Socialistisch weekblad Geen nieuwe raketien! symfonie Komen de raketten terug? Wij ook! SPOEDBETOGÊNG APRIL K hier geen ZONDAG 51* jaargang nr. 11 Vrijdag 17 maart 1989 Montebello Moderniseren Verkeers signaal Scheveningen Geen Nieuwe Kernwapens in Beperkte kernoorlog En België? Gewestelijk A.B.V.V./S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. - Jaarabonnement: 720 Ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Hoezo, nieuwe raketten? De kruisraketten worden toch verwijderd en vernietigd volgens het fameuze INF-akkoord? Inderdaad. Kruisraketten en Pershings gaan, samen met het hele arsenaal gelijkaardige Sovjettuigen, naar de schroothoop. Maar ondertussen wordt ijverig gewerkt aan nieuwe nukleaire wapens; in onderzeeboten, op marineschepen, onder vliegtuigvleu gels of gewoon te land voor de korte afstand. Er komen minder en kleinere nukleaire wapens, maar ze worden nog doeltreffender, nog efficiënter, nog gesofistikeerder. Zo geraken de orderboekjes van de militaire high-techindustrie opnieuw gevuld. De vredesbeweging heeft met de kruisraketten weliswaar een veldslag gewonnen, maar de vrede is nog lang niet binnen. In oktober 1983, net vóór de eer ste kruisraketten en Pershings in Europa arriveerden, kwam de nu kleaire planninggroep van de NA VO tot de vaststelling dat de takti- sche kernwapens in Europa aan modernisering toe waren. De zgn. «Montebello-beslissing» omvatte twee luiken: - enerzijds zouden in de volgende jaren zo'n 1.400 taktische kern koppen verdwijnen (bovenop de 1.000 die reeds in 1979 n.a.v. het INF-dubbelbesluit waren wegge haald). Dit brengt het aantal kernkop pen in Europa in een eerste fase van 6.000 (in 1981) terug tot 4.600. - tegelijkertijd moet er ook werk worden gemaakt van de «moder nisering» van de overblijvende kernwapens in Europa. In de volgende jaren werden inder daad een aantal verouderde syste men, zoals de atoommijnen in West-Duitsland, de Honest John- raketten in Griekenland en Tur kije, en de Nike-Hercules-lucht- doelraketten, geleidelijk afge voerd, terwijl ook verouderde bommen op gevechtsvliegtuigen werden vervangen door een kleiner aantal nieuwe types. Rekening houdend met het INF- akkoord schat het Zweedse onder zoeksinstituut SIPRI dat er in het begin van de jaren '90 uiteindelijk nog «slechts» 2.700 kernladingen in West-Europa aanwezig zullen zijn. Let wel: een vermindering van het aantal kernladingan betekent niet automatisch meer veiligheid. Men moet ook kijken naar de technolo gische kenmerken van het wapen, of het meer of minder destabilise rend werkt. Terwijl de vredesbeweging feest vierde over het INF-akkoord, had de NAVO en haar politieke vrien den reeds een nieuwe nukleaire bewapeningsgolf in de dossiers zit ten. Wat staat daarbij zo al op het menu? - De lance (115 km. reikwijdte) wordt na 1995 vervangen door een nieuwe raket (de Follow-on- to-Lance - FOTL), die iets min der dan 500 km. ver gaat, juist onder de INF-drempel! België heeft 5 lance-lanceerplatforms in de Bondsrepubliek. - Er komen nieuwe kernladingen voor het 155 mm- en het 203 mm- geschut in de Duitse Bondsrepu bliek. De ongerustheid slaat vooral op de eventuele invoering van een granaat voor de 155 mm- artillerie, die, voorzien van een zogenaamde tritium-lading, het karakter van een neutronebom heeft. De neutronenversie van de obus W-79 bevindt zich in muni tiedepots in de Verenigde Staten. - Het uitrusten van de F-16A- jachtbommenwerpers (onder meer 36 toestellen van de belgi- sche luchtmacht in Kleine Bro- gel) met een modern nucleair raketsysteem: de Tactical-Air-to- Surface-Missile (TASM-raket). De TASM-raket zoekt zelfstan dig zijn doel en heeft een rei kwijdte van 450 km. - 40 tot 60 bijkomende F-lll-bom- bardementsvliegtuigen te statio neren in Groot-Brittannië. De invoering van het F-15E gevechtsvliegtuig, te statione ren in West-Duitsland en ope- rationeal op 1 oktober 1989 (uitgerust met TASM-raket). - De aanpassing voor selektief