I Socialistisch weekblad 1 Mei in het Arrondissement Optochten Feest Of strijd DE MET Rene Stabel HEI Zondag 30 april om 18.30 u.: Denderleeuw Maandag 1 mei om 10 u.: Aalst Maandag 1 mei om 14.30 u.: Geraards- bergen Maandag 1 mei om 17.30 u.: Ninove Met de SP werd het anders Nieuwe politieke uitdagingen uALLI Redaktle - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 3300 AALST Tel. 053/70.51.51 Poetrekenlngnr. 870-0002726-731 Maandabonnement: 60 Ir. - laarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel, Houtmarkt 1. 3300 Aalst Vrijdag 28 april 1989 51' jaargang nr. 17 Mei-manif est 1989 Eén mei is voor het socialisme een dag van feest en fierheid - om wat het dankzij de inzet van vele generaties socialistische militanten kon realiseren - maar ook een dag van aktie, in het licht van de vele uitdagingen die voor ons liggen. Het is immers onze unieke verantwoordelijkheid om stap voor stap oplossingen te bieden voor de grote bekommernissen van deze tijd: het verlangen naar veiligheid en duurzame vrede in Europa, het recht op geschikte en zinvolle arbeid voor allen, de behoefte aan grotere sociale rechtvaardigheid, de bescherming en het herstel van het ecologische evenwicht, en de eerbiediging van de fundamentele mensenrechten. Kortom: vooruitgang voor de mens en door de mens. Terugblikkend op één jaar socialis tische regeringsdeelname, moet ie dereen erkennen dat ook nu op verschillende terreinen belangrijke stappen vooruit werden gezet, en dat de socialisten werkelijk "het verschil maken". De SP wil tenvolle meewerken aan de opbouw van dit eigen Vlaande ren tot een pluralistische, open en op alle vlakken demokratische ge meenschap. Op het vlak van de koopkracht en de sociale politiek is het verschil eveneens drastisch. Zonder de socialisten sprak men een eerste inspanning gedaan om de vergoedingen voor deze grote groepen te herwaarderen. Tevens zal de personeelsuitbreiding in de welzijnsinstellingen, de gevolgen van de personeelsstop en de onder bezetting die tijdens de voorbije jaren zwaar begon te wegen, reeds voor een gedeelte kunnen op vangen. Zonder de socialisten werd ook jarenlang ingeleverd op onze inter nationale solidariteit. Met de socia listen werd voor het eerst de begro ting voor ontwikkelingshulp terug verhoogd, zodat een eerste stap - alhoewel nog te bescheiden - in de goede richting werd gezet. Al dus wordt één van de voorwaarden gecreëerd om tot een zinvol en solidair ontwikkelingsbeleid te ko men, dat voorrang geeft aan de basisbehoeften van de bevolking. ■X Met 1 jaar SP in de regering werd het inderdaad al duidelijk anders: Een dynamisch, progressief beleid met accenten op werk, zekerheid en vrede i.p.v. de jarenlange conservatieve sociale afbraakpolitiek. Zo werd dankzij de staatsher vorming een hypotheek gelicht die steeds zwaarder woog op de politie ke, economische en sociale ontwik keling van ons land: met de staats hervorming maakte de regering een einde aan de verrotting van de communautaire verhoudingen, die elke besluitvorming verlamde. Nu Vlaanderen en Wallonië, maar ook het Brusselse Hoofdstedelijk Gewest over een grotere zelfstan digheid en eigen verantwoordelijk heid beschikken, kunnen zij zich ontplooien volgens hun eigen dyna miek en hun eigen behoeften. Zelf standigheid en eigen verantwoorde lijkheid zullen daarbij een basis vormen voor een vernieuwde dia loog en samenwerking. gedurende jaren over de vermin dering van de belastingen, maar zij werden alleen maar verhoogd! Met de socialisten werd reeds na enkele maanden een verregaande belas tinghervorming doorgevoerd, die bovendien onmiddellijk en volledig ingaat. Zonder de socialisten werd jaren lang zwaar ingeleverd op alle socia le uitkeringen - ook de laagste. Met de socialisten wordt de koop kracht van de uitkeringen be schermd en worden de laagste uit keringen verhoogd. Zonder de socialisten moesten de ambtenaren, de ziekenhuiswer kers, het personeel van de welzijns instellingen... gedurende jaren in leveren. Met de socialisten wordt Zonder de socialisten werd ons lang geëngageerd om nogmaals een kerncentrale bij te bouwen - op een ogenblik dat men steeds min der goed weet waar naar toe met het radio-aktieve afval. Met de so cialisten werd deze onverantwoor de en lichtzinnige beslissing afge wend. Zonder de socialisten werden