van fanatisme, racisme en xenofobie. Uiteraard werd ook de modernisering van de nucleaire korte afstandswapens afgewezen en werd de oproep van PVDA-boeg- beeld Wim Kok tot boycot van de invoer van Zuidafrikaanse steen kool in alle Europese havensteden met applaus beantwoord. Het programma werd uiteindelijk op één onthouding na unaniem door het congres aangenomen. Freddy Willockx, die de kandida ten voorstelde, herinnerde eraan dat de SP in 1984 méér dan 28% van de stemmen kreeg, wat resul teerde in vier zetels (o.m. Willy Vernimmen). Deze uitslag dient nu geconsolideerd te worden. De lijst biedt daar wel de verwachtingen voor. Ze is dan ook zeer evenwich tig, zowel qua aantal mandataris sen, vrouwen, jongeren als ver tegenwoordigers uit de federaties. Zoals reeds eerder vermeld draagt Mare Galle de zware verantwoor delijkheid van lijsttrekker. Op de tweede plaats verruimingskandi daat (in aansluiting met Door- braak-kandidaat Jef Ulburghs) en Leuvense prof Lode Van Outrive, gevolgd door de uittredende SP- Europarlementairen Marijke Van Hemeldonck en Fonny Boesmans. Jarenlang kregen wij praktisch dagelijks gruwelijke oorlogs beelden te zien op ons T. V.-scherm over de oorlog tussen Iran en Irak. Deze oorlog maakte ons duidelijk tot wat fanatisme (in dit geval op basis van het Islamitisch geloof) kan leiden. Nu deze oorlog eindelijk voorbij is, heeft het regime van de «ayatholla's» een ander slachtojfer nodig om het fanatisme onder de bevolking van Iran wakker te houden. Het slachtoffer is de schrijver Salman Rushdie geworden, die met alle mogelijke zonden tegen de Islam wordt overladen en op wiens hoofd een prijs is gesteld door het regime van Iran. Dit fanatisme (een vorm van fascisme?) werd dan ook terecht door de Europese gemeenschap veroordeeld omdat het één van de fundamentele rechten die wij in Europa kennen, namelijk de persvrijheid, in het gedrang brengt. Het is aan ons, socialistische beweging, om er voor te zorgen dat deze kwestie echter geen aanleiding mag zijn om een latente hassenraat aan te wakkeren. De rechtse bewegingen in ons land zullen uiteraard proberen om hier munt uit te slaan, de «gastarbeidersproblematiek» wordt door hen reeds uitvoe rig misbruikt op elektoraal vlak. Wij als socialisten, moeten er ons echter van bewust zijn dat de «gastarbeiders» inderdaad als «gast» naar hier werden ge haald, en dat wij als goede «gastheer» ook verantwoordelijkhe den hebben tegenover onze «gasten». De vier "roergangers" van de SP-Iijst: v.l.n.r. Mare Galle, Lode Van Outrive, Marijke Van Hemeldonck en Fonny Boesmans. Lijstduwers zijn de ministers Luc Van den Bossche en Louis Tobback voor de effectieve kandidaten, Marcel Colla en Willy Claes bij de plaatsvervangers. Twee plaatsen zijn voorlopig nog gereserveerd voor representatieve figuren uit de kunst- en cultuurwereld en/of land- bouwmiddens. De lijst kreeg de unanieme goedkeuring van het con gres op zes onthoudingen na. De SP heeft alle redenen om de Europese verkiezingen met opti misme in te gaan en het electorale hoogtepunt van de vorige stembus slag te evenaren. Onze federatie dient uiteraard met de lijsttrekkers- figuur Mare Galle hoe dan ook bijzondere inspanningen te doen om een rekordscore te bereiken. De inzet van alle militanten uit onze afdelingen is dan ook essen tieel. In deze optiek was het dan ook verheugend dat zoveel partij genoten onze oproep tot deelname aan het congres beantwoordden. Onze gemeende dankt voor deze eerste, weliswaar kleine inspan ning, maar toch! Onze