ga- bruik van het aantal Sea Laun ched Cruise Missiles onder het- kommando van de SACEUR (Supreme Allied Commander in Europe: NAVO-opperbevelheb- ber). Sinds 1984 plaatst de Vere nigde Staten kruisraketten op zee. Het zijn er thans 380, op ongeveer 100 schepen die rond varen in de Europese zeeën. Pikant detail is wel dat de atoom koppen van de wegonderhandelde kruisraketten en Pershings via de achterdeur terugkomen. Ze wor den immers niet vernietigd. Het radio-aktieve materiaal wordt op nieuw gebruikt voor de FOTL en de TASM. Wat vooral opvalt, is de omvang van het moderniseringsprogramma. Dat staat immers haaks op de toe nemende ontspanning in de wereld en de ontwapeningsinitiatieven van Michaël GORBATSJOV. In de komende twee jaar wil de Sovjetleider het Rode Leger afslan ken met een half miljoen soldaten. Uit Oost-Europa zouden 6 divisies verdwijnen: circa 50.000 manschap pen, 5.000 tanks en 800 vliegtuigen. Samen met die divisies zouden ook 24 nukleaire lanceerinrichtingen voor de korte afstand worden weg gehaald. Daarnaast wil de Sovjet unie voortaan praten over asymme trische vermindering van troepen en tanks, minder offensieve struk- turen van haar Centraaleuropese legers, en een vermindering van het aantal taktische atoomwapens in Europa; dat alles in het kader van een betekenis volle inkrimping van het Sovjet-defensiebudget 19,5%) Helaas: één en ander volstaat blijk baar niet om het bondgenootschap van het moderniseringsbesluit te doen afzien. Opnieuw vormen nieuwe wapens een toetssteen van trouw aan de NAVO. Opnieuw wordt een volstrekt verkeerd sig naal verstuurd aan het Warschau- pakt. En dit op een moment dat GORBATSJOV over «wederzijdse veiligheid» spreekt, iets waar nota bene de Vlaamse socialis ten al jaren op hameren. Bovendien is er de opvallende ver schuiving van de korte naar de langere afstand (van 115 km naar ruim 400 km). Niemand kan ont kennen dat op die manier de geest van het INF-verdrag wordt omzeild en uitgehold. Zowel de FOTL' als de TASM zijn uitgetekend als aan valswapens, bedoeld om gebruikt te worden op het terrein van de tegenstander: achter de vijandelij ke linies, tegen kommunikatielij- nen, reserve-troepen en militair industriële doelwitten. Het nu- kleair slagveld wordt op die manier uitgebreid tot geheel Europa; en dat we herhalen het op een ogenblik dat GORBATSJOV wil praten over konventionele stabili teit en minder offensieve militaire strukturen in Centraal-Europa. Mogen we even het geheugen op frissen van de NAVO-strategen? Tactische atoomwapens werden destijds, in de jaren '50 en '60, ingevoerd als antwoord op het con ventionele overwicht (van tanks en troepen) van het Warschaupact. .Kernwapens waren goedkoper, spaarden de defensiebudgetten van de bondgenoten en heetten de Rus sen beter af te schrikken. Nu, der tig jaar later, met de conventionele onderhandelingen in Wenen op komst, is het niet meer dan logisch dat men de rol van atoomwapens in het Westers veiligheidsconcept gaat herdenken. Vreemd genoeg echter, maakt de NAVO geen aanstalten om dat te doen. Ze bevestigt, zoals op de NAVO-ministerraad van 2 en 3 maart 1988 in Den Haag, dat atoomwapens een blijvende rol moeten spelen bij de verdediging van West-Europa. Eind oktober 1988 vergaderde de Nucleaire Planninggroep met de defensieministers van de NAVO in Scheveningen om zich te buigen over verdere modernisering. Er was in de pers nogal wat verwarring over de betekenis van de slotver klaring en over de houding van de Belgische defensieminister Coème. De Nederlandse Volkskrant schreef op zaterdag 29 oktober «De Belgische delegatie heeft het niet nodig gevonden haar afwijkend standpunt tot uitdrukking te bren gen in het communiqué dat de Ministers van Defensie van de NA- VO-landen vrijdag hebben onder tekend. De Belgen hebben zich categorie bruikbare atoomwapens die van de middellange afstand, die het grondgebied van de Sovjet unie kunnen bereiken naar de schroothoop verwezen. De enige