Socialistisch weekblad Eén mei 1989Een feestdag een strijdfeest, een dag van Het milieuprobleem Jacques Timmermans op Europese conferentie over de Westelijke Sahara Jacques Timmermans formuleert Lees door pag. 2 1. De uitgangspunten 2. Analyse 3. Krachtlijnen 4. Structurele maatregelen 5. Concrete voorstelling Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73) Maandabonnement: 60 ir. - Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 12 mei 1989 51' jaargang nr. 19 Eén mei is voor ons, Socialisten, een dag van fierheid en van feest: fierheid, om wat we dankzij de inzet van vele generaties socialistische militanten konden verwezenlijken, maar Eén Mei is ook een strijdfeest, een dag van aktie, met het oog op de vele uitdagingen die nog voor ons liggen. Het is nuttig vandaag even achter om te kijken. Juist een jaar geleden traden de Socialisten opnieuw toe tot de nationale regering. Ongetwijfeld zou niemand eisen dat men op één jaar terug rechtzet wat gedurende zeven jaar krom werd gezet. Maar wel kon men verwachten en eisen dat wij in de zelfde richting bleven verder wer ken, als diegene die wij aangegeven hadden tijdens zeven jaar oppo sitie. Welnu, een jaar socialistische rege ringsdeelname wijst uit dat we als Socialisten echt "het verschil ma ken", tot spijt van wie het benijdt. Wij stonden vorig jaar op 1 Mei voor een dubbele karwei: enerzijds een einde maken aan de verrotting van de communautaire verhoudin gen die elke besluitvorming verlam de, anderzijds een werkelijke om mekeer tot stand brengen in de sociale, de economische en de bui tenlandse politiek van ons land. Een kolossale karwei, die wij met de democratie van het parlement, en zonder volmachten wilden aan pakken. Dankzij de staatshervorming werd de hypotheek die steeds zwaarder woog op de politieke ontwikkeling van ons land, gelicht. Nu Vlaanderen en Wallonië, maar ook het Brussels hoofdstedelijk ge west, over een grotere zelfstandig heid en eigen verantwoordelijkheid beschikken, kunnen zij zich ont plooien volgens hun eigen wensen en mogelijkheden. Zelfstandigheid en eigen verantwoordelijkheid moeten nu de plaats innemen van kleinzielige "grens-provocaties", en zo een basis vormen voor echt sa- menie ven. Zonder enige twijfel heeft de S.P. het verschil gemaakt inzake koop- - w kracht en sociale politiek. J Zonder de Socialisten werd jaren lang hard ingeleverd op alle lonen, wedden, op de pensioenen, het dopgeld, de invaliditeitsuitkerin- gen... Ook op de laagste. Met de Socialisten wordt de koopkracht beschermd, wordt er niet geraakt aan de sociale uitkeringen, integen deel, degenen die het vandaag het moeilijkst hebben, krijgen nog een steuntje in de rug. Denk bijvoor beeld aan de belangrijke maatregel die getroffen werd voor de oudere werklozen. Zonder de Socialisten sprak men zeven jaar lang over de verminde ring van de belastingen, terwijl ze als nooit tevoren verhoogd werden. Met de Socialisten heeft het slechts vier maanden geduurd vooraleer een verregaande belastinghervor ming doorgevoerd werd. Zonder de Socialisten werd jaren lang ingeleverd op onze internatio nale solidariteit. Met de Socialisten werd voor het eerst de begroting voor ontwikkelingshulp terug ver hoogd, zodat een eerste stap - al hoewel te bescheiden - in de goede richting werd gezet. Laat dit de aanzet zijn om te komen tot een echt Belgisch ontwikkelingsbeleid, dat voorrang geeft aan de basisbe hoeften van de armste landen in de wereld. Zonder de Socialisten werd ons land - half in het geheim - geën gageerd om nogmaals een kerncen trale bij te bouwen - op een ogen blik dat men steeds minder weet waar naartoe met het radio-aktieve afval. Met de Socialisten is deze onverantwoorde en lichtzinnige be slissing tegengehouden. Zonder de Socialisten werden in ons land - tegen de wil van de grote meerderheid van