Socialistisch weekblad Sterke arronidssementele ABW- en SP-delegatie op Vredesbetoging Socialistische Gemeenschappelijke Actie Federatie Aalst Ze waren opnieuw met tienduizenden! Laat 1 mei niet zomaar aan u voorbijgaan Toon uw Socialistische strijdbaarheid 1 Mei in het Arrondissement Optochten Zondag 30 april om 18.30 u.: Denderleeuw Maandag 1 mei om 10 u.: Aalst Maandag 1 mei om 14.30 u.: Geraards- bergen Maandag 1 mei om 17.30 u.: Ninove Via een zevental autocars, ingelegd door het ABW en verder via eigen vervoersmogelijkheden waren ruim zeshonderd overtuigde ABVV en SP-militanten uit het arrondissement Aalst zondag ll. opnieuw present op een vredesmanifestatie. Een opgemerkte participatie in een betoging van naar schatting een 75.000 pleitbezorgers voor vrede en veiligheid in Europa. Traditio neel was de schatting der deelnemers door rijkswacht en politie heel wat lager, maar dergelijke minimaliserende praktijk is men al langer dan vandaag gewoon. Redenen om opnieuw door het Brusselse stadscentrum op te stap pen waren er trouwens zuim vol doende. Er diende immers krachtig geprotesteerd tegen de Amerikaan se plannen om de korte-afstandra- ketten, de zogenaamde Lance-ra- ketten, te moderniseren, dit door de oude systemen op een dergelijke manier te vervangen dat hun rei kwijdte nauwelijks moet onder doen voor raketten voor de middel lange afstand. Konkreet komt dit op het volgende neer. Raketten met een reikwijdte van 500 kilome ter zijn verboden door het zog. akkoord Reagan-Gorbatschov; De NAVO gaat raketten maken voor ca. 495 km. Ook raketten met een reikwijdte van 1500 km. werden verboden maar via de fabricatie van vliegtuigen om die raketten van 495 km te transporteren en dan af te schieten, zit men vervaarlijk dicht bij die 1500 km-zone. Andere lugu bere NAVO-optie is de gewezen kernkoppen van Florennes te recy cleren om ze te gebruiken voor raketten af te vuren van op zee. Een recente enquête in het week blad «HUMO» wees echter nog uit dat het overgrootste deel van onze bevolking snakt naar vrede en vei ligheid en de valsspelerij van de VSA en andere «haviken» in Euro pa (maar ook in de SSSR zijn er nog van die soort) niet meer slik ken. In deze tijd van algemene ontspanning, geactiveerd door de verregaande voorstellen van Gor- batschov, moeten we ontwapenen. Europa mag geen nieuwe schiet schijf worden. Inmiddels besliste de Belgische re gering, uiteraard onder druk van de SP-ministers, om een uitstel van beslissing tot modernisering van de bewuste raketten te vragen tot 1991-1992, plus het onmiddellijk opstarten van onderhandelingen met de Sovjetunie en bovendien te vragen dat men binnen de NATO zou vasthouden aan de inhoud van het INF-verdrag over de middel- lange-afstandswapens. Het enthousiasme voor deze nieu we vredesmanifestatie werd door het regeringsstandpunt echter niet zodanig gehypothekeerd, hoewel ook het behoorlijk mooie aprilweer voor de massale aanwezigheid een pluspunt zal betekend hebben. Op de kop van de stoet was een coherente aanwezigheid van de di verse socialistische organisaties (SP-federaties, ABW-gewesten) op te merken. Onder de «koplo pers» o.m. nationaal partijvoorzit ter Frank Vandenbroucke (twee dagen eerder nog te Ninove voor een debatavond rond het thema), onze arrondissementele parlemen tairen Marc Galle en Jacques Tim mermans, enz. Senator Herman De Loor stapte op met de eigen federa le achterban, alsook o.m. de vak bondssecretarissen Herman Van Herzeele, Eddie Monsieur en René Stabel. Talrijke vlaggen sierden on ze delegatie en toonden de strijd baarheid. Onze motivatie voor de zaak blijft trouwens springlevend. Chris Vancoppenolle Het 5-meterIange spandoek van de SP-federatie Aalst bleef ook door nationale partijfotograaf Peter Van de Kerkhove niet onopgemerkt. Men bemerkt o.m. provinciaraadslid Jean-Luc Franchet, SP-bestuursle- den Lieven Mathieu, Filip Borgers (Ninove), Robert Bellemans (Denderleeuw), de Aalsterse schepen, Patrick De Smedt, Senator Herman De Loor en arrondissementeel SP-secretaris Chris Vancoppenolle, letterlijk met de touwtjes in handen. Vorige zondag stapten alweer tienduizenden vredesbetogers door de straten van onze hoofdstad. Ondanks de positieve houding van de regering t.a.v. de korte afstandswapens (S.N.F.) blijven zij massaal ageren tegen alle vormen van kernbewapening. Hun actie steunen zij hierbij op het resultaat bereikt naar aanleiding van de ondertekening, eind 1987, door Reagan en Gorbatsjov van het l.N.F.-verdrag over de verwijdering van middellange afstandsraketten. Het gevolg hiervan was dat ondermeer de raketten op ons grondgebied meer bepaald uit Florennes werden weggehaald. Vandaag echter wordt de plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa voorbereid, zowel op het land, op vliegtuigen als op schepen. Als die plannen doorgang vinden wordt het I.N.F.- akkoord gewoon omzeild, wat wij zeker niet mogen laten gebeuren. Bij het tot stand komen vorig jaar van het regeringsakkoord waren wij verheugd er de passus in terug te vinden alsdat parallel met de onderhandelingen over de conventionele wapens een aanvang moet worden gemaakt met ontwapenings onderhandelingen over de korte afstandswapens (S.N.F.). Met de S. P. in de regering wisten wij dat het niet bij woorden zou blijven; vandaar dat de regering vorige week de wens uitdrukte zo snel mogelijk onderhandelingen te zien beginnen op het gebied van de tactische nucleaire wapens en duidelijk te maken dat geen enkele beslissing moet genomen worden voor 1991-1992. In het huidig stadium zou elke beslissing immers voorbarig zijn. Door deze houding aan te nemen hoopt ons land bij te dragen tot verdere bewapeningscontrole en ontwapening. Als dit duidelijk standpunt er gekomen is, dan hebben de socialisten daarbij een dikke vinger in de pap gehad. Met de S.P. als regeringspartij is de NAVO immers aan een vernieuwing van haar gedachtengoed toe, eerder dan van haar wapenarsenaal. Herman De Loor Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-731 Maandabonnement: 60 fr. - Jaarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever: Ron® Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 21 april 1989 C-4 I ne 1 C Een sociaal Europa

Voor Allen | 1989 | | pagina 1