Socialistisch weekblad Stem van vrede en ontwapening op Landsverdediging laten doordringen Méér veiligheid met minder wapens SP Geen nieuwe taketten Arm Aalst... SPOEDBETOGING APRIL_ 1 9 8 9 1 Vmuttroombrussel zondag w april Grootse arrondissementele SP- concentratie "Europese Verkiezingen" BRUSSEL ZONDAG -y fef CCNTMlri Hoe H 't draait of keert Marc GALLE Vrijdag 16 juni 1989 om 20 uur Zaal "Bevegemse Vijvers", Zwembadstraat te Meeting Showavond Houd alvast deze datum vrij Redaktie - Administratie Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. - Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst vrijdag 24 maart 1989 51' jaargang nr. 12 ca i Bij de onderhandelingen die leidden tot de vorming van de regering "Martens 8" heeft de S.P. hardnekkig de stelling verdedigd dat inzake defensie: - het budget aan dezelfde inleveringen diende onderworpen als de overige departementen in deze tijd van besnoeiingen; de duurtijd van de dienstplicht diende verminderd. Het gevolg van deze moeilijke be sprekingen staat in de regeringsver klaring als volgt verwoord: "Op kwalitatief vlak zullen inspan ningen gedaan worden om de mili taire dienst te valoriseren, en de motivering van het personeel te verbeteren. Zo zal de Regering een volwaardig statuut voor de dienst plichtige uitbouwen. Dit houdt o.m. in dat de legerdienst zal mee tellen als wachttijd in het kader van de werkloosheidsreglementering. Er zal snel een diepgaande studie worden gemaakt van de taken die het leger worden opgelegd, van de doeltreffendheid waarmee ze wor den uitgevoerd, van de verhouding operationelen/niet-operationelen op alle niveau's van het militair personeel, van het contingent en de duurtijd van de legerdienst. De conclusies van de studie zullen wor den neergelegd voor het einde van het jaar, waarna de Regering zal besluiten. De Minister van Lands verdediging zal het probleem van dat verlof voor jeugdleiders in posi tieve zin oplossen." Ik feliciteer de Minister omdat hij - conform dit regeerakkoord - een ontwerp-statuut voor de dienstplichtige bij de Regering heeft ingediend. - samen met zijn collega van Ar beid en Tewerkstelling de nodige maatregelen heeft getroffen, waarbij de legerdienst als wacht tijd meetelt in de werkloosheids reglementering; - een voorstel van herstructurering van de krijgsmachten heeft neer gelegd, tot besluit van een studie terzake. Het komt aan de Volksvertegen woordiging toe om deze voorstellen aan een opbouwend, kritisch on derzoek te onderwerpen. Ook de S.P. gaat er van uit dat ons land zich positief en collegiaal moet blijven inschakelen bij de NAVO en gewapend moet zijn ter verdedi ging van onze demokratische instel lingen. Deze defensieve taken - geen of fensieve - moeten worden opge dragen aan een militieleger, zo ope rationeel mogelijk gestructureerd, met de inbreng van een beperkt beroepskader. De Chef van de Generale Staf neemt als uitgangspunt dat de ont oereikende financiële middelen slechts van tijdelijke aard zijn. In deze optiek stelt Generaal Charlier voor bepaalde subsidiaire taken op waakvlam te zetten, andere af te stoten en te besnoeien op bepaalde werkingskosten ten bedrage van 2 miljard frank per jaar. Over deze besparingsmaatregelen kunnen wij grosso modo akkoord gaan alhoewel één en ander zo nodig wel bespreekbaar moet blij ven. De S.P.-fraktie begroette met vreugde de bijsturing die reeds is gebeurd door het behoud van drie militaire muziekkorpsen. Maar voor de S.P. moet op middel lange termijn nog meer fundamen teel worden ingegrepen in organisa tie en structuur van onze krijgs macht, omdat de financiële moei lijkheden niet tijdelijk zijn en voor de S.P. de besparingen duurzaam De SP wil vredesbeweging staal vandaag vc nieuwe en belangri|ke opdracht arschiinluk neemt de NAVO De SP is deze "modernisering.. Onder druk van de SP heeft de Belgische regenng-op de NAVO top in Schevemngen vorig \oa' voorbehoud gemaakt De SP wil dat parallel met de onderhandelingen over do conventionele wapens die in Wenen reeds zi|n gestart - er ook onderhandeld wordt ovei deze- iakeiter van korte afstand, met de oedoeling Ie komen tol een serieuze vermindering van n unieke ontspanning biedt daartoe e j wil