de bevolking in - de middellange afstandsraketten geïnstalleerd. Met de Socialisten laat ons land voor het eerst sinds vele jaren zijn eigen stem klinken op het internationale forum, in verzet te gen de nieuwe bewapeningswed loop die sommigen weerop gang willen brengen. Ongetwijfeld heeft de terugkeer van de Socialisten in het bestuur vele verwachtingen geschapen, die wij niet allemaal in een keer kun nen beantwoorden. De personeels stop en het inleveringsbeleid zorg den ervoor dat de ziekenhuiswer kers en het personeel van de wel- zijnsinstellingen jaar na jaar harder moesten werken, om minder te ver dienen! Met de Socialisten wordt een eerste stap gezet in een andere richting. Zeer zeker moet deze stap tijdens de komende jaren gevolgd worden door nieuwe, zodat deze mensen, die in ons leven zo een cruciale rol spelen, ook economisch de plaats krijgen die zij verdienen. Zelfgenoegzaamheid is het slecht ste wat ons vandaag zou kunnen overkomen, verre van nu op onze lauweren te gaan rusten, moeten wij ons voorbereiden op de grote politieke uitdagingen die zich tij dens de jaren '90 zullen stellen. Onze karwei is immers niet af. Of het nu gaat over de nood aan echte veiligheid en vrede in Europa, of over het recht op geschikt en zinvol werk voor iedereen, of over het herstel van het leefmilieu, of over de eerbiediging van de fundamen tele mensenrechten en het tegen gaan van uitsluiting van mensen, of over het instellen van volwaardige sociale minima... onze karwei is niet af. SP-Voorzitter Frank Vandenbroucke tijdens zijn fel opgemerkte 1 Mei-toespraak omringd door Mare Galle, Herman Van Herzeele en Christiane Roelandt, de vertegenwoordigers van de Socialistische Gemeenschappelijke Actie van het Arrondissement Aalst. Dat de regeringscrisis in Nederland haar oorsprong vindt in het milieubeleid toont aan hoe, zeker in de geïndustrialiseerde landen, het "milieu-probleem" gevoelig ligt. Naar mijn mening moet het uitgangspunt van ieder milieube leid duidelijk zijn: de aarde moet leefbaar blijven. Er moet een einde komen aan de vergiftiging van de zeeën, de atmosfeer, de aarde en het groen, de aantasting van de ozonlaag. Deze eenvoudige stelling in de praktijk omzetten blijkt één van de moeilijkste problemen waarmee de mensheid ooit te maken had. Een paar voorbeelden ter verduidelijking: Volgens de Nederlandse Stichting Natuur en Milieu moet het aantal auto's gehalveerd worden. Er is niemand die deze stelling tegenspreekt, hoogstens dat dit het probleem van de tewerkstelling nog gaat bemoeilijken. Maar goed voor het behoud van ons leefmilieu moeten we dat risico lopen en tevens opkomen voor verdere werktijdverkorting. Evenwel, wie steekt de vinger op om te zeggen dat hij tot de 50% wil behoren die hun auto inleveren? Nog een ander geval. Een onderneming staat in de stad. Onder impuls van een prominent politicus bouwt men naast de fabriek een woonwijk. Nadien gaat men betogen tegen het feit dat een onderneming zich in een dichtbebouwde kom bevindt. Gesteld - wat wel niet zal gebeuren - dat de onderneming de stad verlaat en zich ergens "op den buiten" wil gaan vestigen. Onmiddellijk zullen er actiecomités opgericht worden ter verdediging van de landbouwgronden, de bossen en dies meer. Ik zeg niet dat deze mensen elk ongelijk hebben. Voor de twee stellingen is iets te zeggen. Evenwel, men moet inzien dat dit nonsens is. Men moet onderscheid willen maken tussen milieuverontreini ging en milieuhinder. Wat milieuverontreiniging betreft moet het beleid duidelijk zijn: dat kan niet. Ons leven zelf staat uiteindelijk op het spel. Wat de milieuhinder betreft moeten we weten wat we willen. Willen we kleren dragen, dan moeten die gemaakt worden, willen we T.V.