EDITORIAAL Zaïre: de derde weg! Socialistisch weekblad ~}SV I F> in T.V.-debat Oproep aan alle bodes die abonnements gelden «Voor Allen» ophalen Rudy De Leeuw, Ondervoorzitter SP-federatie. ?n grotere financiële middelen voor Defensie. - Door Oost-West Ontspanning NAVO-verplich tingen herzien. In de «zevende dag» werd zondag jl. een debat gevoerd over de herstructurering van het leger (plan Charlier) en het statuut van de milicien. Oud-minister de Donnéa (PRL), Johan Van Hecke (CVP), Hugo Van Dienderen (Agalev) en onze vriend Jacques Tim mermans traden als woordvoerders op voor hun partij. Gelet op het gebrek aan plaatsruimte in deze editie brengen wy volgende week de zienswijze van onze vriend Jacques, die door de party officieel als verantwoordelijke-woordvoerder werd aangeduid voor landsverdediging. Proficiat Jacques! In het debat over de regeerverklaring van de Executieve in de Vlaamse Raad waren er opgemerkte tussenkomsten van twee parlementairen uit ons arrondissement, de vrienden Herman De Loor en Jacques Timmermans. We verwijzen daarvoor naar de specifieke bijdragen van vorige weken. Naast aandacht voor het belangrijke luik «Leefmilieu» behandelde Kd. Timmermans ook aspecten als ruimtelijke ordening, huisvesting, sociale huren en infrastructuur en vervoer. Onderstaand vindt men hiervan de neerslag. Ook voor voornoemde facetten van de regeerverklaring weegt hij drie zaken tegen elkaar af: het ideaal socialistisch beleid terzake, de opties zoals verwoord in het regeerakkoord en zijn persoonlijke interpretatie. Ruimtelijke Ordening Huisvestingsbeleid (aige Sociale huurregeling Infrastructuur en vervoer Na de berichten in de diverse media van de laatste weken zal het allicht niemand ont gaan zijn dat het vak geschie denis in het gemeenschapson derwijs (voorheen rijksonder wijs) opnieuw in gevaar ver keert. Met zijn intervieuw in 'La Libre Belgique' heeft vice-premier Willy Claes de Zaïre-kwestie opnieuw in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Voor ons, socialisten, is de vraag niet zozeer hoe de CVP of de PW deze kwestie bekijken, van belang is: hoe kan de SP in een periode van regeerverantwoordelijkheid haar standpunt hard maken. Of nog: slagen de Vlaamse socialisten erin het Zdire-beleid om te buigen? In deze zaak kan de partij verschillen van de CVP en kan de SP doen wat ze zegt! Daartoe zijn echter noodzakelijk: waakzaamheid, rechtlijnigheid en een permanente interne diskussie over het Zaïre-dossier. Waakzaamheid, want de rechtse pers was er als de kippen bij om Claes' woorden te interpreteren alsof er een bocht werd genomen. Logisch dat voorzitter Frank Vandenbroucke het raadzaam achtte het SP-standpunt nogmaals toe te lichten. «Het SP-standpunt over Zaïre is niet nieuw en daarom is het nuttig dit nog eens te herhalen>\, aldus de verklaring van de voorzitter. Het standpunt van de Vlaamse socialisten is en moet rechtlijnig blijven. Er is bereidheid om de private en publieke schuldenlast van de Derde Wereld te verlichten. Evenwel op basis van de multilaterale afspraken van Toronto en de zogenaamde Klub van Parijs. De Socialisten stellen dat 0,7 percent van het Bruto Nationaal Produkt aan ontwikkelingshulp moet wor den besteed. Normale relaties tussen Zaïre en België zijn nodig. Zo kunnen de voordelen van de ontwikkelingshulp ten goede komen aan de Zaïrezen die er het ergst aan toe zijn. Het respect voor de Universele Rechten van de Mens, moet ten gronde liggen aan de Belgische buitenlandpolitiek. Dit standpunt zullen de socialisten in al zijn aspecten moeten realiseren: het standpunt is één geheel! Elke stap die de regering zet, moet onderwerp zijn van discussie in de Partij. Ook de gewone S.P.-militant, die zich sinds jaar en dag inzet voor 11.11.11., wenst nauwgezet het Zaïre-dossier te kunnen volgen. Hij verwacht van de partij en haar ministers dezelfde standvastige houding als in het rakettendossier, desnoods tegen de hoogfinancies in. Er is enkel de Derde Weg: de kloof tussen Noord en Zuid,tussen arm en rijk, dichten. Zwakte is uit den boze: in het Zaïre-dossier, in de T.G.V.