de SP duideli|k signaal nieuwe raketten op die bekommerd is om onze veiligheid en die van onze kinderen, op 16 april mee op te stappen te Brussel aan de regering een du aeven België wil geen m Daarorrf roepen wi| iedi en fundamenteel moeten zijn. Bij enige budgettaire ruimte dienen personeel en manschappen finan cieel en materieel beter behandeld om niet tegen een hongerloon en in mensonwaardige omstandigheden te moeten werken. Ten opzichte van dezen die bewe ren dat wij de "slechte leerling" binnen het NAVO-bondgenoot- schap zouden zijn, noteerde ik dat de actuele toestand van ons militair apparaat - doeltreffend is en van goede kwaliteit, - de onontbeerlijke basisuitrusting aanwezig is en eveneens van zeer goede kwaliteit. De S.P. stelt zich wel vragen waar om onontbeerlijke, aanvullende middelen tot optimalisatie van de bestaande uitrusting, niet eerder in het aankoopplan werden opgeno men. De SP vraagt dan ook aan de heer Minister om met betrekking tot de militaire aankopen een mid dellang termijnplan zou worden op gesteld dat rekening houdt met de reële behoeften van landsverdedi ging en binnen de budgettaire mo gelijkheden, zoals in het regeerak koord trouwens opgenomen. De structurele maatregelen in het Plan Charlier opgenomen, ter raad pleging aan de NAVO-bondgeno- ten overgemaakt, om de inerne cohesie te waarborgen. Voor de SP is fundamenteel dat de Mirages niet worden vervangen en de lucht macht progressief wordt omge vormd naar een structuur, budget tair haalbaar. Op termijn moet het de doelstelling zijn dat enkel 2 wings hoogperfor- mante vliegtuigen hun defensieve taak (onderscheppingsrol) kunnen vervullen. De andere 2 wings gevechtsvliegtui gen als grondsteun, dus met een offensieve taak, moeten bij de hui dige besprekingen te Wenen over de conventionele wapens weg on derhandeld worden. Belangrijk en verheugend is even eens het feit dat de 4 fregatten niet vervangen worden, maar de mij- nenbestrijdingscapaciteit van de Zeemacht zal worden geconsoli deerd. Graag vernam ik van de heer Mi nister evenwel wat de kosten-baten analyse is van het Plan Charlier. Het overbrengen van eenheden van de Bondsrepubliek Duitsland naar België kan een besparing beteke nen, evenals het ontruimen van de basis Solenzara in Corsica en af schaffing van bepaalde eenheden. Maar de hergroepering van eenhe den van land- en luchtmacht gaat ook nieuwe inrichtingskosten te weegbrengen. Vraag blijft dus wat in het algemeen de kostprijs is van het Plan Charlier. Volgens mijn bescheiden mening moeten nog andere, structurele in grepen mogelijk zijn, zonder dat dit een unilateraal terugtrekkingspro ces van België binnen de NAVO zou betekenen. Zó heb ik vragen bij de noodzake lijkheid van een overgewaardeerde 4de macht als de medische dienst. Uit de mij beschikbare informatie is een dergelijke structuur niet voorhanden bij andere NAVO- bondgenoten, laat staan vergelijk bare landen. Kunnen de burgerlijke medische diensten niet worden ingeschakeld? Mijnheer de Minister, ik meen dat het de moeite waard is om deze bedenking diepgaand te laten on derzoeken bij de voorgenomen au dit van Generaal Charlier. In dezelfde orde heb ik eveneens nog de vraag of de Heli-flight fe Koksijde van een effektieve leger- taak deel uitmaakt? Wat is de situa tie van de Leopard-tanks? Het probleem van het potentieel aan personeel - binnen de huidige context, zonder verhoging van dienstplicht - door de verminde ring van het contingent, is positief ondervangen door de opleiding van de dienstplichtigen in de eenheid te laten gebeuren en deze aanvullend drie maand stand by te be schouwen. Graag kreeg ik van de Heer Minis ter de bevestiging dat een oproe ping enkel in geval van crisis moge lijk is. Aan de Heer Minister en de Rege ring bevestig ik evenwel dat de S.P. de vraag tot legerdienst-verminde ring blijft stellen omdat - de structuur van de Belgische strijdkrachten gebaseerd is op de middelen van een grote mogend heid, niet in verhouding tot onze grootte en draagkracht (water hoofd Generale Staf en afschaf fing staven land-, zee- en lucht macht). Wij rekenen terzake op de audit van Generaal Charlier. - miliciens in operationele eenhe den moeten worden