Socialistisch weekblad Succesvolle 1 Mei in het Arrondissement Aalst r Ho ng ari ije keerpi int ii n t iel Oostblok Uit de politieke actualiteit 33 7py?ao Bezoek als politieke primeur Willy Vernimmen Lid Europees Parlement jg IKatteftrocrt \7 r Volgende week een ruime bijdrage rond de politieke 1 Mei-accenten en fotoreportage der manifestaties Willy Vernimmen bracht met de delegatie EEG-Oostblok een bezoek aan Hongarije. Deze delegatie werd geleid door Agalev-er P. Staes, zodat twee Vlamingen de eer hadden de vooropgestelde politieke hervormingen van nabij te onderzoeken. De delegatie voerde gesprekken met - Istvan Stadinger, voorzitter van de Hongaarse Nationale Vergade ring; - Adjunkt-minister van Handel Melega - Minister van staat Nyers - Sekretaris-Generaal van de Nationale Raad van het Patriottisch Volksfront Huszar - Adjunkt-minister van Buitenlandse Zaken Kovacs - Voorzitter van de Kommissie voor Buitenlandse Zaken en sekre- taris van het Centraal Komitee Szüros. Van 14 tot 17 februari had een Hongaarse delegatie, geleid door de h. Szüros, al een bezoek gebracht aan het Europees Parlement te Straatsburg. Na de ondertekening van de akkoorden tussen Comecon en EG, en tussen de diverse Oosteuropese staten en de EG, was het de eerste maal in de geschiedenis van het Europese parlement dat een officiële delegatie een bezoek bracht aan Hongarije. De voorzitten van het parlement had Hongarije al bezocht enige tijd geleden. Het Europese parlement heeft inzake Oost-Europa nog een delegatie voor Rusland - die dezelfde week ook op bezoek was - en voor de DDR, Polen en Tsjechoslowakije die momenteel Polen bezoekt. Istvan Stadinger - De eigendomsverhoudingen moe ten worden gewijzigd. De ekono- mie is nu in handen van de bureau- kratie. Het staatsapparaat moet worden teruggeschroefd. - Hongarije moet zich richten op de CCU en dat is een enorme evolutie. Wij trekken zoveel moge lijk privé-kapitaal aan. Wij willen naar een doeltreffende en dus een gemengde ekonomie. De ontwikke ling van de produktie, onder meer door buitenlandse investeringen, is een eerste prioriteit. Het saldo van de handelsbalans van '88 was posi tief. Hopelijk halen we dat ook in '89. - Het gaat om een proces van tota le vernieuwing. De wortels van die verandering gaan tot ver in het verleden terug. - De situatie van de staat als eige naar wordt in vraag gesteld. De Staat moet van zijn produktie-mo- nopolie af. Wij willen n.v.'s en p.v.b.a.'s. De bedrijven bepalen nu hun eigen beleid. - De landbouw is in Hongarije minder afgestemd op chemische stoffen dan in de EG, omdat die evolutie bij ons pas later kwam. Chemische stoffen gebruiken wij vooral bij groenten en fruit. We experimenteren nu met biologische kuituren. De jongste jaren is er een tendens om chemische stoffen in de landbouw zoveel mogelijk te we ren. - De buitenlandse schuld van Hon garije bedraagt 17,5 miljard dollar. Hongarije is lid van het IMF en de Wereldbank. Wij vragen geen her schikking van onze schulden, alleen werden sommige korte termijn-le ningen omgezet in lange termijn. In '88 had Hongarije een inflatie van 13 tot 16%, en dat zal ook in '89 het geval zijn. Dat betekent een zware last voor de bevolking. - Hongarije vervult een brugfunk- tie tussen oost en west. De bepalin gen van de Cocom-ljjst maken veel onmogelijk. Zo wordt de moderni- zering en uitbouw van het telefoon net geblokkeerd door de Cocom- bepalingen. - Wij willen een demokratisch sys teem doorvoeren. Ik verwacht de deelname van meerdere partijen aan het Hongaarse