categorie bruikbare atoomwapens die overschiet, zijn de SNF-wapens (Short Range Nuclear Forces: kernwapens voor de korte afstand d.w.z. minder dan 500 km). Juist die wapens wil de NAVO nu op waarderen tot quasi middellange afstandswapens die offensief kun nen worden gebruikt. Men gelooft, ook na het INF-akkoord, nog altijd in de mogelijkheid tot het voeren van een kernoorlog. kunnen vinden in de formulering dat voor een stap-voor-stap bena dering wordt gekozen, waarbij be sluiten genomen worden wanneer ze nodig zijn». Eveneens in de Volkskrant heeft Louis Tobback enkele dagen later de Belgische stellingname en het- slotcommuniqué toegelicht. Voor TOBBACK is er «niets, maar dan ook niets beslist». En daarmee heeft de Minister van Defensie COEME, zo voegt TOBBACK er nog aan toe, precies verdedigd «wat op de bewuste Belgische kabinets raad unaniem en bij concensus be slist werd». Het belangrijkste is dus dat de aanbeveling om de kernwapens te moderniseren niet goedgekeurd is. In het interview laat Louis TAB BACK ook verstaan dat DE DON- NEA wel afspraken daaromtrent zou gemaakt hebben. «De chef van onze diplomatie was pas op 20 oktober 1988 op de hoogte van wat de vorige Minister van Defensie, DE DONNEA, in april 1988 in de High Level Group over die moder nisering had afgesproken, had toe gezegd zelfs». De zorg van de vredesbeweging is dan ook begrijpelijk. Men wil niet dat België nogmaals, zoals bij het INF-dubbelbesluit, meegezogen wordt in een sluipende besluitvor ming inzake nieuwe raketten. Aan de andere kant is het nogal wiedes dat het Amerikaanse Con gres geen geld wil besteden aan nieuwe raketten zolang er geen toe zegging is dat het nieuwe spul ook zal geplaatst worden. Kiezen voor de Foliow-On-To-Lan- ce en de TASM betekent echter kiezen voor een veiligheidsstrategie die niet de onze is. Militairen zijn al dertig jaar op zoek naar «bruikbare atoomwapens». Ze geloven dat men een beperkte oorlog kan voe ren en controleren, al wijzen alle studies het tegendeel uit. Ook in Scheveningen werd de nu cleaire doctrine van de NAVO on veranderd gehandhaafd: de zoge naamde General Political Guideli nes stellen de nucleaire afschrik kingsmacht nog steeds voor als de centrale ruggegraat van de NAVO: aanvallen met nucleaire wapens op het grondgebied van de agressor, zelfs een eerste nucleair waarschu wingsschot tot aan Moskou, moet mogelijk blijven. Met het INF-akkoord werd één Aan België wordt gevraagd om in te stemmen met de ontwikkeling, de produktie en de opstelling van de Follow-On-To-Lance, de Tacti- cal-Air-to-Surface-Missiie en de modernisering van de nucleaire ar tillerie. De Belgische regering is daar op dit moment niet toe bereid. Zoals neergeschreven in het regeerak koord wil ze dat «parallel met de onderhandelingen over conventio nele wapens een aanvang wordt gemaakt met ontwapeningsonder handelingen over korte afstandswa pens. De regering is van mening dat gelijktijdig vooruitgang moet wor den geboekt op beide domeinen». Daarnaast heeft de Belgische rege ring haar standpunt m.b.t. moder nisering van de korte afstandswa pens afhankelijk gemaakt van de presentatie van het «Global Con cept», d.w.z. een evaluatie van de actuele veiligheidsbehoeften van de NAVO, voorzien voor dit voorjaar. De vraag is, hoe zwaar het Belgisch standpunt (het voorbehoud van Scheveningen) zal wegen? Nu Bondskanselier Helmut KOHL aan de Financial Times heeft laten weten dat een moderniseringsbe sluit pas in 1991-1992 moet worden genomen, staat België niet langer geïsoleerd; maar een echte garantie voor niet-opstelling is dat natuur lijk niet. De kanselier zit op de eerste plaats met de parlementsver kiezingen van 1990 in zijn hoofd en niet met een definitef «neen» aan de nieuwe raketten. Bovendien biedt ook het Global Concept geen garanties dat de rol van de kernwa pens voor de korte afstand wordt teruggeschroefd. Tenslotte, geeft de NAVO geen enkel teken dat het met het Warschaupact wil onder