ingeschakeld en niet in bar, mess, ministeriële kabinetten, ambassades en de rijkswacht. - het stelsel van de vrijstellingen zou worden herzien, gebaseerd op de volgende principes: een wezenlijke vergoeding van de dienstplichtige, gebaseerd op het bestaansminimum, zodat de dienstplichtige als economisch onafhankelijk en als mondig bur ger kan worden beschouwd. enkel nog voor effectief socia le gevallen. een gelijkberechtiging van eenieder de stelregel is. Tot slot ben ik de mening toege daan dat onze defensiepolitiek en deze dus van de NAVO moet wor den herzien in funktie van het be duidend verbeterd internationaal klimaat tussen Oost en West. Het INF-akkoord, de positieve top ontmoetingen te Genève en Reykjavik en de ontwapeningson derhandelingen te Wenen, die vol gens experten binnen de vijf jaar moeten leiden tot een belangrijke vermindering van de conventionele wapens, zijn betekenisvolle, zeer belangrijke etappes op weg naar de derde nul-optie. De eenzijdige ontwapeningsvoor stellen van Gorbatsjov voor de UNO en laatst nog de minister van Landsverdediging van de Duitse Democratische Republiek, die aan kondigde dat in de maand mei 600 tanks (nu 2.600) zouden worden geëlimineerd om nog enkel defen sief op te treden. Tegen volgend jaar zou tevens een luchtmacht eskadron worden opgeheven (—10.000 man). Militaire experten zijn trouwens van mening dat de maatregelen uitgevoerd in het Oostblok - geen verrassingsaanvallen meer mogelijk maken, - de Russen binnen de 48 uur niet meer aan onze voordeur zullen staan. De S.P. is van oordeel dat: - de NAVO haar strategie en kou de oorlogsmentaliteit moet om buigen en een antwoord geven op de wil tot ontspanning in de wereld en tussen Oost en West. - de Belgische regering binnen de NAVO deze stem van vrede en ontspanning moet laten horen en de herziening van de missies moet bepleiten. In Oost-Europa worden de dog ma's overboord gegooid, de Belgi sche diplomatie moet kreatief op treden, ook te Wenen bij de be langrijke onderhandelingen aldaar. P2.00 Toen de SP in Aalst nu de grootste partij geworden in het College haar intrede deed, wisten we dat de financiële situatie van de stad alweer vermodderd was. Van 1979 tot eind 1985 heb ik er, als Minister van Binnenland se Aangelegenheden, voor gewaakt, dat de beruchte finan ciële put niet groter zou worden. Nadien heb ik met man en macht het moeilijk werk aangevat om die put te dempen. We waren erin geslaagd en als «dank» vloog de SP in de Aalsterse oppositie, hoewel zij de enige winnende partij was. De vorige coalitie had weinig bekwame mensen in het schepen college en tot overmaat van ramp werden enkele leden van het CBS door de dood getroffen. Tot onze verbijstering loopt het tekort op eigen dienstjaar op tot 214 miljoen frank. Dit is uiteraard onaanvaardbaar. En hierbij moeten we dan nog de bedenking maken dat de vorige coalitie een tijd de belastingen heeft omhooggejaagd en dat onze verkrottende stad er maar pover bijlag. Zonder planning kan men niet vooruit tenzij men aan dagjes- politiek wil doen. Accenten moeten dringend worden gelegd. Voor ons gaan uiteraard de gemeenschapsvoorzieningen voor alles. Hiervoor zullen we ons via onze schepenen en gemeen teraadsleden ten volle inzetten. Daartegenover zal het stadsbestuur jammer genoeg eisen moeten inwilligen om inkomsten te verhogen en mankracht te verminderen. Dit zien we met lede ogen aan maar de toestand is zo ernstig dat de stad wellicht hiertoe door de saneringsamb tenaren van Binnenlandse aangelegenheden verplicht zal worden. De CVP-PW heeft in Aalst een rampzalige bijeenkomst nagelaten. Op een schijnheilige manier heeft de net afgetreden CVP-burgemeester dan nog het lef gehad om ten overvloede in de gemeenteraad het woord te voeren, in plaats van zich gedeisd te houden. We hopen dat het slechte voorbeeld van Aalst in de rest van het arrondissement niet zal gevolgd worden, maar onze mandata rissen vraag ik indien nog nodig met aandrang dat ze op basis van een grondige dossierkennis waakzaam zouden zijn, opdat hen niet hetzelfde zou overkomen als ze over 6 jaar het bestuur moeten overnemen. GEEN NIEUWE RAKETTEN ONTWAPENEN OM TE ONTWIKKELEN I

Voor Allen | 1989 | | pagina 1