- kwestie, in het abortusdebat, in het dossier van de moderni sering van korte-afstandswapens... Alle bodes (zowel A.B.V.V.-bodes als specifieke Voor Allen- bodes) worden verzocht om vanaf heden de abonnementsgel den enkel en alleen nog te storten op het nieuwe rekeningnum mer van Voor Allen: 870-0002726-73, Voor Allen-A.B.V.V., Houtmarkt 1, 9300 Aalst. I Mil 1 Het huisvestingsbeleid heeft belangrijke repercussies op het leefmi lieu. S.P.-standpunt: de hiërarchie der plannen moet dringend in eer hersteld worden en de gewest plannen moeten geëerbiedigd worden. Regeerprogramma: de eerbiedi ging van de gewestplannen moet via een strikte controle op de nale ving van de voorschriften en een strenge beteugeling van inbreuken. Goedkeuring van BPA's zal kade ren binnen de bestemmingen, vast gelegd in de gewestplannen. Wan neer de BPA's hiervan afwijken wordt beslissing genomen door de Vlaamse Regering. Interpretatie: hier is er weinig ruimte voor interpretatie, er is niets aan toe te voegen. S.P.-standpunt: wetgeving op de Ruimtelijke Ordening: dringen de actualisatie en verbetering d.m.v. een nieuw decreet. Regeerakkoord: de wet van 29 maart 1962 inzake Ruimtelijke Or dening en stedebouw zal worden herwerkt tot een decreet. Belang rijk zijn: - de versterking van de rechtsze kerheid; - dynamische planning en uitvoe ring op gedecentraliseerde wijze; - een ruime uitwerking van de in spraak en de participatie van de bevolking op alle bestuursniveau's; - creëeren van nieuwe mogelijkhe den inzake grond- en pandenbeleid om te komen tot een maximale vrijwaring van de open ruimten door prioriteit te geven aan uitbrei ding; - ecologische en stedebouwkundi- ge aspecten moeten gelijkwaardig en gelijktijdig in rekening worden gebracht; - een billijke oplossing voor de planschade en de meerwaarde. Interpretatie: J.T. wijst erop dat de S.P. al jaren een voorstel van decreet heeft ingediend, dat ge handhaafd wordt en wordt voorge legd aan alle partijen ter beoorde ling. S.P.-standpunt: minidecreet: dringende by sturing. Regeerakkoord: teneinde de open ruimten maximaal te vrijwaren, zal de toepassing van het decreet van 28 juni 1984 na evalutie herzien worden. Interpretatie: ook hier wijst de S.P. op zijn voorstel van decreet terzake. Dit is een heel dringende zaak en alle gemeenschapsministers (sinds 1984) hebben dit al beloofd maar nooit gedaan. S.P.-standpunt: PPS: intrekking en vervanging van alle bestaan de regelingen door 1 decreet. Regeerakkoord: de Vlaamse Re gering zal haar beleid inzake stads en dorpsherwaardering een decre- tale basis geven en zal een geïnte greerd ruimtelijk beleid voeren naar de centra toe. In afwachting daarvan zullen de bestaande syste men worden geëvalueerd. Interpretatie: gezien dit voorne men is het de logica zelf dat nog niet eerst eens een nieuw systeem (PPS) dat op dit ogenblik nog geen uitvoering kent en nog geen kredie ten kent, wordt opgestart. In afwachting van de aangekondig de beleidsinitiatieven: opschorting PPS-regeling. Er kan nu al een forse verhoging van de stads- en dorpsherwaarderingsprojecten ge beuren. meen) Hier staat het recht op wonen cen traal. Er zal bijzondere aandacht besteed worden aan de sociale huur- en koopsector. Het huisvestingsbeleid heeft be langrijke repercussies op het leef milieu. De S.P. verheugt zich dan ook over de nauwe samenhang met de doel stellingen inzake leefmilieu en het beleid inzake Ruimtelijke Orde ning en dat prioriteit aan inbreiding zal worden gegeven. In het licht van voornoemde punten zullen de verschillende steun en stimuleringsmaatregelen herzien worden. De S.P. verheugt zich eveneens over de ontwikkelde krachtlijnen bij het bouwen, het verwerven en het saneren van woningen in de sociale huisvestingssector. Naast het stelsel van de sociale leningen en de verzekering tegen inkomensverlies bij de aankoop of bouw van een sociale woning doet het de SP bijzonder genoegen dat bij het huren van een sociale wo ning door de laagste inkomenscate- goriën (- 400.000 fr.) een verdui delijkende omzendbrief naar de er kende vennootschappen zal worden gestuurd. Daardoor zal op korte termijn het sociale aspect van de huurprijs wor den hersteld voor deze lage in komenscategorie en zal binnen het jaar door een grondige evaluatie de huurprijsberekening worden bijge stuurd. Het mobiliteitsbeleid in het regeer akkoord stelt een aantal belangrij ke socialistische prioriteiten cen traal (leefbaarheid van de omge ving, zorg om het leefmilieu, oor deelkundige aanwending van de be perkte ruimte). In het vervoersbe leid wordt vooral de uitbouw van het openbaar vervoer bevorderd. De S.P. verheugt zich hier over het standpunt van de Executieve dat de S.S.T. een integrerend onderdeel moet zijn van het eigen spoorweg net en gericht op betere spoorver bindingen in Vlaanderen en dat geen beslissing wordt genomen zonder MER. De S.P. onderstreept dat een volledige en ruime informa tie naar de bevolking toe essentieel is. Er wordt prioriteit gegeven aan vernieuwing en onderhoud van het wegennet eerder dan aan de aanleg van nieuwe wegen. In het beleid met betrekking tot de waterwegen zal prioriteit worden gegeven aan investeringen die de kwaliteit van het verkeer bevorde ren en de omgeving vrijwaren. Er zal een strategisch en gecoördi neerd meerjaren havenbeleidsplan worden uitgewerkt. De uitvoering van het havenbeleid zal gebeuren in overleg met de havenbeheerders en de SERV. Tot daar de tussenkomst van Jacques. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. - Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst - Nationalistische spanningen in Oost-Europa. - Problemen België-Zaïre... - De Belgische grondwetsherzieningen. - De Europese eenmaking... - De Rechten van de mens. - Het gevaar van bepaalde ideologieën. Hoe dit alles begrijpen en vatten zonder voldoende kennis van de historische achtergronden? Hoe een democratische staat laten werken èn vrijwaren zonder voldoende kennis van zijn (en ander mans') verleden? Voor de hand liggende dingen? Open deuren instampen? Misschien wel, maar wij leven nu eenmaal in een raar land. De «Werkgroep lessentabellen Rijksonderwijs« diende voorstellen in om het ge- schiedenisonderricht in de hogere cyclus van het secundaire onder wijs zowat te halveren. Het zal wel niemand verwonderen, dat leraars geschiedenis hier fel tegen reageren. Gelukkig beroert het verzet tegen deze onzinnige plannen thans ook heel wat andere milieu's. Slechts 2 voorbeelden: Zo schreef Manu Ruys in een editoriaal op de frontpagina van De Standaard (15/02/89): «De Autonome Raad van het Gemeenschapsonderwijs wijdt bin nenkort een eerste bespreking aan een kwestie, die vele politici wellicht als marginaal en wereldvreemd overkomt, maar die noch tans grote betekenis heeft voor de geestelijke gezondheid van het volk: het geschiedenisonderricht... De jeugd weet veel te weinig af van haar wortels. De lesuren Geschiedenis verminderen, zou dan ook misdadig zijn. Een volk kan niet leven zonder geheugen. Het volstaat niet het leervak Geschiedenis te handhaven, men moet het in eer herstellen... Evenwichtige kennis daarover (het verleden) kan de verdraagzaam heid en het pluralisme bevorderen.» Geïntervieuwd in het pas verschenen februarinummer van het tijdschrift «Doorbraak», reageerde Mare Galle op de stelling «Toekomstauteurs als Orwell, Huxley en Bradbury hebben zo'n wereld zonder geschiedenis in de nabije toekomst gesitueerd, of al in 1984 (Orwell). De wereld die zij schilderen is een regelrechte verschrikking» als volgt: «Ik ben absoluut voorstander van het vak Geschiedenis, vooral als socialist. De Europese eenmaking biedt een unieke kans om met de geschiedenis aan te tonen wat ons bindt, ongeacht het véle dat ons verdeeld heeft. Ik zeg geen nieuwe dingen, als ik stel dat het leven in zo'n ijltempo wordt afgewerkt, dat oppervlakkige geesten gedacht hebben, dat men niet meer naar de geschiedenis moest kijken.» Deze stelling werd trouwens op zondag 26 februari door Mare Galle op het nationaal S.P.