in ons land middellange afstandsra ketten geïnstalleerd, tegen de wil van de grote meerderheid van de bevolking in. Met de socialisten pleit België op het internationale vlak tégen de nieuwe bewapenings escalatie die zou voortvloeien uit de zgn. "modernisering" van de korte afstandswapens, en voor het ope nen van onderhandelingen over de ze wapens. In de Vlaamse regering leidden grondige onderhandelingen tot een akkoord dat op vele punten aan essentiële socialistische bekommer nissen tegemoet komt, zowel inza ke economisch beleid, tewerkstel lingsbeleid, milieupolitiek, als in het bestuurlijk beleid. De uitbouw van het autonome ge meenschapsonderwijs in Vlaande ren moet een nieuwe start kunnen betekenen voor dat onderwijs. Overeenkomstig het politieke ak koord dient het daartoe ook alle mogelijkheden te krijgen! De karwei is echter niet klaar. Verre van nu op onze lauweren te rusten, willen wij vooruit kijken naar de grote politieke uitdagingen die tijdens de komende maanden en jaren voor ons liggen. Zo vereist de aanhoudende finan ciële crisis van de Staat dat onze sociale en economische prioriteiten ingekaderd worden in een streng budgettair beleid, waarbij het over heidstekort geleidelijk wordt terug gebracht tot een beheersbaar peil. Voor de socialisten betekent dit dat efficiëntie en zuinigheid enerzijds, en sociale rechtvaardigheid ander zijds, met elkaar gekombineerd moeten worden. De SP zal hierbij zijn sociale uit gangspunten niet opgeven, hoezeer sommigen dit ook zouden wensen. Niet op wie reeds zwak staat mag bespaard worden, maar wel daar waar reële inspanningen mogelijk zijn. Niet de mensen die moeten leven van sofciale uitkeringen mo gen getroffen worden, wel de me chanismen die in sommige sectoren tot een ongecontroleerde groei van de uitgaven leiden. Niet op onze reeds al te karige ontwikkelings hulp mag bespaard worden, wel moest structureel ingegrepen in de uitbouw van ons defensieapparaat. Concreet betekent dit dat aan de uitgavenzijde onder meer belang rijke inspanningen moeten blijven geleverd worden om de .overcon sumptie in de ziekteverzekering in te dijken. (Voor de socialisten moet de ziekteverzekering her vormd worden: de federalisering op zich, die ingaat tegen de idee van interpersoonlijke solidariteit, zal aan de problemen van de gezond heidssector niets oplossen!) De hervorming van de vennoot schapsbelasting moet leiden tot meer doorzichtigheid en efficiëntie, maar ook tot een grotere rechtvaar digheid: door het belastingsstelsel Vervolg op blz. 2 We zijn blij, deze Eerste Mei Dat we zeggen blij te zijn, mag men niet mis verstaan. Immers, zo lang er in de wereld zoveel ellende is, zoveel onderdrukking, uitbuiting en onverdraagzaamheid, zo lang is onze blijdschap relatief. Daarom ook zien we onze 1 Mei als een boodschap van solidariteit aan alle mensen die lijden door geweld, onverdraagzaam heid, honger. Onze 1 Mei-boodschap is meer dan verbale solidariteit en schone ver klaringen. Het gehele jaar door voert de socialistische beweging daadwerkelijk strijd tegen racisme, de apartheid (boycot Zuidafrikaan- se produkten), tegen de bewape ning. Toch mogen we ook blij zijn, dit naast onze bestendige bezorgdheid voor al het onrecht en het leed dat men mensen aandoet. Blij om de ommekeer die zich in het beleid van dit land voordoet. We zijn blij omdat de vak bondsvrijheid werd hersteld. Eer stens is er geen democratie zonder vakbondsvrijheid en tweedens slaagde het ABW er reeds in de koopkracht te verhogen en de werkomstandigheden te verbeteren van honderdduizenden arbeiders en bedienden. Ook aan de sociaal gerechtigden wordt gedacht. Ze ker, hun inkomensverbeteringen zijn nog te beperkt en onvoldoen de, maar toch, het gaat opnieuw bergop. De aanwezigheid van so cialisten in de regering resulteert in een politiek die meer democratie en meer sociale rechtvaardigheid beoogt. We zijn blij om deze nieu we koers. We zijn blij omdat vooruitgang werd geboekt op het vlak van de ontwapening. In Florennes zijn geen raketten meer en België spant zich in om in de Navo de militaire havikken tot onderhandelingen met het Oostblok te brengen. We zijn blij om het pacifistisch streven dat tot uiting komt in Bel- gië's buitenlandse politiek. Als linksen voelen we ons zelfs een beetje trots dat het ons land is dat, in