-kijken of per auto rijden, dan moeten er fabrieken zijn die deze dingen maken. Willen we met vakantie gaan per trein of per vliegtuig, dan zijn er nijverheden nodig die treinen en vliegtuigen maken, en alle toebehoren. En opnieuw zal eenieder vinden dat dit waar is, maar dat die bewijzen elders moeten staan. Wijs me eens in Vlaanderen één plaats waar men ondernemin gen kan inplanten zonder enige milieuhinder. Vlaanderen dus zonder bedrijven Militant Op uitnodiging van de Voorzitter van de Italiaanse Kamer van Volksvertegenwoordigers, neemt Volksvertegenwoordiger Jacques Timmermans namens de S.P. deel aan een Europese conferentie over de Westelijke Sahara, die doorgaat te Rome. Deze Europese conferentie greep deze week plaats, met referaten door vertegenwoordigers van de verschillende Europese landen. Bedoeling van deze Europese conferentie is te komen tot een politieke besluitvorming die door de parlementaire assemblees van de verschil lende Europese landen zouden kunnen onderschreven worden. Sedert de goedkeuring van een resolutie door het Europees parlement over de erkenning van het POLISARIO, moet de politieke druk worden opgevoerd om de Saharaanse bevolking zelfbeschikkings recht en hun oorspronkelijk gebied terug te geven. Op een persconferentie heeft volksvertegenwoordiger Jacques Tim mermans het S. P. -standpunt toegelicht over de milieuvoorstellen van minister Kelchtermans De Vlaamse Socialisten verwelkomen het MIN A-Plan zoals het door Gemeenschapsminister Kelchtermans wordt voorgesteld, als een belangrijke stap in het milieubeleid in Vlaanderen. Na een milieubeleid dat gedurende vele jaren gekenmerkt was door casuïstiek en de afwezigheid van elke beleidsvisie, luidt het MINA- Plan, gekaderd in een nieuw Vlaams regeerprogramma, een nieuwe fase in de beleidsvoering in. De hieronder geformuleerde kritiek dient binnen deze globale appreciatie gekaderd te worden en binnen onze hoop dat een grondig leefmilieudebat in Vlaanderen hiermee van start kan gaan, zoals trouwens vandaag ook in Nederland en in de Duitse Bondsrepu bliek. De kritiek van de Vlaamse Socialisten betreft de verschillende delen van het plan: de uitgangspunten, de analyse, de krachtlijnen en de structurele en concrete voorstellen. De Vlaamse Socialisten betwisten het fundamentele geloof in de ont wikkeling van techniek en produktie waarvan het MINA-Plan blijk geeft: het is juist dit irrationeel optimisme dat een belangrijke oorzaak is van de staat van het leefmilieu in Vlaanderen en van de handelwijze van bevolking en industrie ten aan zien van dat leefmilieu. Het is onze overtuiging dat bv. de recycleerbare energie niet voor morgen is en dat onze handelwijze moet bepaald worden door de ver- onderstemlling dat deze ook niet voor overmorgen is. Wij moeten alle maatregelen nemen om bij de huidige stand van de techniek de leefmilieuverloedering te stoppen en niet hopen op een miraculeuse evolutie terzake. Even betwistbaar is het uitgangs punt van het MINA-plan dat de burger zal betalen voor de schade die is toegebracht aan het milieu: Voor de Vlaamse Socialisten geldt de toepassing van het principe «de vervuiler betaalt». In dit kader vragen de Vlaamse Socialisten de prioritaire behande ling van het voorstel van decreet van kamerlid J. Timmermans dat de milieuheffingen, zoals die in Vlaanderen vandaag bestaan, dras tisch wil verhogen en een reëel impact op het beleid wil mogelijk maken. De leefmilieusituatie in Vlaanderen is kritiek. De kwaliteit van het drinkwater kan moeilijk op langere termijn verzekerd worden, grote delen van de bodem in Vlaanderen zijn zo grondig vervuild dat het gebruik ervan problematisch is: Het is dus noodzakelijk een radica le ommekeer in het beleid te reali- Dat had de conclusie moeten zijn van de in het MINA-Plan aange kondigde staat van het leefmilieu. Deze conclusie is geenszins terug te vinden: de aangehaalde gegevens zijn fragmentarisch, er is geen aan duiding van