systeem. Alle legale partijen kunnen deelnemen. De kommunistische partij (de Hon gaarse Socialistische Arbeiderspar tij) is het best georganiseerd en telt bekende namen, maar de verkie zingen maken dan uit wie wint. Ik denk niet dat de kommunistische partij zal verliezen. Door haar in spanningen zal de partij worden gewaardeerd en verkozen. Wat de reaktie van de Sovjetunie zou zijn als dat niet zou gebeuren en wat zij ervan zouden vinden als in een kommunistisch land de kommunis tische paritij niet de meerderheid zou halen? Dat moet je aan de Sovjetunie zelf vragen. Zij zullen ons meerpartijensysteem niet be grijpen als een bedreiging voor hen. Of er nog kommunisten zijn in dit land? Jawel, er zijn er nog. - Aangaande de zaak van de Hon gaarse minderheid in Roemenië wil ik het Hongaarse en Roemeense parlement met mekaar vergelijken. In de herfst van '88 heeft het Hon gaarse parlement over die zaak een brief geschreven aan het Roemeen se parlement. Wij hebben daar nooit een antwoord op gekregen. - Het Hongaarse parlement steunt de regering, het regeringsprogram ma en het budget. Enige tijd gele den heeft het parlement bepaalde regeringsinitiatieven afgekeurd. De meeste leden van de regering zijn lid van de partij, wat ook het geval is met 75% van de parlementsle den. Elk parleméntslid stemt vol gens zijn eigen overtuiging. Er is geen partijtucht die bepaalde stern- gedragingen oplegt. - In Hongarije bestaan 60.000 ba nen waarvoor geen mensen gevon den worden om ze in te vullen. - Inzake 1992 volgen wij de nor men die in de EG zullen gelden na de ene markt. Er is dus geen aan passing nodig aan één normenstel sel. Industrieel en kommercieel passen wij ons wel aktief aan voor de situatie na 1992. Reszö Nyers - De progressieven in de partij moeten goed afspreken met de par tij. Het gaat tenslotte om de kom munistische beweging. De partij moet zorg dragen voor de erfenis van de kommunistische regering. Het gaat om de sociaal-demokrati- sche waarden, om de belangen van de arbeiders en van het gewone volk. Daarmee zeg ik niet dat de sociaal-demokratische partij de eni ge partij of de enige regeringspartij moet zijn. Er zijn partijfiguren die ageren tegen de hervormingen, maar zij vormen een minderheid. Ik ben geen Stalinist, ik aanvaard al evenmin de hele erfenis van Lenin, maar globaal genomen is deze erfe nis positief. Rusland voelt onze evolutie niet aan als een bedreiging of een ongewenst gebeuren: hun problemen hebben te maken met voedselvoorziening en met nationa le minderheden. Onze evolutie heeft op die kwesties geen invloed. - De prijs van de hervormingen wordt betaald door het volk? De periode van dalende levensstan daard mag maar maximaal twee jaar duren. Als het groot kapitaal naar Hongarije zou komen, zou het allemaal veel sneller gaan, maar daar mogen wij niet voor 100% op rekenen. Er komen in elk geval enkele magere jaren maar het is een ekonomische noodzaak en wij moeten één blok vormen om de hervormingen te steunen. Wij zijn niet het enige Oosteuropese land dat hervormt. Van die landen vormt de DDR het moeilijkste geval. Lees door pag. 2 Sedert de SP opnieuw deelneemt aan het regeringsbeleid konden op minder dan één jaar heel wat andere politieke accenten worden gelegd, het resultaat van duidelijke socialisti sche keuzes en prioriteiten. Zo kwamen er o.m. een verhoging van het bestaansminimum, van het minimum inzake invaliditeitsuitkeringen en van de werkloosheidsuitkeringen voor oudere werklozen, de gelijk schakeling van leger- en burgerdienst met