dank ook aan de vrienden uit de afdeling Aalst die zaterdag én zondag paraat stonden om een en ander organisa torisch mee te helpen beredderen. Last but not least, ook onze dank aan de musici van de Aalsterse Big Band die o.l.v. Kd. Odilon Mortier' het congresgebeuren in optimale doen sfeervol omkaderden. Uiter aard is het onze plicht namens alle aanwezigen Mare Galle een dikke «merci» te zeggen voor de door -hem achteraf in de zalen van het Belfort aangeboden receptie. Ook deze was organisatorisch een vol treffer en een primeur die bij vol gende congressen zeker navolging verdient. En nu aan de slag, partij genoten. Een pré-campagne gaat van start in de periode 1 maart - 1 april; vanaf 1 mei zetten we er dan onophoudelijk de beuk in. Chris Vancoppenolle Dat het noodzakelijk was de unitaire staatsvorm van het vroegere België te hervormen, zal de meest verstokte unitarist niet in twijfel trekken. De recente grondwetswijziging was een belangrijke stap naar een communautaire pacificatie. Toch is ook hier waar dat «iedere medaille een keerzijde heeft». Niet dat we kritiek hebben op de federalisering. Wel willen we wijzen op de wellicht niet te vermijden negatieve gevolgen van de staatshervor ming voor de werknemers. We hebben het over de «Sociale Zekerheid» en «de lonen en arbeidsvoorwaarden». De Sociale Zekerheid blijft beho ren tot de bevoegdheid van de centrale overheid. Dit moet zo blij ven. Raken aan het nationaal ka rakter van de Sociale Zekerheid zou leiden naar separatisme en tot een groeiende ongelijkheid in be handeling tussen Vlaamse en Waal se zieken, werklozen, gehandikap- ten en gepensioneerden. Sommige, vooral extreem-rechtse groepen, dringen er op aan om ook de Sociale Zekerheid te federalise ren. Ze gebruiken daarbij het argu ment dat het huidige systeem Vlaams geld naar Wallonië doet vloeien. We ontkennen dit verschijnsel niet; de veroudering van de Waalse be volking, meer beroepsziekten en arbeidsongevallen als gevolg van een verouderde, zware industrie. meer werkloosheid wegens de in dustriële aftakeling hebben voor gevolg dat de Waalse werkende mensen, in vergelijking met de ar beiders in Vlaanderen, meer be roep moeten doen op de Sociale Zekerheid. Al wie zich beroept op de solidari teit kan geen bezwaar hebben tegen een beleid dat deze solidariteit in de praktijk omzet, zonder rekening te houden met tijdelijke commu nautaire twisten. De Sociale Zeker heid steunt niet op de gemeen schappen maar op het individu, op iedere werknemer die door het be talen van zijn bijdrage deel uit maakt van die grote groep van werknemers die door onderlinge solidariteit zich willen veilig stellen tegen ziekte, werkloosheid en noem maar op. Of die werknemer een Waal is of een Vlaming, doet niet terzake. Immers, nu kost Wal lonië inderdaad relatief meer aan de Sociale Zekerheid dan Vlaande ren. Maar het is best mogelijk dat zich in de toekomst een omgekeer de situatie voordoet. Daarbij, in dien zou blijken dat de Antwer penaars meer kosten aan de Sociale Zekerheid dan bijvoorbeeld de Vlamingen, gaat men dan «provin- cialiseren»? De arbeidersklasse heeft alle be lang bij het behoud van het natio naal karakter van de Sociale Zeker heid. De banken en de verzeke ringsmaatschappijen integendeel, zouden baat hebben bij een teloor gang van de Sociale Zekerheid. De takken die nu gedekt zijn door de Sociale Zekerheid zouden zij kun nen «privatiseren», wat betekent een nieuwe bron van inkomsten voor de financiële instellingen en de verzekeringsmaatschappijen. Zolang