-congres herhaald en bevestigd. Verheugende uitspraken, want het opsporen van fouten en het tijdig verbeteren van beginnende vergissingen, is een van de voornaamste kenmerken van een goedwerkende democratie. Wie zei er bovendien ook al weer «Als het verleden geen belang meer heeft voor het heden, dan heeft het heden geen belang meer voor de toekomst?» Jean-Luc Franchet Vrijdag 10 maart 1989 C4 Smamamm nr 1 fi Dat het mes gezet wordt in het geschiedenisonderricht, net een vak essentieel voor inzicht en be wustmaking van de jongeren in een heleboel ook actuele maatschappe lijke fenomenen, is niet nieuw. Het is inderdaad al de derde keer dat het vak geschiedenis opdraait voor hervormingen in het onderwijspak ket. Het gebeurde eerder in 1970 en 1979, en dat iedere keer onder een socialistische minister. Begrij- pe wie kan natuurlijk. Maar wat wil men, als een der notoire «onder wijsvernieuwers» uit die periode, trouwens jarenlang kabinetchef, criteria opstelde op basis van vak ken die hijzelf al dan niet graag studeerde. Latijn, Grieks en ook geschiedenis behoorden blijkbaar niet tot diens lievelingsvakken, zo- dus... We herinneren ons trouwens nog zeer goed een interview met deze partijgenoot in «Humo». Het nieuwe voorstel om het leer plan te wijzigen zou zijn goedge keurd in januari ll. door toenmalig Staatssecretaris van Onderwijs Pierre Chevalier, uitgaande van de pedagogische werkgroep van het Rijksonderwijs. De bevoegdheid ligt nu echter bij de ARGO. Con creet dreigt ongeveer 30% van de uren geschiedenis in het Algemeen Secundair Onderwijs en ca. 50% in het Technisch Secundair Onderwijs verloren te gaan. De voorstellen van het ministerie betekenen dus vooral voor de hogere cyclus (4de, 5de en 6de leerjaar) een enorme klap voor het geschiedenisonder richt en voor de tewerkstelling van de licentiaten geschiedenis. In die hoogste graad van het middelbaar onderwijs zou het vak immers als optie in de richtingen mens- en kunstwetenschappen sneuvelen. Maar niet alleen als keuzevak, maar ook als hoofdvak moet de «studie van het verleden» (what's in a Name in dit geval - het gaat ook expliciet over «maatschappijleer») aan uren inboeten. De huidige 2 uur zouden worden ingeperkt tot l uur per week. Het is onbetwistbaar dat zeker in de technische richting één op de twee jobs op de helling komt te staan. Wie profiteert van de hervorming? Er zouden meer lessen economie komen, mogelijks informatica. Eventueel zouden er ook meer les tijden lichamelijke opvoeding inge past worden. Uiteraard hebben we niets tegen sport op school en de activering van de fitheid van leer lingen. We beseffen maar al te goed dat het protest der historici bij sommigen in eerste instantie kan overkomen als een louter corpora tistische reflex, enkel en alleen in gegeven door belangen van het ei gen vakgebied. Hoewel, en dat dient onderstreept, het inhoudelijke aspect dient hier te primeren. Het is immers de typi sche trend van vandaag om alles op te offeren voor economische vor ming. Het getuigt van een kortzich tige visie op het onderwijs. Daarbij komt nog dat het ook op langere termijn maar somber uit ziet voor historici. In het kader van 1992 streeft men naar uniformiteit. Er zou een tendens bestaan om te evolueren naar het Duitse onder wijssysteem: basisvakken in de voormiddag en sport, plastische op voeding en cultuur in de namiddag. Dan zal de discussie moeten ge voerd worden over de inhoud van hoofd- en bijvakken. Met allicht weer klappen voor geschiedenis, want doorgaans wil men de kinde ren economie en informatica ge ven, omdat ze dan zogezegd «beter opgewassen zijn tegen de toe komst». Gelukkig denken niet alle socialis ten zo over de hervormingen en de woorden op het recente congres over de Europese verkiezingen zijn dan ook een hart onder de riem. Niet enkel als historicus krijgt de contra-actie dan ook mijn volle steun. Het feit dat het plan nog niet is goedgekeurd, is dus geen reden om de zaken nu rustig op zijn beloop te laten. Wel integendeel! Chris Vancoppenolle

Voor Allen | 1989 | | pagina 1