de relatie tussen de oorzaken van de vervuiling in de ene sector (bv. overbemesting) en de gevolgen (bv. nitraten in het drinkwater) in een andere. Bij af wezigheid van de hoger geciteerde conclusie achten de Vlaamse Socia listen de in het MINA-Plan gefor muleerde analyse onvoldoende en eerder een aansporing om het be staande beleid verder te zetten dan om een radicale ommekeer te reali seren. Dit gedeelte van het MINA-Plan is ontegensprekelijk het zwakst: de teksten van het Vlaams regeerak koord en van de Europese Com missie worden ongewijzigd gere produceerd. Er zijn geen specifieke Vlaamse krachtlijnen geformu leerd, wat gelet op de afwezigheid van een grondige analyse en van valabele uitgangspunten uiteraard geen verwondering wekt. Bjj de lezing van wat hier wordt voorgesteld rijst bjj de Vlaamse So cialisten de vraag naar de maatrege len die de Minister op korte termijn wenst te nemen. Met betrekking tot de voorgestelde structurele maatregelen wensen de Vlaamse Socialisten duidelijk te be nadrukken dat zij de kritiek, zoals die door de Bond Beter Leefmilieu in een eerste reactie werd geformu leerd, ten gronde ondershcijven: De Vlaamse Socialisten wensen een grotere betrokkenheid van de so ciale gesprekspartners bij het leef- milieubeleid, maar meer nog wen sen z(j een grotere betrokkenheid van de leefmilieubeweging bij de verschillende luiken van het sociaal- economisch beleid in ons land, en met name bij die waar belangrijke impacten voor het leefmilieu aanwe zig zijn. De in het MINA-Plan voorgestelde te creëren structuren, de rol daarin van de SERV, de afwezigheid van een rol voor de VLARALE, zijn voor de Vlaamse Socialisten niet aanvaardbaar. De afwezigheid van een grondige analyse, van krachtlijnen die naam waardig liggen ongetwijfeld aan de basis van de afwezigheid van con crete maatregelen die een omme keer in het bestaande leefmilieube- leid zouden kunnen verzekeren. De Vlaamse Socialisten wensen Gemeenschapsminister Kelchter mans met betrekking tot de consul tatie die hij rond het MINA-Plan organiseert enig krediet te geven. Ondertussen zullen zij echter nauwgezet toezien op de onmiddel lijke realisatie van een aantal maat regelen die dringend noodzakelijk en mogelijk zijn: inzake de water zuivering dient een versnelde finan ciering tot stand gebracht van de zuivering van de afvalwaters in het Vlaamse Gewest. De Vlaamse So cialisten formuleren in dit verband een voorstel. Het is onaanvaardbaar dat van daag, in 1989, nog steeds sprake is van «ramingen», van de noodzake lijke rioleringen in Vlaanderen aan te leggen. Met betrekking tot de vaste afval stoffen pleiten de Vlaamse Socialis ten voor: Spoedige goedkeuring van een decreet inzake milieuheffingen dat de toepassing van «de ver vuiler betaalt» op een niveau dat een reëel impact mogelijk wordt. een principieel stortverbod voor brandbare huishoudelijke en in dustriële afvalstoffen. een geïntegreerde ophaling van de huishoudelijke afvalstoffen, waarbij door de overheid ge waakt wordt over een zo groot mogelijke recyclage. een afvalstoffenplan dat de na druk legt op de voorkoming van de afvalstoffen, dat een duide lijke relatie legt met de financië le middelen en dat een grondige inspraak van de bevolking mo gelijk maakt. De Vlaamse Socialisten juichen het bestaan van dit MINA-Plan toe. Zij wensen er nu reeds op te wijzen dat de voorgestelde uitgangspunten analyse en structurele maatregelen onvoldoende zijn en in sommige gevallen de verkeerde richting uit gaan. De vervuiler moet betalen! Zij klagen de afwezigheid in dit MINA-Plan van concrete, onmid dellijk te nemen maatregelen aan. Zij waarschuwen de Minister dat niet kan gewacht worden op de uitvoering van de noodzakelijke structurele maatregelen om van daag reeds aan de vervuiling een halt toe te roepen.

Voor Allen | 1989 | | pagina 1