handelen over de kernwapens voor de korte afstand. Redenen genoeg dus om op 16 april te betogen. In de periode maart, april zullen wij allen opnieuw naam verrast worden, door ons belastingsai Zodoende geef je het inkomen van 1988 aan. Vanaf maart 1989 echter wijzigen de tarieven van de bedrijfs voorheffing. Konkreet wil dit zeggen, dat de inhouding dewelke de patroon inhoudt, moet verminderen. De belastingsvermindering waarvan je eventueel kan genieten, zal dus geen weerslag hebben op de aangifte die je nu doet. Het zijn in hoofdzaak de gezinnen met één broodwinner, die de weerslag van de belastingshervorming het meest zullen ondervinden. Een paar briefjes van duizend zal op jaarbasis voldoende bespaard worden. Gezinnen met twee inkomens zullen met heel wat minder tevreden moeten zijn. een paar honderden franken. Het A.B.V.V. heeft zijn standpunten terzake steeds met klem verdedigd: de dekumul, indexatie van de belastingsschalen, aftrek voor kinderopvang, verhoging van het vrijgestelde inkomen. Wij hebben hier nochtans aan toegevoegd, dat het geen belastingsverlaging mocht zijn via het principe: «geven met de ene hand, om te nemen met de andere hand»! Het zou onaanvaardbaar zijn, dat de regering t tekort zou verhalen op de sociaal gerechtigden, hetz overheidspersoneel. Het geld moet dus gezocht worden, daar waar het kan gevonden worden: via het rechttrekken van de scheefgegroeide situaties binnen het belastingssysteem. Het A.B.V.V. zijn taak is dus nog niet beëindigd, komende maanden zal de situatie op de voet moeten ge worden! Zullen de financieringsmaatregelen korrekt word toegepast? Zal de strijd tegen de fiskale fraude, dewelke miljard moet opbrengen, wel degelijk worden gevoerd? Wat met de vennootschapsbelasting? Wat met de roerende voorhef fing in kader van het Europa 1992? Een onvoltooide symfonie dus! En nog veel werk voor de boeg!! m 'ïmmt. De vredesbeweging staat vandaag voor een nieuwe en belangrijke uitdaging: waarschijnlijk neemt de NAVO in het voorjaar een beslissing over de «modernisering» van kernwapens. Nauwelijks een jaar na het INF-akkoord over de Euroraketten dreigt een volgende bewapeningsronde op gang te komen, waarbij dit INF-akkoord volledig wordt omzeild! Die evolutie kunnen we nog tegen houden als we nu met de vredesbe weging snel en krachtig reageren. Aanvankelijk kon men vermoeden dat een beslissing nog enige tijd zou aanslepen, nu is dit dossier in een stroomversnelling gekomen. De eventuele «modernisering» van de korte afstandswapens komt er ei genlijk op neer dat nieuwe middel lange afstandswapens geïnstalleerd worden. Dit druist zonder meer in tegen de geest van het INF-ak koord. Bovendien biedt het inter nationaal klimaat van ontspanning momenteel enorme kansen tot ver dere wapenvermindering. De SP heeft eind 1988 reeds duide lijk gesteld dat de NAVO vooraf gaandelijk moet onderhandelen over een vermindering van de kern wapens voor de korte afstand. Voor de SP en voor het ABW is de andere benadering namelijk eerst nieuwe wapens aanmaken, die ook plaatsen en ze eventueel later na onderhandelingen wegha len, politiek noch ekonomisch ver antwoord. Wij wijzen een moderniseringsbes luit inzake nukleaire korte-af- standswapens dan ook krachtig af. De socialistische beweging steunt dan ook ten volle de vredesbeto- ging die op 16 april plaats heeft in Brussel. Samen met de hele vredesbeweging moeten wij nu aan onze regering een klaar en duidelijk signaal ge ven: België wil geen nieuwe kernra ketten voor de middellange afstand. Een massale betoging is immers de beste steun die wij kunnen geven aan onze socialistische ministers om geen duimbreed toe te geven. Alle verantwoordelijken van socia listische organisaties dienen met de meeste overtuigingskracht de le den, sympatisanten en vrienden aan te zetten om op 16 april in Brussel er bij te zijn. Komen de raketten terug? Wij ook! GEEN NIEUWE RAKETTEN ONTWAPENEN OM TE ONTWIKKELEN

Voor Allen | 1989 | | pagina 1