een periode van inschrijving als werkzoekende, een reeks besparingen voor het leger, het ondubbelzinnige standpunt i.v.m. de modernise ringsplannen van de NAVO van het rakettenbestand enz. Het aantal werklozen anderzijds daalt stelselmatig. Mede dankzij de gunstige economische evolutie ziet de regering het mogelijk om het begrotingstekort tot minder dan 7% van het Bruto Nationaal Produkt terug te dringen en dit zonder te raken aan een aantal fundamentele sociale rechten. Speciaal voor onze vakbeweging is het verheugend vast te stellen dat wij nu terug een regering hebben die de arbeiders gunstig gezind is. Dat betekent echter niet dat alle problemen opgelost zijn. Momenteel zijn er nog volop acties in de gezondheidssector. Zij eisen betere arbeidsvoorwaarden en méér personeel. Het gaat inderdaad om véél meer dan louter centen. Opvoeders, verpleegsters, paramedisch personeel, enz. hebben jarenlang moeten toezienhoe de kwaliteit van de zorgenverstrekking achteruit ging, voornamelijk wegens over belasting en onderwaardering. Om deze redenen ook kiezen nog relatief weinig jongeren voor een beroep in deze zoge naamde "zachte" sektor. Indien het beleid nu niet drastisch veranderd wordt, zal elke latere poging tot herstel slechts na jaren enig effekt hebben. Er is echter nog meer. Het voorstel van wetsontwerp dat voor de verbetering van de bescherming van de vakbondsafgevaar digden moet instaan, gaat ongetwijfeld in de goede richting. Het is echter de taak van onze SP-parlementairen om ervoor te zorgen dat nog enige supplementaire bijsturing kan gebeuren, vooral m.b.t. behoud van mandaat, werk en loon voor de ganse periode van de gerechtelijke procedure. Waakzaamheid is ook nodig. M.b.t. het abortus-dossier. Zo probeert de CVP reeds geruime tijd een parlementair debat rond abortus te beletten. Het regeerakkoord van mei vorig jaar liet aan de regeringspartijen de gelegenheid om tot een consensus te komen en dit tot januari 1989. In deze periode zouden er geen vervolgingen plaatsvinden. Deze fameuze consensus is er echter nog steeds niet, de vervolgingen echter wel. Andere aandachtspunten liggen o.m. in de herschikking van de sociale zekerheidsbijdragen, zodat de geïnde gelden voor hun eigenlijk doel worden aangewend en supplementair een demografische reserve kan aangelegd worden. Er is ook de voorbereiding van de begroting 1990. Meer dan ooit zal er nood zijn aan een dynamisch beheer van de overheidsschuld die door de vorige regering werd uitgevoerd. Een zware hypotheek op de huidige coalitie. Onrustwekkend is daarbij ook dat na een peftode van prijsstabilisatie opnieuw uitingen van stijgende inflatie zich openbaren. Zo steeg de benzineprijs bvb. sinds 1 januari 1989 met 3,60 fr./liter. Stijgende uitgaven en hogere rentelasten kunnen het regerings werk dus ernstig belemmeren. Voor de SP is dan ook grote waakzaamheid geboden. Lokalen ABVV en SP-federatie gesloten De lokalen van ABVV en SP/ CSC-Arrondissementsfedera- tie Aalst in het Volkshuis aan de Aalsterse Houtmarkt zul len gesloten zijn op vrijdag 5 mei 1989. Voor dringende za ken is Arrondissementeel SP- secretaris Chris Vancoppe- nolle telefonisch bereikbaar in de voormiddag op tel. 054/ 33.00.00. Diezelfde dag zijn ook de ABVV-lokalen in hetzelfde gebouw gesloten. CENTRALE Redaktls - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekenlngnr. 870-0002726-731 Maandabonnement: 60 fr. - laarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 5 mei 1989 51' jaargang nr. 18 r r :;-y

Voor Allen | 1989 | | pagina 1