de vakbonden hier een kor date houding aannemen is het ge vaar dat men de Sociale Zekerheid zou federaliseren, zeer gering. In deze materie is de houding van het ABW zeer duidelijk: de Sociale Zekerheid moet nationaal blijven. Wat de zienswijze van het ACV betreft, daarover bestaat minder duidelijkheid. Dit komt omdat het ACV een meer federale structuur kent dan het ABW. Ook kent het ACV twee bediendenvakbonden; een Vlaamse, de Landelijke Be diendencentrale, en een Waalse, de Centrale Nationale des Employés. Beiden samen zijn ze een van de grootste' centralen binnen het ACV. De beide bediendenbonden hebben aldus een grote invloed in het ACV. De enige garantie voor de vrijwa ring van ons stelsel van Sociale Zekerheid is op dit ogenblik het ABW. Dat is toch ook al heel wat. Het tweede gevaar dat voortvloeit uit de staatshervorming is het uit een groeien van de loon- en werk- voorwaarden. Een toenemende on gelijkheid is schadelijk voor de ge zamenlijke solidariteit en strijd vaardigheid. Bijvoorbeeld, indien het uit-mekaar-groeien zou verder gaan kan het in de toekomst gebeu ren dat een kassierster bij Maxi in Vlaanderen een ander loon ver dient dan een kassierster van een Maxi in Luik. Komen we tot een verschil per regio van de loon- en werkvoorwaarden dan zal ook de solidariteit van de werknemers in deze regio's worden aangetast. Van patronale zijde is men er zich van bewust dat collectieve arbeids overeenkomsten per regio de strijd vaardigheid van de vakbond onder mijnen. Het is dus niet te verwon deren dat het metaal-patronaat weigert een nationaal akkoord af te sluiten voor de bedienden. Men zal dus verplicht zijn te onderhandelen op het vlak van de provincies, wat kan aanleiding geven in de toe komst tot akkoorden voor de Vlaamse provincies en akkoorden voor de Waalse provincies. Dit zou voor het patronaat de kans schep pen de ene groep arbeiders uit te spelen tegen de andere. In vakbondskringen stelt men nog een tweede probleem. Tot welke gesprekspartner moet men zich wenden? Tot het Verbond van Bel gische Ondernemingen of tot het Vlaamse Economisch Verbond? Het is duidelijk dat men van vak bondszijde de voorkeur geeft aan het Verbond van Belgische Onder nemingen. Immers, een collectieve arbeidsovereenkomst afsluiten met het Vlaams Economisch Verbond betekent in zichzelf reeds het aan vaarden van de idee dat de vak bond in Vlaanderen en in Wallonië inhoudelijk verschillende collectie ve arbeidsovereenkomsten zou af sluiten. Tenslotte is er nog het beleid ge voerd door de Executieven. De Executieven beslissen zelf over de aanwending van hun dotaties. Zo kan het gebeuren dat de Vlaamse Executieve een tewerkstellingsbe leid voert dat verschilt van de poli tiek van de Waalse Executieve, en dat de bezoldigingsvoorwaarden en de werkomstandigheden beïnvloedt. Men kan zeggen dat enerzijds het patronaat en zijn organisaties en anderzijds de politieke macht een invloed uitoefenen op de loon- en werkvoorwaarden, derwijze dat men het uit elkaar groeien van de Vlaamse en Waalse arbeiders in de hand werkt. Hier zal de vakbond duidelijk en beslist moeten reageren. Men kan het onvermijdelijke niet beletten, maar men moet het uit mekaar groeien wel afremmen. Op het ogenblik dat men op Euro pees vlak streeft naar een eenvor mige sociale zekerheid voor gans Europa, moeten wij in België niet de omgekeerde richting uit gaan. Daarbij, Waalse arbeiders, Vlaam se arbeiders, we mogen ons niet laten verdelen. Herman Van Herzeele.

Voor Allen | 1989 | | pagina 1