Navo-verband, de spits afbijt voor de vrede. Trots ook omdat deze koerswijziging inzake bewape ning er gekomen is dank zij de socialisten. Laat ons, deze Éérste Mei, afspre ken de strijd nog met meer hard nekkigheid verder te zetten. Laat ons, deze Eerste Mei, alle krachten bundelen en opnieuw getuigenis af leggen van onze socialistische een heid. Die eenheid is een fundamen tele voorwaarde opdat onze akties efficiënt en doeltreffend zouden zijn. Laat ons daar even bij stil staan. De reorganisatie van de socialisti sche beweging die onmiddellijk na de Tweede Wereldoorlog tot stand kwam betekende de opsplitsing van de socialistische beweging in vier grote takken: de partij, de vak bond, de mutualiteit, de coöpera tieven. Om te voorkomen dat deze takken uit mekaar zouden groeien werd de "Socialistische Gemeen schappelijke Actie" opgericht. Eerst bij de koningskwestie, daarna tijdens de schoolstrijd en later in de strijd tegen de Eenheidswet zou de waarde van de Gemeenschappelij ke Actie blijken. Toch zijn nadien vakbond en partij stilaan uit mekaar gegroeid. Dat mag niet. Wie de sterkte van onze tegenstrevers kent en zeker van de "christen-democratie-in-haar-ge- heel", weet dat de socialisten zich niet de minste zwakheid door ver deeldheid kunnen permitteren. Daarom ook dat we blij zijn om de inzichten van de nieuwe SP-voorzit- ter. Frank Vandenbroucke erkent de waarde van een passende sa menwerking partij-vakbond. Met Frank Vandenbroucke kan een op timale samenwerking binnen de Gemeenschappelijke Actie tot stand komen, dit rekening houdend met en op basis van de eigentijdse omstandigheden. Goed, zo lang er geen socialisme is over de gehele wereld zullen we redenen hebben tot bezorgdheid en tot strijd. Maar laat ons vandaag blij zijn omdat het weer bergop gaat en omdat de kansen op ontwa pening en een duurzame vrede stijgen. Vandaag, 1 Mei, onze feestdag, onze strijddag: allen samen in de betoging. Morgen, nog met meer inzet, samen aan het werk: voor een sterkere vakbond, een sterkere partij, voor de groei van onze coöperatieven en mutualiteit, voor meer socialisme. Herman Van Herzeele 1 mei 1989. Feestdag voor sommigen, strijddag voor anderen. Voor ons, socialistische mmilitanten, blijft 1 mei nog steeds een strijddag. Al te dikwijls hoort men bij de publieke opinie: "Wie ook in de regering zit, de kleine man wordt steeds gepakt. Het is aan ons, socialisten, om ook nu, zoals in het verleden, te bewijzen dat dit niet het geval is. Ook nu is de socialistische beweging voor verschillende zaken terug in de strijd. Als voorbeelden: de raketten: onder druk van de socialistische beweging zal België diplomatieke stappen gaan ondernemen om onderhandelingen aan te gaan met de Russen om opnieuw een verdere escalatie van "gemoderniseerde" raketten te voorkomen. de pensioenen: waar de vorige katholiek-liberale regering in verband met de gelijkschakeling van de pensioenleeftijd voorstellen deed om de pensioenleeftijd van de vrouwen op te trekken naar 65 jaar (van gelijkstelling gesproken!), liggen nu voorstellen (van socialistische zijde) ter tafel van verlaging van de pensioenleeftijd naar 60 jaar en berekening van het pensioen in 40 loopbaanjaren in plaats van 45. Van CVP-zijde bestaat heel wat verzet tegen dit ontwerp. Dit zijn maar een tweetal voorbeelden waaruit moet blijken dat met een socialistische visie en inbreng de "kleine" man niet wordt "gepakt" en dat nog steeds een dagelijkse strijd door de socialistische beweging noodzakelijk is. Ook op syndikaal vlak is er, dank zij inspanningen van het ABVV, een kentering ten gunste van de "kleine" man verwezenlijkt. Denken wij maar aan het feit dat er voor het eerst sinds jaren in de verschillende bedrijfssektoren van het land, terug vrij kon onderhandeld worden over de loons- en arbeidsvoorwaarden, met als gevolg terug verdere vooruitgang in het loonzakje van de "kleine" man. Denken wij maar aan de verhogingen van de werkloosheidsvergoedingen die onder druk van het ABW werden toegekend aan de werklozen van -I- 50 jaar. Onze strijd als socialisten zal nooit ten einde zijn. Onze voorgangers zijn ermee begonnen in de vorige eeuw, aan ons is het vandaag en onze nakomelingen zullen de strijd moeten verderzetten. Nog een strijdbaar 1 Mei-feest II Een sociaal Europa

Voor Allen | 1989 | | pagina 1